| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Ocena finančne upravičenosti investicije v sončno elektrarno : magistrsko delo
Patricija Halužan, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga preučuje upravičenost naložbe v toplotno črpalko in sončno elektrarno, pri čemer se osredotoča na zmanjšanje ogljičnega odtisa ter dolgoročno finančno vzdržnost. V nalogi so analizirani ključni dejavniki, kot so energetske potrebe, lokalni klimatski pogoji, stroški vzdrževanja, ter možnosti za pridobitev subvencij in drugih oblik finančne podpore. Ugotavlja se, da toplotne črpalke omogočajo energetsko učinkovito ogrevanje z izkoriščanjem naravnih virov, kot so zrak, voda in zemlja, ter lahko v kombinaciji s sončno elektrarno, ki zagotavlja obnovljivo električno energijo, pripomorejo k trajnostni energetiki. Naloga se primerja s prejšnjim sistemom ogrevanja na lesno biomaso, ki se zaradi pomanjkanja virov in naraščajočih stroškov izkazuje za manj vzdržnega. Obravnava, kako prehod na toplotno črpalko in sončno elektrarno omogoča dolgoročne prihranke ter zmanjša odvisnost od fosilnih goriv. Celovito so ocenjeni ekonomski in okoljski vidiki investicije, vključno s povračilno dobo, vplivom na zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in trajnostnim razvojem. Tako naloga predstavlja celovit pristop k oceni smiselnosti prehoda na obnovljive vire energije za učinkovitejše in trajnostne rešitve ogrevanja ter pridobivanja elektrike.
Ključne besede: sončna elektrarna, električna energija, samooskrba, investicija, finančna upravičenost
Objavljeno v DKUM: 09.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 81
.pdf Celotno besedilo (1,51 MB)

2.
Presoja upravičenosti investicije v sončno elektrarno
Ana Štritof, 2023, diplomsko delo

Opis: Dolgoročne investicije imajo pomemben vpliv na uspešno poslovanje podjetja, zato je ključnega pomena, da se investicijske odločitve v podjetju temeljito presojajo in ocenjujejo. Diplomsko delo presoja upravičenost investicijskega projekta izgradnje razdeljene male fotovoltaične elektrarne na strehi objekta podravskega podjetja. Investicijski projekt smo presojali s finančno analizo in kazalniki neto sedanje vrednosti, notranje stopnje donosa, indeksa donosnosti in dobe povračila, ki so bili izračunani na podlagi investicijskih izdatkov, stroškov obratovanja in vzdrževanja ter pričakovanih koristi, ki zajemajo prihranke pri stroških električne energije in prihodke od prodaje viškov električne energije. V ekonomski analizi, ki temelji na finančnem denarnem toku, smo ovrednotili še zunanje učinke oziroma eksternalije, tj. zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. S pomočjo izbranih pristopov in meril vrednotenja smo ugotovili, da je investicija v sončno elektrarno sprejemljiva. Podjetje je želelo z investicijo v obnovljive vire energije okrepiti svoj poslovni položaj kot družbeno odgovorno podjetje, saj ne nosi odgovornosti le kot pomembno podravsko podjetje, ampak skrbi, da ima njihovo delovanje čim boljši vpliv na širšo družbo in čim manjši vpliv na naravno okolje. Sončna elektrarna, namenjena samooskrbi podjetja z električno energijo, predstavlja neposreden prispevek k zelenemu prehodu v nizkoogljično družbo.
Ključne besede: investicijski projekt, sončna elektrarna, presoja, finančna in ekonomska analiza, upravičenost investicije
Objavljeno v DKUM: 13.10.2023; Ogledov: 459; Prenosov: 152
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

3.
Toplotne izgube, analiza stroškov in finančna upravičenost prenove stanovanjske hiše
Andreja Kebler, 2019, magistrsko delo

Opis: V teoretičnem delu magistrskega dela najprej spoznamo procese prenosa toplote v gradbenih konstrukcijah in metode računanja toplotnih izgub. V praktičnem delu smo izračunali toplotne izgube konkretne stanovanjske hiše. Posebno pozornost smo posvetili vplivu toplotnih mostov, katerih vpliv na toplotne izgube smo izračunali s programom HTflux. V nadaljevanju smo na podlagi obstoječih toplotnih izgub predlagali ukrepe za energetsko prenovo. V ekonomskem delu magistrskega dela smo analizirali stroške predlaganih ukrepov prenove in stroške ogrevanja v kurilni sezoni pred in po izvedbi predlaganih ukrepov prenove ter izračunali finančno upravičenost predlaganih ukrepov energetske prenove.
Ključne besede: prenos toplote, toplotna prevodnost, toplotne izgube, stroški ogrevanja, finančna upravičenost
Objavljeno v DKUM: 24.09.2019; Ogledov: 1220; Prenosov: 219
.pdf Celotno besedilo (4,87 MB)

4.
5.
6.
7.
Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici