| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Fazna ravnotežja tarnarnega sistema dietil fumarat/CO2/organsko topilo
Blaž Deželak, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obsega raziskave faznega ravnotežja za sistem dietil fumarat, etanol in ogljikov dioksid, pri konstantnem tlaku 150 bar in pri temperaturah 125 in 180 °C. Kadar je stisljiv medij izpostavljen visokemu tlaku in temperaturi in dosežemo kritično točko, govorimo o superkritičnih fluidih (supercritical fluid – SCF). Značilne lastnosti superkritičnega fluida sta zelo visoka stisljivost in gostota. V prvem delu smo pripravili vzorec dietil fumarata in etanola ter ga aplicirali v rezervoar visokotlačne optične celice, dodali še tekoči CO2 ter vzpostavili konstanten tlak in temperaturo. Raztopino v celici smo najprej mešali, nato smo pustili, da se fazno ravnotežje vzpostavi, sledilo je vzorčenje. Preučevali smo, kako vplivajo na topnost CO2 v tekoči fazi različna razmerja etanola in dietil fumarata. Določili smo porazdelitveni koeficient in separacijski faktor. Na koncu smo izračunali še standardno napako meritev in jo argumentirali. Za izris faznega diagrama ternarnega sistema smo uporabili program OriginPro. Ugotovili smo, da se z višajem temperature topnost CO2 v tekoči fazi pri konstantnem tlaku zniža. Na podlagi dobljenih rezultatov smo ugotovili, da pri temperaturi 125 °C večina meritev vsebuje večjo napako, saj ravnotežje ni bilo povsem vzpostavljeno. Zato smo drugi set meritev izvajali pri temperaturi 180 °C. Rezultate diplomskega dela smo prikazali v obliki tabel in grafov.
Ključne besede: fazno ravnotežje, ternarni sistem, superkritični CO2, dietil fumarat, etanol
Objavljeno v DKUM: 22.10.2015; Ogledov: 1734; Prenosov: 211
.pdf Celotno besedilo (3,13 MB)

2.
Načrtovanje visokotlačne separacije maščobnih kislin iz rastlinskih olj
Petra Kotnik, 2014, doktorska disertacija

Opis: Predstavljeno delo obravnava raziskave na področju faznih ravnotežij, ekstrakcije in frakcioniranja maščobnih kislin v rastlinskih oljih, obogatenih s prostimi maščobnimi kislinami (FFA) pri visokih tlakih v inertnem mediju, kot je ogljikov dioksid (CO2). Podatki so ključni za nadaljnje načrtovanje visokotlačnih separacijskih procesov, saj pripomorejo k izboljšanju določenih industrijskih procesov v smeri okoljevarstva in kvalitete proizvodov. Baze podatkov že vsebujejo podatke faznih ravnotežij za sistem rastlinska olja – CO2. Zaradi širokega izbora rastlinskih olj, ki se danes nahajajo na tržišču, podatki o faznih ravnotežjih za vsa olja niso dostopni. Predvsem v literaturi ni podatkov za fazna ravnotežja pri tlakih višjih od 350 bar in podatkov o faznih inverzijah v sistemih rastlinsko olje – CO2. Delo je tako omejeno na tri rastlinska olja, ki so komercialno dostopna, to so repično olje, olje koruznih kalčkov in olje boraga. Olja so predhodno obdelana s postopkom umiljenja in na ta način obogatena s prostimi maščobnimi kislinami. Meritve faznih ravnotežij in opazovanja faznih inverzij so izvedena na sistemih FFA-obogateno repično olje – CO2, FFA-obogateno olje koruznih kalčkov – CO2 in FFA-obogateno olje boraga – CO2 v območju tlakov med 100 in 550 bar in temperaturah 35, 45, 65 in 85 °C. Vsebnost maščobnih kislin smo določili s plinsko kromatografijo in na podlagi dobljenih rezultatov določili porazdelitvene koeficiente in separacijske faktorje. Raziskave visokotlačne ekstrakcije olja iz semen s CO2 smo izvedeli na dveh naravnih materialih z visoko vsebnostjo prostih maščobnih kislin, to so semena boraga (Borago officinalis L.) in semena nočnega svetlina (Oenthera biennis L.) pri tlaku 200 in 300 bar in temperaturah 40 in 60 °C. Ekstrakcijske krivulje smo ovrednotili z dvema matematičnima modeloma, ki kar najbolje opišeta potek ekstrakcijske krivulje v območju stacionarnega prenosa snovi in v območju nestacionarnega prenosa snovi. Zaključek raziskave predstavlja frakcioniranje repičnega olja v smeri izolacije -linolenske kisline in koncentriranja FFA in -sitosterola v oljih. Pri koncentriranju FFA smo uporabili dva postopka, prvi je superkritična ekstrakcija v dveh stopnjah, ki daje zadovoljive rezultate v primerjavi s konvencionalno metodo kolonske kromatografije.
Ključne besede: fazno ravnotežje, ekstrakcija, separacija, ogljikov dioksid, rastlinska olja, proste maščobne kisline, beta-sitosterol, gamma-linolenska kislina
Objavljeno v DKUM: 12.06.2014; Ogledov: 2521; Prenosov: 327
.pdf Celotno besedilo (2,97 MB)

3.
FAZNA RAVNOTEŽJA V MEŠANICI PLINOV - METANOL IN DUŠIK - METANOL
Mitja Ogrizek, 2011, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so bila izmerjena fazna ravnotežje za sisteme dušik-metanol in mešanica plinov (H2, CO, CO2, CH4) - metanol pri tlakih med 150 - 300 bari in temperaturah med 150 - 300°C. Za merjenje smo uporabili visokotlačno optično celico. Podatki, ki smo jih pridobili, se ujemajo s tistimi iz literature. S programom PE 2000 smo opravili matematično modeliranje s različnimi termodinamskimi modeli: Peng-Robinson, Soave-Redlich-Kwong in Redlich-Kwong. Izmerjeni podatki nam služijo tako v akademskem smislu, kot tudi pri načrtovanju novih procesov za industrijo.
Ključne besede: fazno ravnotežje, dušik, vodik, ogljikov dioksid, ogljikov monoksid, metan, mešanica plinov, metanol
Objavljeno v DKUM: 25.08.2011; Ogledov: 3149; Prenosov: 339
.pdf Celotno besedilo (1,46 MB)

4.
TOPNOST NIKOTINSKE KISLINE IN NIKOTINAMIDA V ZGOŠČENIH PLINIH
Mateja Lovrenčić, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je bila izmerjena topnost niacina (nikotinske kisline in nikotinamida) v superkritičnem ogljikovem dioksidu in propanu, ki smo ju izmerili s pomočjo statične — analitične metode v temperaturnem območju med 40 in 100°C ter tlakih med 100 in 300 bar. Z modificirano kapilarno metodo smo določili tudi fazno ravnotežje trdno — tekoče — plin binarne zmesi nikotinska kislina - CO2, nikotinamid - CO2, nikotinska kislina - propan ter nikotinamid - propan.
Ključne besede: superkritični fluidi, nikotinska kislina, nikotinamid, fazno ravnotežje.
Objavljeno v DKUM: 22.12.2009; Ogledov: 2969; Prenosov: 245
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

5.
6.
7.
Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici