| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Slovenska jezikovna infrastruktura kot jezikovnopolitično vprašanje : potrebe in pričakovanja jezikovnih uporabnikov
Nina Ledinek, 2018, strokovni članek

Opis: V prispevku se s stanjem na področju oblikovanja slovenske jezikovne infrastrukture ukvarjam kot z jezikovnopolitičnim vprašanjem. Prispevek prinaša analizo aktualne pravne, finančne in organizacijske ureditve področja, predstavlja pa tudi ključne izsledke o infrastrukturnih potrebah uporabnikov, kot so bile prepoznane na podlagi analize in interpretacije podatkov iz ankete, izvedene v okviru projekta Jezikovna politika Republike Slovenije in potrebe uporabnikov.
Ključne besede: sociolingvistika, jezikovna politika, status jezika, korpus jezika, jezikovni viri, jezikovne tehnologije
Objavljeno v DKUM: 11.10.2018; Ogledov: 1980; Prenosov: 96
.pdf Celotno besedilo (553,87 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Jezikovna politika Republike Slovenije in potrebe uporabnikov
Nataša Gliha Komac, 2018, izvirni znanstveni članek

Opis: Prispevek prinaša uvid v metodološka izhodišča ciljnega raziskovalnega projekta Jezikovna politika Republike Slovenije (RS) in njeni uporabniki,2 katerega osrednji namen je bil popis aktualnih potreb jezikovnih uporabnikov na ozemlju RS in uporabnikov slovenskega jezika v sosednjih državah in drugod po svetu. Gre za edinstven in celosten poskus, kako pri načrtovanju nadaljnje jezikovne politike v čim večjem obsegu dejavno vključiti jezikovne uporabnike. Pri projektu so sodelovali raziskovalci in strokovnjaki, poznavalci različnih področij javnega življenja v RS in življenja slovenske jezikovne skupnosti zunaj RS – pomembno vlogo so imeli pravni strokovnjaki –, k sodelovanju v spletni raziskavi pa so bile povabljene različne skupine jezikovnih uporabnikov, in sicer tako specializirani kot splošni jezikovni uporabniki.
Ključne besede: jezikovna politika, jezikovni status, jezikovni korpus, jezikovna raba, jezikovni uporabnik
Objavljeno v DKUM: 11.10.2018; Ogledov: 1441; Prenosov: 159
.pdf Celotno besedilo (384,14 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Slovenska baza BNSI broadcast news za razpoznavanje tekočega govora
Andrej Žgank, Darinka Verdonik, Zdravko Kačič, 2008, izvirni znanstveni članek

Opis: V članku bomo predstavili nov slovenski jezikovni vir, bazo BNSI Broadcast News, ki vsebuje posnetke televizijskih dnevnoinformativnih oddaj. Vir je namenjen razvoju razpoznavalnikov tekočega govora z velikim slovarjem besed za neomejeno domeno. Sestavljajo ga govorna baza z ročno tvorjenimi transkripcijami v obsegu 36 ur in tekstovni korpus, ki vsebuje I I niio besed. Govorna baza je namenjena učenju akustičnih modelov, tekstovni korpus pa bo uporabljen za izdelavo jezikovnih modelov. Novi jezikovni vir je plod sodelovanja med Univerzo v Mariboru, FERI in IZ'FV Slovenija. V članku bomo najprej predstavili postopek zajemanja gradiva in karakteristike baze. Opisali bomo potek ročnega zapisovanja govornega korpusa. Sledila bo podrobna analiza govornega in tekstovnega dela baze, ki je namenjena predstavitvi vseh lastnosti jezikovnega vira, ki vplivajo na razvoj razpoznavalnikov govora.
Ključne besede: slovenski jezikovni vir, avtomatsko razpoznavanje tekočega govora, govorni korpus, besedilni korpus, Broadcast news
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1433; Prenosov: 70
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici