| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 24
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Energijska prenova večstanovanjskega objekta na Koroški cesti : magistrsko delo
Klavdija Krajnc, 2022, magistrsko delo

Opis: Dandanes postaja prenova stanovanjskega fonda v Sloveniji vedno bolj pomembna tema. Imamo namreč velik delež stavb, ki so bile zgrajene v času med 70. in 90. letom in so sedaj energijsko potratne. Zato se poraja vprašanje, kako narediti takšno stavbo čimbolj energijsko učinkovito. V magistrskem delu smo se osredotočili na trenutno veljavno zakonodajo v Sloveniji ter na zasnove energijsko učinkovite stavbe. Na podlagi tega smo naredili analizo obstoječe starejše stanovanjske stavbe. Pri tem smo si pomagali s programom PHPP – namenjen je pasivni gradnji. Tako smo ugotovili, kaj so najprimernejši ukrepi obnove, da postane stavba energijsko učinkovita. S pomočjo programa smo izvedli tudi prenovo obstoječe stanovanjske stavbe.
Ključne besede: energijska učinkovitost stavb, večstanovanjski objekt, raba energije, prenova stavb
Objavljeno v DKUM: 25.05.2022; Ogledov: 268; Prenosov: 39
.pdf Celotno besedilo (11,05 MB)

2.
Smotrnost uporabe električnih vozil pri distribuciji lokalno pridelane hrane
Mihael Medved, 2018, diplomsko delo/naloga

Opis: Logistika pri dostavi pokvarljive hrane je eden izmed najzahtevnejših procesov v lokalnih prehranskih verigah, predvsem zaradi temperaturne občutljivosti blaga. Potrošniki so prepoznali prednosti lokalno pridelane hrane, zato se transport na lokalni ravni nenehno povečuje, kar vpliva tudi na razvoj novih logističnih procesov. Celovit logistični proces pa ni le finančno in časovno učinkovit, temveč tudi v skladu z načeli okoljevarstva. V preteklih letih se je veliko govorilo o možnosti zmanjšanja vplivov na okolje s povečanim obsegom lokalne distribucije. Vpliv na okolje, ki ga povzroča transport, se lahko zmanjša z uporabo alternativnih virov energije, kot sta sončna ali električna energija. V diplomskem delu poskušamo oceniti možnost zamenjave fosilnih goriv z električno energijo pri transportu lokalno pridelane hrane. Primerjali bomo stroškovno, okoljevarstveno in časovno učinkovitost električnega vozila ter na podlagi analize raziskave določili model poti, ki je značilen za pridelovalce lokalne hrane v Sloveniji.
Ključne besede: lokalna hrana, električna vozila, energijska učinkovitost, stroškovna analiza
Objavljeno v DKUM: 21.04.2021; Ogledov: 690; Prenosov: 88
.pdf Celotno besedilo (781,02 KB)

3.
ENERGIJSKA UČINKOVITOST STANOVANJSKE HIŠE : projektna naloga
Gregor Šebok, 2020, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: Projektna naloga obravnava opredelitev energijske učinkovitosti stanovanjske hiše na vzhodu pokrajine Goričko. Naloga obsega opis postopkov računanja energijske učinkovitosti objektov po veljavnih standardih ISO in prikaz računanja na konkretnem primeru stanovanjske hiše. Prikazani so izračuni toplotnih prepustnosti gradbenih konstrukcij, toplotnih mostov s programom HTflux in koeficienta toplotnega prehoda. Na podlagi teh podatkov smo izračunali potrebno letno količino energije za ogrevanje, energijsko opredelili hišo in analizirali cenovno najugodnejše sredstvo za ogrevanje pri danih možnostih obravnavane hiše. Pri gradbenih konstrukcijah, ki niso izvedene v skladu s pravilnikom PURES, smo predlagali ustrezno sanacijo in informativno izračunali, za koliko se potrebna letna količina energije za ogrevanje zmanjša ob njihovi izvedbi.
Ključne besede: gradbena fizika, toplota, toplotna prepustnost, toplotni mostovi, energijska učinkovitost hiše
Objavljeno v DKUM: 07.07.2020; Ogledov: 872; Prenosov: 140
.pdf Celotno besedilo (3,14 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Optimizacija energijskega razreda pralnega stroja gorenje ps 15
Besim Suljić, 2018, diplomsko delo

Opis: V zaključni nalogi so predstavljeni načini, metode in optimizacija energijskega učinka z ustreznimi predpisi in meritvami, ki so v skladu s standardi Evropske unije. Uvodni in teoretični del naloge se nanaša na splošni opis in uredbe energijske učinkovitosti pralnega stroja; predstavljena je tudi energijska nalepka, obrazložitev namena le-te in funkcije energijskih razredov. V praktičnem delu diplomske naloge smo na osnovi meritev in predpisanih standardov s spreminjanjem karakteristik in parametrov pralnih programov oziroma z modifikacijo softvera izboljšali energijski razred pralnega stroja nove generacije PS15 iz A++ v A+++.
Ključne besede: energija, učinkovitost, pralni stroj, meritev, optimizacija, energijska nalepka
Objavljeno v DKUM: 08.10.2018; Ogledov: 1049; Prenosov: 91
.pdf Celotno besedilo (3,00 MB)

5.
Leseno-stekleni fasadni panel kot element sodobne arhitekture
Nina Kolarič Tibaut, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo opisuje izsledke dosedanjih raziskav na področju dvojnih fasad ter na področju leseno-steklenih stenskih sistemov. Navedeni so referenčni primeri, kjer so podobni paneli že uporabljeni. Zasnovana sta dva tipa leseno-steklenih fasadnih panelov, prosojni in neprosojni tip, s podtipi glede na različne spremenljive parametre panela. Izvedena je numerična analiza toplotne prehodnosti in ostalih energijskih kazalnikov obeh zasnovanih tipov LSFP s programom Window in Therm ter delno tudi U-wert, kjer so upoštevani različni izhodiščni parametri. Spremenljivi parametri v izračunih so globina vmesnega prostora, prezračevanja vmesnega prostora ter senčenje panela. Nadalje je v nalogi prikazana uporabna vrednost razvitih panelov z aplikacijo pri prenovi konkretne večstanovanjske stavbe.
Ključne besede: leseno-stekleni kompoziti, fasadni panel, energijska učinkovitost, aplikacija panela
Objavljeno v DKUM: 05.02.2018; Ogledov: 1168; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (17,14 MB)

6.
Lesena vrstna hiša v različnih podnebjih
Anej Lukan, 2017, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V diplomski nalogi raziskujemo optimizacijo lesene vrstne hiše v treh različnih evropskih podnebjih. V teoretičnem delu naloge bomo opredelili energijsko varčno gradnjo v Evropi, s poudarkom na orientaciji in sestavi ovoja stavb. Dotaknili se bomo tudi posameznih podnebij, v katera bomo kasneje, v praktičnem delu postavili stavbo. V praktičnem delu bomo analizirali hišo, ki je bila v soavtorstvu s Filipom Jakobom Frasom, Natašo Suhadolnik in Filipom Špiljakom oblikovana pri predmetu Lesene energetsko učinkovite stavbe in jo optimizirali za tri različna podnebja. Ponovno bomo spremembe uvajali predvsem na področju orientacije objekta in sestavi ovoja.
Ključne besede: arhitektura, vrstna hiša, lesena hiša, energijska učinkovitost
Objavljeno v DKUM: 29.08.2017; Ogledov: 945; Prenosov: 152
.pdf Celotno besedilo (6,72 MB)

7.
Prilagodljiva enodružinska hiša za družino skozi daljše časovno obdobje
Tadej Božak, 2016, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V teoretičnem delu se osredotočimo na osnove večgeneracijske in fleksibilne gradnje, pri čemer analiziramo po dva referenčna primera za vsako izmed tem. Prav tako povemo nekaj o gradnji z lesom in trajnostnem energijsko učinkovitem snovanju. Drugi del diplomskega dela se posveti zasnovi prilagodljive enodružinske hiše, pri čemer upoštevamo smernice energijsko učinkovite gradnje, kakor tudi načela fleksibilnega in večgeneracijskega projektiranja.
Ključne besede: arhitektura, les, lesena gradnja, lesena konstrukcija, energijska učinkovitost, prilagodljiva hiša, večgeneracijska hiša
Objavljeno v DKUM: 13.09.2016; Ogledov: 1156; Prenosov: 156
.pdf Celotno besedilo (8,42 MB)

8.
EKONOMIKA TEHNIČNIH REŠITEV ENERGIJSKO UČINKOVITE GRADNJE NOVIH OBJEKTOV
Marko Soršak, 2016, doktorska disertacija

Opis: Pomembnost nizkoenergijske gradnje je posledica več dejavnikov, kot so višanje cen energentov, ekološko ozaveščanje prebivalstva v želji po zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov in tudi zakonske podlage v Republiki Sloveniji (RS), ki so posledica mednarodnih zavez. Zmanjšanje porabe energentov v stavbah dosežemo z izvedbo bolj izolacijskega ovoja stavbe, kar pa za seboj seveda prinese dodatne stroške in investicije. V nalogi je na študijskem empiričnem primeru prikazan pristop, kako določiti višino investicije in stroškov z vidika začetne investicije v ovoj objekta, začetne investicije v kotlovnico (primerjava električne peči, toplotne črpalke zrak–voda, kotla na zemeljski plin in kurilnega olja) ter sedanje vrednosti bodočih stroškov posamičnega energenta v naslednjih 30-ih letih. Rezultati pokažejo ekonomsko najučinkovitejše rešitve, na osnovi katerih je mogoče določiti subvencije države, da bomo v prihodnosti dosegali cilje energijsko učinkovite gradnje, ki jih določa RS, saj v danem trenutku ni ekonomsko upravičeno investirati v energijsko dovršene materiale in tehnologije. Pristop je lahko tudi koristno vodilo odločevalcem ob določanju spodbud pri novogradnjah.
Ključne besede: ekonomska učinkovitost, energijska učinkovitost, trajnostna gradnja, ekonomska analiza, gradbeništvo
Objavljeno v DKUM: 29.06.2016; Ogledov: 1805; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (7,20 MB)

9.
Zasnova lesene nizkoenergijske hiše z minimalno kvadraturo
Davor Fistrić, 2015, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V projektni nalogi predstavimo vidike lesene, energijsko varčne in trajnostne gradnje, ki danes predstavlja pomemben del gradbeništva in arhitekture. Prav tako pa se posvetimo tematiki gradnje enodružinskih hiš v Sloveniji in gradnji na minimalni kvadraturi. Osredotočimo se predvsem na oblikovanje hiše z minimalno kvadraturo in na pozitivne lastnosti takšne gradnje. Zaključni del naloge predstavlja zasnovo hiše na minimalni kvadraturi, ki dosega standarde nizkoenergijske in trajnostne arhitekture.
Ključne besede: arhitektura, les, energijska učinkovitost, minimalna kvadratura, trajnostna gradnja
Objavljeno v DKUM: 17.08.2015; Ogledov: 1239; Prenosov: 207
.pdf Celotno besedilo (11,15 MB)

10.
Študijske delavnice s področja energijsko učinkovitih lesenih objektov
Vesna Žegarac Leskovar, Miroslav Premrov, 2011, izvirni znanstveni članek

Opis: Usmerjanje arhitekturne in gradbene stroke v energetsko varčno načrtovanje in gradnjo je v slovenskem prostoru prisotno že dalj časa. Uspešnost pri iskanju novih rešitev je pogojena z združevanjem strokovnega znanja, industrije, praktičnih izkušenj in inovativnih idej. Vse navedeno skušamo na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za gradbeništvo (UM FG) združevati v okviru študijskih delavnic, ki so se do sedaj izkazale kot izjemno zanimive za študente in mentorje ter tudi za partnerje iz gospodarstva. Na ta način želimo z omenjeno problematiko ozavestiti bodoče arhitekte in gradbenike. Tako smo že v letu 2010 izvedli prvo tovrstno študijsko delavnico na primeru enodružinskih montažnih okvirnih lesenih hiš, kjer smo uporabi povečanega deleža steklenih površin posvetili posebno pozornost. Letošnja delavnica je pomenila nekakšen preskok in logično nadgradnjo lanske, saj smo tematiko usmerili v izdelavo idejnih zasnov montažnih lesenih javnih objektov. Glede na predstavljene lastnosti ima namreč gradnja z lesom v kombinaciji z uporabo ustrezno orientiranih steklenih površin velik razvojni potencial tudi v gradnji javnih objektov, čemur se v Sloveniji zaenkrat žal še premalo posvečamo.
Ključne besede: energijska učinkovitost, lesena gradnja, steklo, dizajniranje, modeliranje, študijske delavnice
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 976; Prenosov: 39
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.16 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici