| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 15
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Zaznamba prepovedi zaradi nedovoljene gradnje
Blaž Fuks, 2020, magistrsko delo

Opis: Zemljiškoknjižno pravo, ki je pomemben del nepremičninskega prava, je sistem norm, ki med drugim ureja tudi zemljiško knjigo. Ta je javna knjiga, v katero se vpisujejo in javno objavljajo pravna dejstva v zvezi z nepremičninami in podatki o pravicah na nepremičninah. Ločimo glavne in pomožne vpise v zemljiško knjigo. Zaznamba prepovedi zaradi nedovoljene gradnje je vrsta glavnega vpisa, s katero se v zemljiško knjigo vpiše pravno dejstvo, ki je pomembno za pravni promet z nepremičnino. Do njenega vpisa pride po tem, ko pristojni gradbeni inšpektor izda odločbo, ki vsebuje tudi inšpekcijski ukrep v povezavi z nedovoljenim objektom. Torej gre za nelegalen, neskladen ali nevaren objekt. Inšpekcijski ukrep in posebne prepovedi iz 93. člena Gradbenega zakona se, kot že omenjeno, zaznamujejo na podlagi odločbe inšpekcijskega organa v javno korist. S tem pride tudi do ustanovitve pravice do prepovedi razpolaganja. Obravnavana zaznamba predstavlja oviro za tiste vpise v zemljiško knjigo, ki temeljijo na razpolagalnem pravnem poslu lastnika o ustanovitvi izvedene stvarne pravice ali o prenosu lastninske pravice, ne predstavlja pa ovire za tiste vpise, katerih temelj ne predstavlja razpolagalni pravni posel lastnika. Ob tem se postavi vprašanje učinka te zaznambe v primeru prisilne prodaje nedovoljenega objekta v stečajnem postopku. Ker pri prisilni prodaji nedovoljenega objekta v postopku stečaja lastnik takšnega objekta nima namena razpolagati z zadevno nepremičnino, posledično ne gre za pravni promet in tudi zaznamba prepovedi zaradi nedovoljene gradnje ne predstavlja ovire za samo prisilno prodajo in kasneje vpisa lastninske pravice v zemljiško knjigo v korist novega pridobitelja.
Ključne besede: Zemljiškoknjižno pravo, učinki zaznambe prepovedi zaradi nedovoljene gradnje, nedovoljen objekt, gradbeno dovoljenje, inšpekcijski ukrep v zvezi z nedovoljenim objektom, prisilna prodaja nedovoljenega objekta v stečajnem postopku
Objavljeno v DKUM: 16.09.2020; Ogledov: 2383; Prenosov: 413
.pdf Celotno besedilo (1,12 MB)

2.
Pridobitev gradbenega dovoljenja in geodetska dela pri gradnji stanovanjske hiše
Jan Antolič, 2019, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Geodetska dela so pri projektiranju in gradnji objektov ključnega pomena, še posebej zato, ker so prisotna v vseh fazah od nakupa zemljišča pa do pridobitve uporabnega dovoljenja ob zaključku gradnje. V zaključnem delu je na začetku na splošno predstavljena nova zakonodaja s področja graditve. V osrednjem delu projektne naloge so podrobneje opisani vsebina projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja stanovanjske hiše in vsa geodetska dela, ki so potrebna pred, med in po zaključku projekta.
Ključne besede: gradbeništvo, gradbeno dovoljenje, geodezija, geodetska dela, gradbena zakonodaja
Objavljeno v DKUM: 10.09.2019; Ogledov: 2229; Prenosov: 130
.pdf Celotno besedilo (3,80 MB)

3.
Potrebna geodetska dela pri adaptaciji objekta ter za pridobitev gradbenega dovoljenja
Nastja Belak, 2017, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V projektni nalogi smo na kratko predstavili področja geodetske dejavnosti v Sloveniji ter njen razvoj. Glavni cilj je bil predstaviti geodetska dela, ki se zvrstijo pri adaptaciji objekta skozi vse faze gradnje, od prvega posega v prostor do pridobitve uporabnega dovoljenja. Na konkretnem primeru smo predstavili, kakšna gradbena dela se bodo izvajala pri adaptaciji obstoječega objekta ter opisali, kakšni so postopki pridobitve pravnomočnega gradbenega dovoljenja za obravnavan primer.
Ključne besede: geodezija, gradbena dela, geodet, zakoličenje, načrt, gradbeno dovoljenje
Objavljeno v DKUM: 27.09.2017; Ogledov: 1105; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (918,69 KB)

4.
GRADBENO DOVOLJENJE
Janja Kavšček, 2016, diplomsko delo

Opis: Gradbeno dovoljenje je odločba, s katero pristojni upravni organ odobri gradnjo objekta v skladu z določili veljavne zakonodaje ter določi pogoje, pod katerimi je možna gradnja objekta. Postopek izdaje gradbenega dovoljenja se začne z vložitvijo zahteve. Zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja mora vsebovati sestavine, ki so določene z zakonom.
Ključne besede: gradbeno dovoljenje, črne gradnje, formalnost postopka
Objavljeno v DKUM: 18.11.2016; Ogledov: 1393; Prenosov: 317
.pdf Celotno besedilo (297,50 KB)

5.
Postopki urejanja spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča
Polonca Krautberger, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni postopki urejanja spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča za potrebe pridobitve gradbenega dovoljenja. V teoretičnem delu je predstavljeno zemljišče glede namenske rabe, z razdelitvijo in opisi vsake rabe posebej. V jedru naloge so predstavljeni primeri, kje pridobimo podatke o zemljiščih skupaj s predpisi, ki se navezujejo nanje. Izpostavljeno je kmetijsko zemljišče, saj je v zadnjem delu diplomskega dela predstavljen konkreten primer celotnega postopka spremembe namembnosti od pridobivanja podatkov o lokacijski informaciji do pridobitve gradbenega dovoljenja za gradnjo.
Ključne besede: sprememba namembnosti, kmetijsko zemljišče, lokacijska informacija, gradbeno dovoljenje
Objavljeno v DKUM: 12.09.2016; Ogledov: 2305; Prenosov: 192
.pdf Celotno besedilo (2,97 MB)

6.
PRIMERJAVA DOKUMENTACIJE ZA PRIDOBITEV GRADBENEGA DOVOLJENJA ZA ENOSTANOVANJSKO STAVBO NA RAZLIČNIH OBMOČJIH UREJANJA
Katja Majer, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja sistematični potek procesa izdelave PGD dokumentacije za enostanovanjsko stavbo s pridobitvijo gradbenega dovoljenja. V delu se bralec seznani z vsemi fazami izdelave dokumentacije, veljavno zakonodajo, predvidenimi stroški in časovnim potekom teh faz. Na dveh primerih iz prakse analiziramo čas in strošek, ki ga investitorja potrebujeta za izdelavo PGD dokumentacije, upravni postopek ter komunalno opremljanje parcel. Primera se nahajata v isti občini, vendar na različnih območjih urejanja po prostorskih planih. Za lokacijo A so veljavni prostorski ureditveni pogoji (PUP), ki veljajo za celotno občino, za lokacijo B pa je veljaven občinski podrobni prostorski načrt (OPPN), na podlagi katerega se ureja prostor v točno določenem območju občine.
Ključne besede: PGD dokumentacija, enostanovanjska stavba, gradbeno dovoljenje, prostorski akti
Objavljeno v DKUM: 19.07.2016; Ogledov: 1484; Prenosov: 180
.pdf Celotno besedilo (1,11 MB)

7.
SKLEPANJE SLUŽNOSTNIH POGODB ZA IZGRADNJO KOMUNALNE INFRASTRUKTURE
Gašper Pavlin, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo obravnava institut služnosti za izgradnjo komunalne infrastrukture. Služnost za izgradnjo komunalne infrastrukture oz. služnost v javno korist je služnost, ki se ustanovi v javnem interesu, in sicer v korist investitorja, kot so izvajalci javnih služb, lokalne skupnosti, države ali nosilci različnih infrastrukturnih dejavnosti, če je to potrebno za postavitev omrežij in objektov gospodarske infrastrukture ter za njihovo nemoteno delovanje. Neprava stvarna služnost, kar predstavlja služnost v javno korist, je lahko ustanovljena v korist individualno določene osebe, in sicer fizične ali pravne osebe. Služnost v javno korist je možno ustanoviti le v tistih primerih, če je nujno potrebna za dosego javne koristi, ki je ni mogoče drugače ustanoviti. Nastanek stvarne služnosti določa Stvarnopravni zakonik, ki predvideva tri podlage, in sicer: zakon, pravni posel in z odločbo državnega oz. upravnega organa. Ustanovitev služnosti v javno korist je poseg v temeljno človekovo pravico, s katerim zakonodaja lastniku nepremičnine priznava izplačilo denarnega nadomestila na premoženjskem področju. S posegom v lastninsko pravico se zmanjšujeta vrednost služečega zemljišča zaradi povzročene škode ter izgubljeni dobiček. Za večino projektov izgradnje komunalne infrastrukture je treba pridobiti gradbeno dovoljenje. Le nekateri projekti se izvajajo brez gradbenega dovoljenja, kjer gre za obnovo obstoječega stanja.
Ključne besede: stvarno pravo, neprava stvarna služnost, služnost v javno korist, denarno nadomestilo, komunalna infrastruktura, investitor, idejna zasnova, projekt za gradbeno dovoljenje
Objavljeno v DKUM: 04.07.2016; Ogledov: 2030; Prenosov: 204
.pdf Celotno besedilo (1013,86 KB)

8.
DOKUMENTACIJA ZA GRADNJO HLEVA ZA KRAVE MOLZNICE: OD ZASNOVE OBJEKTA DO PRIDOBITVE GRADBENEGA DOVOLJENJA
Nina Hajšek, 2015, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vso potrebno prostorsko, okoljsko in projektno dokumentacijo za gradnjo hleva za krave molznice. Najpodrobneje je predstavljen projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja z opisom vodilne mape in vsemi načrti ter elaborati. V nadaljevanju pa je vsa ta dokumentacija prikazana še na konkretnem primeru gradnje hleva za krave molznice, tlorisnih dimenzij 45 m x 20 m ter zmožnostjo namestitve 57 krav molznic in 11 presušenih krav.
Ključne besede: gradbeništvo, projektna dokumentacija, okoljska dokumentacija, prostorska dokumentacija, gradbeno dovoljenje, hlev za krave molznice
Objavljeno v DKUM: 16.10.2015; Ogledov: 2716; Prenosov: 633
.pdf Celotno besedilo (2,18 MB)

9.
POTREBNA DOVOLJENJA ZA POSTAVITEV MALE RASTLINSKE ČISTILNE NAPRAVE IN VREDNOSTNA ANALIZA
Alenka Pogačar, 2014, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Ljudje se vedno bolj zavedamo, da sta skrb za naravo in okolje pomembni. Vedno več je govora o varčevanju energije, uporabi alternativnih virov, o zdravem načinu življenja, recikliranju predmetov in tudi vode. In prav skrb za vodo, da bi jo po uporabi lahko ponovno uporabili, smo se odločili, da raziščemo malo več o rastlinskih čistilnih napravah. Tema je še kako aktualna, saj je Slovenija leta 2005 sprejela operativni program odvajanja in čiščenja komunalnih voda. Program pravi, da je potrebno do leta 2017, urediti odtok vseh komunalnih vod v čistilne naprave. Ena izmed možnost je tudi rastlinska čistilna naprava. V projektni nalogi se bomo osredotočili na delovanje rastlinske čistilne naprave, se pravi na njene značilnosti oz. lastnosti ter katere so njene prednosti in slabosti. Potlej bomo opredelili, katera dovoljenja potrebujemo pred začetkom gradnje čistilne naprave, katere zakone in predpise je potrebno pri tem upoštevati in kakšni so pogoji oz. zahteve ter katere dokumente potrebujemo, da lahko sploh pričnemo z izgradnjo. Drugi del naloge zajema izvedbo vrednostne analize za ugotavljanje najprimernejše, ekonomične ter okolju prijazne male biološke čistilne naprave. Primerjavo smo naredili med rastlinsko čistilno napravo in dvema drugima biološkima čistilnima napravama.
Ključne besede: gradbeno dovoljenje, projekt za izvedbo, zakonodaja, varstvo okolja, rastlinska čistilna naprava, mala komunalna čistilna naprava, kanalizacija, vrednostna analiza
Objavljeno v DKUM: 09.09.2014; Ogledov: 1850; Prenosov: 719
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

10.
GRAJENO JAVNO DOBRO NA JAVNIH CESTAH LOKALNEGA POMENA
Darko Čepelnik, 2014, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga predstavlja grajeno javno dobro na javnih cestah lokalnega pomena. Bralec se v prvem delu seznani s splošno razlago grajenega javnega dobra, z njeno zakonsko ureditvijo ter s kratkim opisom faz graditve. V jedru diplomske naloge so predstavljeni grajeno javno dobro na javnih cestah, območja zemljišča javno dobro, pridobitev zemljišč za gradnjo, pridobitev projektne dokumentacije, potek izvedbe investicijsko vzdrževalnih del in vzdrževalnih del v javno korist na javnih cestah, postopki pregleda in predaje. Zadnji del diplomske naloge opisuje, kako v praktičnih primerih za različna grajena javna dobra pristopimo in izvedemo dela na javnih cestah.
Ključne besede: Gradbeništvo, grajeno javno dobro, javne ceste, gradbeno dovoljenje, investicijsko vzdrževalna dela, vzdrževalna dela v javno korist.
Objavljeno v DKUM: 09.09.2014; Ogledov: 2615; Prenosov: 415
.pdf Celotno besedilo (3,75 MB)

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici