| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 14
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
3.
Vpliv geoloških in geomorfoloških značilnosti na poselitev Mežiške doline
Simon Rožič, 2016, diplomsko delo

Opis: Na poselitev območij vpliva več dejavnikov. V Mežiški dolini so geološke in geomorfološke značilnosti odločilno vplivale na poselitev, razporeditev in velikost naselij ter dinamiko števila prebivalcev. Zaradi tega se v diplomski nalogi osredotočimo na te značilnosti. Da smo lahko raziskali vzroke obstoječe poselitve, smo morali najprej opisati geološke in geomorfološke lastnosti. Izkazalo se je, da je navkljub manjšemu območju, raznolikost v geologiji in geomorfologiji precejšnja. V tem smislu lahko območje po geoloških značilnostih razdelimo na tri, po geomorfoloških značilnostih pa na dva dela. Glede na poselitev smo območje razdelili na štiri dele, ker niso imeli enakih razvojev. Industrija je v dobi industrializacije imela odločilen vpliv na današnjo podobo naselij in število prebivalcev. Razlika v razvoju prebivalstva med celotnim ozemljem Slovenije in Mežiško dolino je velika, kar pa ne pomeni, da podobnih območij v Sloveniji ni. Slovenija kot celota ima konstantno rast prebivalstva, medtem ko v Mežiški dolini prihaja do anomalij. Geomorfološke značilnosti so vplivale na poselitev Mežiške doline vse od začetka in njihov vpliv nikoli ni prenehal, ampak se je v obdobju razvoja industrije samo zmanjšal. V tem obdobju so glavno gonilo industrije in vzpona števila prebivalcev, ki ga drugače ne bi bilo v takšnem obsegu, naravne geološke razmere, ki pa niso vplivale same po sebi, ampak preko specifične litološke zgradbe (rude), kar je bilo zanimivo za gospodarsko izkoriščanje. S prenehanjem neposrednega vpliva rudnin na območje se je zopet povečal vpliv morfologije terena, ta pa zaradi prekomerne zazidave ugodnih leg danes deluje predvsem omejevalno na poselitev.
Ključne besede: Mežiška dolina, poselitev, geologija, geomorfologija, raba tal, pedogeografija, prebivalstvo
Objavljeno v DKUM: 27.05.2016; Ogledov: 1742; Prenosov: 301
.pdf Celotno besedilo (6,36 MB)

4.
Žiga Zois in Déodat de Dolomieu
Janez Šumrada, 2001, izvirni znanstveni članek

Opis: Razprava obravnava stike Žige Zoisa (1747-1819) z ustanoviteljem evropske znanstvene mineralogije in geologije Déodatom de Gratet de Dolomieu (1750-1801), s katerim ga je povezal njun skupni znanstveni dopisnik, francoski naravoslovec Picot de La Peyrouse (1744-1818; o njegovih stikih s Zoisom in Hacquetom prim. Scopolia. Glasilo Prirodoslovnega muzeja Slovenije, 44/2000, str. 1-34). Dolomieu ga je leta 1784 na svojih raziskovalnih poteh po Evropi obiskal v Ljubljani in se tedaj osebno seznanil tudi z Balthasarjem Hacquetom
Ključne besede: biografije, geologija, mineralogija, zgodovina Evrope, 18. stol., naravoslovje, slovenske dežele
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1378; Prenosov: 52
URL Povezava na celotno besedilo

5.
6.
Geotehnično poročilo za stanovanjski objekt
Jernej Remic, 2012, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V diplomski nalogi je prikazan postopek izdelave geotehničnega poročila za stanovanjski objekt od začetnih meritev na terenu s terenskimi preiskavami pa vse do končnih rezultatov kabinetnih del z interpretacijo terenskih in laboratorijskih preiskav. V prvem delu projektne naloge so podani namen in metode izdelave geotehničnega poročila. Opisane so osnovne metode za določanje stabilnosti terena, načini temeljenja, terenske in laboratorijske preiskave, merilna ter programska oprema. V nadaljevanju smo izvedli dejanske meritve na terenu. Na podlagi izmerjenih podatkov s terena smo izrisali geotehnične profile. Nato smo ovrednotili merjene vrednosti in izračunali potrebne fizikalne karakteristike (kot so kohezija, strižni kot, modul stisljivosti,…) ter napetosti v tleh, pomike… Za določitev stabilnosti terena smo izvedli analizo stabilnosti. Na podlagi meritev, ogleda terena ter izračunov smo podali smernice za izvajanje zemeljskih del ter temeljenje objekta. Hkrati smo v poročilo dodali vse potrebne podatke za geotehnično poročilo. Ti so geološke in hidrološke osnove terena, reliefne značilnosti terena, podzemna voda, karakteristike zemljin, seizmične lastnosti.
Ključne besede: geotehnika, geologija, analiza stabilnosti, geotehnični profil
Objavljeno v DKUM: 20.09.2012; Ogledov: 2956; Prenosov: 529
.pdf Celotno besedilo (5,09 MB)

7.
8.
9.
10.
SLOVENSKI NARAVNI KAMEN
Andreja Hohnjec, 2011, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo podaja pregled kamnolomov naravnega kamna v Sloveniji. V uvodu se spoznamo z nameni in cilji diplomske naloge. V drugem poglavju so kamnine razdeljene v vrste, opisan je nastanek ter nahajališča naravnih kamnin v Sloveniji. V tretjem poglavju je natančneje opisano pridobivanje kamnin, kako se obdelujejo ter za kaj vse se lahko uporabljajo. S slikovnim gradivom so prikazani primeri te uporabe slovenskega naravnega kamna na domačih tleh. Četrto poglavje opisuje slovenske delujoče kamnolome. Opisane so vrste kamnin, ki jih pridobivajo ter njihove fizikalne in kemijske lastnosti. Podane so lokacije kamnolomov, njihova velikost in izplen ter informacije kako oziroma za kaj se te kamnine lahko uporabljajo.
Ključne besede: kamnine, naravni kamen, kamnolomi, geologija Slovenije
Objavljeno v DKUM: 29.09.2011; Ogledov: 5684; Prenosov: 721
.pdf Celotno besedilo (2,99 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici