1. Dileme managerjev med etičnim vodenjem in zakonodajo na področju diskriminacije pri zaposlovanjuŠpela Rajh, 2019, magistrsko delo Opis: Etika podjetja predstavlja temelj uspešnosti sodobnih podjetja. Visoki etični standardi podjetja lahko prispevajo k izboljšanju delovnega interesa zaposlenih, zaposleni pa so tudi bolj ustvarjalni, saj delajo v okolju zaupanja, odgovornega vedenja in visokih ambicij. V današnji družbi je etično ravnanje podjetja že pričakovano. Podjetje, ki ne ravna v skladu s temi pričakovanji, zakoni ter moralnimi normami so lahko deležna zavrnitve okolja. Zakoni so prvo vodilo za etično ravnanje, vendar samo delovanje v skladu z normativnimi pravili še ne predstavlja etičnosti. Etične odločitve so posledica izbire posameznika, ko odločitev predstavlja pravo, a pogosto tudi težjo rešitev za dosego želenega cilja.
Pomemben dejavnik zagotavljanja visokih etičnih standardov podjetja predstavlja tudi selekcijski postopek izbire potencialnih novo zaposlenih v organizaciji. Managerji so soočeni z dilemo, kako izbrati posameznike, katerih etični standardi so čimbolj primerljivi z organizacijskimi. Soočajo se tudi z etičnimi dilemami in problemi pri zaposlovanju ranljivih skupin, saj delodajalec ne sme diskriminirati nobenega potencialnega kandidata na podlagi njegovih osebnih značilnosti.
Magistrsko delo bralca seznani z razsežnostjo problematike etičnosti zaposlovanja. Delo smo razdelili na teoretični in empirični del. Teoretični del predstavlja odnos med človekom in etiko. Predstavljeni in opredeljeni so osnovni pojmi etike, morale ter poslovne etike. V nadaljevanju opisujemo razmerje med poslovno etiko ter zakonskim okvirjem, etično delovanje in odločanje managerjev ter etične dileme, s katerimi se managerji soočajo na področju zaposlovanja. Sledi poglavje o diskriminaciji pri zaposlovanju, kjer najprej opredeljujemo pojem ter oblike diskriminacije. Opisujemo začetke boja proti diskriminaciji ter ranljive skupine, ki so pri zaposlovanju največkrat diskriminirane. Teoretični del naloge zaključujemo z opisom pravne ureditve področja, tako nacionalne kot mednarodne.
Empirični del magistrske naloge predstavlja najpogostejše oblike diskriminacije ter sodno prakso primerov diskriminacije pri zaposlovanju. Diskriminacija na omenjenem področju se kljub ustrezni regulaciji še vedno pojavlja, ranljive skupine so zaradi ekonomskega vidika, stereotipov in predsodkov posameznikov še vedno prepuščene etičnim oz. neetičnim odločitvam managerjev. Ključne besede: etika, morala, enakopravnost, zaposlovanje, etične dileme, etično odločanje, diskriminacija, zakoni. Objavljeno v DKUM: 22.01.2020; Ogledov: 1538; Prenosov: 341
Celotno besedilo (976,54 KB) |
2. Kako izboljšati etiko managerskih prevzemov v SlovenijiVladka Jauk, 2015, magistrsko delo Opis: Vpliv etike managerjev na splošno poslovno etiko je izredno velik in pomemben. Namen magistrskega dela je obravnava slovenskih podjetij in delovanje managerjev pri prevzemih podjetij v skladu s poslovno etiko. Prvi del magistrskega dela je obravnavan s teoretičnega vidika, in sicer zajema obravnavo managerskih prevzemov, opredelitev etike in poslovne etike, etike managementa in predstavitev ene izmed pomembnejših funkcij v managementu, ki ji pravimo etično odločanje. Navedene kompetence smo na podlagi literature ustrezno predstavili in povzeli mnenja različnih avtorjev. V drugem delu magistrskega dela smo po posameznih korakih predstavili podjetja, ki so prevzemala ali bila prevzeta, in izpostavili motive oziroma vzroke za prevzem posameznega podjetja. Zabeležili smo tudi, kako je bila prisotna etika pri posameznih prevzemih, in navedli predloge za izboljšave. To nam je predstavljalo I. aplikativni del. V nadaljevanju aplikativnega dela smo proučili raziskovalna vprašanja in jih ustrezno argumentirali. V magistrskem delu smo si zastavili nalogo, da pojasnimo in ugotovimo vpliv etike na managerske prevzeme v Sloveniji. Temeljna ugotovitev našega dela je, da na uspeh managerskega prevzema pomembno vpliva etično delovanje v podjetju. Managerski prevzemi, v katerih podjetja procesu etičnega delovanja ne posvečajo dovolj pozornosti, so obsojena na propad. Pomemben del magistrskega dela predstavlja primerjava petih podjetij, ki so prevzemala in bila v končni fazi tudi sama prevzeta ter prikaz vloge etike v obravnavanih primerih. Tako v teoretičnem kot v empiričnem delu dosegli zastavljene cilje magistrskega dela. Ključne besede: prevzem podjetij, prijazni in sovražni prevzem, uspešnost prevzema, etika in poslovna etika, etika managementa, etično odločanje, izbrani managerski prevzemi v Sloveniji (Pivovarna Laško, Pivovarna Union, Mercator, Merkur in Fructal). Objavljeno v DKUM: 26.11.2015; Ogledov: 1811; Prenosov: 240
Celotno besedilo (1,60 MB) |
3. ETIČNO VEDENJE MANAGERJA V BANKIMaksim Mejak, 2013, diplomsko delo Opis: Gospodarska kriza v Sloveniji kot tudi drugje, ki predstavlja za podjetja propad ali priložnost, je na površje prinesla tudi krizo etike. Priložnost za podjetje in prav tako tudi banke je predvsem v tem, da managment prevrednoti dosedanjo prakso, prevetri obstoječe cilje, sredstva in način dela. Managerji kot nosilci vodenja in vedenja v banki, morajo poiskati nove izzive, da bi izboljšali svojo konkurenčnost, rast podjetja ali vsaj preživetje. Povrniti morajo ugled bančni ustanovi in bankirju-managerju, ki se je v zadnjem času povzpel na sam vrh lestvice etičnih "negativcev". V diplomskem seminarju bomo prikazali dve plati etičnega delovanja: neetično-koruptivno dejanje zlorabe notranjih informacij in etično delovanje kot -primer dobre prakse Bančnega Kodeksa dveh priznanih slovenskih bank.
Uvajanje etike je dolgotrajen proces, zato sta etika managmenta in etično vedenje managerja nujno potrebni za uspešno in dolgoročno delovanje. Ključne besede: Etika, manager, poslovna etika, bančni kodeks, etika managementa, etični kodeks, etično odločanje, bančni management. Objavljeno v DKUM: 25.10.2013; Ogledov: 1790; Prenosov: 225
Celotno besedilo (678,95 KB) |
4. ETIČNO ODLOČANJE V MEDNARODNEM POSLOVANJUHeidi Letonja, 2011, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga Opis: V diplomskem seminarju smo obravnavali etiko v mednarodnem poslovanju. Pomembno je, da vemo kako se obnašati v določenih situacijah, kaj je primerno vedenje in kaj ne. Vendar se lahko sami odločimo kakšno poslovanje bomo izbrali in ali je za nas to etično ali ne. Vemo, da je vse težje ignorirati etično obnašanje v poslovanju, saj se vedno bolj govori o tem.
Vsak narod ima svojo kulturo in pravila obnašanja, zato odločitve v mednarodnem okolju ne morejo temeljiti le na zakonih, marveč tudi na moralnih načelih in merilih. V podjetju so pri odločitvah etičnega ravnanja odločilni managerji, saj sprejemajo pravila, ki morajo biti etično pravilna. Vendar se le ti premalo zavedajo kako pomembna je etika pri poslovanju. Pri odločanju se pogosto srečujejo s poslovnimi dilemami in problemi, saj so v poslovanje vključene številne osebe, katere imajo vsaka svoje stališče. Dejstvo je, da etično poslovanje močno vpliva na ugled podjetja in če poslujemo etično se nam to kratkoročno in dolgoročno najbolj obrestuje.
V poslovnem svetu je etika pomembna za gospodarski razvoj, saj bi le ta bil brez zaupanja in poštenosti nemogoč. Hitri poslovni uspehi in etično pravilno obnašanje so si pogosto v nasprotju. Zato velikokrat zasledimo besedo korupcija, saj si ljudje želijo hitre poslovne uspehe in delajo zato neetično. Ključne besede: Ključne besede: etika, poslovna etika, morala, poslovna morala, mednarodno poslovanje, etično odločanje, etične dileme, kultura, etični kodeksi, neetično odločanje, etični kodeksi, družbena odgovornost. Objavljeno v DKUM: 25.11.2011; Ogledov: 2954; Prenosov: 578
Celotno besedilo (247,12 KB) |
5. ETIČNO ODLOČANJE MANAGERJEVMelita Merlak, 2011, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga Opis: V diplomskem seminarju sem zaobjela temo, ki je trenutno zelo aktualna. Odločanje managerjev je v zadnjih letih postavljeno pod drobnogled, saj podjetja po dolgoletnem uspešnem poslovanju sedaj zapirajo svoja vrata. Seveda je na propadanje podjetij delovala tudi globalna gospodarska kriza, ampak vzroki za propad se kažejo drugje. Podjetja, ki so mnoga leta delovala dobro, z uspešnim managementom so tudi globalno gospodarsko krizo uspešno prekrmarila. Za nekatera podjetja, ki jih omenjamo v diplomskem seminarju pa je gospodarska kriza pokazala na pomanjkljivosti, ki so se dogajala v podjetju že vrsto let, a so ostale zakrite.
Ključni raziskovalni vprašanji na kateri smo skušali skozi diplomski seminar odgovoriti je ali je etika prisotna pri odločanju managerjev in ali so managerji naklonjeni etiki pri odločanju ali pa etiko v vsakdanjem odločanjem preprosto postavijo raje na stran. Mnoga podjetja, ki se v zadnjem času pojavljajo v medijih kažejo zelo slabo sliko etičnega odločanja pri nas. Ne smemo pa pozabiti na to, da se v slovenskem prostoru nahajajo tudi dobra podjetja z etično nespornimi odločitvami.
Diplomski seminar je sestavljen iz teoretičnega dela, kjer se spoznamo z etiko, etičnim odločanjem managerjev ter izboljšavo etičnosti. Empiričen del diplomskega seminarja pa je sestavljen iz etičnega odločanja slovenskih managerjev, kjer smo obravnavali Hildo Tovšak, Bineta Kordeža ter Ivana Zidarja.
Zastavila sem si tri trditve, ki jih bom tekom diplomskega seminarja poskušala dokazati:
Managerji se morajo etično odločati, saj se drugače kmalu pokažejo posledice njihovih odločitev.
Managerji se morajo vsakodnevno spopadati z etičnimi dilemami.
Etičnosti se ne da naučiti. Ali smo etični ali pa ne.
V diplomskem seminarju smo se osredotočili le na odločanje managerjev, ne pa tudi na ostale funkcije. Za navedene managerje smo se odločili zato, da prikažemo kaj so ljudje pripravljeni storiti za boljši položaj ali boljše finančno stanje. Iz zbranega gradiva, časopisov, oddaj ipd., smo poskušali izluščiti etično sporna ravnanja managerjev. Seveda za vso navedeno etično sporno ravnanje nimamo dokazov, saj nismo dostopali do dokumentov podjetij, bank in sodišč. Na voljo smo imel le tisto kar se pojavlja v medijih. Ključne besede: Ključne besede: etika, etično odločanje, odločitev, manager, etična dilema, etični kodeksi, . Objavljeno v DKUM: 21.11.2011; Ogledov: 3828; Prenosov: 728
Celotno besedilo (920,49 KB) |
6. ETIKA IN KORUPCIJA V OKVIRU MENJALNIH PROCESOV ORGANIZACIJEva Ročnik, 2011, diplomsko delo Opis: Etika in morala nista več prazen formalizem, saj trenutno stanje gospodarstva in socialne blaginje zahteva spremembe v poslovanju, kjer etika išče svoje mesto.
V predloženem diplomskem delu je predstavljena problematika etike in korupcije, s katero se srečujejo organizacije v menjalnih procesih, kjer so opazni številni odkloni od etičnega poslovanja, in to na vseh ravneh gospodarstva. Eden izmed najhujših odklonov je korupcija, ki je danes postala redna praksa poslovanja in kaže veliko potrebo po borbi proti korupciji in potrebo po večji moralni odgovornosti. Korupcija je ena od oblik neetičnega delovanja, ki hkrati praviloma pomeni tudi protipravno delovanje in kršitev temeljnih načel, zlasti načela enakosti pred zakonom, in povzroča destruktivne posledice na gospodarstvo, kot so zniževanje konkurence, zmanjšanje naložb, nižja produktivnost itd. Analiza rezultatov je pokazala, da so najbolj podkupljivi tožilci, odvetniki in notarji in da se pri poslovanju dogaja največ korupcije pri javnih naročilih. Javnost, kot tudi strokovnjaki s tega področja opozarjajo na kritično stanje korupcije v Sloveniji.
V diplomskem delu je prav tako predstavljeno, da je poslovanje vodeno na podlagi vrednot, ki jih posedujemo. Etika predstavlja širši koncept o tem, kaj je dobro, morala pa se dotika posameznikove presoje o dobrem. Le-to pa presoja na podlagi svojih osebnih vrednot, ki vplivajo na posameznikovo delovanje in odločitve. V delu, kjer je predstavljena dimenzija etike in ideje, kako naj bi se ustvarjale boljše in bolj etične odločitve, lahko vidimo, da v svetu ne obstaja en in edini standard, kako naj bi se stvari presojale, saj je dimenzija etike in morale zelo širok pojem, vendar bi z zavedanjem in upoštevanjem etike lahko tako posamezniki kot organizacija sprejemali boljše odločitve, ki bi bile moralno odgovornejše. Ključne besede: menjalni proces, poslovna etika, etično odločanje, dileme pri odločanju, korupcija, korupcija v Sloveniji Objavljeno v DKUM: 22.08.2011; Ogledov: 1862; Prenosov: 180
Celotno besedilo (845,89 KB) |
7. |