| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
RAZVOJ PROTOTIPA SPLETNE APLIKACIJE ZA PRIKAZ EVAKUACIJSKEGA NAČRTA
Aleš Sušnik, 2015, magistrsko delo/naloga

Opis: Magistrsko delo obsega izdelavo prototipa aplikacije za simulacijo disperzije škodljivih plinov na podlagi vremenskih razmer. Aplikacija prav tako omogoča oblikovanje in predvidevanje kriznih scenarijev v primeru izpustov nevarnih plinov oziroma podobnih nesreč. Omogočen je tudi izris najkrajše poti od točke nesreče do točke evakuacije. Razvita rešitev temelji na spletnih tehnologijah, kar pomeni, da je njena uporaba mogoča tudi na mobilnih in drugih napravah, ki podpirajo spletne standarde in imajo omogočeno povezavo v svetovni splet. Uporabniški vmesnik je sestavljen iz zemljevida kot osnove za prikaz scenarijev in nekaj dodatnih gumbov, ki omogočajo določanje pozicije nesreče in pozicije evakuacijske točke, kot tudi pregled vremenske napovedi in posledično gibanja nevarnega območja. V magistrskem delu smo podali tudi rezultate testiranja in zapisali ugotovitve ter možnosti za nadaljnji razvoj.
Ključne besede: JavaScript, internet, evakuacija, disperzija škodljivih plinov, ogroženo območje, simulacija
Objavljeno v DKUM: 23.12.2015; Ogledov: 1533; Prenosov: 167
.pdf Celotno besedilo (1,99 MB)

2.
Varnost energetskih objektov
Barbara Planinšič, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavano področje požarne varnosti energetskih objektov. Osredotočeno je na sončno elektrarno, v nalogi je opisana sončna energija, sestavni deli elektrarne, delovanje, varnost in zakonodaja. Podrobneje so opisane zahteve in ukrepi, za namestitev sončne elektrarne na šolske objekte. Predstavljen je tudi potek vaje evakuacije, ki jo mora šola po zakonu izvršiti vsaj enkrat letno. Izpostavljene so naloge odgovornih za požarno varnost in evakuacijo. V vzgojni izobraževalni načrt pa sta vključeni dve pripravi, ki sta namenjeni poučevanju te teme. Moje ugotovitve so, da je za varnost objektov, ki imajo nameščeno sončno elektrarno, zakonodajno zelo dobro urejeno. Sončna elektrarna, ki je nameščena na Osnovni šoli Radlje ob Dravi, ne povečuje tveganja na področju varnosti. Vsekakor so vaje evakuacije v osnovnih šolah smiselne, ker po statistikah in analizah v primeru nesreče evakuacija poteka bistveno bolj urejeno in učinkovito. Znanje o postopku evakuacije pa lahko ljudje, učenci uporabijo tudi v vsakdanjem življenju, v podobnih situacijah. Zato je tudi smotrno že same osnove o evakuacijah in gašenju požara vključiti v učni načrt tehnike in tehnologije.
Ključne besede: Viri energije, sončna elektrarna, gašenje, požarni red, požarni načrt, požarna varnost, evakuacija, učni načrt.
Objavljeno v DKUM: 21.07.2015; Ogledov: 1575; Prenosov: 194
.pdf Celotno besedilo (3,30 MB)

3.
Načrtovanje in izvajanje evakuacije na Mestnem stadionu ob jezeru v Velenju : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Davorin Potočnik, 2012, diplomsko delo

Opis: Za preprečevanje škodnih pojavov in izrednih dogodkov so varnostni mehanizmi tisti dejavniki s katerimi se obvladujejo ranljivost, ogroženost in tveganja. Navedeni dejavniki pa so zelo pomembni v vsakem sistemu in organizaciji, kamor pa je potrebno vlagati, da imamo od njih korist. Tudi pri varnostnih mehanizmih je potrebno vlagati v preventivne ukrepe, ki pa so uspešni in opazni na dolgi rok. Omenjeno diplomsko delo morda za nekatere ljudi obravnava zelo obrobno tematiko, ki pa je v sistemu varovanja ter zaščite in reševanja ljudi, premoženja in ostalih dobrin, neizogibna. Nekateri ljudje začnejo o tem razmišljati šele takrat, ko so žal, nastale že posledice. Diplomsko delo v uvodu predstavlja osnovni in ključni pojem glede same evakuacije in drugih potrebnih elementov za varno izvedbo le te. V nadaljevanju teoretičnega dela diplomske naloge avtor na kratko povzame državne in občinske načrte zaščite in reševanja, ki so podlaga za načrtovanje varnosti tudi na javnih zbiranjih. Avtor predstavi klasifikacijo objekta nogometnega stadiona in v nadaljevanju na kratko povzame pogoje za licenciranje nogometnih klubov, ki sta jih predpisala Evropska in Slovenska nogometna zveza, gledano s kriminološkega zornega kota, zaradi lažjega celovitega vpogleda bralca v predstavljeno tematiko. V nadaljevanju naloge je v šestem poglavju predstavljena struktura evakuacije iz stadiona Ob jezeru, v sedmem poglavju pa usposabljanje služb in zaposlenih, ki kakorkoli skrbijo za varnost udeležencev na prireditvah. Problem evakuacije in njenega načrtovanja iz objekta nogometnega stadiona je v nalogi opredeljen na podlagi strokovne literature različnih tujih in naših avtorjev, ter obravnavanje problema na podlagi lastne presoje in razmišljanj. V drugem delu naloge je bila pregledna dokumentacija v zvezi izvajanja evakuacije in požarnih nalog na stadionu Ob jezeru, ter pregled scenarija za požar in pregled dokumentacije o izvedenih vajah. Za prikaz dejanskega stanja in praktičnega varovanja rizičnih javnih prireditev na stadionu Ob jezeru ter preveritev postavljene predpostavke, so bili opravljeni intervjuji z osebami, ki so v njihovih službah odgovorni za varnost z njihovega področja na javnih prireditvah.
Ključne besede: izredni dogodki, naravne nesreče, požari, ocena ogroženosti, evakuacija, načrt evakuacije, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 25.05.2012; Ogledov: 2396; Prenosov: 221
.pdf Celotno besedilo (2,23 MB)

4.
Načrtovanje in izvajanje načrta evakuacije iz zgradb : diplomsko delo
Janja Krajnčič, 2011, diplomsko delo/naloga

Opis:
Ključne besede: izredni dogodki, potresi, požari, evakuacija, načrt evakuacije, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 17.10.2011; Ogledov: 2097; Prenosov: 797
.pdf Celotno besedilo (6,19 MB)

5.
Oskrba starostnika v primeru požara, poplave ali potresa
Lovro Fajfar, 2010, diplomsko delo

Opis: Delež starejših iz leta v leto narašča, zato je zelo pomembno, da vedno večjo pozornost oskrbe v primeru izrednih razmer polagamo na starejše, tako tiste ki še živijo doma, kot tiste, ki živijo v domovih za starejše. Starostniki, ki živijo doma skupaj s svojimi svojci, naj bi imeli zagotovljeno oskrbo tako kot vsi državljani Slovenije. Večje težave se pojavljajo v domovih za starejše občane, kjer kljub izdelanim načrtom za zaščito in reševanje prihaja do težav, predvsem zaradi zastarele gradnje domov in zaradi nezadostnega števila zaposlenih. V primeru potrebe reševanja je potrebno izboljšati stopnjo sodelovanja med ustanovami za oskrbo starostnikov in inštitucijami za zaščito in reševanje. Rezultati raziskave, ki smo jo izvedli v dveh domovih za starejše, potrjujejo mnenja, da so člani negovalnega tima dobro seznanjeni z ukrepi v primeru požara, poplave ali potresa. Čeprav velika večina anketiranih še ni doživela naravne nesreče na delovnem mestu, so svoje znanje ocenili kot dobro. Ravno zaradi pomanjkanja izkušenj bi priporočili večkratno izvajanje praktičnih vaj evakuacije, skupaj s silami za zaščito in reševanje. S tem bi izboljšali sodelovanje, komunikacijo in koordinacijo med aktiviranimi organizacijami, ki so zadolžene za reševanje v primeru naravnih nesreč.
Ključne besede: Ključne besede: starostnik, izredne razmere, požar, potres, poplava, negovalni tim in evakuacija.
Objavljeno v DKUM: 02.07.2010; Ogledov: 2699; Prenosov: 401
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

6.
Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici