| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 62
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza in primerjava proizvodnje električne energije po starosti različnih sončnih elektrarn : diplomsko delo
Žiga Novak, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava delovanje dveh sončnih elektrarn, postavljenih v letih 2014 in 2021, ter analizira njuno proizvodnjo električne energije. Na podlagi podatkov, pridobljenih z merilnih naprav v 15-minutnih časovnih intervalih, je bila izvedena podrobna analiza letne, mesečne in dnevne proizvodnje električne energije obeh sončnih elektrarn. Poseben poudarek je bil namenjen primerjavi njunih zmogljivosti v enakih meteoroloških razmerah, pri čemer so bile ocenjene razlike v učinkovitosti in obratovanju. V analizo so bili vključeni meteorološki podatki, pridobljeni iz Agencije Republike Slovenije za okolje, ki so omogočili poglobljen vpogled v vpliv gostote moči sončnega sevanja in temperature okolice na delovanje sončnih elektrarn. Na podlagi teh podatkov je bila ocenjena sezonska variabilnost energijskega izplena, pri čemer so bili identificirani ključni dejavniki, ki vplivajo na proizvodnjo električne energije.
Ključne besede: sončna elektrarna, proizvodnja električne energije, energijski izplen, izkoristek.
Objavljeno v DKUM: 07.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (6,12 MB)

2.
Preračun izkoristka kogeneracije v podjetju Pomurske mlekarne d.d. : magistrsko delo
Petra Polanec, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je analizirano delovanje soproizvodnje toplote in električne energije v podjetju Pomurske mlekarne d.d. Uporablja se plinska turbina za proizvodnjo električne energije, iz dimnih plinov pa se zajema toplota s pomočjo toplotnih izmenjevalnikov. Glavni cilj raziskave je določiti toplotni izkoristek sistema pri različnih delovnih parametrih, kot so temperatura gretja dimnih plinih v kanalskim gorilniku, moč elektrarne in tlak pare v uparjalniku. Rezultati so pokazali, da je toplotni izkoristek sistema v območju med 20 % in 40 %. Potrjeno je, da uporaba kanalskega gorilnika poveča izkoristek, saj dvigne temperaturo dimnih plinih in poveča prenos toplote. Moč plinske elektrarne sama po sebi ni imela bistvenega vpliva na toplotni izkoristek, saj se pri manjši moči porabi manj zemeljskega plina. Najnižji izkoristek je zaznan v primerih, ko pregrevanje dimnih plinov ni bilo izvedeno. Skupni izkoristek sistema je dosegal do 70 %, kar potrjuje učinkovito delovanje sistema soproizvodnje toplotne in električne energije (SPTE). Rezultati prispevajo k optimizaciji parametrov sistema ter izboljšanju energetske učinkovitosti, kar ima pomembno vlogo pri trajnostnem upravljanju virov.
Ključne besede: soproizvodnja toplotne in električne energije, proizvodnja pare, toplotni izmenjevalnik, uparjalnik, plinska turbina, toplotni izkoristek, prenos toplote
Objavljeno v DKUM: 26.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (5,12 MB)

3.
Ugotavljanje izgub na transformatorjih kot posledica asimetričnih faznih obremenitev : diplomsko delo
Dušan Premović, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava delovanje transformatorjev s poudarkom na analizi izgub predvsem pri nesimetrični obremenitvi večfaznega transformatorja. Podane so osnovne elektro-fizikalne značilnosti delovanja transformatorja in različne vrste izgub v transformatorjih, ki nastanejo pri njihovem delovanju. V diplomskem delu so obravnavane tudi asimetrična obremenitev večfaznega transformatorja ter z njo povezane izgube. Predstavljeni so modeli idealnega in realnega enofaznega transformatorja, vključno z njihovimi lastnostmi in razlikami. Obravnavani so tudi trifazni transformatorski sistemi, njihove osnovne značilnosti in vezave s poudarkom na analizi izgub v železu, navitjih in dodatnih izgubah ter njihovem vplivu na delovanje transformatorjev. Za simulacijo in grafično predstavitev delovanja trifaznega transformatorja so v diplomskem delu uporabljena simulacijska orodja Matlab in Simulink.
Ključne besede: transformator, asimetrija, obremenitev, izgube, izkoristek
Objavljeno v DKUM: 07.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (6,02 MB)

4.
Sistem za daljinsko in avtomatsko vodenje sončnih kolektorjev : diplomsko delo
Primož Brajar, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so predstavljeni razvoj in sestavni deli sistema za ogrevanje sanitarne vode s sončnimi kolektorji. Predstavljen je uveljavljen sistem za solarno ogrevanje sanitarne vode v stanovanjski hiši. Sončni kolektorji so razširjena metoda ogrevanja sanitarne vode. Zaradi vedno višje cene energentov in nekaterih prednosti, ki jih imajo kolektorji, pa postajajo vedno bolj zanimivi. V delu bo obravnavan način delovanja sistema in pomembni sestavni elementi za avtomatsko delovanje. Prikazani bodo montaža, vzdrževanje sistema v njegovi obratovalni dobi in delovanje. Prav tako bo upoštevan ekonomski vidik uporabe sončnih kolektorjev namesto električnega bojlerja. Za višji izkoristek sončnih kolektorjev je bil razvit sistem reguliranja pozicije sončnih kolektorjev, pri katerem s svetlobnimi senzorji dosežemo tak položaj, da sončno energijo izkoristimo maksimalno. Hkrati je regulator toplote v zalogovniku prilagojen gretju vode do maksimalne temperature 57 °C za hišne potrebe. Sistem ogrevanja s sončnimi kolektorji je obtočni, zato je tukaj poraba električne energije zanemarljiva. Za popolnoma samostojno delovanje sistema sta bila dodana programirljiv logični krmilnik in sistem varoval za primer kakršne koli napake. Krmilnik meri zgornjo in spodnjo temperaturo v rezervoarju vode. Možno je tudi ogrevanje vode s pečjo na drva. V tem primeru krmilnik vklopi črpalko, ko se voda v peči segreje nad določeno temperaturo.
Ključne besede: izkoristek sonca, energetska učinkovitost, sončna energija, sončni kolektorji
Objavljeno v DKUM: 25.07.2023; Ogledov: 539; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (2,63 MB)

5.
Razvoj in uporaba procesnega sistema za ekstrakcijo konopljine smole iz industrijske konoplje : diplomsko delo
Erik Makoter, 2022, diplomsko delo

Opis: Naloga obsega obdelavo in analizo ekstrakcije industrijske konoplje in njenega ekstrakta na doma narejenem avtomatiziranem procesnem sistemu za ekstrakcijo z etanolom. V diplomski nalogi je ovrednoten prenos toplote izbrane komponente z okolico in izguba etanola med procesom. Procesni sistem je sestavljen iz reaktorja, kondenzatorja, ter cevi ki povezuje reaktor in kondenzator. Za uravnavanje količine raztopine in dovajanje hladilne vode pa so zadolženi črpalka, tehnica in dva termometra, kateri so povezani in regulirani z računalnikom. Masni izkoristek ekstrakcije znaša 5,228 %, masni izkoristek etanola 91,52 %, toplotni izkoristek procesa pa 97,54 %.
Ključne besede: Ekstrakcija, etanol, izkoristek, izgube
Objavljeno v DKUM: 12.09.2022; Ogledov: 532; Prenosov: 85
.pdf Celotno besedilo (861,50 KB)

6.
Energijska in eksergijska analiza jedrske elektrarne
Tim Benčin, 2021, magistrsko delo

Opis: Jedrske elektrarne lahko predstavljajo ključen steber energetske oskrbe posamezne države. Pri njihovem delovanju je potrebno slediti učinkoviti izrabi primarnega vira energije. V naši magistrski nalogi smo se najprej lotili predstavitve teoretičnega vidika energije in eksergije, v nadaljevanju uvoda pa smo naredili še pregled sestavnih delov jedrske elektrarne. Poglavitni cilj našega dela je bil na zastavljenem modelu elektrarne opazovati pretoke energij in eksergij ter njihove izgube. Na podlagi ugotovitev smo za posamezne sklope ter celoto podali energijsko in eksergijsko učinkovitost. Bistvo takšne analize so podatki, ki nam nazorno kažejo na mesta, kjer izgubljamo energijo ali eksergijo. Pri naših izračunih smo ugotovili, da največji delež energije iz sistema odvajamo v kondenzatorju. Največjo količino eksergije uničujemo v jedrskem reaktorju.
Ključne besede: jedrska elektrarna, energija, eksergija, izkoristek
Objavljeno v DKUM: 17.12.2021; Ogledov: 1417; Prenosov: 212
.pdf Celotno besedilo (2,77 MB)

7.
Sistem za merjenje in spremljanje proizvodnega procesa in izkoristkov naprave kogeneracije (SPTE) : diplomsko delo
Nik Plešivčnik, 2021, diplomsko delo

Opis: V današnjem času je vedno več pobud za rabo obnovljivih virov in virov z velikim izkoristkom. Pri tem imajo veliko vlogo naprave za proizvodnjo primarne električne energije, kjer prav tako izkoristimo sekundarno toplotno energijo naprave in jo uporabimo za pripravo tople vode. V diplomskem delu je opisana izdelava avtomatiziranega sistema meritev za naprave kogeneracije SPTE. Najprej so opisane okoliščine meritvenega območja in podjetje, ki izdeluje naprave kogeneracije. V nadaljevanju so podani vse naloge in postopki izvajanja meritev ustreznosti končnih naprav SPTE. Prvi sklop vključuje opis izbrane merilne opreme, projektiranje električnega vezja in povzetek omogočenih komunikacijskih protokolov. Drugi sklop naloge predstavlja metode izdelave programa, kjer so vključeni diagrami in opisi posameznih plasti različnih funkcij. Sledita analiza in obdelava podatkov v pripravi za poročila meritev. Podana so navodila za uporabo merilnega sistema in sklep naloge, kjer so opisane zadnje misli in možne izboljšave sistema merjenja kogeneracije.
Ključne besede: kogeneracija, merilni sistem, soproizvodnja SPTE, avtomatizacija meritev, izkoristek SPTE, analiza in obdelava podatkov
Objavljeno v DKUM: 04.11.2021; Ogledov: 1107; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (2,32 MB)

8.
Optimizacija razreza pločevine z uporabo programske opreme zevs rx : diplomsko delo
Tomaž Mlinšek, 2021, diplomsko delo

Opis: V podjetju je velik strošek nakup pločevine. Zato je pomembno, da nabavljen material čim bolj izkoristimo. Pri tem se lahko z večjim izkoristkom razreza privarčuje več denarnih sredstev, ki se lahko kasneje vložijo v druga razvojna sredstva podjetja. Razrez temelji na programu Zevs RX. Program je za uporabo precej enostaven, vendar so v programu še določene izboljšave, ki bi podjetju lahko doprinesla boljši izkoristek. V diplomskem delu bom predstavil podjetje Monter d.o.o ter program za razrez Zevs RX. Prikazal bom vrednosti pločevine posameznih dimenzij ter po izračunu ugotovil, koliko doprinese boljši izkoristek. Prav tako bodo v nalogi predlagane določene izboljšave, ki bi omogočile lažje optimiranje izkoristka pri razrezu.
Ključne besede: Izkoristek, Izboljšave, zmanjšanje odpada, pri varčevanje, razrez pločevine.
Objavljeno v DKUM: 05.10.2021; Ogledov: 1173; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (2,38 MB)

9.
Analiza izkoristka in delovanje prenosnika toplote : diplomsko delo
Jaka Praper, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava prenosnik toplote v podjetju MPI-reciklaža d.o.o. Prenosnik toplote je zaradi specifične oblike in načina delovanja podrobneje predstavljen in analiziran. Za boljšo vizualizacijo, je s pomočjo programskega paketa SolidWorks, prikazan tudi v 3D obliki. Opravljene in prikazane so meritve temperature dimnih plinov in vode na vhodu in izhodu iz prenosnika toplote, saj so nujne za kasnejšo analizo. Pri tem je izveden analitični izračun toplotne moči prenosnika toplote, in sicer za dva mejna primerna, pri vstopni temperaturi dimnih plinov 304,5 °C in 967,4 °C. Delež toplote, ki se prenese iz dimnih plinov na vodo znaša med 56 % in 62 %. To nam kaže, da je delež toplote dimnih plinov enako izkoriščen v prenosniku toplote, ne glede na režim delovanja. Na podlagi analize je bilo ugotovljeno, da izgube skozi dimnik predstavljajo od 10 % do 12 % vseh izgub, največji del izgub pa predstavlja vstop svežega zraka v dimnik, in sicer od 82 do 85 %. Na koncu so podani še predlogi za izboljšave in napotki za nadaljnjo delo.
Ključne besede: prenosnik toplote, meritve, dimni plini, toplotne izgube, izkoristek
Objavljeno v DKUM: 20.09.2021; Ogledov: 1173; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (2,66 MB)

10.
Potencial izrabe vodne energije na potoku Šklendrovec : diplomsko delo
Tilen Zajc, 2018, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu je bil obravnavan potok Šklendrovec, na katerem so bili opravljeni vsi potrebni parametri za izračun pretoka, ter vodnega padca. Na podlagi teh izračunov, je bila ugotovljena smiselnost postavitve sistema male oz. mikro hidroelektrarne. Visok vodni padec, ter relativno velik pretok, dajeta vodotoku izjemen energetski potencial. Izbran je bil Pelton tip turbine, ter ustrezen generator. Izdelano je bilo tudi drevo okvar, s katerim je možno približno ugotoviti, kdaj se bo določen mehanski del na sistemu mikro hidroelektrarne okvaril. Z empiričnimi formulami so predstavljeni tudi stroški postavitve sistema na vodotoku, s katerimi je ugotovljeno, da bi se investicija povrnila že v dobrih petih letih.
Ključne besede: mikro hidroelektrarna, izkoristek, drevo okvar, potok Šklendrovec UDK: 621.311.21:
Objavljeno v DKUM: 14.02.2019; Ogledov: 1460; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (2,64 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici