1. Izraba plitve geotermalne energije za ogrevanje in hlajenje v sklopu Zdravstvenega doma Domžale : diplomsko deloMatija Matičič, 2023, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu obravnavamo različne možnosti izrabe plitve geotermalne energije za ogrevanje in hlajenje stavbe ter pripravo STV na primeru zdravstvenega doma. Za zagotovitev potrebne energetske oskrbe smo določili predvideno rabo energije za obstoječo stavbo ter za predvideno širitev. Predstavili smo tehnične rešitve za izkoriščanje podzemne vode, izkoriščanje toplote v sklopu gradbenih konstrukcij podzemne garaže in izkoriščanje z geosondami. Ugotovili smo, da bi lahko energetske potrebe pokrili s toplotnimi črpalkami, za rezervo in pokrivanje v času nižjih temperatur pa bi uporabili obstoječi kotel. S tem bi pomembno vplivali na povečanje deleža OVE in zmanjšanje emisij TGP v lokalnem okolju. Ključne besede: plitva geotermalna energija, toplotna črpalka, zdravstveni dom, energetska oskrba, obnovljivi viri energije Objavljeno v DKUM: 18.01.2024; Ogledov: 345; Prenosov: 29
Celotno besedilo (4,69 MB) |
2. |
3. ENERGETSKA SAMOZADOSTNOST TRISTANOVANJSKE HIŠETadej Vidovič, 2016, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo najprej predstavili pojma energetske oskrbe ter koncepta energijsko varčne hiše. Nato smo proučili najpogostejše tehnične sisteme za zagotavljanje energetske oskrbe ter predstavili njihove načine delovanja. V praktičnem delu diplomskega dela smo dimenzionirali tri variante, ki so predvidevale investicije v različne sisteme energetske oskrbe. Ko smo izvedli izhodiščne izračune energetskih potreb hiše, smo izdelali še izračune ekonomičnosti posamezne investicije ter stopnjo samozadostnosti, ki jo prinaša. Izračuni so pokazali, da je trenutno najbolj ekonomična investicija v toplotno črpalko zrak – voda, največjo stopnjo samozadostnosti pa prinaša varianta s sončno elektrarno. Ključne besede: energetska samozadostnost, energetska oskrba, toplotna črpalka, sončna elektrarna Objavljeno v DKUM: 24.10.2016; Ogledov: 1561; Prenosov: 157
Celotno besedilo (1,88 MB) |
4. Energetska oskrba mirovnih operacijVanja Lupšina, 2014, magistrsko delo/naloga Opis: Energetska oskrba na mirovnih operacijah in misijah ni samoumevna, ampak jo je potrebno vsakodnevno načrtovati ter pripeljati do pripadnikov v bazah. Kot glavni energetski vir vojaki na MOM uporabljajo goriva, za katera pa vemo, da so omejena in jih bo v prihodnosti zmanjkalo. Zatorej tako države posameznice kot zveza NATO pospešeno iščejo energetsko učinkovitejša sredstva in tehnološke postopke kot tudi ustrezne nadomestke goriv.
MOM se največkrat izvajajo na območjih, kjer imajo slabo razvito cestno infrastrukturo kot tudi električno omrežje. Poleg tega na vojaške cestne konvoje prežijo tudi skrajneži.
Energetska učinkovitost je postala nujnost tako v gospodarstvu kot v obrambnih silah. Zveza NATO zato uspešno vpeljuje na MOM nove energetsko učinkovite rešitve.
V magistrski nalogi smo prikazali potek oskrbe z energenti ter električno energijo na mirovnih operacijah. Raziskali smo sodobne tehnološke rešitve za zmanjšanje porabe energentov in alternativne možnosti ter predlagali postopke in rešitve za dvig energetske učinkovitosti. Ključne besede: energetska oskrba, energetska učinkovitost, energetski viri, mirovne operacije, KFOR Objavljeno v DKUM: 17.11.2014; Ogledov: 1841; Prenosov: 90
Celotno besedilo (1,00 MB) |
5. EVROPSKA UNIJA IN POMEN ZANESLJIVE ENERGETSKE OSKRBE ZA GOSPODARSTVOBarbara Brglez, 2014, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo je osredotočeno na področje zanesljive oskrbe z energijo, ki zraven trajnosti in konkurenčnosti predstavlja enega izmed treh ključnih ciljev evropske energetske politike. Natančneje opredeljuje gospodarski pomen in cilje zanesljive oskrbe, tveganja, povezana z zanesljivo oskrbo, kakor tudi Akcijski načrt EU za varnost preskrbe in solidarnost pri preskrbi z energijo.
Zanesljivost oskrbe je eden izmed ključnih ciljev energetske politike Evropske unije (v nadaljevanju EU), zato je posebna pozornost namenjena tudi evropski energetski politiki, njenemu nastanku, ciljem in potencialnim ukrepom kakor tudi trenutnemu stanju in izzivom energetike v EU. Slednja se danes namreč sooča z vrsto izzivov, med katerimi največji izziv predstavlja visoka uvozna odvisnost, zato je bistveno, da EU ukrepa zdaj in s skupnimi močmi, da bi si zagotovila konkurenčno, trajnostno in predvsem zanesljivo oskrbo z energijo. V ta namen si pospešeno prizadeva oblikovati skupno energetsko politiko. Ker je tudi Slovenija članica EU, magistrsko delo podrobneje predstavlja tudi izhodišča in cilje energetske politike Slovenije, zanesljivost oskrbe v Sloveniji ter njene cilje in pomen.
Praktični del magistrskega dela analizira energetsko uvozno odvisnost EU in Slovenije ter vlogo obnovljivih virov energije (v nadaljevanju OVE) pri zagotavljanju zanesljive oskrbe. S pomočjo statistične primerjave, obogatene s tabelaričnimi in grafičnimi prikazi, so predstavljeni proizvodnja, viri in poraba energije v EU in v Sloveniji, kar je osnova za nadaljnjo analizo, tj. analizo uvozne odvisnosti kot glavnega pokazatelja zanesljivosti oskrbe. Predstavljena je vloga OVE pri zagotavljanju zanesljive oskrbe z energijo, hkrati pa so analizirani dejavniki, ki povzročajo razlike med državami članicami EU glede izkoriščanja OVE.
Posebna pozornost je namenjena tudi napovedim za prihodnost na ravni EU kot tudi v Sloveniji. Na ravni EU sta podrobneje analizirana dva scenarija, ki analizirata evropske energetske trende do leta 2030, t. i. referenčni scenarij in scenarij Baseline 2009. Za napovedovanje energetske prihodnosti Slovenije pa so natančneje predstavljene in analizirane dolgoročne energetske bilance do leta 2030, izdelane za več scenarijev. Poseben poudarek je na projekcijah kazalnikov za spremljanje zanesljivosti oskrbe v Sloveniji.
Za boljše razumevanje sta na začetku magistrskega dela predstavljena nastanek in razvoj EU ter v okviru tega Slovenija kot članica EU. Ključne besede: Evropska unija (EU), energetska politika, zanesljiva energetska oskrba, energetska uvozna odvisnost, obnovljivi viri energije (OVE), Slovenija Objavljeno v DKUM: 15.05.2014; Ogledov: 2285; Prenosov: 325
Celotno besedilo (1,94 MB) |
6. |
7. |