1. Vstavljanje urinskega katetra pri ženski v urgentni dejavnosti: primerjava usposobljenosti med zdravstvenimi delavciJan Kropec, 2022, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo predstavili vstavljanje trajnega urinskega katetra pri ženski ter s pomočjo vprašalnika in ocenjevalnega lista ugotavljali raven znanja zdravstvenega osebja v urgentnem centru. Pri izdelavi zaključnega dela smo uporabili deskriptivno metodo raziskovanja s pregledom teoretičnih izhodišč izbrane literature. Pri kvantitativnem delu smo kot glavni instrument uporabili anketni vprašalnik. Pri kvalitativnem delu raziskovalne naloge smo izvedli opazovanje, pri katerem smo uporabili etnografsko metodo. V raziskavi so sodelovali medicinske sestre in tudi zdravniki. S pomočjo anketnega vprašalnika smo ugotovili, da je samoocena delavcev visoka. Pri opazovanju praktičnega dela smo pa dejansko ugotovili napake, ki se največkrat pojavljajo glede na protokol tako pri zdravnikih kot tudi pri medicinskih sestrah. Pri zdravnikih je bil največkrat neopravljen korak ureditev pacientke po opravljeni kateterizaciji, in sicer v 33 % (n = 5). Medicinske sestre pa izstopajo po tem, da se ne predstavijo pacientki pred kateterizacijo, in sicer v 40 % (n = 6). V povprečju so udeleženci v našem vzorcu odgovorili pravilno na 68,1 % vprašanj, zdravniki so v povprečju pravilno odgovorili na 69,1 % vprašanj, medicinske sestre pa na 67,6 % vprašanj. Na podlagi izpolnjenih anket in opazovanj smo ugotovili, da obstajajo razlike med protokolom in dejansko izvedbo v praksi v urgentnem centru med zdravstvenimi izvajalci. Ugotovili smo tudi razliko med postopkom vstavljanja urinskega katetra med zdravniki in medicinskimi sestrami. Ključne besede: kateterizacija, urgenca, zdravnik, medicinska sestra Objavljeno v DKUM: 25.01.2023; Ogledov: 734; Prenosov: 136
Celotno besedilo (1,17 MB) |
2. Zdravstvena nega pacienta s suprapubičnim katetromMojca Jug, 2019, diplomsko delo Opis: Izhodišča: Suprapubični kateter je način odvajanja urina iz sečnega mehurja, za katerega se zdravniki odločijo, kadar imajo pacienti težave s samostojnim odvajanjem urina. Ključnega pomena je, da pacienti ali njihovi svojci znajo pravilno skrbeti za kateter, saj je zanj značilno, da lahko z nepravilnim rokovanjem vodi do številnih zapletov. Namen diplomskega dela je opisati pravilno zdravstveno nego pacienta s suprapubičnim katetrom.
Raziskovalne metodologije in metode: Uporabili smo kvalitativno metodo raziskovanja. Izvedli smo študijo primera, za katero smo uporabili delno strukturiran intervju v katerega je bil vključen samo en pacient. Uporabili smo deskriptivno, metodo dela.
Rezultati: Rezultati so pokazali, da je naš pacient tetraplegik, ter potrebuje pomoč pri vseh življenjskih aktivnostih. S študijo primera pacienta s vstavljenim suprapubičnim katetrom smo postavili naslednje negovalne diagnoze: Urin, popolna inkontinenca; koža, nevarnost za poškodovanje kože, nevarnost za spremembo kože; samonega, zmanjšana zmožnost za samostojno osebno higieno 3. stopnje; nevarnost infekcije (PNS, suprapubični kateter); Strah ( pred urološkimi zapleti in strah pred odpovedjo ledvic, oziroma dializo). Pri pacientu smo ugotovili, da ima s strani osebnega zdravnika predpisane redne obiske patronažne medicinske sestre, ki skrbi za pravilno uporabo suprapubičnega katetra.
Diskusija in zaključek: Vstavljen suprapubični kateter ima pri pacientu vpliv na vse življenjske aktivnosti, ter posledično tudi na kvaliteto življenja. Ker gre v zaključnem delu za pacienta tetraplegika imajo tukaj pomembno vlogo svojci in medicinska sestra, ki mu pomagajo pri negi, ter psihofizičnem zdravju. Ključne besede: Cistostoma, drenaža urina, medicinska sestra, sečila, kateterizacija, zdravstveno vzgojno delo. Objavljeno v DKUM: 15.03.2019; Ogledov: 3199; Prenosov: 331
Celotno besedilo (279,27 KB) |
3. DINAMIKA IZGUBE DESTILIRANE VODE V BALONU FOLEYEVEGA KATETRAMihaela Justinek, 2012, magistrsko delo Opis: Kateterizacija je uvajanje gumijastega ali plastičnega katetra v mehur skozi sečno cev (uretro). Bolnik potrebuje kateter, kadar sam ne more kontrolirati uriniranja ali pa ima zastoj urina (retenco). Bolnik z vstavljenim urinskim katetrom mora biti deležen posebnega zdravljenja. Izpraznjen polnilni balon katetra povzroči, da urinski kateter izpade in lahko pride hitreje do okužbe. Namen raziskave je bil raziskati, ali prihaja do izgubljanja destilirane vode v polnilnem balonu Foleyevega urinskega katetra pri bolnikih, ki jih obiskujejo patronažne medicinske sestre, pri bolnikih v domskem varstvu in pri hospitaliziranih bolnikih, ki so deležni perioperativnega posega.
Raziskovalna metodologija: Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Vzorec bolnikov (n = 52), ni bil normalno porazdeljen, zato smo uporabljali neparametrične statistične teste. Statistično razliko med vbrizgano in aspirirano tekočino smo izračunali s student t-testom. Pri parnih vzorcih smo uporabili statistični Mann-Whitneyev U-test, pri neparnih vzorcih pa Wilcoxon test predznačenih rangov. Ugotoviti smo želeli dinamiko izgube destilirane vode v polnilnem balonu katetra v določenem časovnem obdobju, od vstavitve katetra in do trenutka, ko se kateter odstrani. Katetri so glede na čas bili različno dolgo vstavljeni.
Rezultati: Rezultati raziskave kažejo, da prihaja do izgube destilirane vode iz polnilnega balona urinskega katetra. Do največje izgube prihaja pri bolnikih na domu in pri bolnikih, ki so v domskem varstvu. Razlog temu je, da imajo ti bolniki dolgotrajno vstavljene urinske katetre. Pri njih se menjavajo katetri približno na štiri do šest tednov. Primerjali smo izgubo tekočine pri bolnikih na domu, ki jih obiskuje patronažna medicinska sestra, in pri bolnikih v Lambrechtovem domu ter ugotovili, da je razlika statistično pomembna (p < 0,035). Povprečna količina vbrizgane destilirane vode v polnilni balon urinskega katetra je bila 10,275 mililitra. Povprečna vrednost izbrizgane destilirane vode iz polnilnega balona urinskega katetra, ko je bil kateter odstranjen ali zamenjan, pa je bila 8,859 mililitrov. Dokazali smo statistično pomembnost (p < 0,05). Pri katetrih številka 16 in številka 20 je izguba destilirane vode statistično pomembna (p < 0,043).
Sklep: Analiza rezultatov pokaže, da se izgublja destilirana voda iz polnilnih balonov urinskih katetrov. Ključne besede: kateterizacija, urinski kateter, polnilni balon urinskega katetra, medicinska sestra. Objavljeno v DKUM: 05.07.2012; Ogledov: 2625; Prenosov: 997
Celotno besedilo (3,01 MB) |