| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 13
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Zajem in kompresija podatkov na krovu nanosatelita TRISAT-R : diplomsko delo
Urban Prah, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava omejitve in rešitve za učinkovito komuniciranje zemlje z nanosatelitom v visoki orbiti. Ogleda si postopek implementacije rešitve za stiskanje brez izgub in zajemanja fotografij z mikro kamero AMS NanEyeC. Za stiskanje uporablja knjižnico heatshrink, ki v ozadju uporablja algoritem LZSS. Demonstrira tudi zajem in stisnjen prenos fotografije iz delujočega satelita. V sklepu kritično obravnava lastno implementacijo in razmišlja o potencialnih izboljšavah na prihodnjih satelitih.
Ključne besede: TRISAT-R, nanosatelit, kompresija, heatshrink, kamera, NanEyeC, FreeRTOS, vgrajeni sistemi
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 565; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (3,10 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Postopek stiskanja podatkov brez izgub za vgrajene sisteme : diplomsko delo
Vid Topolovec Klemenčič, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo izdelali programsko opremo, ki bi z uporabo kompresijskega postopka brez izgub zmanjšala velikost datotek in minimizirala čas pošiljanja oz. naredila sistem v vesolju bolj odziven. Naredili smo splošni pregled algoritmov za kompresijo in za glavni algoritem izbrali CCSDS 121.0-B-2 ter ga primerjali s sorodnima algoritmoma LZW in Heatshrink. Testiranje smo izvedli nad sivinskimi slikami in binarnem zapisu, ki smo ga zajeli iz GPS-a. Najbolj primeren algoritem za stiskanje sivinskih slik je CCSDS 121.0-B-2, zaradi kompresijskega razmerja in časa kompresije. Najbolj primeren algoritem za stiskanje krajših binarnih zapisov pa Heatshrink, zaradi kompresijskega razmerja in izredno kratkega časa dekompresije.
Ključne besede: kompresija, dekompresija, vgrajeni sistem, Skylabs, PicoSky™ evaluacijska plošča, CCSDS 121.0-B-2, Heatshrink, LZW, slike, splošni binarni zapisi
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 739; Prenosov: 86
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)

3.
Paralelizacija algoritmov diskretne kosinusne transformacije in VP8 na GPE za izgubno stiskanje slik : diplomsko delo
Domen Vidovič, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu preučimo uporabo grafično procesne enote (GPE) za namen kompresije slik. Najprej teoretično zasnujemo algoritma VP8 in diskretno kosinusno transformacijo (DCT), nato predstavimo njuno osnovno implementacijo. Algoritem DCT še dodatno optimiziramo in oba algoritma paraleliziramo z uporabo GPE. Na koncu primerjamo hitrost obeh implementacij in ugotovimo kdaj je za stiskanje slik smiselno uporabiti GPE.
Ključne besede: kompresija slik, paralelizacija, GPGPU, CUDA
Objavljeno v DKUM: 12.11.2019; Ogledov: 1246; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (1,59 MB)

4.
SINHRONIZACIJA MOBILNIH NAPRAV IN DELO V BREZ-POVEZAVNEM NAČINU
Klemen Sagadin, 2014, diplomsko delo

Opis: Sinhronizacija mobilne naprave s strežnikom in trajno shranjevanje podatkov na mobilni napravi nam omogoča številne prednosti in dodatne funkcionalnosti. V diplomski nalogi smo raziskali različne pristope sinhronizacije mobilne naprave s strežnikom, podrobneje smo analizirali formate podatkov, ki se izmenjujejo, ter njihove prednosti, slabosti in možnosti optimizacije. Podatke je na mobilni napravi potrebno ustrezno razčleniti, obdelati in shraniti. Raziskali smo različne načine razčlenjevanja in trajnega shranjevanja podatkov na mobilni platformi Android in mobilni aplikaciji razviti s pomočjo HTML 5 in povezanih tehnologij. Implementirali smo strežniško logiko in aplikaciji, ki uporabljajo omenjene koncepte in izvajajo meritve nad razčlenjevanjem in shranjevanjem prenesenih podatkov.
Ključne besede: XML, JSON, sinhronizacija, kompresija, spletne storitve, SQLite, IndexedDB
Objavljeno v DKUM: 21.11.2014; Ogledov: 1817; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (2,69 MB)

5.
Razsoljevanje vode
Gregor Lugarič, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni najbolj razširjeni procesi, ki se uporabljajo za pridobivanje pitne vode. Opisana so splošna stanja morske in sladke vode na Zemlji in našteti glavni načini razsoljevanja vode. Podrobneje so opisani in prikazani postopki razsoljevanja, ki jih delimo na tri dele: termični procesi, membranski procesi in ionski procesi. Med termičnimi procesi je najbolj razširjena večfazna ravnotežna destilacija (MSF - Multi Stage Flash), ki je globalno vodilni proces pri razsoljevanju, če kot vodni vir uporabimo samo morsko vodo. Opisana sta tudi večstopenjska destilacija (MED – Multi Effect Distillation) in kompresijski proces (VC – Vapour Compression), ki predstavljata manjši odstotek globalne uporabe. Med membranskimi procesi je vodilni proces reverzna osmoza (RO – Reverse Osmosis), ki je globalno najbolj razširjen za razsoljevanje vseh vod, razdelan pa je tudi proces elektrodialize (ED – Electrodialysis). Pri kemijskem procesu se uporablja predvsem ionska izmenjava, ki pa je zaradi velikih stroškov ne uporabljajo pogosto. Uporablja se predvsem za mehčanje vode, ni pa uporabna za čiščenje vode z višjimi stopnjami raztopljenih trdnih snovi, zaradi česar je izvzeta iz obravnave v diplomskem delu. Na kratko so tudi opisani postopki pred-obdelave in nadaljnje obdelave vode. Več pozornosti je posvečene okoljskim vidikom, energijski porabi in ekonomskemu vidiku. V eksperimentalnem delu smo poskusili čim bolj približati in poenostaviti prikaz delovanja MSF naprave, ki jo lahko učenci samostojno sestavijo v laboratoriju. Dotaknili smo se tudi najnovejših tehnologij, ki kot vir energije uporabljajo obnovljive vire energije.
Ključne besede: razsoljevanje, večfazna ravnotežna destilacija – MSF, večstopenjska destilacija – MED, kompresija hlapov – VC, reverzna osmoza – RO, elektrodializa – ED
Objavljeno v DKUM: 11.10.2013; Ogledov: 5140; Prenosov: 779
.pdf Celotno besedilo (2,98 MB)

6.
UPRAVLJANJE BLAGOVNE ZNAMKE BARBIE
Barbara Orešek, 2012, diplomsko delo

Opis: Blagovne znamke so del našega vsakdanjega življenja. Za nekatere od teh se zdi, da so že zdavnaj presegle svoje proizvode in storitvene kategorije ter postale del popularne kulture. Diplomska naloga zajema obravnavo blagovne znamke vse od njenih začetkov, do tega kakšno vlogo imajo za podjetja in kako ta okoli njih oblikujejo elemente in jim s tem podarijo lastno identiteto, ki jih razlikujejo od ostalih znamk na trgu. Navedene so tudi lastnosti, ki jih mora uspešna blagovna znamka posedovati, in dodatni dejavnik, ki jo pripelje do ultimativnega naziva ikonske znamke. Kako je to uspelo blagovni znamki Barbie, ki kraljuje na vrhu trga igrač že več kot 50 let, je prikazano v drugem delu diplomske naloge. S podrobnim pregledom razvoja znamke po desetletjih so predstavljene odločitve o poslovanju in razvoju elementov blagovne znamke, SWOT analiza pa ugotavlja tudi dejavnike, ki so Barbie zagotovili uspeh, po drugi strani pa slabosti, katere so ji na poti do vrha povzročale nemalo nevšečnosti.
Ključne besede: blagovna znamka, ikonska znamka, zavedanje o blagovni znamki, Barbie, starostna kompresija, socialna omrežja, pozicioniranje, komuniciranje blagovne znamke
Objavljeno v DKUM: 19.12.2012; Ogledov: 2150; Prenosov: 252
.pdf Celotno besedilo (626,47 KB)

7.
IZDELAVA SKLOPA ZA DEKOMPRESIJO MOTORJA Z NOTRANJIM IZGOREVANJEM
Rok Jene, 2011, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi je najprej opisana splošna ideja hibridnega pogona, katerega namen je zmanjšanje izpusta toplogrednih plinov, ki ga povzroča sodoben osebni transport. Osrednja tema pričujočega dela se nanaša na enega izmed problemov, ki jih je potrebno rešiti pri praktični realizaciji takšnega pogona. To je načrtovanje, realizacija in priklop sklopa za dekompresijo motorja z notranjim izgorevanjem. Motor z notranjim izgorevanjem je eden izmed obeh pogonov, ki sestavljajo hibridni pogon. Delo je potekalo na laboratorijskem preizkuševališču hibridnega pogona s paralelno konstrukcijo. Oba pogonska sklopa, motor z notranjim izgorevanjem in elektromotor, delujeta usklajeno. Bencinski motor aktivno deluje v območju največjega izkoristka, v ostalih območjih pa je pogonski motor elektromotor. Da se zmanjšajo nepotrebne izgube zaradi komprimiranja zraka pri pasivnem vrtenju, je potrebno realizirati funkcijo dekompresorja. Dekompresijski sklop je izveden s pnevmatskim aktuatorjem, ki preko ekscentrične gredi odpira ventile, ki dovoljujejo zraku prosti prehod, kar onemogoča kompresijo.
Ključne besede: hibridni pogon, elektromotor, motor z notranjim izgorevanjem, takt, navor, kompresija, dekompresija, dekompresijski sklop, poraba goriva
Objavljeno v DKUM: 30.09.2011; Ogledov: 2480; Prenosov: 156
.pdf Celotno besedilo (1,03 MB)

8.
Kompresija podatkov : diplomsko delo
Mojca Kerbler, 1992, diplomsko delo

Ključne besede: algoritmi, zgoščevanje podatkov, kompresija slik
Objavljeno v DKUM: 26.07.2007; Ogledov: 2855; Prenosov: 0

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici