| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Tehnoekonomska primerjava ejektorske in absorpcijske toplotne črpalke : magistrsko delo
Rok Špendl, 2022, magistrsko delo

Opis: Zaradi velikih teženj po zniževanju stroškov in maksimalnem izkoristku energije je uporaba toplotnih črpalk v industrijskih procesih vse bolj prisotna. V magistrskem delu smo primerjali obratovalne lastnosti dobro poznane in raziskane absorpcijske toplotne črpalke z manj znano ejektorsko toplotno črpalko. V teoretičnem delu magistrskega dela je narejen pregled različnih toplotnih črpalk. Navedeni so principi obratovanja in glavne značilnosti posameznih tipov hladilnih naprav. Na kratko so predstavljene tudi glavne lastnosti delovnih fluidov. V eksperimentalnem delu smo z uporabo programa Aspen HYSYS simulirali delovanje absorpcijske in ejektorske toplotne črpalke. Kot delovno snov smo v absorpcijski toplotni črpalki izbrali H2O/NH3, v ejektorski toplotni črpalki pa R600a (metilpropan). Preverili smo, kako na njuno delovanje in učinkovitost (COP) vplivajo različni obratovalni pogoji. Nadalje smo dobljene rezultate obeh naprav primerjali in njuno obratovanje tudi ekonomsko ovrednotili. Na podlagi rezultatov eksperimentalnega dela je moč zaključiti, da ejektorska toplotna črpalka obratuje bolj učinkovito. Pri neposredni primerjavi obeh črpalk je pri izbranih pogojih COP absorpcijske toplotne črpalke variiral od 0,61 do 0,69. Medtem ko je ejektorska toplotna črpalka obratovala s COP med 1,43 in 1,69.
Ključne besede: absorpcijska toplotna črpalka, ejektorska toplotna črpalka, ejektor, hladilno sredstvo, koeficient učinkovitosti, simulacija
Objavljeno v DKUM: 01.02.2022; Ogledov: 1042; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,02 MB)

2.
Primerjava vpliva hladilnih sredstev R134a in R450A na učinkovitost toplotne črpalke v sušilnem aparatu : diplomsko delo
Anže Volk, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi, ki smo jo izdelali v sodelovanju s podjetjem Gorenje d.o.o., smo na podlagi rezultatov eksperimentalnega dela analizirali vpliv hladilnih sredstev R134a in R450A na učinkovitost toplotne črpalke v sušilnem aparatu. Napravljenih je bilo več ponovitev eksperimenta iz katerih smo izbrali dve reprezentativni meritvi in ju med sabo primerjali. V rezultate so zajeti vsi merjeni parametri ter izračunane veličine za primerjavo učinkovitosti toplotne črpalke. Ugotovili smo, da je toplotna črpalka s hladilnim sredstvom R450A, pri danih pogojih, energijsko bolj učinkovita. Čas sušilnega cikla pa se napram delovanju toplotne črpalke s hladilnim sredstvom R134a podaljša.
Ključne besede: toplotna črpalka, sušilni stroj, hladilno sredstvo, R134a, R450A
Objavljeno v DKUM: 18.09.2019; Ogledov: 1142; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (2,38 MB)

3.
Raziskava uporabe hladilno mazalnih sredstev v podjetju Tajfun d.o.o.
Aja Vrečko, 2016, diplomsko delo

Opis: V podjetju Tajfun d.o.o. se ukvarjajo z izdelavo gozdne mehanizacije. Pri postopkih odrezovanja uporabljajo več vrst hladilno mazalnih sredstev, kateri so raziskovani v diplomski nalogi. Hladilno mazalna sredstva v kovinsko predelovalni industriji predstavljajo nujno zlo. Iskanje najustreznejših hladilno mazalnih sredstev za določene aplikacije in njihovo vzdrževanje postavlja podjetje pred usklajevanje ekonomskih, ekoloških in tehnoloških vidikov. Namen diplomske naloge je raziskati možnosti uporabe v smislu zmanjšanja stroškov in izboljšanja uporabe hladilno mazalnih sredstev. Zaželeno je tudi vzpostaviti takšen sistem ravnanja s hladilno mazalnimi sredstvi, ki bi z rednim nadzorom omogočal manjšo porabo sredstev, boljše oz. kvalitetnejše obdelovanje in zmanjšal stroške vzdrževanja strojev. Hladilno mazalna sredstva lahko predstavljajo velika ekološka ogrožanja ljudi v podjetju in okolice podjetja. V diplomski nalogi so zajete tudi čistilne naprave, ki jih premore podjetje in njihova ustreznost.
Ključne besede: hladilno mazalno sredstvo, odrezovanje, čistilna naprava
Objavljeno v DKUM: 20.10.2016; Ogledov: 1430; Prenosov: 137
.pdf Celotno besedilo (16,90 MB)

4.
ULTRAFILTRACIJA OLJNO-VODNE EMULZIJE Z MEMBRANO IZ POLIAKRILONITRILA
Jožica Horvat, 2013, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo temelji na čiščenju oljno-vodnih emulzij z ultrafiltracijsko (UF) napravo in uporabo membrane iz poliakrilonitrila (PAN). Cilj raziskovalnega dela je bil preučiti medsebojni vpliv štirih različnih faktorjev (koncentracije olja v emulziji, pH, tlaka in količine soli NaCl) na treh nivojih. Tako smo določili kombinacijo optimalnih obratovalnih pogojev, s katerimi dosežemo čim večjo gostoto volumskega toka permeata in čim manjšo zamašitev por v membrani. Za načrtovanje poskusov smo uporabili Taguchijevo metodo, s katero zmanjšamo število potrebnih eksperimentov. Uporabili smo tudi analizo variance (ANOVA), s katero smo ocenili delež vpliva procesnih parametrov na vrednost optimizacijskega kriterija, v našem primeru je to bila gostota volumskega toka permeata. Za vsak poskus smo si pripravili modelno oljno-vodno emulzijo, ki se uporablja v kovinsko-predelovalni industriji. S pomočjo vseh meritev in rezultatov analiz smo določili učinkovitost posameznih komponent pri določenih pogojih obratovanja. Rezultati so pokazali, da smo najvišjo gostoto volumskega pretoka dosegli pri pH=9, koncentracijo olja, φ 0,5 (v/v%), tlaku, p = 3 bar in koncentraciji soli, γ 1g/L NaCl. Mašenje smo določili na podlagi izračunov znižanja gostote volumskega toka in indeksa mašenja (MFI). Na mašenje membrane najbolj vpliva koncentracija oljno-vodne emulzije.
Ključne besede: polimerna membrana, hladilno mazalno sredstvo, ultrafiltracija, Taguchijeva metoda, ANOVA
Objavljeno v DKUM: 26.03.2013; Ogledov: 2453; Prenosov: 194
.pdf Celotno besedilo (1,83 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici