| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Geodetski monitoring na osnovi gnss opazovanj na nestabilnih tleh
Andrej Drajzibner, 2017, magistrsko delo

Opis: Naloga predstavlja primer izvedbe geodetskega monitoringa z geološkimi raziskavami na nestabilnih tleh, združenega v praktičnem in teoretičnem delu. V prvem delu so opredeljene GNSS-metode za spremljanje premikov plazov, prikazane so tudi geološko-hidrološke raziskave. V vsakdanji praksi je uporaba globalnih navigacijskih sistemov in GNSS-metod izmere venomer pogostejša, saj so te preproste za uporabo. V primerjavi s klasičnimi terestričnimi metodami izmere v veliko primerih zagotavljajo hitrejšo in enostavnejšo geodetsko izmero. V drugem delu je prikazan praktičen primer izvedbe monitoringa na izbranem območju. V namen prikaza praktičnega primera so bile v sklopu terenskih raziskav izvedene geološko-geomehanske raziskave tal in GNSS-meritve. Na podlagi teh je bilo mogoče spremljati pomike tal v daljšem časovnem intervalu. Dobljeni rezultati so omogočili ocenitev karakteristik tal in velikosti pomikov, na osnovi katerih smo oblikovali mnenje stanja območja in opredelili možne sanacijske ukrepe.
Ključne besede: GNSS monitoring, geodetske meritve, pomiki, geološke raziskave
Objavljeno v DKUM: 10.07.2017; Ogledov: 1939; Prenosov: 205
.pdf Celotno besedilo (4,77 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Analiza uporabnosti različnih metod za določanje vertikalnih mikropomikov objektov
Boštjan Kovačič, Miroslav Premrov, Zdravko Kapović, 2001, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: V prispevku so prikazani rezultati analize natančnosti različnih metod s katerimi smo izmerili vertikalne pomike na armirano betonski plošči PVP5. Meritve smo izvedli tako z geodetskimi kakor tudi z negeodetskimi metodami. Dobljene rezultate smo primerjali s teoretičnimi, izračunanimi po Eurocode 2.
Ključne besede: geodezija, geodetske metode, meritve, vertikalni pomiki, statika
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1997; Prenosov: 53
URL Povezava na celotno besedilo

3.
Geodetske in teoretične metode določanja pomikov s poudarkom na odkrivanju grobih pogreškov
Boštjan Kovačič, 2004, izvirni znanstveni članek

Opis: Na Fakulteti za gradbeništvo v Mariboru se v sodelovanju s podjetjem Geoin d.o.o. že dalj časa ukvarjamo z merjenjem in analizo pomikov na različnih konstrukcijah. V članku je predstavljena analiza analitično pridobljenih in izmerjenih vrednosti vertikalnih pomikov. Analitično pridobljene vrednosti so izračunane za posamezno vrednost obremenitve, predpisan in uporabljen gradbeni material (armatura, mikrovlakna), marko betona, itd. Z geodetskimi meritvami pa statične izračune preverimo in jih potrdimo. Pri meritvah težimo k nadštevilnim opazovanjem, zato bo v članku poudarek na metodi odkrivanja in eliminacije grobih pogreškov, ki vplivajo na končne rezultate.
Ključne besede: gradbeni elementi, preizkušanje, vertikalni pomiki, geodetske meritve, analiza rezultatov, grobi pogreški
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1687; Prenosov: 51
URL Povezava na celotno besedilo

4.
Interdiscpilinarna [!] meritev prenosa suspendiranih trdnih delcev v izbranih profilih na rekah Dravi in Muri (projekt DRA-MUR-CI)
Ludvik Trauner, Bojana Dolinar, Renata Jecl, Matjaž P. Nekrep, Janja Kramer Stajnko, Gregor Podlogar, Boštjan Kovačič, Rok Kamnik, 2012, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Opis: V okviru bilateralnega projekta DRA-MUR-CI med Slovenijo in Avstrijo (Čezmejna vodarska iniciativa za reki Drava in Mura) potekajo meritve koncentracije in sestave suspendiranega materiala, ki ga obe reki prenašata na svoji poti. Na izbranih prečnih prerezih se v določenih časovnih obdobjih opravijo različne primerjalne meritve ter analiza vzorcev. Interdisciplinarne meritve izvajajo strokovnjaki s področja geotehnike, hidrotehnike in geodezije. V prispevku so podani izbrani rezultati meritev na dveh prečnih profilih reke Drave in enem profilu reke Mure. Prikazane so sočasne vrednosti za parametre, kot so: izmerjene vrednosti pretokov in hitrosti vode ter koncentracije z analizo sestave suspendiranih trdnih delcev. Na osnovi teh vrednosti je na FG UM razvit inovativni model za simulacijo prenosa suspendiranih trdnih delcev v izbranih profilih na obeh rekah. Rezultati prikazanega raziskovalnega projekta DRA-MUR-CI (2009-2013) predstavljajo uspešno nadaljevanje predhodnih raziskovalnih del v okviru večih projektov: WRM-Knet Water (2005-2010), RIP Kostak (2006-2007), HE Boštanj (2007-2009), ČHE Kozjak (2007-2009) in omogočajo z nadaljevanjem raziskovanj zanesljivo določanje in simuliranje časovno odvisne obtežbe s suspendiranimi materiali in bilance le-teh na celotni trasi obeh rek.
Ključne besede: hidrologija, geodetske meritve, geotehnika, suspendirani material, lebdeče plavine
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1431; Prenosov: 70
URL Povezava na celotno besedilo

5.
Vrednotenje in primerjava geodetskih merskih tehnologij Lidar in 3D laserskega skeniranja
Aljaž Petrič, 2013, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V idejni nalogi sta predstavljeni moderni tehnologiji za izvajanje geodetskih meritev: tehnologija Lidar in tehnologija 3D lasersko skeniranje. Opisani so delovanje, zgradba in uporabnost tehnologije Lidar in tehnologije 3D lasersko skeniranje. Narejena je primerjava obeh tehnologij glede delovanja naprav, natančnosti in uporabnosti, predstavljene so prednosti in pomanjkljivosti. Opravljena je ocenitev tehnologij z vrednostno analizo.
Ključne besede: Lidar, 3D lasersko skeniranje, geodetske meritve, oblak točk
Objavljeno v DKUM: 04.09.2013; Ogledov: 2658; Prenosov: 311
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

6.
GNSS MONITORING V CESTOGRADNJI
Mateja Zlatinek, 2011, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja trenutno stanje GNSS monitoringa, navigacijo s tehnologijo GNSS in opisuje GPS navigacijske instumente. Navigacijski sistemi običajno temeljijo na sprejemnikih GNSS. Geodetske metode so eden od možnih načinov za ugotavljanje stabilnosti geotehničnih objektov. Pričakovana velikost premikov določa potrebno natančnost določitve premikov, velikost objekta pa določa metodo geodetske izmere. V osnovi izbiramo med terestričnimi metodami in metodami GNSS. V nalogi so opisane tudi različne metode opazovanja premikov in deformacij, kot tudi instrumenti, ki jih uporabljamo pri opazovanju objekta samega. Drugi del diplomske naloge sestavlja praktični del, kjer sem opisala GNSS monitoring v cestogradnji na primeru viadukta Boršt 1.
Ključne besede: GNSS, monitoring, geodetske meritve, pomiki, deformacije
Objavljeno v DKUM: 10.01.2011; Ogledov: 3420; Prenosov: 415
.pdf Celotno besedilo (4,57 MB)

7.
MERITEV VERTIKALNIH POMIKOV MOSTU S POUDARKOM NA ODKRIVANJU DEFORMACIJ
Matej Košuta, 2009, diplomsko delo

Opis: Tema diplomske naloge obravnava različne metode meritev posedkov pri gradnji mostov. Iz dobljenih rezultatov bomo odkrili vzroke pomikov katerih posledica so deformacije. Osredotočili se bomo na konstrukcije velikih razponov, kjer so pomiki večji in metode meritev zahtevnejše. Prvi del diplomske naloge sestavlja teoretični del, kjer bom opisal in predstavil različne definicije razvoja monitoringa in geodetskih instrumentov, ki so v uporabi. V praksi obstaja več metod meritev, katere bom opisal, podrobneje pa pregledal geodetske metode. Drugi del diplome sestavlja praktični del, kjer bomo predstavili rezultate meritev in opazovanj sprememb objekta Most čez reko Dravo v Malečniku, kjer se bo položil zaključni obrabni sloj voziščne konstrukcije, prav tako se bo izvedel končni obremenilni preizkus, kjer se bo ugotovila skladnost med teoretičnim izračunom vrednosti pomikov in izmerjenimi.
Ključne besede: geodezija, gradbeništvo, monitoring, posedki, geodetske meritve
Objavljeno v DKUM: 23.12.2009; Ogledov: 3539; Prenosov: 264
.pdf Celotno besedilo (3,12 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici