| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Sodobni pristop k jezikovnemu svetovanju v gledališču na Slovenskem
Martin Vrtačnik, Hotimir Tivadar, 2017, izvirni znanstveni članek

Opis: Članek predstavi različne pristope glede jezikovnega svetovanja v dramskem gledališču. V okviru zgodovine gledališkega lektorstva izpostavi pomen modernega dramaturškega koncepta pri oblikovanju sodobnega odrskega govora. Na podlagi uprizoritve besedila Generacije (1977) Dušana Jovanovića prikaže jezikovni nazor dramaturga in lektorja Marka Slodnjaka, ki je presegel takratno konservativnost v odrskem govoru. Slodnjakov jezikovni nazor in kritiški odzivi na Generacije so izhodišče za oblikovanje novega modela jezikovnega svetovanja v okviru odrskega govora, temelječega na kognitivizmu.
Ključne besede: slovenščina, odrski govor, normativnost, kognitivno jezikoslovje, dramsko gledališče, jezikovno svetovanje
Objavljeno v DKUM: 27.02.2018; Ogledov: 1179; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (486,69 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Poučevanje slovenskega jezika za Poljake v kognitivnem pristopu : (izbrani vidiki)
Agnieszka Będkowska-Kopczyk, 2009, izvirni znanstveni članek

Opis: Kognitivno jezikoslovje temelji na spoznanju, da jezik neposredno odraža človekove spoznavne procese. Pomen kot predmet nenehnega pogajanja ni vsota stalne vsebine besed, temveč načina, na katerem je ta vsebina konstruirana v določenem kontekstu; to je pogojeno s strukturo določenega jezika in pogledom na svet njegovih nosilcev. Tako dojemanje pomena vpliva na kognitivni pristop k prisvajanju tujega jezika. V prispevku je predstavljeno kognitivno razumevanje jezika in jezikovne didaktike, nato pa sledijo primeri iz slovenskega jezika, ki so konceptualno zahtevni za poljske študente slovenščine.
Ključne besede: slovenščina kot tuji jezik, kognitivno jezikoslovje, Poljaki
Objavljeno v DKUM: 31.01.2018; Ogledov: 1556; Prenosov: 168
.pdf Celotno besedilo (304,50 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
FRAZEOLOŠKA PODOBA POZITIVNIH ČUSTEV V SLOVENŠČINI
Valentina Toman Čremožnik, 2016, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo s kognitivnega vidika obravnava konvencionalne frazeološke enote jezika, natančneje pozitivni čustvi, tj. ljubezen in srečo, ki imata za sestavini elemente, ki pri človeku zbujajo pozitivizem, dobro počutje, ugodje, tj. srečo in ljubezen. Delo lahko obogati področje slovenske frazeologije kot vede s simbolno-kulturnim značajem, v katerem odsevajo spoznavni procesi. Ti potekajo v človeškem razumu in so del človekovega pojmovanja, razmišljanja in načina življenja. Analiza daje možnost vpogleda, kako slovenski govorci v vsakdanjem življenju konceptualizirajo ljubezen in srečo. Delo je nastalo v sklopu kulturno-kognitivne lingvistike.
Ključne besede: frazeologija, frazem, kognitivno jezikoslovje, pozitivna čustva
Objavljeno v DKUM: 03.10.2016; Ogledov: 2659; Prenosov: 172
.pdf Celotno besedilo (958,63 KB)

4.
PROSTORSKA KONCEPTUALIZACIJA BESEDE VESELJE V SLOVENSKEM JEZIKU
Natalija Furman, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu se ukvarjamo s prostorsko konceptualizacijo besede veselje v slovenskem jeziku, pri čemer smo pozorni na besedilnozvrstno razlikovalnost. V odnosu s konceptom prostora ugotavljamo metaforičnost analiziranih zvez, in sicer na osnovi razporeditve VESELJE V PROSTORU in VESELJE KOT PROSTOR, znotraj tega okvira analiziramo zveze glede na konkretni in abstraktni prostor ter PROSTOR ZNOTRAJ ČLOVEKOVEGA TELESA in PROSTOR ZUNAJ ČLOVEKOVEGA TELESA. V teoretičnem delu podamo opis kognitivne znanosti in jezikoslovja, veselja kot čustva, koncepta prostora po Langackerju (1987) in opis besedilnega sloga. Osredinimo se na sodobno teorijo metafore, saj se je pri analizi pokazalo, da je večina proučenih kontekstov metaforičnih.
Ključne besede: kognitivno jezikoslovje, prostor, konceptualizacija, veselje, metafora, besedilni slog
Objavljeno v DKUM: 29.02.2012; Ogledov: 2420; Prenosov: 332
.pdf Celotno besedilo (755,57 KB)

5.
Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici