| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 19
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Zdravstvena pismenost in kakovost življenja bolnikov s kronično ledvično boleznijo
Klavdija Medlobi, 2023, magistrsko delo

Opis: Uvod: Zdravstvena pismenost pomembno vpliva na sposobnost posameznika pri oskrbi svojega zdravja. Z zdravjem povezana kakovost življenja je bistveno povezana z nivojem zdravstvene pismenosti. V zaključnem delu smo želeli ugotoviti povezavo med zdravstveno pismenostjo in kakovostjo življenja bolnikov s kronično ledvično boleznijo. Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Literaturo smo sistematično pregledali v mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, Medline, ScienceDirect in Web of Science ter pri tem upoštevali priporočila PRISMA. Z orodji JBI smo izvedli kritično oceno vključenih raziskav in ocenili moč dokazov po hierarhiji ter izvedli vsebinsko analizo. Rezultati: V končno analizo smo vključili 14 člankov. Ocenili smo pet sistematičnih pregledov in devet opazovalnih raziskav. Z vsebinsko analizo smo določili glavno kategorijo, ki se glasi ''Povezava zdravstvene pismenosti s kakovostjo življenja bolnikov s KLB'' in tri podkategorije: slaba zdravstvena pismenost, dobra zdravstvena pismenost in vpliv več dejavnikov na kakovost življenja. Ugotavljamo pomembno povezavo med zdravstveno pismenostjo in kakovostjo življenja bolnikov s kronično ledvično boleznijo. Diskusija in zaključek: Dobra zdravstvena pismenost zagotavlja boljše razumevanje zdravstvenih informacij, kar vpliva na odločitve pri izbiri zdravstvenih storitev in spodbuja aktivno sodelovanje pri upravljanju bolezni, kar prispeva k boljšemu nadzoru simptomov in povečuje možnosti transplantacije pri bolnikih s kronično ledvično boleznijo.
Ključne besede: zdravstvena pismenost, kronična ledvična bolezen, kakovost življenja, dializa, hemodializa
Objavljeno v DKUM: 26.10.2023; Ogledov: 564; Prenosov: 168
.pdf Celotno besedilo (1,06 MB)

2.
Pojavljanje in obvladovanje zapletov med hemodializnim zdravljenjem
Marjetka Knafelc, 2022, magistrsko delo

Opis: Uvod: Hemodializno zdravljenje je eno izmed najkompleksnejših načinov nadomestnega zdravljenja. Popolnoma razumljivo je, da pri tem prihaja tudi do različnih zapletov in s tem tudi to do specifičnih ukrepov. Namen zaključnega dela je bil predstaviti akutne, kronične in tehnične zaplete med hemodializo ter s pomočjo raziskave ugotoviti pogostnost in ukrepanje ob zapletih. Metode: V raziskavi je bila uporabljena triangulacija s kombiniranjem dveh raziskovalnih pristopov, tehnik in virov podatkov zaposlenih v zdravstveni negi. V raziskavi je sodelovalo 70 zaposlenih v zdravstveni negi iz 8 dializnih centrov ter 50 pacientov zdravljenih z hemodializo v enem izmed sodelujočih dializnih centrov, katerih parametre smo spremljali v obdobju zadnjih 3 let dializnega zdravljenja. Rezultati: Najpogostejši zapleti med hemodializo so bili hipotonija (M = 2,5; SO = 0,66), mišični krči (M = 2,3; SO = 0,68), arterijska hipertenzija (M = 2,2; SO = 0,75) in glavobol (M = 1,5; SO = 0,58). Ugotovljena je bila razlika med zaposlenimi v zdravstveni negi v ukrepanju med pojavom zapletov med hemodializo glede na stopnjo izobrazbe (x2 = 9,914; p = 0,019). Prav tako obstajajo statistične značilne razlike med zaposlenimi v zdravstveni negi v ukrepanju med pojavom zapletov med hemodializo glede na delovne izkušnje (x2 = 32,637; p < 0,001). Razprava in sklep: Zaposleni v zdravstveni negi na hemodializni enoti si morajo prizadevati za nadaljnje učenje in izobraževanje o zapletih in ukrepih med hemodializo skozi celotno poklicno kariero ter uporabljati in deliti to znanje v praksi, da bi zagotovili najboljšo oskrbo za paciente zdravljene z hemodializo.
Ključne besede: hemodializa, zapleti med hemodializo, obvladovanje zapletov, preprečevanje zapletov med hemodializo, medicinska sestra
Objavljeno v DKUM: 12.05.2022; Ogledov: 934; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (1,57 MB)

3.
Bioimpedanca, arterijska togost in krvni tlak pri hemodializnih bolnikih
Gašper Keber, 2021, končno poročilo o rezultatih raziskav

Ključne besede: hemodializa, krvni tlak, arterijska togost, volumska preobremenitev, bioimpedančna spektroskopija
Objavljeno v DKUM: 10.02.2022; Ogledov: 1010; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (460,17 KB)

4.
Primerjava kvalitete življenja pacientov zdravljenih s hemodializo in peritonealno dializo
Simona Sternad, 2021, magistrsko delo

Opis: Uvod: Končna odpoved ledvic vodi do nadomestnega zdravljenja ledvic, kar zagotovo vpliva na z zdravjem povezano kvaliteto življenja teh pacientov. Namen zaključnega dela je bil primerjati in ugotoviti kvaliteto življenja pacientov, ki so na nadomestnem zdravljenju končne ledvične odpovedi. Raziskovalne metode: Za izvedbo raziskave smo uporabili kvantitativno metodologijo raziskovanja. Kvaliteto življenja pacientov na nadomestnem zdravljenju ledvic smo ugotavljali z validiranim anketnim vprašalnikom. Raziskava je bila izvedena v dializnem centru v podravski regiji. Sodelovalo je 91 pacientov, zdravljenih s hemodializo, in 14 pacientov, zdravljenih s peritonealno dializo. Dobljeni podatki so bili statistično obdelani s programom IBM SPSS, različica 25.0. Rezultati: Pacienti, zdravljeni s hemodializo, živijo enako kvalitetno kot pacienti, zdravljeni s peritonealno dializo. Raziskava je pokazala, da ni statistično pomembnih razlik pri anketiranih pacientih na nadomestnem zdravljenju ledvic (p > 0,05). Statistično pomembne razlike pa obstajajo pri nadomestnem zdravljenju ledvične bolezni glede na starostno skupino anketiranih pacientov, in sicer smo ugotovili, da se starejša populacija ljudi pogosteje zdravi s hemodializo kot peritonealno dializo (p < 0,001). Razprava in sklep: Z raziskavo smo ugotovili, da pacienti, zdravljeni s hemodializo, živijo enako kvalitetno kot pacienti, ki so zdravljeni s peritonealno dializo. Čeprav v kvaliteti življenja ni razlik, bi bilo paciente smiselno vključiti v različne programe za promocijo zdravja in svetovalne skupine ter jih spodbujati pri aktivnostih za samostojno življenje.
Ključne besede: kvaliteta življenja, akutna ledvična odpoved, kronična ledvična bolezen, hemodializa, peritonealna dializa.
Objavljeno v DKUM: 08.12.2021; Ogledov: 1302; Prenosov: 177
.pdf Celotno besedilo (976,51 KB)

5.
Kakovost življenja hemodializnih pacientov v povezavi z adekvatnostjo dialize in laboratorijskimi parametri
Katja Hrovat, 2021, magistrsko delo

Opis: Uvod: Hemodializa predstavlja zlati standard zdravljenja pacientov s končno ledvično odpovedjo. Na kakovost življenja hemodializnih pacientov lahko vpliva tudi adekvatnost dializnega zdravljenja in posamezni laboratorijski parametri. Namen zaključnega dela je bil raziskati, kakšna je kakovost življenja hemodializnih pacientov v primerjavi z adekvatnostjo hemodialize in laboratorijskimi parametri. Metode: Izvedena je bila presečno opazovalna raziskava s kvantitativno metodologijo raziskovanja. Podatki so bili zbrani z anketnim vprašalnikom na priložnostnem vzorcu 156 pacientov na hemodializnem zdravljenju. Statistična analiza je bila izvedena s programsko opremo IBM SPSS 23.0 in metodo deskriptivne ter inferenčne statistike. Rezultati: V povprečju imajo hemodializni pacienti dobro kakovost življenja (M = 71,9; SD = 12,1). Statistično značilnih razlik v kakovosti življenja glede na spol nismo ugotovili (U = 237,5; p = 0,735). Prav tako nismo ugotovili statistično značilne povezave med kakovostjo življenja in adekvatnostjo dializnega zdravljenja (rs = –0,147; p = 0,297). Smo pa ugotovili statistično značilno povezavo med kakovostjo življenja in številom let dializnega zdravljenja (rs = –0,313; p = 0,025). Prav tako smo ugotovili statistično značilno povezavo med kakovostjo življenja in ravnjo hemoglobina (rs = –0,372; p = 0,01) ter albuminov (rs = 0,296; p = 0,033). Razprava in sklep: Končna ledvična odpoved vpliva na vsa področja kakovosti življenja hemodializnih pacientov. S socialno podporo in adekvatnim dializnim zdravljenjem pa lahko njihove omejitve zmanjšamo in s tem izboljšamo kakovost življenja.
Ključne besede: hemodializa, kakovost življenja, adekvatnost dialize, laboratorijski parametri
Objavljeno v DKUM: 28.10.2021; Ogledov: 1055; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (810,16 KB)

6.
Ugotavljanje zožitve arteriovenske fistule s pomočjo neinvazivnih meritev učinkovitosti hemodializnega zdravljenja
Luka Varda, 2020, končno poročilo o rezultatih raziskav

Ključne besede: arteriovenska fistula, zoožitev, trmoboza, Kt/V, hemodializa
Objavljeno v DKUM: 27.10.2021; Ogledov: 897; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (1,05 MB)

7.
8.
Hiperurikemija pri bolnikih s kronično ledvično boleznijo
Tadej Petreski, 2017, končno poročilo o rezultatih raziskav

Ključne besede: sečna kislina, hiperurikemija, kronična ledvična bolezen, hemodializa, dolgoročno preživetje
Objavljeno v DKUM: 23.07.2018; Ogledov: 3998; Prenosov: 181
.pdf Celotno besedilo (913,92 KB)

9.
Prehranska obravnava dializnih pacientov
Špela Potočnik, 2017, magistrsko delo

Opis: Uvod: Prehrana igra pomembno vlogo pri končni ledvični odpovedi, saj ledvice ne opravljajo svoje funkcije. Hemodializa opravi nalogo ledvic, vendar morajo pacienti vseeno paziti, kaj zaužijejo, ko niso na hemodializi. Raziskovalna metodologija: Teoretični del je temeljil na deskriptivni metodi dela s pregledom in analizo domače in tuje literature. Raziskava pa je temeljila na kvantitativni metodologiji raziskovanja v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v Centru za akutno in komplicirano dializo. Podatke smo pridobili z anketnim vprašalnikom, ki smo jih razdelili med 50 pacientov s končno ledvično odpovedjo, ki se zdravijo s hemodializo. Podatke smo obdelali v programih Odprta platforma za klinično prehrano, Microsoft Office Excel 2016 in IBM Statistics 22 ter jih primerjali s Priporočili za prehransko obravnavo pacientov v bolnišnicah in starostnikov v domovih za starejše občane, katerih avtor je Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije. Rezultati: Rezultati so pokazali, da večina pacientov, kar 62 %, ne zadosti dnevnim energijskim potrebam telesa. Dnevno 64 % anketiranih pacientov zaužije premalo beljakovin in s tem tvegajo nastanek energijsko-beljakovinske podhranjenosti. Tretjina vprašanih dnevno zaužije preveliko natrija, prav tako tretjina anketiranih pacientov čez dan zaužije preveliko tekočin. Rezultati raziskave so pokazali tudi, da ne obstajajo statistično pomembne razlike v dnevnem vnosu elektrolitov, kot so kalij (p = 0,169), natrij (p = 0,169) in fosfor (p = 0,673), glede na stopnjo izobrazbe in v dnevnem vnosu tekočine glede na starost (p = 0,670). Sklep: Ugotovili smo, da prehrana predstavlja pomemben del zdravljenja končne ledvične odpovedi. Pacienti bi morali imeli na voljo različne delavnice na temo zdrave prehrane dializnih pacientov, kjer bi spoznavali primerna oziroma neprimerna živila in kako pripravljati obroke hrane. Obravnava pacientov mora biti individualna in prehrana prilagojena pacientovim potrebam, željam in socialno-ekonomskemu statusu.
Ključne besede: končna ledvična odpoved, hemodializa, prehrana, omejitve
Objavljeno v DKUM: 21.12.2017; Ogledov: 3148; Prenosov: 399
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

10.
Cardiovascular mortality and microinflammation in abdominal obese hemodialysis patient
Sebastjan Bevc, Tadej Zorman, Darinka Purg, Robert Ekart, Radovan Hojs, 2013, izvirni znanstveni članek

Opis: Purpose: Abdominal adipose tissue has important inflammatory properties and is a source of various inflammatory mediators. Given that concentrations of some inflammatory mediators are high among hemodialysis (HD) patients, abdominal obesity may play an important role in the pathogenesis of microinflammation which is known to be associated with accelerated atherosclerosis. The aim of our study was to determine the impact of microinflammation on cardiovascular (CV) mortality in abdominal obese HD patients. Methods: Seventy-one HD patients (mean age 59.3 +/- 12.8 years) were included in our study. Waist circumference (WAC) was measured and abdominal obesity was defined according to the International Diabetes Federation. Serum levels of lipids (triglycerides, high density lipoproteins (HDL) cholesterol, low density lipoproteins (LDL) cholesterol and inflammatory mediators (interleukin-6, tumor necrosis factor alpha, vascular cellular adhesion molecule-1 (VCAM1), intercellular adhesion molecule-1 (ICAM1)) were measured. Patients were observed from the date of measurement (November 2003) of inflammatory mediators until their death or to 10th ofNovember 2009.Results: The mean WAC value for men was 97.6 16.1 cm, and for women 92.2 15.9 cm. Abdominalobesity was found in 62% of the enrolled patients. Coxregression analysis showed that the inflammatory mediators VCAM-1 (p<0.031) and ICAM-1 (p<0.024) were predictors of CV mortality in abdominal obese HD patients. Both inflammatory mediators remained predictors of CV mortality if age and other known risk factors for atherosclerosis (arterial hypertension, smoking, HDL andLDL cholesterol and triglycerides) were included in the analysis. Conclusion: The results of our study indicate that microinflammation is associated with CV mortality in abdominal obese HD patients.
Ključne besede: mikrovnetje, označevalci vnetnega dogajanja, srčnožilna umrljivost, trebušna debelost, hemodializa
Objavljeno v DKUM: 30.12.2015; Ogledov: 1427; Prenosov: 57
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici