| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 69
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Vloga Doma gozdne kulture za lokalno-regionalni razvoj (na primeru občine Radlje ob Dravi) : magistrsko delo
Ana Skralovnik, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo je posvečeno raziskovanju delovanja Doma gozdne kulture v Radljah ob Dravi in temi sonaravnega gospodarjenja z gozdovi. Dom gozdne kulture je prva ustanova na svetu, ki se ukvarja s promocijo te tematike, njegovo delovanje ji je popolnoma posvečeno. Namen magistrskega dela je bilo ugotoviti, kakšen je pomen vzpostavitve Doma gozdne kulture za kraj in kako vpliva na lokalno-regionalni razvoj območja. Da bi prišli do teh spoznanj, so bili oblikovani polstrukturirani intervjuji, ki so bili izvedeni s pomembnimi akterji, potekalo pa je tudi sodelovanje z učitelji in učiteljicami Osnovne šole Radlje ob Dravi, ki so sooblikovali ideje za dejavnosti in aktivnosti poučevanja učnih vsebin v gozdnem okolju. S pomočjo primerjave evropskih gozdnih centrov glede na velikost in dejavnosti je bilo ugotovljeno, da se Dom gozdne kulture umešča med majhne izobraževalno-osveščevalne evropske gozdne centre, saj največji poudarek daje izobraževanju, osveščanju o sonaravnem gospodarjenju z gozdovi in turistično-rekreacijskim aktivnostim. Glavne vloge pri lokalno-regionalnem razvoju območja so socialna inkluzija, varstvo narave in trajnostni razvoj, sodelovanje z državnimi in mednarodnimi organizacijami, povezovanje naravne in kulturne dediščine, razvoj ekoturizma in lokalnega gospodarstva ter izobraževanje. Iz grafičnih prikazov je mogoče razbrati, da Dom gozdne kulture sodeluje na številnih medsebojno povezanih področjih, vsebine pa so med seboj močno povezane.
Ključne besede: Gozd, sonaravnost, sonaravno gospodarjenje z gozdovi, Dom gozdne kulture
Objavljeno v DKUM: 29.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

2.
ANALIZA TRGA PROIZVODOV IN STORITEV IZ SLOVENSKIH GOZDOV IN SEGMENTIRANJE LASTNIKOV GOZDOV
Žan Rola, 2023, magistrsko delo

Opis: Gozdovi so naše bogastvo bi bil primeren začetek razmišljanja o gozdu, o pomenu gozdov in raziskovanju trga proizvodov in storitev iz slovenskih gozdov. Slovenija je dežela gozdov in Slovenci smo tako ali drugače povezani z gozdovi in številnimi vlogami gozdnih sestojev. Pri opredelitvi pomena gozdov in gospodarjenja z gozdovi lahko rečemo, da je bogastvo gozdov težko meriti, saj ima gozd poleg proizvodne še ekološke in socialne funkcije, obenem pa je sestavni del našega življenja, saj z njim sobivamo. Gozd moramo poznati kot ekosistem, poznati moramo vse njegove vloge in prav zato je upravljanje gozdov in gospodarjenje z njimi zahtevna naloga, pred katero so postavljeni njihovi lastniki. Ključnega pomena je torej poznavanje danosti gozda in pa ozaveščanje lastnikov gozdov o pravilnem in gospodarnem ravnanju z gozdovi. Namen magistrskega dela je bil identificirati slovenske proizvode in storitve, ki izhajajo iz slovenskih gozdov, hkrati pa analizirati trg proizvodov in storitev in segmentirati lastnike gozdov v Sloveniji ter njihovo ravnanje z mladimi gozdnimi sestoji. Uporabljena metodologija magistrskega dela zajema sistematičen pregled obstoječe literature, člankov in spletnih virov na temo proizvodov in storitev ter gozdov samih. Poleg teoretičnega pregleda metod analize podatkov pa zajema metodologija tudi praktično uporabo segmentacijske analize. Pri zagotavljanju dobrih pogojev slovenskega gozdarstva potrebujemo učinkovite strategije ozaveščanja in vodenja lastnikov gozdov, ki jih razvijamo na podlagi dobrega poznavanja populacije lastnikov. Raziskava kaže, da so lastniki gozdov večinoma moški, stari okoli 60 let, s srednješolsko izobrazbo in upokojeni. Imajo približno 18 hektarjev gozdne posesti, pri upravljanju katere se večinoma zanašajo na lastne izkušnje. Segmentacija lastnikov razkriva razlike glede na starost, izobrazbo in tehnologije, ki jih uporabljajo pri redčenju, ne pa tudi značilnih razlik v pridobivanju znanj in veščin. Ključni izzivi ustreznega upravljanja lastnikov gozdov vključujejo njihovo nizko zaupanje v zunanje vire informacij in redko uporabo teh virov. Prihodnje strategije moramo zato prilagoditi različnim segmentom populacije in jih usmeriti v povečanje zaupanja in uporabo različnih informacijskih virov za optimizacijo gospodarjenja z gozdovi.
Ključne besede: gozd, gozdni sestoj, gozdarstvo, trg proizvodov, lastniki gozdov, upravljanje, gospodarjenje z gozdovi, segment, segmentacijska analiza
Objavljeno v DKUM: 09.04.2024; Ogledov: 241; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (2,59 MB)

3.
Gospodarjenje na travinju za ogljik in učinkovita raba dušika iz gnojevke
Branko Kramberger, Miran Podvršnik, 2021

Opis: Povečane koncentracije toplogrednih plinov v atmosferi vodijo v segrevanje planeta. Z gospodarjenjem na travinju lahko vplivamo na vezavo ogljika v organsko snov travniških tal in s tem zmanjšujemo koncentracije toplogrednega CO2 v ozračju. Po uvodnih poglavjih so v znanstveni monografiji analizirani vplivi gnojenja, kjer je poseben poudarek na učinkoviti rabi N iz gnojevke. Opisani so sodobni načini obnove travinja in za pridelovanje krme najpomembnejše rastline, ki tvorijo rušo. Delo zaključujejo načini rabe ruše, ki omogočajo ohranjanje ali povečevanje organskega ogljika v travniških tleh.
Ključne besede: gospodarjenje na travinju, gnojenje, ogljikov dioksid, organski ogljik, tla, travinje
Objavljeno v DKUM: 29.07.2021; Ogledov: 1294; Prenosov: 190
.pdf Celotno besedilo (145,96 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Vpliv načina gospodarjenja in postopkov spravila na kakovost krme s travinja
Mirjana Walner, 2019, diplomsko delo

Opis: V letu 2018 smo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede v Hočah izvedli raziskovalno delo. Raziskovalno delo je temeljijo na analiziranju vpliva načina gospodarjenja na travinju in postopkov spravila na kakovost krme. Na območju Podravske regije smo izvedli 30 anket na 30 kmetijah ter odvzeli vzorce krme. S pomočjo anketnega lista smo zbrali podatke o načinu gospodarjenja na travnikih (vrsti in količini uporabljenih gnojil, načinu gnojenja, število košenj, načinu spravila oz. sušenja krme). Na izbranih kmetijah smo tekom vegetacijske dobe rastlin v mesecih maju, juniju in juliju zbrali vzorce pridelane krme različnih košenj (seno in otava). Zbrane vzorce smo analizirali na Kmetijskem Inštitutu Slovenije (KIS) z NIR-om. Na podlagi spektrov in z uporabo splošne umeritvene enačbe za travniško krmo, smo pri vzorcih krme ocenili vsebnost surovih beljakovin, surove vlaknine, NDF, ADF, vsebnost pepela in surovih maščob. Na podlagi podatkov o kemični sestavi in prostornini plina smo s pomočjo uradne nemške regresijske enačbe izračunali neto energijo za laktacijo (NEL).Ugotavljamo, da v zbranih vzorcih krme ni značilnih razlik v izbranih parametrih kakovosti krme glede na število košenj, zaporedno košnjo, prisotnost padavin in število obračanj opravljenih na travinju. Le čas košnje značilno vpliva na količino surovih beljakovin v krmi. Krma košena zvečer jih vsebuje več kot krma, košena zjutraj.
Ključne besede: travinje, gospodarjenje, krma, kakovost, NIRS
Objavljeno v DKUM: 30.07.2019; Ogledov: 2456; Prenosov: 245
.pdf Celotno besedilo (790,75 KB)

5.
Celovit podatkovni model za podporo trajnostnega upravljanja z mineralnimi surovinami
Katarina Hribernik, 2016, magistrsko delo/naloga

Opis: Raziskava obravnava razvoj celovitega podatkovnega modela za trajnostno upravljanje z mineralnimi surovinami. Razvit je celovit podatkovni model, ki je usklajen z evropsko direktivo INSPIRE. Model izpolnjuje potrebe ciljnih skupin uporabnikov, ki izvajajo politiko trajnostnega upravljanja z mineralnimi surovinami. Izdelani podatkovni model smo celovito preskusili. Z anketo med ključnimi uporabniki smo ugotovili, da so v splošnem zadovoljni tako s kakovostjo podatkov kot tudi z razvito programsko rešitvijo. Testiranje, ki je smiselno upoštevalo zahteve standarda ISO/IEC/IEEE 29119, je omogočilo izboljšave in odpravo detektiranih odpovedi programske podpore. Formalno preverjanje zahtev direktive INSPIRE je pokazalo, da je razvit model podatkov skladen z zahtevami. Potrjena je raziskovalna hipoteza, da je možno razviti tak podatkovni model, ki bo skladen z zahtevami direktive INSPIRE in zahtevami ciljnih skupin uporabnikov. Podatkovni model mineralnih surovin Slovenije obsega preko sto tabel in smiselno združuje vse relevantne informacije o mineralnih surovinah, kar v prihodnosti lahko učinkovito pripomore k manjši odvisnosti Slovenije od zunanjega trga.
Ključne besede: podatkovni model, trajnostno gospodarjenje, mineralne surovine, direktiva INSPIRE, testiranje modela
Objavljeno v DKUM: 07.10.2016; Ogledov: 1541; Prenosov: 225
.pdf Celotno besedilo (4,06 MB)

6.
Prenova procesov skladiščnega poslovanja
Tatjana Molka, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Da bi bilo podjetje uspešno, mora biti fleksibilno, učinkovito in oblikovano tako kot narekujejo procesi. Preživetje podjetij v globalnem tržnem okolju je v večji meri odvisno od tega, kako hitro se odzivajo na spremembe v okolju – le-te se dogajajo neprestano. Soočamo se z vse večjimi potrebami po pretoku večjih količin blaga s krajšimi dobavnimi roki, zato je vse več pritiskov na poslovanje skladišča oz. izvajanje skladiščnih procesov tako znotraj podjetja kot tudi iz okolja. V diplomskem delu smo želeli izboljšati pretočnost proučevanega skladišča, da bi se izognili zastojem v procesu. Smatramo, da so potrebne spremembe v načinu in organizaciji dela. Prenova procesov je pristop k boljšemu delovanju organizacijskega sistema, pomeni pa analizo, simulacijo ter spremembo obstoječe oblike procesov. Pri modeliranju procesov poslovanja je bil uporabljen program ArisExpress, ki nam omogoča predstavitev in členitev procesov skladiščnega poslovanja z vidika procesnega in dokumentarnega toka. Pripravili smo analizo in podali predlog za izboljšanje pretočnosti skladišča ter predstavili predlog za informacijsko nadgradnjo procesa znotraj okvirov informacijskega sistema, ki ga podjetje že ima. Za izboljšanje gospodarjenja z zalogami smo s pomočjo A-B-C analize blago analizirali po dveh kriterijih. Nadalje smo prikazali še primer analize z X-Y-Z metodo za pripravo ustreznega modela. Za izboljšanje pretočnosti skladišča predlagamo uvedbo več skladiščnih con. Čase, potrebne za izvajanje manipulacije blaga, skrajšamo z ustrezno razporeditvijo skladiščnih lokacij in s tem povečamo učinkovitost skladišča. Proces optimiziramo tako, da opredelimo ustrezne skladiščne lokacije, zato skrajšamo transportne poti in znižamo stroške ter izboljšamo dostopnost z mostnimi dvigali. Predstavljen predlog za prenovo je prikazan znotraj obstoječih procesov in podprt z rešitvijo SAP ERP, ki nam omogoča, da skladišče razdelimo na predlagana področja. Preučevali smo tudi zaloge blaga in podali predloge za smotrnejše gospodarjenje z zalogami. Postavke blaga razvrstimo znotraj skupin X,Y ter Z po tem, ko smo jih predhodno razvrstili v razrede A, B ter C. Ta metoda nam je v pomoč pri naročanju in obnavljanju zalog blaga.
Ključne besede: • proces • prenova procesov poslovanja • učinkovita organizacija • skladiščno poslovanje • modeliranje procesov z uporabo orodja ArisExpress • gospodarjenje z zalogami
Objavljeno v DKUM: 04.10.2016; Ogledov: 1011; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (5,92 MB)

7.
IZBOLJŠANJE KVALITETE OBČINSKEGA CESTNEGA OMREŽJA S PREDLOGI ZA IZBOLJŠANJE POSTOPKOV VZDRŽEVANJA
Uroš Brumec, 2016, diplomsko delo

Opis: Upravljanje in gospodarjenje s cestno infrastrukturo je zelo kompleksna dejavnost, kjer je poleg izrecno strokovnega mnenja treba največkrat dajati prednost ostalim, predvsem finančnim, okoliščinam pred stroškovnimi. V vsakdanjih fazah dela vzdrževanja je z okrnjenimi sredstvi v vsakem primeru treba izvesti tako, da zagotovimo zakonodaji in predvsem varnosti v prometu. S podelitvijo koncesije se z dolžnostjo opravljanja vzdrževanja na občinskih cestah, podeli še odgovornost, ki se s požrtvovalnostjo odraža v zagotovitvi kakovosti vzdrževanja in hitrosti izvedbe posameznih del. To se pokaže predvsem v zimskem času, ko je v občini Lenart pozornost cest ob vsakem času odlična glede na dane okoliščine. Režijski obrat in koncesionarji za vzdrževanje občinskih cest so kljub omejenim finančnim sredstvom in dotrajanim cesta, trudijo vsako leto zagotoviti prevoznost in varnost cestnega omrežja ter vzporedno z RV še v okviru investicijskega vzdrževanja nenehno po svojih močeh izboljšujejo dotrajano infrastrukturo in s tem zagotavljajo dolgoročnejše rešitve za ceste.
Ključne besede: javne ceste, upravljanje s cestami, vzdrževanje cest, gospodarjenje s cestno infrastrukturo
Objavljeno v DKUM: 06.07.2016; Ogledov: 1497; Prenosov: 238
.pdf Celotno besedilo (18,00 MB)

8.
Contemporary technologies for thermal waste treatment
Niko Samec, Filip Kokalj, 2013, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci (vabljeno predavanje)

Ključne besede: ravnanje z odpadki, gospodarjenje z odpadki, termična obdelava odpadkov, sežig na rešetki
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 2218; Prenosov: 58
URL Povezava na celotno besedilo

9.
10.
Zapiski predavanj pri predmetu Gospodarjenje v poslovni logistiki
Klavdij Logožar, 2001, drugo učno gradivo

Ključne besede: logistika, gospodarjenje, učbeniki
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1651; Prenosov: 88
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici