1. Pomen faktoringa med zunanjimi viri financiranja malih in srednjih podjetijMetka Marčič, 2022, diplomsko delo Opis: Mala in srednja podjetja nosijo osrednjo vlogo v večini gospodarstev, tako ustvarjajo še kako potrebna delovna mesta in pripomorejo k svetovnemu gospodarskemu razvoju. Vendar jih pri tem lahko omejujejo razni dejavniki, med drugim tudi dostop do različnih virov financiranja. Tako so razne krize in obdobja gospodarskih šokov vplivali na pomen teh virov in spodbudile razvoj in uporabo novih, alternativnih oblik.
Osrednja tema diplomskega dela je pomen faktoringa kot oblike zunanjega financiranja za MSP. Faktoring omogoča podjetnikom financiranje njihove dejavnosti in povečanje likvidnosti z odprodajo terjatev specializirani instituciji oziroma faktorju. Na osnovi analize uporabe faktoringa s strani MSP na ravni EU in Slovenije smo ugotovili, da je faktoring v splošnem med manj uporabljenimi viri. Vendar lahko glede na uporabo faktoringa po obdobju globalne finančne krize pričakujemo, da lahko faktoring predstavlja dobro rešitev za pridobivanje finančnih sredstev, tudi v trenutnem obdobju okrevanja po pandemiji covid-19. Čeprav je faktoring med MSP v državah EU različno pomemben, to nakazuje na velik potencial za razvoj trga faktoringa, ki lahko samo dodatno pripomore k nadaljnji diverzifikaciji virov financiranja ter tako zmanjšuje omejitvene dejavnike razvoja MSP. Ključne besede: Mala in srednja podjetja–MSP, viri financiranja, zunanji viri financiranja, faktoring, EU, Slovenija. Objavljeno v DKUM: 20.10.2022; Ogledov: 768; Prenosov: 140
Celotno besedilo (1,24 MB) |
2. Primerjava faktoringa in forfetinga (v poslovni in sodni praksi) : magistrsko deloAna Štifter, 2020, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi sta podrobneje predstavljena dva pravna instituta - faktoring in forfeting. Naloga je razdeljena na pet sklopov, pri čemer je v vsakem izmed njih najprej predstavljen faktoring, nato forfeting, temu pa sledi primerjava med njima. Končno je predstavljena relevantna sodna praksa sodišč Republike Slovenije na tem področju.
Najprej je na kratko predstavljen zgodovinski razvoj obeh institutov, temu pa sledi razlaga pojma faktoring in forfeting. Faktoring se kot moderen posel bančnega prava nenehno prilagaja aktualnim tokovom poslovne prakse, zaradi česar se je razvilo več različnih tipov faktoringa, ki so prav tako podrobneje predstavljeni v prvem sklopu. Predstavljen je tudi t.i. sekundarni forfeting ter stranke, ki sodelujejo pri realizaciji omenjenih pravnih poslov. Sledi primerjava prej omenjenih tematik.
Drugi sklop je namenjen funkcijam faktoringa in forfetinga ter njuni primerjavi, tretji pa prednostim in pomanjkljivostim poslovanja z njima v sami poslovni praksi.
Sledi pravna ureditev faktoringa in forfetinga, pri čemer je faktoring tako na nacionalni kot tudi na mednarodni ravni urejen podrobneje od forfetinga. Pravna ureditev faktoringa je zato ločena na dve podpoglavji, za predstavitev pravne ureditve forfetinga pa to ni bilo potrebno. Tudi ta sklop se zaključi s primerjavo.
V zadnjem sklopu sta najprej opredeljeni pogodbi o faktoringu ter forfetingu in njuna pravna narava. Pri forfetingu poznamo dve vrsti cesije: globalno cesijo in prenos terjatev z več posamičnimi cesijami, pravni temelj za izvedbo forfetinga pa je bodisi cesija posamezne konkretne terjatve, bodisi indosament. Omenjena tematika je predstavljena v predzadnjem poglavju, zadnji skop pa se konča s poglavjem, namenjenim dogovoru o prepovedi cediranja. Sledi še zadnja primerjava.
Končno je predstavljena sodna praksa sodišče Republike Slovenije na področju faktoring poslov. Forfeting posli na naših sodiščih svojega mesta do danes še niso dobili, zato sodne prakse na to tematiko v magistrski nalogi ni predstavljene. Ključne besede: faktoring, forfeting, pogodba o faktoringu, pogodba o forfetingu, jamstvo del credere, globalna cesija, posamična cesija, indosament Objavljeno v DKUM: 16.09.2020; Ogledov: 1057; Prenosov: 240
Celotno besedilo (909,91 KB) |
3. Pogodba o faktoringuMonika Kaučič, 2017, diplomsko delo Opis: V diplomskem projektu bomo na začetku opredelili definicijo faktoringa, katere funkcije obsega, opisali bomo različne vrste faktoringa in razložili prednosti in slabosti faktoringa. V naslednjih poglavjih bomo opisali pogodbo o faktoringu in njene udeležence.
Faktoring je kratkoročni vir, ki zagotavlja tekočo likvidnost podjetjem. Za faktoring so primerna majhna in srednje velika podjetja, ki prodajajo z odloženim rokom plačila. Faktoring temelji na odstopu terjatev podjetjem ali bankam, ki imajo za to pooblastila, in nato ta podjetja oziroma faktorji izterjajo od dolžnikov denarna sredstva. Zato se sklene pogodba o faktoringu, da se odstopnik terjatev oziroma klient in faktor dogovorita, katere terjatve bodo predmet pogodbe in katere pravice in obveznosti morata izpolnjevati.
Faktor in klient skleneta okvirno pogodbo, to je pogodbo o faktoringu. Dogovorita se o predujmu, ki ga faktor mora plačati klientu po prevzemu terjatev in provizijah ter obrestih, ki jih faktor za svoje delo zaračuna. Ključne besede: faktoring, terjatve, pogodba, faktor, klient Objavljeno v DKUM: 08.11.2017; Ogledov: 2932; Prenosov: 507
Celotno besedilo (826,32 KB) |
4. PRAVNE ZNAČILNOSTI FAKTORINGAUrban Pristovnik, 2016, diplomsko delo Opis: V svojem diplomskem delu bom uvodoma opisal nekaj osnovnih značilnosti faktoringa. Predstavil bom tipične funkcije faktoringa, ker so le-te relevantne za opredelitev njegove pravne narave, krajše poglavje pa bom namenil tudi pregledu pojavnih oblik oz. modalitet faktoringa.
V naslednjem poglavju se bom posvetil obravnavi pravne narave pogodbe o faktoringu, kjer bom predstavil pogodbo o faktoringu kot okvirno pogodbo, kot predpogodbo in kot pogodbo sklenjeno pod pogojem ali z opcijo. Odgovoril bom na vprašanje, zakaj so splošni pogoji poslovanja pri faktoringu tako pomembni.
Celovito bom predstavil vlogo cesije (ki je tukaj lahko izvedena globalno ali z več posamičnimi cesijami), ker je to eden izmed ključnih elementov za izvedbo faktoringa. Cesijo v faktoringu razumemo kot orodje, akcesorni posel oz. pogodbi o faktoringu podrejeno ali v njej vsebovano sredstvo za prenos terjatve. Nadalje bom nekaj besed namenil naznanitvi cesije, prenosu stranskih pravic in dogovoru o prepovedi cediranja.
V zadnjem poglavju bom predstavil faktoring kot mešano pogodbo, ki vsebuje elemente drugih zakonsko urejenih in zakonsko neurejenih pogodb ter vsako od njih na kratko predstavil, nato pa primerjal s pogodbo o faktoringu. Ključne besede: faktoring, pogodba o faktoringu, cesija. Objavljeno v DKUM: 02.12.2016; Ogledov: 2148; Prenosov: 311
Celotno besedilo (715,40 KB) |
5. PRAVNA UREDITEV FAKTORINGA V SLOVENIJI IN NA HRVAŠKEMAna Lucija Ružič, 2016, diplomsko delo Opis: Podjetja se za dodatne vire vedno bolj pogosto obračajo na trg alternativnega financiranja. Ena izmed modernih oblik alternativnega financiranja je tudi faktoring. Faktoring zaradi svoje enostavnosti uporabe vedno bolj pridobiva na popularnosti, tako doma kot po svetu. Vedno bolj pogosta uporaba pa vodi tudi k novim izzivom reguliranja. V Sloveniji faktoring kot instrument kratkoročnega financiranja ni posebej urejen. Na Hrvaškem pa je ravno zaradi prednosti, ki jih faktoring ponuja in njegovi pogosti uporabi, stopil v veljavo Zakon o faktoringu. Zakon je umestil finančni instrument faktoringa v svoj pravni okvir ter s tem tudi postavil omejitve in predpise o delovanju družb pod tem zakonom. Prednosti, ki spodbujajo urejeno regulativo, so transparentnost delovanja in zaščita uporabnikov. Velika pomanjkljivost ureditve pa je omejitev rasti faktoring prometa ter omejevanje konkurence. Ključne besede: Alternativno financiranje
Faktoring
Hrvaška
Odstop terjatev
Slovenija
Zakon o faktoringu Objavljeno v DKUM: 18.11.2016; Ogledov: 2659; Prenosov: 279
Celotno besedilo (740,31 KB) |
6. FAKTORING IN FORFATING KOT OBLIKI FINANCIRANJA MEDNARODNIH POSLOVNina Kauran, 2016, diplomsko delo Opis: Zaradi zapletenosti poslovanja na tujih trgih in zaradi tveganj, ki se pojavljajo v mednarodni menjavi, so se razvili finančni instrumenti, ki podjetjem olajšajo nastop na tujih trgih. V diplomskem delu obravnavamo financiranje mednarodne trgovine s faktoringom in forfaitingom. Izvozniki se pri izvozu blaga ali storitev srečujejo z različnimi zahtevami uvoznikov, ki pa jih zaradi obravnavanih dveh instrumentov financiranja lažje obvladujejo in tako povečujejo svojo konkurenčnost.
V teoretičnem delu diplomskega dela opisujemo splošne značilnosti faktoringa in forfaitinga kot instrumentov financiranja mednarodnih poslov, njune prednosti in slabosti, vrste faktoringa v mednarodni menjavi, tveganja, ki jih lahko obvladujemo z njuno uporabo, ter stroške obeh instrumentov.
Zaradi redkih poslov forfaitinga v empiričnem delu obravnavamo le faktoring kot obliko financiranja mednarodne menjave. Ugotavljamo povezavo med višino mednarodne menjave in višino mednarodnega faktoringa za članice EU. V nadaljevanju empirične analize ugotavljamo povezavo med BDP in deležem faktoringa v mednarodni menjavi. Primerjamo tudi stroške financiranja s faktoringom v primerjavi z bančnim kreditom in predstavljamo pogodbo o faktoringu ter njene značilnosti. Ključne besede: mednarodna menjava, financiranje, mednarodni faktoring, forfaiting, tveganja, stroški, pogodba o faktoringu Objavljeno v DKUM: 07.07.2016; Ogledov: 1149; Prenosov: 302
Celotno besedilo (1,60 MB) |
7. POMEN FINANC V MEDNARODNI NABAVI IN PRODAJI ELEKTRO KABLOVŽiga Sladič, 2016, diplomsko delo Opis: S potrebno vpetostjo podjetij, ki se ukvarjajo z distribucijo elektro kablov, v mednarodno okolje, so v diplomskem delu predstavljeni vsi pomembni dejavniki, ki bistveno vplivajo na uspešnost poslovanja.
Z vsebnostjo kovin v elektro kablih so podjetja že v samem začetku soočena s poglavitnim dejavnikom kasnejše uspešnosti. Z vsemi današnjimi pretresi na globalnih ekonomskih in finančnih trgih je poznavanje makroekonomskih dejavnikov ter njihovih vplivov skoraj da nujno.
Skozi celotno delo je predstavljena pomembnost povezovalnega in usklajenega delovanja nabavne, skladiščne ter prodajne funkcije s finančno funkcijo, saj lahko le na ta način podjetje na trgu nastopa kot zaupanja vreden kupec in dobavitelj. Ključne besede: baker, bančna garancija, elektro kabel, faktoring, LME (London Metal Exchange) Objavljeno v DKUM: 27.06.2016; Ogledov: 1051; Prenosov: 85
Celotno besedilo (1,35 MB) |
8. POTENCIALI UPORABE FAKTORINGA V ČASU FINANČNE IN GOSPODARSKE KRIZEPrimož Potočnik, 2013, diplomsko delo Opis: V diplomskem seminarju smo raziskali in predstavili potenciale uporabe faktoringa v času trenutne finančne in gospodarske krize, tako za podjetja kot tudi za gospodarstvo kot celoto. Na začetku smo predstavili in opredelili faktoring ter njegove oblike in s tem postavili teoretične osnove za nadaljevanje raziskave. V nadaljevanju smo poudarek dali predvsem proučevanju uporabe faktoringa in ugotavljanju njegovih koristi v trenutnih kriznih časih. Opravili smo analizo prometa faktoringa v obdobju od leta 2005 do leta 2012 za šest držav, in sicer za Slovenijo ter njene sosede in pa za Nemčijo, ki predstavlja najmočnejše gospodarstvo Evrope. Z analizo smo želeli ugotoviti, kako je kriza vplivala na obseg uporabe faktoringa. Na podlagi ugotovitev smo opredelili, v kolikšni meri so podjetja faktoring prepoznala kot primerno rešitev, ki lahko podjetju zagotovi likvidnost in ga obvaruje pred kreditnim tveganjem v trenutnih negotovih gospodarskih razmerah. Ključne besede: faktoring, gospodarska kriza, finančna kriza, Slovenija, EU Objavljeno v DKUM: 18.11.2013; Ogledov: 1462; Prenosov: 175
Celotno besedilo (837,67 KB) |
9. FINANCIRANJE RASTOČIH MALIH IN SREDNJE VELIKIH PODJETIJ - NA PRIMERU PODJETJA AVTO NAD D.O.O.Anja Muhič, 2012, diplomsko delo Opis: V diplomskem seminarju smo predstavili vire financiranja, ki so na razpolago na slovenskem finančnem trgu za mala in srednje velika podjetja. Danes je znano, da predstavljajo mala in srednja podjetja najbolj dinamičen del gospodarstva, torej so v svojem delovanju bolj prilagodljiva v primerjavi z velikimi podjetji.
Lastniki malih in srednje velikih podjetij so za preživetje primorani pridobiti različna finančna sredstva, ki pa so povezana z različnimi stroški. Ravno preskrba finančnih sredstev pomeni eno izmed največjih ovir za dosego uspešnega poslovanja podjetja, saj je dostopnost do finančnih virov ključnega pomena za pospeševanje podjetništva, konkurenčnosti, inovativnosti in rasti.
Za financiranje malih podjetij je značilno pretežno dolžniško financiranje. Večina podjetnikov se na začetku financira z lastnimi prihranki, ki pa običajno ne zadostujejo za dolgoročno rast in razvoj. V tej točki se pri malih in srednje velikih podjetjih pojavlja resen problem, kje pridobiti ustrezne finančne vire.
Zaradi nedostopnosti določenih virov financiranja za mala in srednje velika podjetja se podjetja odločijo za obliko financiranja, ki jim je dostopna. To sta največkrat bančni kredit in leasing. Še do nedavnega je bil kredit najpogosteje uporabljen vir financiranja. V zadnjem času pa se vse bolj uveljavlja leasing. Tako leasing postaja zanimiva oblika financiranja za podjetja. V primerjavi s kreditom je leasing bolj fleksibilen, lažje dostopen, hitreje odobren in ne potrebuje dodatnega zavarovanja, kot so poroki in hipoteka. Prednost leasinga je tudi v tem, da je praviloma delež lastne udeležbe manjši kot pri kreditu.
V delu diplomskega seminarja smo opisali možne vire financiranja malih in srednje velikih podjetij in predstavili njihove prednosti in slabosti. Omejili smo se na izbrano podjetje, kjer smo predstavili vire financiranja, ki jih podjetje koristi in izpostavili leasing. Ključne besede: Mala in srednje velika podjetja, financiranje, financiranje malih in srednje velikih podjetij, dolžniško financiranje, lastniško financiranje, bančni krediti, leasing, faktoring. Objavljeno v DKUM: 18.07.2013; Ogledov: 1962; Prenosov: 392
Celotno besedilo (2,13 MB) |
10. EKONOMSKI IN PRAVNI VIDIK FAKTORINGA TER NEKATERE POSEBNOSTI RAČUNOVODSKEGA IN DAVČNEGA OBRAVNAVANJA FAKTORINGADušanka Ašič, 2011, magistrsko delo Opis: V današnjem poslovnem svetu in okolju, kjer je konkurenca sinonim za obstoj in preživetje, se veliko družb srečuje z izzivom, kako priti do finančnih sredstev. Konkurenčna podjetja si bodo zagotovila preživetje na trgu ter hkrati omogočila nadaljnji razvoj in rast le z vključevanjem na vse bolj konkurenčen mednarodni trg. Predvsem male in srednje družbe se nenehno srečujejo s problemi in izzivi na področju pridobivanja različnih finančnih sredstev za njihovo poslovanje in nemoten nadaljnji razvoj. Faktoring kot sintetična finančna storitev predstavlja eno izmed pomembnih alternativnih oblik za zagotavljanje lažje dostopnosti finančnih sredstev pravkar omenjenim družbam ter tako posredno prispeva k zmanjšanju trenutnega »kreditnega krča« oziroma kreditne vrzeli. Prvi del magistrske naloge je tako namenjen predvsem ekonomskemu vidiku faktoringa. V nalogi želim predstaviti pravno naravo faktoringa oziroma bolje rečeno problematiko zaradi pravne neurejenosti pogodbe o faktoringu, hkrati pa predstaviti razmerja, ki so v poslu faktoringa ključna. Dejstvo je, da faktoring v Sloveniji ni tipično zakonsko urejen, zato je v nalogi predstavljena zakonsko urejena pravna podlaga. Ker pogodba o faktoringu vsebuje sestavine različnih pogodb, pravimo, da je mešana pogodba. Dodani so še fiduciarni posli, in sicer fiduciarna cesija ter nekatere izpeljane oblike. V nalogi opozarjam še na računovodsko in davčno problematiko, s katero se ukvarjajo faktoring družbe. Svoja stališča podprem z ustrezno zakonsko podlago, s stališči davčnega organa in nekaterimi drugimi viri. Poudarjam pa, predvsem zaradi svoje kompleksnosti, da je za faktoring težko najti enostavne pravne, računovodske, davčne in druge rešitve. Ključne besede: faktoring, odkup terjatev, dolžnik, fiduciarna cesija, pogodba o faktoringu, regresni faktoring, brez regresni faktoring, provizija Objavljeno v DKUM: 14.03.2012; Ogledov: 3771; Prenosov: 960
Celotno besedilo (1,20 MB) |