| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 12
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Talno in stensko gretje v nizkoenergetskih in pasivnih hišah
Urban Zakšek, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Namen ustvarjenega dela je predstavitev sodobnih ploskovnih ogrevalnih inštalacij v nizkoenergetskih hišah. Sodobni svet teži k čim učinkovitejšemu izkoriščanju energije. Slednje je svojo potrditev dobilo v novi zakonodaji (PURES 2010, smernica TSG-1-004, Elaborat URE), ki predvideva in hkrati določa postopen prehod h gradnjam tovrstnih hiš. Te za delovanje potrebujejo manj energije, pomemben del tega pa je tudi vzpostavitev sodobnih ogrevalnih inštalacij. Le te so zaradi večjega števila ponudnikov in s tem nižjo ceno same vgradnje investitorjem vedno bolj dostopne.
Ključne besede: energija, nizkoenergetske stavbe, talno gretje, zakonodaja
Objavljeno v DKUM: 19.04.2023; Ogledov: 662; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

2.
Vpliv talnega gretja na prirast in pojavnost poškodb nog brojlerskih piščancev : diplomsko delo
Matic Levanič, 2022, diplomsko delo

Opis: Cilj raziskave je bil ugotoviti, ali ogrevanje hleva s talnim gretjem vpliva na prirast in pojavnost poškodb nog brojlerjev. V raziskavo smo vključili hlev s in hlev brez talnega gretja pri istem nastilju – lesnih oblancih. Meritve smo izvajali enkrat tedensko 35 dni. Pred poskusom smo si v obeh hlevih zamislili 6 merilnih mest v velikosti 4 m2, ki so skozi poskus ostala nespremenjena. Mesta so si bila med seboj ter od krmilnikov/napajalnikov isto oddaljena. V meritvah smo od brojlerjev pridobili podatke telesne mase in ocenili poškodbe nog. Zanimalo nas je tudi stanje v hlevu, zato smo beležili še temperaturo ozračja, nastilja ter delež vlage v zraku. Ugotovili smo, da pri povprečni doseženi masi med hlevoma ni statistično značilnih (P > 0,05) razlik, so se pa statistično značilne (P ≤ 0,05) razlike v telesni masi pojavile glede na teden reje. Po ocenitvi nastilja smo prišli do ugotovitve, da se hleva statistično značilno (P ≤ 0,05) razlikujeta pri dveh ocenah (ocena 1 in ocena 4). Povprečne temperature nastilja in ozračja v hlevih si med seboj niso bile statistično značilno (P > 0,05) različne, statistično značilne (P ≤ 0,05) razlike pa smo lahko beležili pri tedenskih meritvah. Povprečni odstotek vlage je bil po zaključku poskusa višji v starejšem hlevu, med hlevoma pa le v enem tednu reje ni bilo statistično značilnih (P > 0,05) razlik. V vseh tednih reje se pri obeh hlevih prisotnost poškodb nog ni zaznala.
Ključne besede: brojlerski piščanci, talno gretje, prirast, poškodbe nog in stopal, nastilj
Objavljeno v DKUM: 05.12.2022; Ogledov: 588; Prenosov: 65
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

3.
Razvoj koncepta gretja segmentalnega orodja na valjarskem stroju za toplo valjanje aluminijastih surovcev : diplomsko delo
David Fijavž, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je na kratko predstavljeno podjetje Unior, d. d., v sodelovanju s katerim sem opravljal nalogo. Poleg tega je na kratko opisano utopno kovanje, še posebej kovanje aluminija. Za slednjega je predstavljena tudi ustrezna faza na kovaški liniji, ki jo uporabljajo v podjetju. Drugi del zajema moja raziskava, primerjava in izbira grelcev, s katerimi se bo grelo segmentno orodje. Na koncu je opisan postopek razvoja in modeliranja ohišja ter nosilca, v katerih bodo grelci.
Ključne besede: razvoj, utopno kovanje, gretje, valjarna naprava, modeliranje, CATIA, ohišje, nosilec
Objavljeno v DKUM: 30.09.2022; Ogledov: 600; Prenosov: 115
.pdf Celotno besedilo (4,46 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Možnosti za toplotno integracijo in izkoriščanje odpadne toplote pri procesih mešanja : magistrsko delo
Ana Jurgec, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo prikazuje analizo procesa mešanja v podjetju, ki se ukvarja s proizvodnjo pralnih sredstev in drugih kemičnih proizvodov za čiščenje. Tehnološki proces je sestavljen iz več korakov, vse od skladiščenja in kontrole prispelih surovin do pakiranja in kontrole končnih izdelkov ter njihove odpreme. Osrednji proces poteka v mešalnih posodah, kjer se preko kače v plašču vsebina v mešalcu greje oz. hladi. Pri mešanju lahko pride bodisi do sproščanja toplote in je potrebno hlajenje ali pa je za pripravo surovin potrebno dodatno gretje. V proizvodnem procesu podjetja skupno poteka proizvodnja po približno 220 recepturah, ki se izvajajo po določenem urniku. Glavni cilj magistrske naloge je bil za določeno obdobje oceniti, koliko energije je potrebno za gretje oz. hlajenje pri procesu mešanja. Iz ocene porabe energije za določeno obdobje se je izkazalo, da so potrebe po hlajenju veliko večje kot po gretju. Glede na specifiko obravnavanega šaržnega procesa se je vpeljava toplotne integracije procesa izkazala za manj možno. V nadaljevanju smo se zato osredotočili na iskanje možnosti za izkoriščanje odpadne toplote, ki jo odvede hladivo ter raziskali priložnosti za izboljšanje učinkovitosti hlajenja in posledično tudi zmanjšanja stroškov. Na podlagi pridobljenih podatkov, ocen energetskih bilanc ter z uporabo literature smo predlagali nekaj potencialnih rešitev in smernic za izboljšave procesa oz. nadaljnje korake optimizacije proizvodnje. Možnosti uvedbe novosti smo tudi preučili in ovrednotili njihovo uporabnost za proces. Pridobljeni podatki so za podjetje zelo koristni, saj so med analizo pridobili natančnejše podatke, ki dodatno koristijo pri poznavanju in razumevanju procesa.
Ključne besede: šaržni procesi, toplotna integracija, izkoriščanje odpadne toplote, hlajenje, gretje
Objavljeno v DKUM: 27.06.2022; Ogledov: 820; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

5.
Prenova letala Boeing 727 v gostinski lokal - klimatizacija in prezračevanje : diplomsko delo
Filip Tratnjek, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava načrtovanje, izvedbo oziroma predelavo in zagon klimatizacijsko/prezračevalnega sistema na stoječem letalu. Za boljše razumevanje: letalo tipa Boeing 727(ki velja za večje potniško letalo in lahko prevaža približno 150 potnikov) je bilo razstavljeno in pripeljano v Avstrijo (Graz) iz združenih držav Amerike, da bo služilo kot luksuzna restavracija na strehi prestižnega hotela Novapark. Poleg sestave celotnega letala iz delov v celoto je tu potrebna tudi prenova notranjega dela za potrebe restavracije in klimatizacije oziroma prezračevanja. Vsebina diplomske naloge zajema obnovitvena dela prezračevanja in klimatizacije, ki sem jih opravil s pomočjo podjetja Klima center Tratnjek. Sama izvedba je bila precej zahtevna, saj lastnik letala ni želel večjih vizualnih sprememb na letalu, še posebej v notranjem delu, kjer je restavracija. Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov, in sicer prvi del je načrt in montaža prezračevanja, ki lahko tudi dogreva ali hladi, drugi del pa je sestavljen iz načrtovanja in izvedbe montaže klimatske naprave, ki služi izključno za ogrevanje ali hlajenje letala.
Ključne besede: klimatizacija, gretje, hlajenje, prezračevanje, regulacija, Boeing 727
Objavljeno v DKUM: 01.06.2022; Ogledov: 673; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (1,79 MB)

6.
Izbor načina gretja mleka za malo sirarno : diplomsko delo
Tilen Novak, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je zastavljeno vprašanje o načinu gretja mleka v mali sirarni. Primerja se sistem gretja z elektriko in kombinirani sistem gretja na vročo vodo iz peči ter gretja na elektriko v drugi fazi gretja. V izračunu je upoštevan strošek nadgradnje sirarskega kotla in strošek nadgradnje toplovodne inštalacije v hiši. Ugotovljeno je, da se nadgradnja v kombinirani sistem povrne v petih letih. Nadgradnja se ocenjuje kot smiselna, saj se lahko pridobljena energija iz lesne biomase še poceni.
Ključne besede: gretje, izbor gretja, mala sirarna
Objavljeno v DKUM: 24.05.2022; Ogledov: 753; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (2,08 MB)

7.
ENERGETSKA SANACIJA OBJEKTOV NA LOKACIJI TERM PTUJ
Jernej Šemrov, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je prikazan projekt obnove 11 objektov na lokaciji Term Ptuj. Projekt obsega izračune toplotne obremenitve objektov pred in po energetski sanaciji. Energetska sanacija vključuje spremembo zunanjega ovoja, dodatno izoliranje streh in menjavo stavbnega pohištva. Prikazane so možne izboljšave trenutnega stanja objektov. V diplomsko nalogo je vključena tudi sanacija dovoda in menjava ogrevalnega sistema. Izračuni so narejeni ročno in s programskim paketom Knaufinsulation Energija 2014. Izračuni temeljijo na standardu SIST EN 12831 in pravilniku PURES. Vključena je subvencija iz Eko sklada, prikazana je vrednost investicije in vračilna doba le-te.
Ključne besede: energetska sanacija, toplotne izgube, potrebna toplota za gretje, obnova objektov
Objavljeno v DKUM: 25.10.2016; Ogledov: 1800; Prenosov: 232
.pdf Celotno besedilo (7,10 MB)

8.
SISTEM ZA KRMILJENJE TALNEGA GRETJA NA SONČNO ENERGIJO Z UPORABO KOLEKTORJEV
Mihael Sklepić, 2014, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je izdelava nizkocenovnega elektronskega krmilnega sistema za ogrevanje prostora s talnim ogrevanjem.Glaven del sistema je mikrokrmilnik na katerega bode povezana ostala periferija. Sistem bo omogočal nadzor in vpogled v podatke (temperature) na zaslonu, na katerem bo možno prek uporabniškega vmesnika spreminjati pogoje delovanja sistema. Spreminjanje pogojev in nadzor bo možen tudi na daljavo s pomočjo mobilnega telefona, saj bo sistem opremljen z GSM/GPRS modulom. Kot pogoje za vklop in izklop črpalk ter krmiljenje mešalnega ventila oz. regulacijo bomo uporabili meritve temperature, ki jih bomo zajemali s pomočjo temperaturnih senzorjev.
Ključne besede: sistem, krmiljenje, talno gretje, mešalni ventil
Objavljeno v DKUM: 25.02.2015; Ogledov: 1450; Prenosov: 187
.pdf Celotno besedilo (2,68 MB)

9.
RAZVOJ TERMOELEKTRIČNEGA GENERATORJA V KAVNIH AVTOMATIH
Matej Kramer, 2013, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena uvedba termoelektričnega generatorja (Peltier element) v kavni avtomat. V našem primeru bo raziskovalno delo potekalo vzporedno z razvojem novega produkta. S termoelektričnim generatorjem bomo segrevali površino in hkrati ohlajali paro. S hladilnikom bomo kondenzirali paro, ki nastaja kot posledica priprave napitka. Naš cilj je optimalno segrevanje skodelic kave in optimalna kondenzacija pare. Analizirali bomo obstoječe stanje, preučili paro, toploto, materiale in ostale potrebne veličine. Izdelali bomo prototipni model (risanje, merjenje, izdelava) in izvedli meritve. Pozneje lahko model uvedemo v vsak nov kavni avtomat naše znamke. Izvedli bomo potrebne izračune in izdelali vezje z indikatorjem. Rezultate in izračune bomo analizirali ter primerjali s praktičnimi preizkusi.
Ključne besede: para, termoelektrični generator, Peltier, gretje, hlajenje, model, temperatura, meritve, termočlen
Objavljeno v DKUM: 11.10.2013; Ogledov: 3023; Prenosov: 178
URL Povezava na celotno besedilo

10.
GRETJE POTNIŠKE KABINE V ELEKTRIČNEM VOZILU
Janko Sivka, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je prikazan problem ogrevanja v električnih vozilih ter njegova rešitev na konkretnem primeru vozila predelanega na baterijski pogon. Ogrevanje je izvedeno s pomočjo tekočine, ki jo ogrevamo z električnimi grelci. Črpamo jo skozi izmenjevalnik toplote v kabini in s tem ogrevamo zrak. Potek ogrevanja je krmiljen s pomočjo mikroprocesorja v potniškem prostoru. Interakcija med voznikom ter mikrokrmilnikom je izvedena s pomočjo LCD prikazovalnika, tipk ter potenciometra.
Ključne besede: Gretje, električni avtomobil, mikrokrmilnik
Objavljeno v DKUM: 20.09.2013; Ogledov: 2317; Prenosov: 270
.pdf Celotno besedilo (3,42 MB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici