| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 68
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Hidroenergetski sistemi
Ignacijo Biluš, 2024

Opis: Skripta obravnava hidroenergetske sisteme. V uvodu so podane temeljne značilnosti oskrbe z energijo v Sloveniji, nato so predstavljeni obnovljivi viri energije in hidroenergija. Temu sledita poglavji o hidrologiji in hidroelektrarnah. V slednjem je podana osnovna razdelitev hidroelektrarn in predstavljen način njihovega delovanja. Na integralni ravni so obravnavani tudi energijski parametri vodnih turbin. Ločena poglavja so namenjena obravnavi konvencionalnih vodnih turbin in njihovih obratovalnih karakteristik. Zadnje poglavje obravnava pojav kavitacije v vodnih turbinah. Definirane so pojavne oblike glede na vrsto vodne turbine in vpliv tega pojava na integralne obratovalne karakteristike.
Ključne besede: obnovljivi viri energije, hidroelektrarne, vodna turbina, obratovalne karakteristike, kavitacija
Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (8,26 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Opis delovanja spodnjesavske verige hidroelektrarn in nadgradnja pomožne aplikacije za avtomatsko daljinsko vodenje hidroelektrarn z vključitvijo HE Vrhovo : magistrsko delo
Aljaž Prah, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na lastnosti in obratovalne značilnosti hidroelektrarn na reki Savi, zlasti na hidroelektrarne na spodnji Savi, ki jih upravlja Center vodenja GEN. Opisana je tudi lastniška organiziranost hidroelektrarn v celotni dolžini reke v Sloveniji. Poleg omejitev obratovanja je hidrologija ključni dejavnik pri načrtovanju proizvodnje hidroelektrarn. Vključitev hidroelektrarne HE Vrhovo v aplikacijo za vodenje je pomembna zaradi njene čelne vloge v verigi hidroelektrarn na spodnji Savi. Z uporabo enoagregatnega modela, ki temelji na preteklih obratovalnih stanjih, je bilo v aplikacijo vključeno obratovanje HE Vrhovo. Nadgradnja aplikacije za avtomatsko daljinsko vodenje hidroelektrarn na spodnji Savi omogoča boljše planiranje in vpogled v dnevno obratovanje hidroelektrarne. Tako lahko dispečerji pripravijo natančen potek obratovanja HE Vrhovo in optimizirajo moč na celotni verigi hidroelektrarn na spodnji Savi. S tem se je povečal finančni izplen celotne verige v času višjih cen električne energije.
Ključne besede: hidroelektrarne, enoagregatni model, optimizacija vodenja
Objavljeno v DKUM: 15.01.2024; Ogledov: 415; Prenosov: 55
.pdf Celotno besedilo (6,03 MB)

3.
Tehnične rešitve prenosa 110kV stikališč Dravskih elektrarn Maribor na sistemskega operaterja
Andrej Kovač, 2017, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavana aktualna problematika prenosa 110 kV stikališč, ki so trenutno v lasti in upravljanju proizvodnega podjetja Dravske elektrarne Maribor, k sistemskemu operaterju prenosnega omrežja ELES. V uvodnem delu je opravljen kratek zgodovinski pregled izgradnje elektrarn na reki Dravi ter opisano stanje pripadajočih stikališč. V nadaljevanju so navedene zakonske podlage, ki pogojujejo spremembo lastništva. Kot aktualna problematika je posebej obdelana potrebna zamenjava visokonapetostne opreme na 110 kV stikališču HE Formin. Opravljen je izračun kratkostičnih tokov ter dimenzioniranje opreme. V posebnem poglavju je obravnavana problematika ločitve sekundarnih sistemov, ki so potrebni za obratovanje stikališč. Prav tako je opravljena analiza vpliva na zanesljivost obratovanja, v zaključnem delu naloge pa je izdelana še stroškovna ocena potrebnih posegov.
Ključne besede: hidroelektrarne, 110 kV stikališče, prenosni sistem, kratki stiki, sekundarni sistemi
Objavljeno v DKUM: 27.06.2017; Ogledov: 1884; Prenosov: 162
.pdf Celotno besedilo (5,02 MB)

4.
Tehnični in ekonomski del vrednotenja investicije v izgradnjo male hidroelektrarne Belca II
Žiga Papić, 2017, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava tehnični in ekonomski del vrednotenja investicije v izgradnjo male hidroelektrarne. Tako je cilj magistrskega dela ugotoviti, ali ima reka Belca dovolj energetskega potenciala za investicijo v izgradnjo male hidroelektrarne. Na podlagi izmerjenega bruto padca in razpoložljivega pretoka vode je izveden preračun vseh glavnih sestavnih elementov male hidroelektrarne. Namen zaključnega dela je tudi ugotoviti, kako perspektivna je izgradnja male hidroelektrarne iz ekonomskega vidika. Na podlagi investicijskega vložka in obratovalnih stroškov je izvedena analiza upravičenosti investicije pri različnih odkupnih cenah električne energije. Podani so napotki potencialnemu investitorju, pri kateri odkupni ceni električne energije je realizacija projekta smiselna.
Ključne besede: male hidroelektrarne, reka Belca, hidropotencial, ekonomska analiza, neto sedanja vrednost
Objavljeno v DKUM: 22.03.2017; Ogledov: 2127; Prenosov: 121
.pdf Celotno besedilo (2,81 MB)

5.
Izračun investicije v premično hidroelektrarno z Bankijevo turbino na stari strugi reke Drave
Rok Sušek, 2016, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Cilj projektne naloge je pregledati razmere na stari strugi reke Drave in ugotoviti čim boljšo možnost za gradnjo hidroelektrarne, glede na to kaj tržišče trenutno ponuja. Nato izračunati tehnični in finančni del te hidroelektrarne in ugotoviti ali bi bila investicija v to hidroelektrarno na stari strugi reke Drave upravičena.
Ključne besede: Premična hidroelektrarna, stara struga reke Drave, izračun investicije hidroelektrarne, Bankijeva turbina
Objavljeno v DKUM: 22.03.2017; Ogledov: 1981; Prenosov: 192
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

6.
Načrtovanje izkoriščanja hidroenergije na primeru reke Mure
Klaudija Madjar, 2016, diplomsko delo

Opis: Reka Mura lahko kot neizkoriščen hidro potencial pripomore k zvišanju deleža energije iz obnovljivih virov. V diplomski nalogi je opisano izkoriščanje energije vode za pridobivanje električne energije, predstavljene pa so tudi obstoječe hidroelektrarne v Sloveniji. Nadalje so opisane hidrološke značilnosti reke Mure in ekosistemi ob njej. Načrtovane hidroelektrarne na reki Muri predstavljajo precejšen poseg v določeno območje, zato ga je pred realizacijo potrebno dobro proučiti. Izgradnja hidroelektrarn prinaša številne negativne razvojno-okoljske učinke, hkrati pa lahko ogroža najbogatejše in najbolj ohranjeno porečje v Sloveniji. V nalogi smo opredelili prednosti in slabosti izgradnje verige hidroelektrarn; ocenjujemo pa tudi, ali je gradnja hidroelektrarn na reki Muri sploh smiselna: večji učinek bi bil, če bi denar, vložen v gradnjo in nato v obratovanje hidroelektrarn, vložili v varčevanje z energijo. Okoljsko ozaveščanje in premišljena raba energije mora postati pravilo vsakega posameznika.
Ključne besede: hidroenergija, reka Mura, hidroelektrarne na reki Muri, varčevanje z energijo
Objavljeno v DKUM: 08.11.2016; Ogledov: 2110; Prenosov: 162
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

7.
VPLIV NIHANJA OMREŽNE NAPETOSTI NA DELOVANJE MALIH HIDROELEKTRARN
Sašo Lorenčič, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili ključne elemente male hidroelektrarne in njihova delovanja. Za predstavitev rezultatov meritev smo uporabili asinhronski generator, ki je za gradnjo MHE primeren. Izbrani motor smo preračunali s pomočjo programskega paketa emLook, ter predstavili primerjavo rezultatov z nazivnimi vrednostmi. V nadaljevanju smo se osredotočili na meritev obremenitev asinhronskega generatorja, ter primerjavo rezultatov z obremenitvijo s kompenzacijo. Izmerili smo asinhronski generator v otočnem obratovanju pri različnih kapacitivnostih, ki smo jih spreminjali v okolici nazivne vrednosti kondenzatorjev. Pri tej meritev smo še opravili meritev prostega teka. Kot zadnjo meritev smo predstavili izklop pogona in bremena na omrežju.
Ključne besede: vodne turbine, asinhronski generator, male hidroelektrarne, nihanje omrežne napetosti
Objavljeno v DKUM: 09.09.2016; Ogledov: 1484; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (1,53 MB)

8.
Načrtovanje hidroelektrarn na reki Bjelojevićki
Jelena Vuković, 2015, magistrsko delo

Opis: Črna Gora ima veliko majhnih vodotokov, od katerih večina ni energetsko izkoriščena. Med njimi je tudi reka Bjelojevićka, ki ima dober potencial za gradnjo ene ali več majhnih hidroelektrarn, kar ima energetski pomen za Črno Goro, kot državo s slabo razvito politiko pridobivanja energije iz obnovljivih in ekološko sprejemljivih virov energije. V magistrskem delu je raziskana možnost izkoriščanja hidropotenciala reke Bjelojevićke, s poudarkom na ovire, ki se pojavljajo v tem procesu.
Ključne besede: male hidroelektrarne, reka Bjelojevićka, občina Mojkovac, hidropotencial
Objavljeno v DKUM: 09.08.2016; Ogledov: 1891; Prenosov: 134
.pdf Celotno besedilo (8,65 MB)

9.
KORISTNA RABA REKE MURE
Danijel Erjavec, 2016, diplomsko delo

Opis: Vodna energija je pomemben obnovljivi vir, ki ga ljudje izkoriščamo že od nekdaj. Reka Mura s svojim stalnim pretokom prinaša ogromne količine energije. Od nas je odvisno, kako bomo začeli koristneje rabiti to bogastvo. V diplomskem delu je podrobneje opisana reka Mura. V nadaljevanju sta glede izkoriščanja vodne energije te reke predstavljena dva sistema. Prvi predstavljen sistem je aktualen sistem izgradnje hidroelektrarne. Podrobneje je opisana sestavljenost hidroelektrarne in njeno delovanje. Drugi sistem vključuje alternativno varianto izrabe reke, v okviru katerega smo predvideli namakalne sisteme. Prikazana je sestavljenost in delovanje namakalnih sistemov. Razmislek smo podprli z izračuni. Izračunali smo, koliko električne energije bi proizvedla hidroelektrarna in koliko bi to prispevalo k skupni državni potrošnji. Izračunali smo tudi količino vode, ki je potrebna za namakanje določene vrste rastline in tal. Količino vode smo primerjali s pretokom reke Mure in prikazali, kolikšen vpliv bi imelo namakanje na rečni pretok.
Ključne besede: gradbeništvo, reka Mura, energija, namakalni sistemi, hidroelektrarne
Objavljeno v DKUM: 19.07.2016; Ogledov: 2143; Prenosov: 213
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

10.
PRENOVA HE ZLATOLIČJE, ANALIZA OBRATOVALNIH STANJ IN USTREZNOST VN NAPRAV
Aleš Kirbiš, 2016, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga v uvodu podaja pregled izgradnje hidro elektrarn na reki Dravi s poudarkom na prizadevanju Dravskih elektrarn Maribor za nenehno izboljševanje in povečevanje proizvodnih zmogljivosti celotne dravske verige. Sledi pregled HE Zlatoličje pred prenovo in razlogov za izvedbo prenove. Podrobneje so zapisana posamezna obratovalna stanja, ki lahko nastopijo v času obratovanja elektrarne. Z rekonstrukcijo hidroelektrarne se je povečal tudi instaliran pretok in nazivna moč elektrarne, za kar je bila izvedena analiza ustreznosti stare in novo vgrajene opreme na nazivne in okvarne tokove. V poglavju preizkušanje generatorja je podana teorija tripolnega kratkega stika, kotne stabilnosti in sinhronizacija generatorja na omrežje, kateri sledi izdelava modelov in izvedba dinamičnih analiz za različne obratovalne razmere v programskem okolju MATLAB/SIMULINK. Na koncu je podan pregled zakonskih regulativ s področja obratovalnega monitoringa elektromagnetnega sevanja za nove in rekonstruirane objekte, katerim sledi izračun elektromagnetnega polja v programskem okolju EleFAnT3D z namenom ugotavljanja vpliva elektromagnetnega sevanja rekonstruiranega objekta na obremenjevanje naravnega in življenjskega okolja z nizkofrekvenčnim elektromagnetnim sevanjem.
Ključne besede: hidroelektrarne, sinhronski generatorji, sinhronizacija, stikališče, kratek stik, stabilnost, dimenzioniranje opreme
Objavljeno v DKUM: 04.07.2016; Ogledov: 1442; Prenosov: 213
.pdf Celotno besedilo (4,00 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici