1. Marketing v športu in oglaševanje Karate kluba Kovinar MariborMaša Simonič, 2020, diplomsko delo Opis: Osrednja tema diplomske naloge je oglaševanje, natančneje oglaševanje v športu, in njegovo načrtovanje. Na začetku smo predstavili marketing v športu, blagovne znamke v športu in ciljne skupine. Nato smo se posvetili definiciji oglaševanja, saj ga različni avtorji različno opredeljujejo.
Za oglaševanje izdelka ali storitve ni dovolj samo ideja, ki si jo ustvarimo v svojih mislih, ampak je treba ustvariti načrt, ki pomaga pri celotnem procesu oglaševanja, in pri tem upoštevati več faktorjev. Eden izmed pomembnejših dejavnikov je medij. Poznamo več vrst medijev, ki nam lahko koristijo za različne namene; treba je ugotoviti, kateri medij je za naše oglaševanje in naš cilj najprimernejši.
Naša naloga se navezuje na oglaševanje športa, ki je v primerjavi z ostalimi športnimi panogami medijsko manj izpostavljen. Ravno zato je oglaševanje v karateju zelo pomembno, da ga lahko opazi čim več ljudi. V zaključku smo tako predstavili karate in njegovo zgodovino ter klub, za katerega smo izdelali terminski načrt objav na omrežju Facebook, ki bi mu pomagal pri organiziranju različnih objav. Ključne besede: marketing, oglaševanje, šport, načrtovanje oglaševanja, karate Objavljeno v DKUM: 24.11.2020; Ogledov: 1053; Prenosov: 125 Celotno besedilo (1,19 MB) |
2. Ocena uporabnosti modernega športnega karateja za samoobrambo : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa VarstvoslovjePatricija Bukovinski, 2017, diplomsko delo Opis: Karate kot borilna veščina in karate kot športna veščina se med seboj razlikujeta. Cilj v športu je zmaga, cilj samoobrambe pa je preživetje, zato se način treniranja v športnem karateju razlikuje od treninga karateja kot veščine. Karate se kot sredstvo za samoobrambo uporablja v sistemih zagotavljanja notranje in zunanje varnosti, torej v policiji in v vojski. V osnovi gre za defenzivno borilno veščino — ima veliko obrambnih tehnik, ki so koristne v različnih situacijah, v katerih je potrebna uporaba znanj borilnih veščin. V diplomski nalogi je fokus na vprašanju, ali je moderni športni karate uporaben za samoobrambo kljub njegovi transformaciji skozi zgodovino. V ta namen je bila izvedena raziskava med karateisti Karate zveze Slovenije, saj je to edina karate zveza v Slovenij, ki je priznana s strani Olimpijskega komiteja. Pri raziskovanju so bile zastavljene štiri hipoteze, na osnovi katerih je potekalo vso nadaljnjo raziskovanje. Rezultati raziskave so pokazali, da je večina karateistov Karate zveze Slovenije mnenja, da je športni karate uporaben tudi za samoobrambo. Kljub temu večina karateistov veščin, pridobljenih tekom treningov, še ni nikoli uporabila za samoobrambo oziroma za zaščito sebe ali koga drugega. V raziskavi sodelujoči karateisti so mnenja, da so se spremembe v karateju iz borilne veščine v šport zgodile v smeri večje varnosti tekmovalcev. Karate je torej uporaben za samoobrambo, je pa potrebno trenirati tako kate kot borbe, kajti v katah se uči pravilne izvedbe tehnik, njihova praktičnost pa pride do izraza v borbah. Samo bistvo karateja je torej v tem, da je predvsem borilna veščina, ki vsebuje svojo prvotno filozofijo in moralni kodeks karateja, kar pa bi moral osvojiti vsak, ki ima črni pas oziroma je mojster karateja. Pomembno je, da se karate klubi zavedajo nujnosti hkratnega treniranja karateja kot šport in obenem kot veščino, da se ne zanemari bistvo karateja in njegove filozofije. Ključne besede: borilne veščine, karate, samoobramba, varnost, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 24.10.2017; Ogledov: 1446; Prenosov: 154 Celotno besedilo (1,30 MB) |
3. ORGANIZACIJA IZOBRAŽEVANJA V KARATE ZVEZI SLOVENIJEMatjaž Bertoncelj, 2009, diplomsko delo Opis: Diplomska naloga prikazuje izobraževalne procese, ki potekajo v Karate zvezi Slovenije.
Izobraževanje v KZS je v nalogi razdeljeno na štiri poglavja.
V poglavju Napredovanje v karateju - stopnje znanja - pasovi je opravljena primerjava treh različnih programov polaganj za pasove pogojev za pridobitev mojstrskih nazivov. Stopnja znanja v karateju je razvidna iz pasa, ki ga karateist nosi. Kljub dejstvu, da so vsi programi iz iste šole karateja, med temi programi obstajajo razlike. Znotraj zveze bi bilo potrebno poenotiti sistem napredovanja po stopnjah. Sistem mora biti pravičen in enak za vse posameznike in klube.
Na področju izobraževanja trenerjev, ki je naslednje poglavje diplomskega dela je narejeno še največ. Težave, ki so obravnavane na tem področju so vezane predvsem na problematiko trenerjev, ki so trenerske nazive pridobili v mladih letih razvoja karateja, še posebej tisti brez ustrezne šolske izobrazbe in so prestari za dodatna izobraževanja.
V poglavju namenjenem izobraževanju sodnikov je problematika povezana predvsem s kvaliteto sodnikov posameznikov.
Kot pripomoček za pridobitev informacij je pri preučevanju omenjene problematike poleg preučevanja pisanih virov uporabljena metodo ankete.
Zadnje področje opisano v nalogi je področje pridobivanja licenc za opravljanje vzgojno-izobraževalnega ali strokovno-organizacijskega delo v karate športu. To področje je najbolj urejeno področje strokovnih izobraževanj organiziranih v KZS.
Temeljna problematika v nalogi je neurejenost na področju izobraževanja. Karate je na slovenskem prisoten že od konca šestdesetih let in neenakost urejenosti določenih področij izvira še iz časov nastanka Karate zveze Jugoslavije. Centralizirana ureditev in enaki pogoji za vse postajata nuja tudi zaradi dejstva, da se karateju odpirajo vrata udeležbe na olimpijskih igrah leta 2016 in tudi zaradi spreminjanja negativnih stereotipov, ki so povezani z borilnimi veščinami v družbi nasploh.
Ključne besede: karate – duhovna in fizična samoobrambna borilna veščina
trener – učitelj, ki prenaša znanje na učenca
DAN – stopnja mojstrskega znanja v karateju
KYU – stopnja znanja pri začetnikih in učencih Objavljeno v DKUM: 17.07.2009; Ogledov: 3126; Prenosov: 330 Celotno besedilo (10,43 MB) |