2.
MEDIACIJA V DRUŽINSKIH RAZMERJIHNina Topolovec, 2012, diplomsko delo
Opis: V zadnjih letih se zelo uveljavljajo alternativne oblike reševanja sporov. Ena izmed teh oblik je mediacija. Gre za postopek, kjer tretja nevtralna in nepristranska oseba skrbi za dostojen nivo komunikacije med strankama. Mediator v mediacijskem postopku ne odloči o sporu, pač pa stranki vodi, da sami skleneta sporazum, ki bo v interesu obeh. Glavna načela mediacije so zaupnost, prostovoljnost, fleksibilnost in nezmožnost mediatorja za sprejemanje odločitev.
Okrožno sodišče v Ljubljani od leta 2001 strankam ponuja možnost alternativnega reševanja sporov. Postopek izvedejo za to usposobljeni mediatorji, npr. sodniki, upokojeni sodniki, odvetniki, socialni delavci ali psihologi.
Za še bolj pogosto uporabo mediacije, bo potrebna še večja informiranost strank, s čimer bodo stranke pridobile zaupanje v ta postopek.
Diploma predstavi vse značilnosti mediacije: načela, subjekte (mediatorja, mediante, možnost udeležbe odvetnika, otroka itd.), predmet (kaj vse je z družinsko mediacijo možno rešiti), podrobno je opisan postopek sodišču pridružene mediacije, prav tako statistični podatki o njeni uspešnosti in kot verjetno najpomembnejši del – sporazum oz. njegova izvršljivost.
Ključne besede: alternativno reševanje sporov, mediacija, družinska mediacija, družinski spori, mediator, medianti, sodišču pridružena mediacija.
Objavljeno v DKUM: 17.12.2012; Ogledov: 2688; Prenosov: 470
Celotno besedilo (1,13 MB)