| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Kavitacijska erozija v Venturijevem kanalu : magistrsko delo
Tilen Jernejc, 2023, magistrsko delo

Opis: Kavitacijska erozija je ena od številnih neželenih posledic pojava kavitacije v hidravličnih strojih, saj zmanjša učinkovitost in poveča vzdrževalne stroške tovrstnih strojev. Namen magistrske naloge je bil eksperimentalno in numerično spremljati razvoj kavitacijskih struktur ter kavitacijske erozije na izpostavljeni površini v Venturijevem kanalu. Eksperimentalno delo je temeljilo na uporabi ustreznega indikatorja za zaznavanje kavitacijske erozije, pri čemer je bilo ugotovljeno, da črna akrilna barva razredčena z vodo v razmerju 1:2 daje najboljše rezultate v smislu zaznavanja poškodb. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da največ poškodb nastane na območju separacije in kolapsa kavitacijskih struktur ter da je agresivnost kavitacije pogojena s kavitacijskim številom, saj se z manjšanjem omenjenega parametra obseg poškodb na površini znatno poveča. Časovno odvisna numerična analiza nestisljivega kavitirajočega toka je bila izvedena s programskim paketom Ansys FLUENT in je temeljila na RANS pristopu reševanja vodilnih enačb ter na uporabi RNG k-\varepsilon turbuletnega modela. Večfazni tok je bil obravnavan kot homogena zmes kapljevite in parne faze. Modeliranje kavitacije je bilo izvedeno s Schnerr-Sauer modelom. Za modeliranje kavitacijske erozije na izpostavljeni površini je bil uporabljen model Melissaris-Schenke-van Terwisga, ki temelji na hipotezi o tlačnih valovih. Primerjava rezultatov nakazuje na določeno odstopanje numerične simulacije od rezultatov eksperimentalnega dela, vendar pa je bilo kljub temu doseženo zadovoljivo ujemanje, kar potrjuje dejstvo, da je uporabljena numerična metoda primerna za nadaljnjo uporabo.
Ključne besede: kavitacijska erozija, Ansys FLUENT, RANS, Schnerr-Sauer, Melissaris-Schenke-van Terwisga
Objavljeno v DKUM: 31.05.2023; Ogledov: 442; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (7,30 MB)

2.
Numerična simulacija kavitacijskega toka skozi divergentno radialno rego
Nikola Mišković, 2016, diplomsko delo

Opis: Kavitacija je pojav prehoda kapljevine v parno fazo in nazaj v kapljevino do katerega pride pri nenadnem padcu tlaka. Pozitivne učinke kavitacije s pridom izkoriščajo v medicini med tem ko imajo njeni negativni učinki vpliv na obratovanje turbinskih in drugih strojev. Verjetno najbolj pogost negativen učinek kavitacije je kavitacijska erozija, ki nastane zaradi implozije kavitacijskih mehurčkov v bližini trdne površine. V diplomskem delu smo z uporabo programa računalniške dinamike tekočin ANSYS CFX preučili natančnost treh različnih kavitacijskih modelov. Kavitacijski modeli so bili testirani na primeru toka vode skozi divergentno radialno rego. Rezultati numeričnih simulacij so bili primerjani z rezultati meritev opravljenimi na Univerzi v Grenoblu. Izvedli smo časovno neodvisne simulacije z vsemi tremi kavitacijskimi modeli ter eno časovno odvisno simulacijo z uporabo Zwartovega kavitacijskega modela. Na podlagi dobljenih rezultatov smo zaključili, da vsi uporabljeni kavitacijski modeli pravilno napovejo področje nastanka parne faze.
Ključne besede: Kavitacija, kavitacijska erozija, numerična simulacija, računalniška dinamika tekočin
Objavljeno v DKUM: 28.09.2016; Ogledov: 2069; Prenosov: 151
.pdf Celotno besedilo (3,28 MB)

3.
TLAČNO LITJE ALUMINIJA IN POJAV KAVITACIJE
Sebastijan Stegel, 2014, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen proces tlačnega litja aluminija skupaj s težavami, ki se pri tem pojavljajo. Opisane in natančneje predstavljene so vse posamezne faze livarskega procesa. Natančneje je opisan princip mazanja orodja, proces litja s poudarkom na tlačnih fazah in obrobni procesi, ki potekajo pri izdelovanju ulitkov. Opisane so lastnosti in prednosti aluminija pred konkurenčnimi materiali. Predstavljene so najpogostejše napake, ki se pojavljajo pri tlačnem litju aluminija s poudarkom na kavitacijski eroziji. Opisane so osnove kavitacijske teorije. Natančneje je opisan princip nastanka kavitacije pri tlačnem litju. Na kratko je opisana raziskava, ki je bila izvedena v zvezi s preučevanjem kavitacijske erozije, ki se je pojavljala na aluminijastem ulitku.
Ključne besede: aluminij, tlačno litje, kavitacija, kavitacijska erozija, napake pri tlačnem litju
Objavljeno v DKUM: 06.08.2014; Ogledov: 7040; Prenosov: 1557
.pdf Celotno besedilo (2,32 MB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici