| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Goljufije s pametnimi pogodbami : magistrsko delo
Luka Modic, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je bilo podrobno proučeno pojavljanje prevar s pametnimi pogodbami in kriptovalutami. Finančne prevare so spremljale človeštvo že vsaj od srednjega veka, ko so storilci izkoriščali vojne in se izdajali za bogate vojne ujetnike, da bi zbirali denar od nevednežev. Z razcvetom interneta so se te goljufije preselile na splet, kjer so njihov razvoj omogočili predvsem elektronska pošta in socialna omrežja. Sprva so storilce omejevale možnosti prenosa denarja od žrtve k njim, vendar pa je pojav kriptovalut, nevidnega, virtualnega plačilnega sredstva, ki ga omogočajo internet in računalniki, prinesel tudi izvedbo hitrih plačil brez nadzornikov ali posrednikov. Ta inovacija je omogočila tudi pojav posebnih programov, ki se imenujejo pametne pogodbe. V raziskavi so analizirane različne vrste prevar, ki so pogoste v svetu decentraliziranih financ (DeFi). Poseben poudarek je bil namenjen naravi pametnih pogodb, njihovi decentralizirani strukturi in ranljivosti za zlorabe. Ugotovljeno je, da pametne pogodbe odpravljajo potrebo po posrednikih ter omogočajo neposredno avtonomno izvrševanje pogodbenih določil. Kljub temu pa so obravnavane tudi inherentne nevarnosti in ranljivosti teh digitalnih orodij. Raziskava je identificirala specifične goljufive aktivnosti, povezane s pametnimi pogodbami, kot so ustvarjanje in nenadno izginotje projektov, manipulacija z zalogo kovancev ter izvrševanje skritih funkcij v pogodbah. Ocenjeni so gospodarski vplivi teh prevar na posameznike in širše finančne sisteme. Predstavljene so študije primerov, ki prikazujejo različne tehnike prevar, kot so Ponzijeve sheme in napadi s phishingom. Obravnavani so bili tudi izzivi pri regulaciji in varnosti pametnih pogodb zaradi pomanjkanja standardiziranega nadzora. Zaključeno je bilo, da kljub pomembnim prednostim pametnih pogodb njihova potencialna zloraba zahteva temeljit nadzor in robustne varnostne ukrepe.
Ključne besede: kriptovalute, pametne pogodbe, finančne prevare, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 26.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (767,22 KB)

2.
Informacijske rešitve pri odkrivanju finančnih prevar
Nina Vita Zidarič, 2023, magistrsko delo

Opis: Tehnološki napredek je nedvomno spremenil način opravljanja bančnih storitev, saj ponuja udobje, učinkovitost in razširjene funkcije. Vendar pa je tehnologija poleg prednosti prinesla tudi precejšnje zaplete, ki jih morajo banke obvladovati. Naša naloga se osredotoči na informacijske rešitve za odkrivanje finančnih goljufij prevar, ki imajo ključno vlogo v zagotavljanju stabilnega bančnega okolja. V današnjem digitalnem okolju, v katerem bančne transakcije potekajo preko spleta, kršitve varnosti podatkov pa predstavljajo velika tveganja, so zanesljive rešitve za odkrivanje goljufij bistvenega pomena za banke, da zagotovijo varnost in celovitost svojega poslovanja. Te rešitve uporabljajo najsodobnejše tehnologije, kot so podatkovno rudarjenje, strojno učenje in umetno inteligenco, za analizo velikih količin finančnih podatkov in prepoznavanje vzorcev, ki kažejo na goljufivo ravnanje. S spremljanjem transakcij v realnem času in povezovanjem več virov podatkov te rešitve bankam omogočajo hitro odkrivanje sumljivih dejavnosti in sprejemanje potrebnih ukrepov za zmanjšanje morebitnih izgub. Poleg tega vključujejo napredno analitiko za prepoznavanje zapletenih vzorcev goljufij in prilagajanje razvijajočim se taktikam goljufij. Ključni vidik teh rešitev je tudi skladnost z bančnimi regulacijami, ki pomagajo bankam upoštevati predpise in zahteve za poročanje ter zagotavljajo preglednost in odgovornost. Z uvedbo informacijskih rešitev za odkrivanje finančnih goljufij se lahko banke proaktivno borijo proti finančnim goljufijam, ščitijo premoženje strank ter ohranjajo zaupanje svojih strank. S pomočjo obstoječe literature smo zasnovali konceptualno zasnovo informacijskega orodja, ki izhaja iz tehnike nadzorovanega učenja za odkrivanje transakcijskih prevar s kreditnimi karticami.
Ključne besede: Informacijske rešitve, bančni sektor, informacijski sistem, finančne prevare, sistem za odkrivanje goljufij, kreditne kartice
Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 355; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (1,69 MB)

3.
Charles Ponzi in finančne prevare : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Manca Tetičkovič, 2017, diplomsko delo

Opis: Finančne prevare so del gospodarske kriminalitete, ki nas obkroža vsak dan. V diplomski nalogi sem predstavila problematiko le teh in kako pomaga medsebojno ozaveščen-je o takšnih prevarah.
Ključne besede: gospodarska kriminaliteta, finančne prevare, piramidni sistemi, Ponzijeve sheme, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 16.11.2017; Ogledov: 1324; Prenosov: 175
.pdf Celotno besedilo (624,08 KB)

4.
Finančne goljufije na primeru nigerijskih prevar : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varstvoslovje
Sandra Polajžar, 2013, diplomsko delo

Opis: V svojem diplomskem delu sem se osredotočila na področje finančnih goljufij, ki temeljijo na nigerijski prevari. Širjenje svetovnega spleta in njihovih uporabnikov raste iz dneva v dan. Internet je za vedno spremenil način komunikacije in poslovanja. Če so pred desetletjem v poštne nabiralnike romala klasična nigerijska pisma, v katerih so goljufi prosili svoje potencialne žrtve za pomoč pri transakciji velikih vsot denarja, pa dan danes njihova iznajdljivost ne pozna meja. Na žrtve prežijo tako rekoč vsepovsod – na socialnih omrežjih, spletnih trgovinah in klepetalnicah. Naloga izhaja s področja, ki je širši javnosti še dokaj neznano. Večina ljudi prepozna klasične oblike kriminala, kot so trgovanje z drogo, orožjem, belim blagom itd. Še vedno pa ne prepoznajo spletnih goljufij, kamor spadajo tudi nigerijska goljufiva pisma, ki jim z vsakodnevno uporabo računalnika grozijo s slehernim klikom. V svoji nalogi sem predstavila pojem nigerijskih prevar, začetke in vrste le-teh. Prav tako sem predstavila značilnosti in primere nigerijskih prevar. V nadaljevanju sem preučila Slovensko zakonodajo. Glede na to, da so nigerijske prevare svetoven problem, ki tako na ravni posameznika, podjetja in države, letno povzroči veliko finančno škodo, sem se osredotočila predvsem na boj zoper nigerijske prevare. Prav tako sem opisala inštitucije, ki se borijo zoper le-te. Obravnavala sem tudi statistiko in trende prevar. Na podlagi tega sem podala ugotovitve. V nadaljevanju sem opisala posledice, ki prizadenejo tako posameznika in družbo. Na koncu naloge sem podala strnjen pregled, kako se zaščititi pred tovrstnimi prevarami.
Ključne besede: gospodarska kriminaliteta, računalniška kriminaliteta, finančne goljufije, internet, nigerijske prevare, nigerijska pisma, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 30.07.2013; Ogledov: 1858; Prenosov: 256
.pdf Celotno besedilo (829,57 KB)

5.
Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici