| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Primerjava življenjskih navad, kakovost življenja in sprejemanje hormonskega zdravljenja pri ženskah v pomenopavzi
Tina Pahole, 2024, magistrsko delo

Opis: Pojem kakovosti življenja je postal vse pomembnejši tudi na področju menopavzne medicine. Kakovost življenja vključuje dobro počutje tako v telesnem kot v duševnem smislu. Spremenjena samopodoba in ne sprejemanje drugačnega zunanjega videza lahko povzročita negativno subjektivno oceno duševnega zdravja žensk. Obdobje po menopavzi navajamo takrat, kadar se simptomi pojavljajo še pet ali celo deset let. Kakovost življenja v pomenopavzi je zelo individualna, saj nanjo vplivajo številni dejavniki in ne samo uporaba HZ. Rezultati so pokazali, kaj vse lahko tako pozitivno kot negativno vpliva na kakovost življenja, hkrati so potrdili, da je kakovost življenja v pomenopavzi slabša ne glede na uporabo HZ.
Ključne besede: pomenopavza, kakovost življenja, hormonsko nadomestno zdravljenje
Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 157; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (1,66 MB)

2.
Težave v obdobju menopavze ter njihovo lajšanje
Tanja Koren, 2019, diplomsko delo

Opis: Izhodišča, namen: Menopavza je obdobje, v katerega preidejo vse ženske, ki so stare okoli 51 let. Večina žensk se takrat spopada s številnimi težavami, ki so posledica sprememb v ravni progesterona in estrogena. Namen raziskave je ugotoviti, s katerimi težavami se srečujejo ženske v obdobju menopavze ter kako jih lajšajo. Raziskovalna metodologija in metode: Uporabili smo kvantitativno metodologijo raziskovanja in deskriptivno metodo dela, ki izhaja iz pozitivistične filozofije. Za pridobivanje podatkov smo uporabili strukturirani vprašalnik s 13 vprašanji, ki se nanašajo na težave žensk v obdobju menopavze in načine njihovega lajšanja. Rezultati: 72 % anketirank je kot težavo v obdobju menopavze izpostavilo motnje spanja, 62 % pa se jih spopada z vročinskimi valovi. 34 % žensk težave, ki so posledica menopavze, zdravi; od tega 26 % žensk obvladuje simptome z naravnimi alternativnimi metodami, 8 % se jih poslužuje zdravljenja s hormoni. Diskusija in zaključek: Skoraj vsaka ženska ima v obdobju menopavze težave. Nekatere se poslužujejo različnih oblik zdravljenja, druge pa morebiti zaradi nezadostne ozaveščenosti ali manjše intenzivnosti težav ne zdravijo.
Ključne besede: simptomi menopavze, blaženje težav, hormonsko nadomestno zdravljenje, alternativne metode, hormonske spremembe
Objavljeno v DKUM: 01.10.2019; Ogledov: 1345; Prenosov: 166
.pdf Celotno besedilo (945,15 KB)

3.
Kakovost življenja ženske v perimenopavzalnem obdobju
Karmen Balažic, 2013, diplomsko delo

Opis: Izhodišča: Perimenopavza je obdobje, ki traja od nekaj let pred zadnjo menstruacijo (menopavzo) do vsaj enega leta po menopavzi ali več. V tem obdobju preživi vsaka ženska tretjino svojega življenja, zato to obdobje predstavlja pomemben mejnik v življenju vsake ženske. Metode: Raziskava, ki smo jo izvedli, je potekala na osnovi kvantitativne metodologije raziskovanja s pomočjo strukturiranega vprašalnika, ki je vseboval vprašanja zaprtega in odprtega tipa. Raziskovalni vzorec je zajemal 150 žensk, ki smo jih izbrali naključno v Pomurju. Rezultati: Rezultati raziskave so pokazali, da se kakovost življenja v perimenopavzalnem obdobju od ženske do ženske razlikuje, zato ne moremo z zagotovostjo trditi, da je kakovost slabša ali boljša. Upoštevati moramo dejstvo, da je vsaka ženska za sebe individuum. Diskusija in zaključki: Kot smo ugotovili v raziskavi, vsaka ženska perimenopavzalno obdobje doživlja po svoje. Ni nujno, da perimenopavza vpliva na kakovost življenja ali omejuje posameznico pri vsakodnevnih aktivnosti. Pomembno je spodbujati zdrav način življenja in preventivo. Preventiva je ključnega pomena že v obdobju mladosti, saj deluje kot dobra naložba za starejša leta. Zelo pomembno je tudi, da si ženska ustvari pozitivno samopodobo in da ima urejen odnos s partnerjem ter razumevanje in podporo družinskih članov.
Ključne besede: perimenopavza, kakovost življenja, hormonsko nadomestno zdravljenje, spolnost, aktivno življenje
Objavljeno v DKUM: 11.12.2013; Ogledov: 2368; Prenosov: 207
.pdf Celotno besedilo (2,43 MB)

4.
ZDRAVSTVENO VZGOJNO DELO MEDICINSKE SESTRE V POMENOPAVZALNEM OBDOBJU
Beti Kontrec, 2012, diplomsko delo

Opis: Prebivalstvo po vem svetu se stara, zato danes ženske preživijo kar tretjino svojega življenja v obdobju po menopavzi. Cilji menopavzalne medicine so zato omiliti težave ob menopavzi ter preprečiti bolezni srčno-žilnega sistema, centralnega živčevja in kosti, ob tem pa ne škoditi drugim organom. Poleg farmakološkega zdravljenja so vredni tehtnega premisleka tudi nefarmakološki ukrepi. Namen diplomske naloge je predstaviti zdravstveno vzgojno vlogo medicinske sestre v pomenopavzalnem obdobju ter raziskati, ali imajo ženske dovolj informacij o načinih hormonskega zdravljenja in kako si ženske pri težavah v pomenopavzi pomagajo same. Raziskavo smo opravili v Zdravstvenem domu Lendava s pomočjo deskriptivne metode dela. Rezultati raziskave so pokazali, da dobijo ženske dovolj informacij o hormonskem načinu zdravljenja ter da si nekatere ženske pri simptomih/težavah ne znajo pomagati same. Večina žensk pa si pri simptomih pomaga z gibanjem, zdravili, s sproščanjem in z masažo ter z rastlinskimi in prehrambnimi dodatki.
Ključne besede: pomenopavzalno obdobje, medicinska sestra, hormonsko nadomestno zdravljenje, zdravstvena vzgoja, nehormonsko zdravljenje
Objavljeno v DKUM: 15.01.2013; Ogledov: 2215; Prenosov: 265
.pdf Celotno besedilo (686,00 KB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici