1. Vpliv joge na psihofizično počutje nosečniceAzra Delić, 2023, diplomsko delo Opis: Uvod: Nosečnost prinaša veliko novih sprememb, ki velikokrat pustijo psihične in fizične posledice. Joga je metoda obvladovanja psihofizičnega vpliva nosečnosti na nosečnico. Namen zaključnega dela je ugotoviti, na kakšen način joga vpliva na nosečnico.
Metode: Izvedli smo narativni pregled znanstvene literature, ki smo jo iskali v podatkovnih bazah CINAHL, Cochrane Library, PubMed in ScienceDirect po vnaprej določenih vključitvenih in izključitvenih kriterijih.
Rezultati: Po pregledu literature smo v analizo vključili šest člankov. Ugotovili smo, da izvajanje prenatalne joge v nosečnosti preprečuje oziroma zmanjšuje strah, stres, anksioznost in depresijo, izboljša čustveno ravnovesje in spanec, poveča zavedanje o spremembah v telesu in razumevanje le teh, vpliva na večjo povezanost z nerojenim otrokom ter psihično pripravljenost na porod. Prav tako vpliva na zmanjšanje bolečin, izboljša gibljivost in fizično zmogljivost ter posledično pozitivno vpliva na poporodno življenje nosečnice. Pri skupinski vajah joge se poveča socialni kontakt z drugimi nosečnicami in nudi možnost izmenjave izkušenj.
Razprava in zaključek: Izvajanje prenatalne joge v nosečnosti spodbuja izboljšanje psihofizičnega stanja nosečnice ter delno ublaži tipičen upad slabšanja mentalnega zdravja pri nosečnicah. Vendar je iz nekaterih raziskav razvidno, da ima joga le kratkoročne učinke na simptome depresije, zato bi bilo treba izvesti več raziskav za ugotovitev dolgoročnih učinkov joge na nosečnico. Ključne besede: nosečnost, prenatalna joga, vpliv, mentalno zdravje Objavljeno v DKUM: 14.12.2023; Ogledov: 501; Prenosov: 73 Celotno besedilo (794,87 KB) |
2. Izvajanje sprostitvenih dejavnosti na osnovni šoli ter njihov učinek na razredno klimo : magistrsko deloMaša Rus, 2020, magistrsko delo Opis: Raziskave kažejo, da se pri učencih in mladostnikih lahko pojavljajo težave s stresom, psihosomatski simptomi, tvegana vedenja in nezadovoljstvo s šolo. Po drugi strani pa raziskave s področja sprostitvenih dejavnosti poročajo o pozitivnih učinkih na duševno zdravje ter zmanjševanje stresa in psihosomatskih simptomov učencev. Razred predstavlja celoto odnosov med posameznikom in okoljem, razredna klima je dogajanje v razredu, ki je določeno z medosebnimi odnosi, osebnostnim razvojem učencev ter sistemskimi značilnostmi.
Odločili smo se, da bomo raziskali področje razredne klime in sprostitvenih tehnik. Raziskava je v šolskem letu 2017/2018 potekala na dveh mariborskih osnovnih šolah, in sicer v 4., 5., 6., 7., 8. in 9. razredu na vzorcu 464 učencev, od tega jih polovica pripada kontrolni šoli. Pred začetkom šolskega leta smo na eksperimentalni šoli izvedli izobraževanje za razrednike, kjer smo jim predstavili sprostitvene aktivnosti in jim podali primere vaj (vizualizacija, enostavne telesne vaje joge, vaje čuječnosti ...). Nato so razredniki omenjenih razredov enkrat dnevno izvajali enostavne jogijske telesne vaje v času petminutnih rekreativnih odmorov in enkrat tedensko enostavne meditativne ter sprostitvene vaje pri razrednih urah.
Pri tem smo zasledovali razlike med učenci eksperimentalne OŠ (z intervencijo sprostitvenih vaj) in kontrolne OŠ (brez intervencije sprostitvenih vaj), ki je primerljiva po številu učencev, razredih in kraju. Za pridobitev in analizo podatkov smo uporabili Vprašalnik za učence »Razredna klima« (Moj razred; Zabukovec, 1998) s 25 trditvami, ki se nanašajo na medosebne odnose (zadovoljstvo, povezanost) in osebnostni razvoj (tekmovalnost, težavnost, napetost). Na obeh šolah smo oktobra 2017 izvedli predtest, maja 2018 pa potest z istim vprašalnikom.
Rezultati so pokazali, da se razredna klima kljub intervenciji z izvajanjem sprostitvenih tehnik v omenjenem obdobju ni izboljšala. Smo pa ugotovili tudi, kakšna je bila razredna klima na eksperimentalni šoli in na kontrolni šoli na začetku in kako se je spremenila do drugega merjenja. Ugotovili smo, da je bila razredna klima na obeh šolah slabša ob koncu šolskega leta kot na začetku.
Evalvacije so pokazale, da sta na rezultate vplivala dva nepričakovana dejavnika. Učenci so bili namreč v času 2. meritve zaradi zaključevanja ocen bolj obremenjeni in pod stresom, kar je negativno vplivalo na razredno klimo. Drugi dejavnik je nedoslednost pri izvedbi, saj se sprostitvene tehnike zaradi različnih dejavnikov niso izvajale redno. Razlogi za to so bili različni, npr. spremenljivo šolsko okolje, zmanjšanje interesa razrednikov, pomanjkanje motivacije učencev ipd. Natančnega vpliva navedenih dejavnikov ni bilo možno oceniti. Ključne besede: sprostitvene tehnike, čuječnost, joga in meditacija v šoli, razredna klima, stres Objavljeno v DKUM: 28.01.2022; Ogledov: 1247; Prenosov: 230 Celotno besedilo (605,60 KB) |
3. Učinkovitost sprostitvenih telesnih vaj in meditacije po sistemu joga v vsakdanjem življenju, kot pripomoček za obvladovanje stresa pri delu z otroki v vrtcu : diplomsko deloSaša Bavcon Uduč, 2021, diplomsko delo Opis: Raziskava o učinkovitosti telesnih vaj in meditacije po sistemu Joga v vsakdanjem življenju (Maheshwarananda, 2009) je bila opravljena v Vrtcu Zarja Celje. V teoretičnem delu opredeli in poveže koncepte stresa, čuječnosti, predstavi nekatere telesne vaje (asane), pa tudi raziskave o učinkovitosti joge kot načina za spoprijemanje s stresom. V empiričnem delu je uporabljena kvantitativna analiza, skupaj z eksperimentom – izvajanjem 12-tedenskega programa Sprostitvene urice z jogo. Raziskava opazuje razlike med skupino vseh vzgojiteljev na začetku eksperimenta ter skupino vzgojiteljev, ki so obiskovali Program. Opazovane so razlike pri različnih vidikih čuječnosti ter zaznani ravni stresa. Raziskava se dotakne tudi vzrokov stresa pri delu z otroki ter uporabljenih tehnik soočanja s stresom. Izmerjena je bila tudi zaznana koristnost Programa pri udeležencih. Pokazalo se je, da so udeleženci Programa imeli višjo povprečno vrednosti pri vseh vidikih čuječnosti (opazovanje, opisovanje, delovanje z zavedanjem, ne-obsojanje in ne-reagiranje). Nasprotno so bile razlike v zaznani ravni stresa zanemarljivo majhne. Udeleženci so prepoznali program kot koristen za lastno obvladovanje stresa in pri delu z otroki. Ključne besede: obvladovanje stresa, vzgojitelji, čuječnost, joga, meditacija Objavljeno v DKUM: 24.11.2021; Ogledov: 931; Prenosov: 130 Celotno besedilo (1,35 MB) |
4. Učinkovitost komplementarnih in alternativnih intervencij za izboljšanje kakovosti življenja žensk z rakom dojkMirela Zahović, 2019, diplomsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Rak dojk je eden najpogostejših oblik raka pri ženskah. Bolnice z rakom dojk trpijo za številnimi psihološkimi in fizičnimi simptomi, ki negativno vplivajo na njihovo kakovost življenja. Kakovost življenja je večdimenzionalen konstrukt, ki odraža nivo fizičnega, socialnega, funkcionalnega in čustvenega blagostanja. Z zdravjem povezana kakovost življenja opisuje, kako zdravje vpliva na posameznikovo vsakodnevno delovanje in njegovo dojemanje fizičnega, duševnega in socialnega blagostanja.
Raziskovalne metode: Pri sistematičnem pregledu in analizi tuje in domače literature, smo uporabili deskriptivno metodo. S to metodo smo iskali ugotovitve in znanja avtorjev, ki so že preučevali učinkovitost posameznih intervencij pri bolnicah z rakom dojk.
Rezultati: Na podlagi 19-ih pregledanih raziskav, smo ugotovili, da obstaja več komplementarnih in alternativnih intervencij, ki vplivajo na izboljšanje kvalitete življenja oz. z zdravjem povezane kvalitete življenja žensk z rakom dojk. To so bile tako telesne vadbe kot tudi psihoterapija in svetovanje.
Zaključek: Ne obstaja samo ena intervencija, ki je najučinkovitejša, temveč je več intervencij, ki lahko pozitivno vplivajo na kvaliteto življenja žensk z rakom dojk. Vsaka ženska z rakom dojk lahko zato sama izbere intervencijo, ki ji najbolj ustreza, saj bo verjetno to najbolj pripomoglo k boljši kakovosti njenega življenja. Ključne besede: karcinom, aktivnost, joga, pilates, telovadba Objavljeno v DKUM: 25.10.2019; Ogledov: 1377; Prenosov: 98 Celotno besedilo (310,17 KB) |
5. Joga kot investicija v človeške vireRebeka Horvat, 2018, magistrsko delo Opis: Danes živimo zelo hiter tempo življenja pri katerem pozabljamo nase in soljudi. Pozabljamo na potencial, ki ga skriva človek. Človek je najbolj prefinjen mehanizem, ki ga poznamo, vendar upravljanja le tega se še da naučiti. Uporabe se lahko naučimo skozi jogo. Joga je zelo širok pojem, zato smo ji posvetili celotno poglavje, kjer je podrobneje razložena. Tudi človeški viri so zelo kompleksna tematika. Vsi tipi organizacij se srečujejo z vprašanjem vodenja ljudi oziroma organizacije človeških virov. Na tem mestu smo videli priložnost povezave dveh kompleksnih tematik, ki sovpadata, saj se organizacije srečujejo z mnogimi vprašanji za katere joga ponuja rešitev.
V nalogi na začetku opredelimo človeške vire, kjer obravnavamo neotipljivi kapital, človeka in znanje. Na to se posvetimo razlagi upravljanja s človeškimi viri, ki zajema načrtovanje, zaposlovanje in razvoj zaposlenih. V poglavju investicija v človeške vire predstavimo človeške vire kot kapital podjetja, medosebne odnose, dobro počutje zaposlenih, trajnostni razvoj in politiko podjetja. Tretje poglavje zajema opis joge, njeno psihologijo in filozofijo. Nadaljujemo z zgodovinsko razlago joge in njenih poti ter jogo pripeljemo vse v današnji čas, kjer prestavimo različice joge danes. Joga nam med drugim nudi pet podanih načel, ki so pravilna sprostitev, pravilni telesni položaji, pravilno dihanje, pravilna prehrana, meditacija in pozitivno razmišljanje. Primere prakse joge pa najdemo tudi v organizacijah, te smo podali, zraven opisa koristi joge v organizaciji. Na koncu smo naredili kvalitativno raziskavo s pomočjo intervjuja ter opisali sodelujoče organizacije pri raziskavi, podali smo izvedbo raziskave, predstavili rezultate, preverili hipoteze in zapisali ugotovitve.
Investicija v človeške vire se nam zdi danes nujna za uspešno poslovanje organizacije. Investiranje v človeške vire mnoge organizacije še vedno smatrajo kot strošek, vendar na tam mestu lahko uporabimo rek »kdor ne investira, ne profilira«. Strošek ali investicija, se lahko vprašamo pri marsikaterem izdatku. Pomembno si je postaviti prioritete in se zavedati pomembnosti ljudi znotraj organizacije. V kolikor se zavedamo pomembnosti ljudi v organizaciji, bomo izdatek za človeške vire poimenovali investicija brez premisleka. Investicije so lahko različne, vendar mi priporočamo jogo, saj je tako široka in fleksibilna vsebina, ki se jo da aplicirati v katerokoli organizacijo. Ključne besede: človeški viri, investicija, joga, organizacija. Objavljeno v DKUM: 23.04.2018; Ogledov: 1234; Prenosov: 160 Celotno besedilo (1,08 MB) |
6. Vpliv začetne skupine vadbe joge na različne vidike duševnega zdravjaVesna Pesek, 2017, magistrsko delo Opis: Z magistrsko nalogo smo želeli predstaviti vpliv na duševno zdravje, ki ga ima trimesečna vključenost joge na udeležence. Zanimala nas je primerjava z drugimi vadbami (pilates, aerobika, nadaljevalna joga) in tečajem jezika, tako da bo raziskava ponudila odgovor, ali obstajajo razlike med različnimi skupinskimi aktivnostmi in jogo in morebiten ugoden vpliv joge na posamezne komponente duševnega zdravja, natančneje na zmanjšanje depresivne in anksiozne simptomatike, na zmanjšano stopnjo stresa ter povečanje v čuječnosti in blagostanju. V raziskavi je eksperimentalno skupino predstavljalo 62 začetnikov joge, skupine, s katerimi smo primerjali začetnike, pa 14 udeležencev vadbe pilatesa, 19 udeležencev vadbe aerobike, 27 udeležencev tečaja jezika ter 36 udeležencev nadaljevalne joge. Udeleženci so rešili naslednjo baterijo testov: WHO-5 – Kazalec blagostanja, DASS-21 – Vprašalnik za merjenje depresije, anksioznosti in stresa, FFMQ – Pet facetni vprašalnik čuječnosti. Pri interpretaciji rezultatov smo si pomagali še z analizo dodatnih vprašanj, kjer so udeleženci podali evalvacijo vadbe/tečaja. Rezultati so potrdili ugoden vpliv joge na vse omenjene komponente, tako je prišlo do znižanja simptomov depresije, anksioznosti, stresa ter do pomembnega zvišanja blagostanja ter povišanja posameznih komponent čuječnosti (opazovanje, nereaktivnost, opisovanje). Skupine so bile glede na stopnjo duševnega zdravja homogene, saj se ob prvem testiranju v večini niso pomembno razlikovale v stopnji duševnega zdravja. Do pričakovanih razlik je ob 1. testiranju prišlo med eksperimentalno skupino in nadaljevalno skupino joge, in sicer je imela prva pomembno višje vrednosti stresa, ter nižje vrednosti blagostanja in čuječnosti (podskala nereaktivnost). S pomočjo primerjav med skupinami smo ugotovili, da že sama fizična aktivnost različnih telesnih vadb, lahko je to aerobika, joga, pilates, pripomore k zmanjšanju simptomov depresije, anksioznosti in stresa ter na zvišanje blagostanja, vendar pa je vpliv joge superioren. Pomembna razlika ob 2. testiranju je bila zgolj med eksperimentalno skupino in kontrolno skupino jezika. Nadalje smo ugotovili, da tako joga kot pilates vplivata na zvišanje čuječnosti. Zaključimo lahko, da se je duševno zdravje udeležencev začetne skupine joge izboljšalo. Raziskava ima pomembno vrednost za delavce v zdravstvu, ponuja namreč alternativo, dopolnilno zdravljenje simptomov depresije, anksioznosti, stresa, najbolj razširjenih motenj. Ključne besede: joga, duševno zdravje, simptomi depresije, anksioznosti in stresa, blagostanje, čuječnost Objavljeno v DKUM: 28.11.2017; Ogledov: 1991; Prenosov: 241 Celotno besedilo (4,13 MB) |
7. VPLIV PSIHOLOŠKE PRIPRAVE NA ŠPORTNIKOVO SPOSOBNOST UČINKOVITEGA OBVLADOVANJA IN SPOPRIJEMANJA S STRESOMJernej Nedog, 2016, diplomsko delo Opis: Ukvarjanje s športom in sodelovanje pri športnih dejavnostih predstavlja tako fizične kot psihične zahteve za športnike, saj se soočajo z napetostmi, ki izhajajo iz konkurence v športu, in z drugimi zahtevami, ki prihajajo s strani staršev, trenerjev in vrstnikov. Nekateri športniki se naučijo uspešno reševati takšne napetosti in jim šport predstavlja izziv in nekaj prijetnega. Nekateri športniki pa te sposobnosti nimajo in jim šport predstavlja veliko mero stresa in tesnobe. Nobenega dvoma ni, da se ljudje razlikujemo v sposobnostih za uspešno obvladovanje stresnih situacij. Te razlike izvirajo predvsem iz naučenih spretnosti obvladovanja stresa, ki se jih je športnik naučil v otroštvu in adolescenci. Šport je lahko pomemben prostor, kjer se lahko naučimo veščin za dosego ciljev, relaksacije, komunikacije, sodelovanja,... Na nek način lahko šport opredelimo kot laboratorij za preizkušanje in obvladovanje tehnik in načinov za spopadanje s stresom. Ključne besede: športna psihologija, motivacija, koncentracija, tehnike sproščanja, stres, psihološka priprava, joga Objavljeno v DKUM: 31.05.2016; Ogledov: 6540; Prenosov: 304 Celotno besedilo (1,07 MB) |
8. Vključitev elementov joge pri predmetu športUrška Ribič Strmečki, 2016, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu z naslovom »Vključitev elementov joge pri predmetu šport« je najprej predstavljen pomen športa za zdrav razvoj otrok ter v okviru tega prikazana pomembnost pridobivanja in vzdrževanja gibljivosti. Sledi vpogled v pouk športa v osnovni šoli, pri čemer so izpostavljene aktivnosti, povezane z gibljivostjo. Predstavljena je tudi joga kot vadbena tehnika s svojimi pozitivnimi učinki na celostni razvoj posameznika. V drugem delu diplomskega dela so predstavljene predvsem možnosti vključevanja joge pri predmetu šport. Kot je razvidno, sta za to najprimernejša pripravljalni in sklepni del ure športa, in sicer v prvem delu ure kot pomoč pri ogrevanju ter dopolnitev oz. nadomestitev gimnastičnih vaj ter v zadnjem delu ur v obliki stretchinga in sprostitve. Sploh stretchingu oz. statičnemu raztezanju po zaključku športnih aktivnosti se v šoli posveča premalo pozornosti, če pa se že, pa se v glavnem izvaja z enostavnejšimi vajami. Joga oz. njene izbrane vaje tako ponujajo dodaten nabor aktivnosti, s katerimi je mogoče šolsko uro dodatno popestriti, obenem pa poskrbeti za razvoj in povečanje gibljivosti, ki je za zdrav in skladen telesni razvoj posameznika še kako pomembna. Ključne besede: šport v šoli, gibljivost, joga, raztezanje, gimnastične vaje, ogrevanje, sproščanje Objavljeno v DKUM: 30.05.2016; Ogledov: 1643; Prenosov: 197 Celotno besedilo (8,11 MB) |
9. NEKATERI VIDIKI JOGE V ZGODNJI SOCIALIZACIJI OTROKŠpela Zalar, 2015, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava nekatere vidike joge v zgodnji socializaciji otroka. V teoretičnem delu je zajet razvoj otroka v predšolskem obdobju, pri čemer je podrobneje opisan gibalni in plesni razvoj otroka ter primerjava med plesom in gibanjem. Namen diplomske naloge je predstaviti, kaj je joga, kako joga vpliva na otroka oziroma kakšni so učinki rednega izvajanja elementov joge v otrokovem vsakdanjiku. V raziskavo so vključeni 2–3 leta stari otroci iz vrtca Postojna, s katerimi se je en mesec načrtno spodbujalo redno izvajanje nekaterih elementov joge, z namenom krepitve njihove koncentracije oziroma podaljševanja njihove pripravljenosti na sodelovanje. Podatki so zbrani z opazovanjem in sprotnim pisanjem dnevnih evalvacij ob izvajanju aktivnosti. Ugotovljeno je, da otroci na osnovi vadbe nekaterih elementov joge te položaje uporabljajo tudi v drugih okoliščinah oziroma drugih situacijah. Poleg tega se z rednim izvajanjem vaj pripravljenost otrok na sodelovanje med samim izvajanjem vaj sicer podaljšuje, ni pa opaziti, da bi se to odražalo tudi v nadaljnjih aktivnostih čez dan. Ugotovljeno je še, da so otroci med samim izvajanjem vadbe osredotočeni na izvajanje samo, torej elementi joge pozitivno vplivajo na njihovo trenutno osredotočenost. Vendar pa tudi v tem primeru ni opaziti, da bi se ta osredotočenost nadaljevala še pri nadaljnjih aktivnostih oziroma situacijah. Čeprav je iz proučene literature in iz lastnih izkušenj ugotovljeno, da je osredotočenost in pripravljenost na sodelovanje v prvem starostnem obdobju na splošno kratkotrajna, pa menimo, da bi z rednim izvajanjem nekaterih elementov joge v daljšem časovnem obdobju lahko vplivali na njuni okrepitvi tudi pri nadaljnjih aktivnostih. Ključne besede: Predšolski otrok, razvoj otroka, plesna vzgoja, joga, učinek asan. Objavljeno v DKUM: 08.06.2015; Ogledov: 1585; Prenosov: 187 Celotno besedilo (1,94 MB) |
10. JOGA V POSLOVNEM SVETURebeka Horvat, 2014, diplomsko delo Opis: Poslovni svet je danes zastrašujoč in poln nestabilnosti. Na Ekonomski fakulteti nas že v naprej pripravljajo na krutost poslovnega sveta, v katerega se kot mladi diplomanti odpravljamo. Nekateri smo to krutost že občutili ob raznih študentskih delih, s katerimi smo si plačevali eksistenco ali luksuz. Zaposleni od vseh strani, ki jim delovna doba že teče, nas opozarjajo, kako težko je na trgu dela in da je potrebno biti pripravljen na rivalstvo, saj je brezposelnih diplomiranih ekonomistov največ.
V primeru, da medaljo, ki zrcali vso slabo plat poslovnega sveta, obrnemo na drugo stran, najdemo veliko pozitivnih primerov. Na svetu in tudi podrobneje v Sloveniji se najde ogromno organizacij, ki so povezane s svojimi zaposlenimi, žanjejo uspehe skupaj in so vzgled dobre prakse podjetništva v poslovnem svetu. V poslovni praksi lahko zasledimo »pravilo«, da organizacije s pozitivno energijo, pravičnim, skromnim, dobrosrčnim in smotrnim poslovanjem dolgoročno uspejo.
Primerjava teh dveh plati medalje poslovnega sveta nas pripelje do ugotovitve, da je »negativna« stran polna strahu in posledično polna negativnega, kroničnega stresa. Na drugi, »pozitivni« strani medalje, lahko opazimo skupno sodelovanje, zadovoljstvo in očitno manj stresa oziroma obvladanje le tega.
Vsak posameznik je raje tam, kjer je ljubezen, kot tam, kjer je sovraštvo in strah, torej je za organizacije pomembno, da poskrbijo za svoje zaposlene, da se čutijo ljubljene in ne ustrahovane. Na tem mestu se postavlja vprašanje, kaj je tisto, kar lahko najprej posameznika in nato širšo množico pripravi do tega, da vidijo »pozitivno« stran medalje. Na podlagi tega vprašanja smo prišli do zaključka, da pripravimo delo z naslovom Joga v poslovnem svetu.
Jogo smo izbrali iz preprostega razloga, saj podaja celostno znanje o raziskovanju samega sebe in s tem olajša življenjsko pot. Z raziskovanjem teh znanj, ki jih ponuja joga, se lahko celostno posvetimo sebi, torej odkrijemo prednosti, slabosti, priložnosti in pasti, podobno kot analiziramo organizacijo. Namen tega dela je bralce spodbuditi v raziskovanje joge in spodbuditi gledanje svetle strani medalje poslovnega sveta. Ključne besede: poslovni svet, stres, posameznik, organizacija, joga Objavljeno v DKUM: 02.12.2014; Ogledov: 1423; Prenosov: 216 Celotno besedilo (864,26 KB) |