| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Social media fact-checking: the effects of news literacy and news trust on the intent to verify health-related information
Ines Kožuh, Peter Čakš, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: The recent health crisis and the rapid development of Artificial Intelligence have caused misinformation on social media to flourish by becoming more sophisticated and challenging to detect. This calls upon fact-checking and questions users’ competencies and attitudes when assessing social media news. Our study provides a model of how fact-checking intent is explained by news literacy and news trust to examine how users behave in the misinformation-prone social media environment. Structural equation modeling was used to examine survey data gathered from social media users. The findings revealed that users’ intent to fact-check information in social media news is explained by (1) news literacy, such as the awareness of various techniques used by creators to depict situations about COVID-19; (2) news trust, in terms of the conviction that the news contains all the essential facts; and (3) intent, such as an aim to check information in multiple pieces of news. The presented findings may aid policymakers and practitioners in developing efficient communication strategies for addressing users less prone to fact-checking. Our contribution offers a new understanding of news literacy as a sufficient tool for combating misinformation, which actively equips users with knowledge and an attitude for social media news fact-checking.
Ključne besede: fact-checking, news literacy, trust, social media, misinformaiton, fake news, pandemic, health crisis
Objavljeno v DKUM: 04.06.2024; Ogledov: 161; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (1,07 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Lažne novice in družbeni mediji: prepoznava in zajezitev dezinformacij med uporabniki v Sloveniji : diplomsko delo
Ines Tomažič, 2023, diplomsko delo

Opis: Tema diplomskega dela so lažne novice, ki imajo v družbi velik vpliv. Poleg tega, da spodbujajo nezaupljivost v oblast in medije, mečejo slabo luč tudi na novinarski poklic. Z razvojem interneta in družbenih medijev so dokazi, dejstva in znanost pogosto potisnjeni na stran, s čimer se spodkopava verodostojnost znanstvenih informacij. Zato je pomembno, da uporabniki znajo prepoznati lažne novice in uporabljati orodja za njihovo odkrivanje. Raziskava, ki smo jo izvedli, je pokazala odnos slovenskih uporabnikov do lažnih novic. S pridobljenimi rezultati je bilo ugotovljeno, katerim medijem slovenski uporabniki najbolj zaupajo, koga krivijo za širjenje lažnih novic in kdo bi moral nositi odgovornost zanje.
Ključne besede: lažne novice, fake news, družbeni mediji, preverjanje dejstev, dezinfromacije
Objavljeno v DKUM: 27.06.2023; Ogledov: 648; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (3,29 MB)

3.
Lažne novice in njihovo omejevanje : diplomsko delo
Tia Maria Tertinek, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je raziskano področje lažnih novic in njihovo omejevanje. Lažne novice postajajo vedno večji svetovni pojav, predvsem na spletu, kjer jih je težko omejevati. Na začetku diplomske naloge je opisano, kako lažne novice opredelimo in prepoznamo. Prikazani so primeri zasebnih platform, ki omogočajo prepoznavanje lažnih novic. Prikazani so tudi praktični primeri lažnih novic po Sloveniji in v tujini. V nadaljevanju je kratko opisan domač politični sistem kot pomemben faktor pri presoji legitimnosti omejevanja nadzora lažnih novic s strani države. Narejen je pregled problematike omejevanja lažnih novic in zakonodaje, pomembne za boj z lažnimi novicami. Analizirana so telesa oziroma organi držav, ki imajo pristojnost omejevanja lažnih novic. Na podlagi analize se avtorica opredeli do vprašanja, kako naj bi bilo oblikovano legitimno telo oziroma državni organ, ki nadzoruje lažne novice.
Ključne besede: Lažne novice, fake news, dezinformacije, novinarstvo, pravo, zakonodaja
Objavljeno v DKUM: 02.11.2020; Ogledov: 2220; Prenosov: 517
.pdf Celotno besedilo (1,11 MB)

Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici