| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 58
Na začetekNa prejšnjo stran123456Na naslednjo stranNa konec
1.
Vloga managementa pri zagotavljanju sredstev neprofitnih športnih organizacij
Aleks Perger, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na vlogo managementa pri zagotavljanju sredstev za delovanje neprofitnih športnih organizacij. V začetku diplomskega dela smo raziskali, kaj sploh neprofitne organizacije so in kakšne organizacijske strukture poznamo. V nadaljevanju smo opisali, kaj so športna društva in predstavili razlike med profitnimi in neprofitnimi športnimi organizacijami. Opisali smo, kaj je to športni management, katere ključne naloge opravljajo športni managerji in katere so njihove lastnosti. V teoretičnem delu smo raziskali financiranje teh neprofitnih športnih organizacij, katera sredstva poznamo in njihove procese pridobivanja. V raziskovalnem delu diplomskega dela smo obravnavali primer ŠD Mladost. V sklopu tega smo si na začetku diplomskega dela zastavili tri raziskovalna vprašanja, skozi katera smo ugotovili vlogo managementa v delovanju neprofitnih športnih organizacij, učinkovitost sedanjega modela financiranja obravnavanega športnega društva in dodatne možnosti financiranja društva. Najprej smo raziskali zgodovino društva in njegovega delovanja. Nato smo s pomočjo dokumentacije opisali vire financiranja društva ter naredili analizo trenutnega financiranja. V zaključku diplomskega dela smo raziskali dodatne možnosti financiranja obravnavanega društva.
Ključne besede: financiranje, športne organizacije, športni management, dodatne možnosti, model financiranja, izboljšanje, analiza društva, neprofitne športne organizacije, sponzorstva, donacije
Objavljeno v DKUM: 06.09.2024; Ogledov: 125; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (778,83 KB)

2.
Integriranje vitke proizvodnje v podjetju Tech-Gum d.o.o. : diplomsko delo
Matic Kuhta, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen postopek integriranja vitke proizvodnje v podjetju Tech-Gum, ki se ukvarja s proizvodnjo izdelkov iz gume. Za začetek sem raziskoval težave, s katerimi se podjetje ukvarja zaradi neorganizirane proizvodnje. V tem podjetju sem vodja proizvodnje in sem te napake zlahka opazil. Najprej sem preučil teorijo, katero sem uporabil za eliminiranje napak. Po preučitvi teorije sem se odločil za metode, ki bi, glede na moja opažanja, podjetju najbolj koristila. To so metode vitke proizvodnje: 5S, Kaizen, SFM, Gamba obhod in Poke-Yoke. Cilj naloge je bil vključiti tudi vse zaposlene, zato sem jim razdelil vprašalnike, s katerimi sem želel izvedeti njihovo stališče glede organiziranosti proizvodnje in delovnega okolja. Rezultat naloge je bolje organizirana proizvodnja in zadovoljni zaposleni.
Ključne besede: • vitka proizvodnja • investicija • izboljšanje procesa • učinkovitost proizvodnje • metoda 5S
Objavljeno v DKUM: 09.07.2024; Ogledov: 132; Prenosov: 0

3.
Predlog izboljšave pakirne linije 2 v proizvodnem procesu cevarne podjetja Impol PCP: analiza, načrtovanje in implementacija : magistrsko delo
Tilen Tič, 2024, magistrsko delo

Opis: Danes je vsako podjetje del globalnega trga, podjetja pa so prisiljena kontinuirano izboljševati konkurenčno sposobnost svojega dela. Eno od orodij za izboljševanje oziroma ohranjanje zadovoljstva kupcev je zagotavljanje kvalitete izdelkov. Zaradi pojavljanja površinskih napak na materialu med pakiranjem ter fizično zahtevnega dela zaposlenih se je podjetje odločilo za posodobitev pakirne linije. Ročno pakirno linijo je nadomestila polavtomatizirana linija. V delu je predstavljeno podjetje, organizacija in postopek posodobitve pakirne linije 2. V diskusiji so ovrednoteni rezultati ter pojasnjeni cilji, ki so bili doseženi. Predstavljene so rešitve, ki bi povečale pretočnost in izboljšale delovni proces. Projekt je temeljil na cilju izboljšanja zadovoljstva kupcev, ugodnejšemu delu zaposlenih na stroju, prav tako pa je pozitivno vplival na dodano vrednost podjetja.
Ključne besede: pakirna linija, produktivnost, kakovost izdelkov, fizična obremenitev zaposlenih, izboljšanje proizvodnega procesa
Objavljeno v DKUM: 11.06.2024; Ogledov: 118; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (12,38 MB)

4.
Življenjski cikel programske opreme: teorija in praksa : magistrsko delo
Boštjan Gornik, 2024, magistrsko delo

Opis: Življenjski cikel programske opreme je večstopenjski in široko opredeljen razvojni proces za doseganje zelo kakovostne programske opreme. Ključnega pomena je pravilna izbira in implementacija procesnega modela, ki definira pristop k razvoju programske opreme od začetka do konca. Od tod tudi ideja za magistrsko delo, v sklopu katerega smo najprej raziskali in predstavili celoten življenjski cikel programske opreme, vključno z aktualnimi procesnimi modeli in pristopi za izboljšanje le-teh. Zatem sledi empirični del, kjer smo na podlagi anketiranja in analize pridobljenih rezultatov pridobili odstotek odstopanja med teorijo procesnih modelov in uporabo le-teh v praksi, kar je bil vseskozi naš glavni cilj.
Ključne besede: življenjski cikel razvoja programske opreme, faze življenjskega cikla razvoja programske opreme, procesni modeli razvoja programske opreme, pristopi za izboljšanje razvojnih procesov, primerjava teorije procesnih modelov z uporabo v praksi
Objavljeno v DKUM: 06.02.2024; Ogledov: 413; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (4,19 MB)

5.
Odzivnost na presejalne programe za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki
Senada Aljukić, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Odzivnost na presejalne programe za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki je zelo nizka, čeprav obstajajo jasni dokazi o njihovi učinkovitosti. Namen zaključnega dela je predstaviti intervencije za izboljšanje odzivnosti na presejalne programe za odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Metode: Pri pisanju zaključnega dela smo izvedli pregled literature v mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, ScienceDirect in CINAHL. Pregled in izbiro raziskav smo prikazali z diagramom PRISMA. Sinteza podatkov je prikazana z vsebinsko analizo. Rezultati: Od 174 identificiranih zadetkov smo jih v končno analizo vključili 14. Ugotovili smo, da različne intervencije, kot so uporaba fekalnega imunokemičnega testa, pošiljanje testov za odvzem blata (FIT, gFOBT) na dom, telefonsko svetovanje, pošiljanje predhodnih obvestil, opomnikov, večplastnih povabil ter izobraževanje ljudi, učinkovito vplivajo na izboljšanje odzivnosti na presejalne programe. Po drugi strani pa dodajanje različnih finančnih spodbud in papirja za zbiranje blata ni vplivalo na izboljšanje stopnje udeležbe v presejalnih programih za odkrivanje raka debelega črevesa in danke. Razprava in zaključek: Kot najučinkovitejše in stroškovno najugodnejše intervencije, ki bi jih lahko izvajali za izboljšanje stopnje odzivnosti na presejalne programe za odkrivanje raka debelega črevesa in danke, bi izpostavili intervencije pošiljanja testov za odvzem blata (FIT) ter predhodnih obvestil in opomnikov na dom. Te intervencije so prav tako imele največji vpliv na povečanje udeležbe med najmanj odzivnimi skupinami povabljenih.
Ključne besede: intervencije, izboljšanje odzivnosti, presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki
Objavljeno v DKUM: 26.10.2023; Ogledov: 426; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (1,63 MB)

6.
Stanje podjetništva v podravski regiji: analiza ovir in možnost za razvoj
Vid Jus, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali podjetništvo kot pomemben element gospodarskega razvoja in generiranja delovnih mest. Ugotovili smo, da podjetništvo predstavlja karierno priložnost za posameznike in je ključno gonilo gospodarstva države, pri čemer država igra vitalno vlogo pri ustvarjanju ugodnega poslovnega okolja z ustrezno regulativo. Raziskovali smo podjetniški proces, kjer se posamezniki vključujejo v ustvarjanje in vodenje organizacij z namenom doseganja dobička. Naše ugotovitve kažejo, da je razvoj podjetništva kompleksen proces, ki se odvija v različnih oblikah in kontekstih, odvisno od številnih dejavnikov. Analizirali smo vlogo države v razvoju podjetništva, pri čemer smo se osredotočili na infrastrukturno in finančno podporo ter na politike in predpise, ki lahko ustvarijo ugodno poslovno okolje. Poudarili smo tudi pomen ažurnih informacij o trgu, strankah in industrijskih trendih za uspešno poslovanje podjetij. Posebej smo se posvetili analizi ovir za poslovanje podjetij v Podravski regiji, kot eni izmed statistično najgosteje naseljenih regij v Sloveniji. Ugotovili smo, da se podjetja soočajo z različnimi ovirami, med katerimi so najpogostejše prevelika konkurenca, pomanjkanje kvalificirane delovne sile in pomanjkanje finančnih sredstev. V zaključku diplomskega dela smo poudarili pomen izboljšanja podpornega okolja za podjetja kot ključnega elementa za spodbujanje gospodarske rasti, inovacij in ustvarjanje ugodnega poslovnega okolja.
Ključne besede: podjetništvo, ovire za poslovanje, podporni ukrepi, zadovoljstvo s podpornimi ukrepi, predlogi za izboljšanje stanja.
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 355; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (1,98 MB)

7.
Prenova procesa nabave v izbranem podjetju
Tamara Drenik, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomski projekt je sestavljen iz dveh delov. V prvem, teoretičnem delu, je obravnavana opredelitev poslovnih procesov. Opisali smo vrste poslovnih procesov in njihove sestavne dele. Opisali smo soodvisnost med temeljnim, informacijskim in upravljalnim procesom. Opredelili smo ključne in podporne poslovne procese. Ravno tako smo opredelili nabavo in opisali posamezne faze nabavnega procesa. Opisali smo nabavo in izboljšanje nabavnega poslovanja v storitvenih organizacijah. Proces nabave predstavlja osrednje področje diplomskega projekta. V empiričnem delu najprej podajamo opis izbranega podjetja. Opisali in zarisali smo trenutni proces nabave in podali analizo trenutnega procesa nabave. Podali smo rešitev, ki bi pripomogla pri samem procesu nabave. Predlagana rešitev je, da bi se uporabljal dosledno ERP program za planiranje in nabavo materiala, katerega podjetje že ima. Spremenili bi proces nabave v podjetju, da bi vsak zaposleni bil odgovoren za svoje delo. Zarisali smo predlog nove zasnove in podali oceno učinkov na prenovo, ki vpliva na zaposlene, podjetje in kupce. Za konec smo opredelili pogoje in omejitve za uvedbo predlagane rešitve.
Ključne besede: poslovni procesi, proces nabave, proizvodno storitveno podjetje, izboljšanje procesa nabave.
Objavljeno v DKUM: 25.05.2023; Ogledov: 730; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (849,49 KB)

8.
Analiza in predlog mreže mobilnih enot nujne medicinske pomoči na območju delovanja dispečerskega centra zdravstva Maribor : magistrsko delo
Matevž Golob, 2022, magistrsko delo

Opis: V praksi smo opazili, da je obstoječi sistem nujne medicinske pomoči precej centraliziran, zaradi tega nastajajo na posameznih območjih daljši dostopni časi. To lahko privede do razlik v dostopnosti nujne medicinske pomoči občanom na ruralnih območjih, ki so bolj oddaljena od mestnih središč oziroma začetnih izvoznih lokacij mobilnih enot nujne medicinske pomoči. Namen naloge je preučiti obstoječe stanje in predstaviti povprečne dostopne čase ekip do lokacij izrednih dogodkov ter izdelati identifikacijo potrebnega števila ekip za zagotavljanje dostopnih časov pod mejo, ki je pri 15 minutah. Na osnovi ugotovitev bomo oblikovali predlog za preoblikovanje mreže mobilnih enot nujne medicinske pomoči. Na ta način bomo pomagali zagotoviti enakomernejšo obravnavo in enakomernejše dostopne čase za vse prebivalce ne glede na lokacijo bivanja. Pri tem se bomo primarno oprli na geografske informacijske sisteme (GIS) in podatke, ki se med operativnim delom zbirajo v dispečerskem centru zdravstva Maribor.
Ključne besede: nujna medicinska pomoč, GIS, izboljšanje dostopa s pomočjo GIS, pregled načinov optimizacije poti, večkriterijsko odločanje
Objavljeno v DKUM: 16.01.2023; Ogledov: 543; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (5,29 MB)

9.
Prenova procesa reševanja reklamacij v izbranem podjetju : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Sabrina Gajser, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo se osredotočili na proces reševanja reklamacij v izbranem podjetju. Vsa podjetja si prizadevajo, da bi najhitreje in najučinkovitejše rešila nastalo reklamacijo in tako ohranila dober odnos s potrošniki. Tudi izbrano podjetje se srečuje z reklamacijami. Njihov proces reševanja reklamacij je zastarel, vendar utečen, pri katerem zaposleni vse podatke vpisujejo ročno in tako prihaja do napak. Prav tako zaposleni porabijo preveč časa z iskanjem teh podatkov in s hojo v proizvodni obrat, da pridobijo vso potrebno dokumentacijo. Cilj diplomskega dela je izboljšati proces reševanja reklamacij in skrajšati čas iskanja potrebnih podatkov v proizvodnem obratu. S kritično analizo smo predstavili vzroke za izgubo časa in podali rešitve, ki bi pripomogle k izboljšanju procesa v izbranem podjetju. Možni sta dve poti prenove. Prva je ta, da podjetje ostane na obstoječi stopnji digitalizacije, druga pa, da izboljša stopnjo digitalizacije proizvodnje. Po preučitvi smo se odločili za izboljšanje stopnje digitalizacije, saj bi na ta način prihranili veliko časa pri iskanju podatkov za reševanje reklamacij na letni ravni.
Ključne besede: zadovoljstvo potrošnikov, reklamacija, prenova, izboljšanje, proces
Objavljeno v DKUM: 11.01.2023; Ogledov: 525; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (3,17 MB)

10.
Usposobljenost voznikov izrednih tovorov v podjetju Ploj, d. o. o.
Nejc Krajnc, 2022, diplomsko delo/naloga

Opis: Izredni cestni prevoz tovora je vsak prevoz s transportnimi sredstvi, ki skupaj s tovorom ali brez njega presega z zakonom določene skupne dimenzije, osne obremenitve ali največjo dovoljeno skupno maso. Pri izvajanju takšne vrste prevozov je ključnega pomena usposobljenost voznikov tovornih vozil. Vsi vozniki, ki izvajajo izredni prevoz, morajo obvladati dokumentacijo, ki se navezuje na izredni prevoz. Najpomembnejša so dovoljenja za opravljanje izrednih prevozov, ki jih v Sloveniji izda Ministrstvo za infrastrukturo. Vozniki morajo biti dobro podučeni tudi za pravilno rokovanje z vlečnimi vozili in polpriklopniki, namenjenimi prevozu tovora izrednih dimenzij, prav pa tako morajo biti vešči natovarjanja tovora, postavitve njegovega težišča na najbolj primerno mesto na priklopniku in privezovanje tovora. V praksi med organiziranjem izrednega prevoza opažamo veliko pomanjkljivosti pri usposobljenosti voznikov, ki izvajajo izredni prevoz, zato smo se odločili narediti raziskavo na tem področju. V raziskovalnem delu smo s pomočjo anketiranja in opazovanja z udeležbo analizirali usposobljenost voznikov, ki izvajajo izredne prevoze v podjetju Ploj, d. o. o. Že pri opazovanju z udeležbo smo ugotovili veliko pomanjkljivosti pri odzivih voznikov na težave med izvajanjem izrednega prevoza in nepoznavanje posameznih pravil za varno izvedbo prevoza, obenem pa spoznali velik problem pri ostalih udeležencih v cestnem prometu, ki sploh niso pozorni na izredni prevoz med njegovim izvajanjem in mu ne pripisujejo nobenega pomena. Prav tako smo opazili veliko nepravilnosti pri voznikih pri postavitvi in pritrjevanju tovora na tovorni prostor. Vse to je potrdila tudi anketa, ki nam je prikazala še veliko težav pri poznavanju dovoljenj za izredni prevoz v tujini. Vzrok za to vidimo v tem, da šoferji niso podučeni v poznavanju tujih jezikov, predvsem nemščine in angleščine, ki sta v tem poklicu ključnega pomena.
Ključne besede: izredni cestni prevoz, podjetje Ploj, d. o. o., organizacija izrednih prevozov, dovoljenja za izredni prevoz, prometna varnost, izboljšanje usposobljenosti.
Objavljeno v DKUM: 01.04.2022; Ogledov: 1408; Prenosov: 153
.pdf Celotno besedilo (3,84 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici