1. |
2. ZDRAVSTVENOVZGOJNO DELO MEDICINSKE SESTRE Z OTROKOM V ˝ŠOLI LULANJA˝Damjana Drobnič, 2012, diplomsko delo Opis: Motnje mikcije so pogoste težave v različnih starostnih obdobjih otrok, ki vodijo do psihične obremenitve otroka in tudi do ledvične okvare. Higienski minimum doseže večina otrok do tretjega leta starosti. Otrokom, ki imajo težave z nehotenim izločanjem urina po petem letu starosti »enurezo«, pa je potrebno pomagati. Ena izmed oblik pomoči otrokom z »enurezo« je »Šola lulanja«, kjer je namen zdravstvenovzgojnega dela medicinske sestre naučiti otroka pravilnega izpraznjevanja sečnega mehurja.
Namen diplomskega dela je predstaviti zdravstvenovzgojno delo medicinske sestre z otrokom v ˝Šoli lulanja˝. Z raziskavo smo želeli ugotoviti seznanjenost staršev s ˝Šolo lulanja˝ in možnostih pomoči pri težavi nehotenega uhajanja urina pri otroku po petem letu starosti.
Raziskovalna metodologija. Uporabili smo kvantitativno metodologijo raziskovanja. Kot instrument za zbiranje podatkov smo uporabili anketni vprašalnik polodprtega tipa. Dobljene podatke smo statistično obdelali v računalniškem programu Microsoft Excel in Microsoft Word ter jih grafično prikazali v obliki grafov in tabel.
Rezultati. Rezultati raziskave kažejo, da 73 % otrok doseže higienski minimum do dopolnjenega tretjega leta starosti, kar je za 62 % staršev tudi najbolj sprejemljivo. Staršem se zdi pomembno, da se otroku s težavami nehotenega izločanja urina pomaga in so dobro seznanjeni tudi z različnimi oblikami pomoči, v katere tudi zaupajo.
Sklep. Privajanje otroka na higienski minimum je eden najpomembnejših mejnikov v otrokovem življenju, zato naj bo »slovo od pleničk« zabavno, umirjeno, sproščeno, nežno in vzpodbudno. Z raziskavo smo ugotovili, da se velika večina staršev zaveda svoje vloge in odgovornosti. Ključne besede: Higienski minimum, enureza, »Šola lulanja«, sečila, zdravstvena vzgoja, medicinska sestra. Objavljeno v DKUM: 08.08.2012; Ogledov: 1698; Prenosov: 236 Celotno besedilo (5,11 MB) |
3. ZDRAVSTVENOVZGOJNO DELO MEDICINSKE SESTRE PRI OTROCIH S PRIMARNO NOČNO ENUREZOIrena Vinter, 2010, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo opisuje primarno nočno enurezo pri otrocih starejših od pet let in pomen zdravstvenovzgojnega dela medicinske sestre z njimi in njihovimi starši. Zdravstvenovzgojno delo je pomemben del poklicne dejavnosti medicinske sestre in je ključnega pomena pri izvajanju vseh aktivnosti pri otrocih s primarno nočno enurezo, hkrati pa je tudi podpora njihovim staršem. Čeprav s starostjo otrok težava izzveneva, je potrebno takojšnje ukrepanje, saj je za otroka moteča in duševno obremenjujoča.
Metodologija raziskovanja: Raziskava je temeljila na deskriptivni metodi dela z uporabo anketnega vprašalnika. V raziskavi je sodelovalo štirideset staršev otrok s primarno nočno enurezo. Od tega je bilo 22 dečkov (55 %) in 18 deklic (45 %). Raziskava je potekala v nefrološki ambulanti Otroškega oddelka Splošne bolnišnice Celje. Z raziskavo smo ugotavljali, ali izobrazba staršev vpliva na iskanje pomoči za svojega otroka, ali starši od medicinske sestre dobijo jasne in razumljive informacije in kje starši poiščejo pomoč za svojega otroka.
Rezultati: Ugotovili smo, da izobrazba staršev ne vpliva na zgodnje iskanje pomoči za svojega otroka, z informacijami, ki jih dobijo od medicinske sestre so zadovoljni in 22 staršev (55 %) je iskalo informacije pri pediatru.
Sklep: Zavest o primarni nočni enurezi se dviga, saj v večini primerov pripeljejo starši svoje otroke na prvi pregled do sedmega leta otrokove starosti. Starši so zadovoljni z delom medicinskih sester v ambulanti, ter njihovimi navodili, ki so razumljiva. Ključne besede: otrok, primarna nočna enureza, medicinska sestra, zdravstvenovzgojno delo. Objavljeno v DKUM: 06.08.2010; Ogledov: 2697; Prenosov: 312 Celotno besedilo (1,15 MB) |