1. Otrok s sladkorno boleznijo in zdravljenje z insulinsko črpalkoKaja Rot, 2017, diplomsko delo Opis: Teoretična izhodišča: V diplomskem delu je predstavljena obravnava otroka s sladkorno boleznijo in inzulinsko črpalko. Predstavljen je razvoj sladkorne bolezni pri otroku, posebnosti glede na razvojna obdobja otroka, življenje otroka z inzulinsko črpalko ter vloga medicinske sestre.
Raziskovalne metode: V diplomskem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela s podrobno preučitvijo domače in tuje literature. Domačo literaturo smo pridobili s pomočjo podatkovne baze COBISS, tujo s pomočjo podatkovnih baz Springerlink in Google book.
Rezultati: Sladkorna bolezen v Sloveniji in po svetu je v porastu, saj se število obolelih letno poveča za kar 4 %. Vloga medicinske sestre – edukatorke je bistvenega pomena, saj s pravilno edukacijo pripomoremo k boljšemu vodenju sladkorne bolezni in s tem k boljšim vrednostim glikoliziranega hemoglobina. Ključne besede: sladkorna bolezen tipa 1, otrok, inzulinska črpalka, edukacija, vloga medicinske sestre Objavljeno v DKUM: 04.07.2017; Ogledov: 1877; Prenosov: 311
Celotno besedilo (603,74 KB) |
2. Kakovost življenja pacienta z inzulinsko črpalkoIvana Pranič, 2013, diplomsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Sladkorna bolezen je ena najkompleksnejših kroničnih bolezni. Od pacienta zahteva veliko mero sodelovanja, ustreznega ukrepanja ob težavah in discipline, zato je seveda nujno, da pacienti razumejo vse mehanizme in dejavnike, ki vplivajo na koncentracijo glukoze v krvi. Za to pa morajo biti ustrezno poučeni. Zato je del sodobne obravnave sladkornega pacienta z inzulinsko črpalko tudi redno in temeljito poučevanje pacientov.
Namen: Namen diplomskega dela je v teoretičnem delu predstaviti sladkorno bolezen, inzulinsko črpalko ter ugotoviti ali se je pacientom z inzulinsko črpalko kakovost življenja spremenila.
Metode: Uporabili smo opisno (deskriptivno) metodo dela. Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Za zbiranje podatkov smo uporabili anonimni anketni vprašalnik. Raziskavo smo izvedli v Bolnišnici Topolšica v diabetološki ambulanti. V raziskovalni vzorec smo vključili 40 pacientov z inzulinsko črpalko.
Rezultati in diskusija: Ugotovili smo, da pacienti znajo dobro rokovati z inzulinsko črpalko. Tako lahko sklepamo da osebje v diabetološki ambulanti paciente dobro poučuje in motivira. Za doseganje dobre urejenosti sladkorne bolezni pa je najboljši način metoda štetja ogljikovih hidratov. Kakovost življenja anketiranih se je spremenila na boljše. Iz podatkov sklepamo, da uporaba inzulinske črpalke bistveno vpliva na zadovoljstvo z urejenostjo sladkorne bolezni in na kakovost njihovih življenj. Ključne besede: Sladkorna bolezen, inzulinska črpalka, kakovost življenja, medicinska sestra. Objavljeno v DKUM: 30.05.2013; Ogledov: 2418; Prenosov: 311
Celotno besedilo (883,45 KB) |
3. |