| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 65
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Gradnja uravnoteženih evolucijskih klasifikacijskih dreves : magistrsko delo
Tadej Lahovnik, 2024, magistrsko delo

Opis: Uspešnost odločitvenih dreves temelji na predpostavki, da učni podatki za vsak razred vključujejo enako količino informacij. Pri nesorazmerni porazdelitvi razredov so klasifikatorji pristransko usmerjeni k večinskim razredom. Zaradi majhnega števila vzorcev manjšinskih razredov klasifikatorji niso zmožni ustreznega usvajanja znanja, kar vodi do slabšega posploševanja in prekomernega prileganja. V okviru zaključnega dela smo razvili več algoritmov za gradnjo uravnoteženih evolucijskih dreves, ki se osredotočajo na reševanje izzivov, povezanih z nesorazmerno porazdelitvijo razredov. Rezultati eksperimenta kažejo, da uravnoteženost evolucijskih dreves ne prispeva k izboljšanju klasifikacije v primerjavi s tradicionalnimi metodami.
Ključne besede: evolucijski algoritem, odločitvena drevesa, klasifikacija, neuravnoteženi podatki
Objavljeno v DKUM: 06.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (2,85 MB)

2.
Principi modeliranja v logistiki : e-gradivo za predmet
Janez Žerovnik, 2015, drugo učno gradivo

Ključne besede: definicije, Eulerjevi grafi, Hamiltonovi grafi, drevesa, barvanje grafov, algoritmi, teorija grafov, logistika, učbeniki
Objavljeno v DKUM: 07.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (3,66 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Kako poštena so klasifikacijska odločitvena drevesa?
Andrej Kostić, 2024, magistrsko delo

Opis: Poštenost klasifikacijskih odločitvenih dreves je na področju strojnega učenja postala kritično vprašanje. Klasifikacijska in regresijska drevesa (CART) so znana po svoji preprostosti in učinkovitosti pri obravnavanju klasifikacijskih in regresijskih nalog. Vendar lahko ti modeli nehote ohranijo ali celo povečajo pristranskost, prisotno v podatkih, kar vodi do nepoštenih odločitev, ki nesorazmerno prizadenejo določene skupine. To magistrsko delo raziskuje poštenost modelov CART z implementacijo metode FairCART, ki vključuje omejitve poštenosti med postopkom oblikovanja dreves. V delu je ocenjena učinkovitost metode FairCART pri zmanjševanju pristranskosti ob hkratnem ohranjanju kakovosti odločitev, kar omogoča vpogled v kompromise med poštenostjo in točnostjo. Implementacija in rezultati eksperimenta kažejo, da lahko metoda FairCART zmerno zmanjša pristranskost in ohrani splošno kakovost odločitvenega drevesa.
Ključne besede: klasifikacijska in regresijska drevesa, poštenost v strojnem učenju, CART, FairCART
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 21
.pdf Celotno besedilo (3,47 MB)

4.
Uporaba umetne inteligence na področju varnosti gesel
Matej Malek, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo predstavili osnove umetne inteligence oziroma strojnega učenja in njeno uporabo v varnosti sodobnih informacijskih tehnologij ter rešitev. Podali smo razloge, zakaj je njena uporaba koristna in potrebna ter kako se z njo že srečujemo v vsakdanjem življenju. Navedli smo tudi bistvene težave in napade, s katerimi se srečujemo, ter kako jih ljudje rešujejo s pomočjo umetne inteligence. V teoretičnem delu smo se osredotočili na razjasnitev pojmov, zgodovino napadov in razlago uporabljenih algoritmov. V praktičnem delu pa smo opravili primerjavo treh algoritmov strojnega učenja za ugotavljanje moči gesla, s čimer smo prišli do zaključka, da so nevronske mreže, čeprav najbolj časovno potratne, tudi najboljša izbira.
Ključne besede: K-najbližji sosed, klasifikacija, nevronske mreže, odločitvena drevesa, strojno učenje
Objavljeno v DKUM: 19.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

5.
Drevesa za napovedno razvrščanje v kibernetski varnosti : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Črt Uršič, 2024, diplomsko delo

Opis: Glavni cilj raziskave je oceniti, kako učinkovito lahko algoritem dreves za napovedno razvrščanje identificira in klasificira različne vrste kibernetskih napadov. Strojno učenje, ki je osrednji del sodobnih IT-okolij, vključno s sistemi za zaznavanje in preprečevanje napadov, se nenehno razvija in izboljšuje. V tem kontekstu smo izbrali algoritem dreves za napovedno razvrščanje (PCT) zaradi njegove predhodne uspešnosti v večrazrednih klasifikacijskih nalogah. Za primerjavo učinkovitosti PCT smo vzpostavili konkurenčno skupino enajstih drugih algoritmov, katerih rezultati služijo kot referenčna osnova za oceno. Da bi zagotovili natančnost in relevantnost rezultatov, smo razvili lastno metodologijo priprave podatkov in modelov. Prvi korak naših meritev je zajemal odstranjevanje neveljavnih in manjkajočih vrednosti v podatkovni zbirki. Nadaljevali smo z določanjem optimalnega števila lastnosti, izbirali smo samo tiste, ki imajo ključen vpliv na končni izid. V zaključni fazi smo nastavili parametre algoritmov in njihove vrednosti, ki smo jih optimizirali z uporabo mrežnega iskanja. Vse te strategije so omogočile zmanjšanje potrebnih računalniških virov, skrajšale čas učenja in procesiranja podatkov ter izboljšale končne rezultate. Ta pristop nam omogoča boljši vpogled v dejansko učinkovitost algoritmov. Rezultati naše študije kažejo, da čeprav izbrani algoritem PCT ni izstopal kot najboljši med primerjanimi algoritmi, kaže obetaven potencial za nadaljnje raziskave in praktično uporabo v sektorju kibernetske varnosti. Diplomsko delo tako ne le opredeljuje učinkovitost PCT, ampak tudi predlaga možne smeri za nadaljnji razvoj in izboljšave v tehnologijah zaznavanja kibernetskih groženj.
Ključne besede: drevesa za napovedno razvrščanje, kibernetska varnost, strojno učenje, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 02.08.2024; Ogledov: 100; Prenosov: 33
.pdf Celotno besedilo (1,95 MB)

6.
Implementacija SPIHT : magistrsko delo
Luka Kovačič, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu najprej predstavimo Haarovo transformacijo. Nato razložimo pojme in podatkovne strukture, potrebne za razumevanje algoritma SPIHT. Predstavimo psevdokod implementacije kodiranja in dekodiranja. Delovanje pokažemo na primeru. Algoritem implementiramo in ga testiramo na različnih slikah. Učinkovitost stiskanja primerjamo s formati PNG, JPEG in JPEG 2000, ki se izkaže kot najučinkovitejši.
Ključne besede: SPIHT, drevesa prostorske orientacije, Haarova transformacija, rastrske slike, napredujoče stiskanje
Objavljeno v DKUM: 19.03.2024; Ogledov: 268; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (2,43 MB)

7.
Grafi z enolično γ-množico : na magistrskem študijskem programu Izobraževalna matematika - enopredmetna
Darina Cvetrežnik, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu podrobneje obravnavamo grafe z enolično γ-množico oziroma γ-enolične grafe. To so grafi, ki imajo natanko eno najmanjšo dominantno množico. Sprva zapišemo nekaj osnovnih definicij in trditev o grafih, nato posebej obravnavamo dve družini grafov, in sicer drevesa ter bločne grafe. Podrobneje opišemo dominantno množico in dominantno število grafa. Dokažemo nekaj potrebnih in nekaj zadostnih pogojev za grafe z natanko eno γ-množico. Nato se osredotočimo na drevesa. Predstavimo dve karakterizaciji γ-enoličnih dreves ter obe karakterizaciji posplošimo na γ-enolične bločne grafe. Nazadnje opišemo konstrukcijo γ-enoličnih grafov oziroma zapišemo štiri operacije, ki jih lahko uporabimo nad γ-enoličnimi grafi, da bo na novo dobljen graf ponovno γ-enoličen.
Ključne besede: dominantna množica, γ-enolični grafi, drevesa, bločni grafi.
Objavljeno v DKUM: 17.01.2024; Ogledov: 442; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (2,90 MB)

8.
Aplikacije računalniških algoritmov
Borut Žalik, 2023

Opis: Učbenik Aplikacije računalniški algoritmov je namenjen študentom prve stopnje študijskega programa računalništvo in informacijske tehnologije s ciljem, spoznati algoritme, ki jih uporabniki pri svojem delu pogosto uporabljajo. Z implementacijo teh algoritmov bodo študentje pri prepotrebno rutino za za vstop v umetnost programiranja univerzalnega stroja, to je računalnika. Učbenik prinaša naslednje vsebine: urejanje podatkov v linearnem času, iskanje vzorcev v nizih, iskanje minimalne razdalje urejanja, preproste šifrirnike, metode brezizgubnega stiskanja podatkov, metode transformacije nizov, priponska polja in priponska drevesa ter algoritme v rastrskem prostoru (verižne kode in krivulje polnjenja prostora).
Ključne besede: urejanje podatkov v linearnem času, iskanje vzorcev v nizih, iskanje minimalne razdalje urejanja, brezizgubno stiskanje podatkov, transformacije nizov, priponska polja in priponska drevesa, verižne kode, krivulje polnjenja prostora
Objavljeno v DKUM: 21.06.2023; Ogledov: 736; Prenosov: 121
.pdf Celotno besedilo (3,01 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Reševanje problemov z uporabo teorije grafov : na študijskem programu Predmetni učitelj
Katarina Verhnjak, 2023, magistrsko delo

Opis: Pogosto vprašanje pri poučevanju matematike je njena aplikativnost v vsakdanjem življenju. Četudi magistrsko delo ni pedagoške narave, je sestavljeno tako, da se bralec na začetku pouči o teoriji grafov, tekom dela pa to teorijo pretvori v realne probleme. Prvi del magistrskega dela je povzetek najbolj pomembnih definicij in izrekov, brez katerih je razumevanje jezika teorije grafov nemogoče. Prikazani so zgledi družin grafov in dve posebni kategoriji grafov - Eulerjevi in Hamiltonovi grafi. Sledi uporabnost dreves, predvsem je poudarek posvečen vpetim drevesom in problemu iskanja najmanjšega vpetega drevesa v grafih. S tem znanjem lahko namreč načrtujemo optimalna železniška ali namakalna omrežja. Sledi poglavje povezanosti, kjer lahko prevedemo teorijo na problem konstrukcije zanesljivega komunikacijskega omrežja. Nazadnje pa je zbranih nekaj poljudnih nalog iz sklopa razvedrilne matematike za širši razpon bralcev, kjer lahko preverijo razumevanje teorije, saj le z njimi dvomljivcem v matematično uporabnost podamo odgovor.
Ključne besede: aplikacije teorije grafov, Eulerjevi grafi, Hamiltonovi grafi, drevesa, povezanost
Objavljeno v DKUM: 26.04.2023; Ogledov: 647; Prenosov: 59
.pdf Celotno besedilo (3,21 MB)

10.
Lomljena drevesa : magistrsko delo
Nina Turnšek, 2022, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena podatkovna struktura imenovana lomljeno drevo. Gre za dvojiško iskalno drevo, kjer se oblika drevesa spremeni po vsakem posegu (operaciji) v drevo. Vozlišče, nad katerim izvajamo poljubno operacijo, je na koncu operacije vedno v korenu drevesa. Postopku, ki vozlišče premakne v koren drevesa, pravimo \emph{lomljenje}. Namen lomljenih dreves je, da so podatki, ki jih pogosto uporabljamo, hitro dostopni. Tako podatki, ki jih večkrat uporabljamo, ostanejo bližje vrha drevesa in jih ob naslednji uporabi hitreje najdemo. Podatki, ki so redko v uporabi, se nahajajo nižje v drevesu. Na podlagi amortizirane časovne zahtevnosti je analizirana hitrost delovanja osnovnih operacij lomljenih dreves. Amortizirana časovna zahtevnost je povprečen čas posamezne operacije v najslabšem zaporedju operacij. V magistrskem delu je predstavljen tudi implementiran program za lomljena drevesa, v katerem so definirane osnovne operacije na lomljenih drevesih. Nazadnje je narejena še analiza hitrosti delovanja operacij implementiranega programa za lomljena drevesa in primerjava lomljenih dreves z drugimi uravnoteženimi drevesi.
Ključne besede: lomljeno drevo, lomljenje, amortizirana časovna zahtevnost, uravnotežena drevesa
Objavljeno v DKUM: 28.10.2022; Ogledov: 763; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (2,11 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici