| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
KAKOVOST ŽIVLJENJA BOLNIKA PO OPERACIJI HERNIJE DISCI
Urška Završnik, 2016, diplomsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: Hernija diskusa ali zdrs medvretenčne ploščice je posledica izbočenja vsebine medvretenčne ploščice skozi razpoko v zunanjem krožnem obodu, v njegovi najšibkejši točki, ki nastane kot posledica degenerativnih sprememb. Prizadeta oseba bo tožila o hudih bolečinah v križu, ki lahko seva v eno ali obe nogi. Ob še vedno prisotni bolečini, kljub konservativnemu zdravljenju, se zdravnik lahko odloči za operativni poseg. Po operaciji sledi rehabilitacija. Vloga medicinske sestre je, da bolniku da nasvete in navodila, kako skrbeti za zdravje in hrbtenico doma in glede rednega izvajanja vaj, ki omogočajo kvalitetnejše življenje po operaciji. Z raziskavo smo želeli ugotoviti kakšna je kakovost bolnika po operaciji, ali je bolečina še vedno prisotna in v kolikšni meri lahko bolniki opravljajo dnevne aktivnosti. Raziskovalne metode: V diplomskem delu smo uporabili kvantitativno metodologijo. Raziskavo smo izvedli s pomočjo že pripravljenega anketnega vprašalnika – Oswestry vprašalnik – The Oswestry Disability Indeks (Fairbank & Pynsent, 2000b), za oceno zmožnosti opravljanja vsakodnevnih aktivnosti. Izvedli smo tudi retrospektivno analizo statističnih podatkov raziskave, ki je potekala s pomočjo anketnega vprašalnika pri anketiranih bolnikih pred operacijo v letih 2010 do 2013. Rezultati: Ugotovili smo, da je bilo 28 (57 %) bolnikov, ki so se po operaciji vrnili k staremu načinu življenja, ostalih 21 (43 %) pa se jih ni vrnilo nazaj. Razlika med povprečno vrednostjo po ODI pred operacijo (0,62 ± 0,20) in 4 leta po operaciji (0,28 ± 0,20) je statistično značilna (p < 0,001), kar pomeni, da so po operaciji preiskovanci lažje opravljali vsakodnevne aktivnosti. Ugotovili smo, da je operacija pomagala zmanjšati bolečino. Bolečina v hrbtu po operaciji (4,00 ± 2,68) je statistično značilna (p = 0,018) manjša kot pred operacijo (5,39 ± 3,09). Tudi bolečine v nogi/zadnjici so se zmanjšale. Bolečina po operaciji (3,53 ± 2,82) je statistično značilna (p < 0,001) manjša kot pred operacijo (7,57 ± 1,96). Zaključek: V raziskavi so bili obravnavani bolniki, ki so že bili operirani zaradi hernije disci. Bolečina se jim je zmanjšala in so zadovoljni s stanjem po operaciji. Da pa bodo skrbeli za svoje zdravje, je potrebno upoštevati navodila in nasvete medicinske sestre.
Ključne besede: hernija disci, zdravljenje, kakovost življenja, rehabilitacija, zdravstvena nega, bolnik.
Objavljeno v DKUM: 11.11.2016; Ogledov: 4205; Prenosov: 410
.pdf Celotno besedilo (914,36 KB)

2.
ZDRAVSTVENA NEGA PACIENTA PO OPERACIJI DISCUS HERNIE PO MARJORY GORDON
Denis Đuran, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bomo predstavili hernijo diska, vzroke za nastanek, zdravljenje ter vlogo medicinske sestre. Bolečine v hrbtenici so v današnjih časih zelo pogost problem, celotne populacije. Način življenja in starost sta glavni vzrok za degenerativne spremembe hrbtenice, predvsem medvretenčne ploščice. Hernija diska pomeni zdrs medvretenčne ploščice iz vretenca in sicer kot posledica degenerativnih sprememb. Hernija najpogosteje nastane v ledvenem segmentu hrbtenice. Pojavijo se bolečine, ki predstavljajo veliko breme za pacienta in ga omejujejo pri vsakodnevnih aktivnostih. Pacienta je potrebno zdraviti. Medicinska sestra je tista, ki ima pomembno vlogo pri negovanju pacienta, saj sodeluje od začetka zdravljenja pa do popolne ozdravitve pacienta. Skrbi za pacientove aktivnosti, mu nudi podporo, sodeluje pri rehabilitaciji in deluje zdravstveno vzgojno. Uporabili bomo deskriptivno metodo dela. Podatke za izdelavo empiričnega dela bomo pridobili na osnovi študije primera pacienta po operaciji discus hernie. Podatke bomo zbirali s pomočjo intervjuja o pacientu, ki smo ga oblikovali po funkcionalnih vzorcih zdravega obnašanja Marjory Gordon, ter pacientove medicinske dokumentacije.
Ključne besede: pacient, hrbtenica, hernija disci, zdravljenje, medicinska sestra, zdravstvena nega, zdravstvena vzgoja.
Objavljeno v DKUM: 16.06.2016; Ogledov: 4190; Prenosov: 409
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici