| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Presoja etičnosti delovanja tekstilnih podjetij v državah tretjega sveta
Sara Žižek, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo raziskuje etične izzive tekstilne industrije v državah tretjega sveta, kjer delavci pogosto delajo v neetičnih pogojih, kot so nizke plače, nevarni delovni pogoji in dolgi delavniki. Hitra moda, ki temelji na množični proizvodnji po nizkih cenah, dodatno poglablja te težave, saj podjetja svoje proizvodne obrate selijo v države z nizkimi standardi delovne zakonodaje, kar vodi do izkoriščanja delovne sile in resnih okoljskih posledic. Diplomsko delo se osredotoča na analizo trajnostnih poročil podjetij v skladu s standardi GRI (Global Reporting Initiative), da bi ocenila, kako podjetja naslavljajo te izzive. Trajnostno poročanje je ključno orodje za povečanje transparentnosti in odgovornosti podjetij do svojih deležnikov. V diplomskem delu smo obravnavali podjetja, ki redno poročajo po standardu GRI, pri čemer nekatera podjetja to počnejo bolj dosledno, druga manj. Kljub temu so se nekatera od teh podjetij že znašla v središču obtožb zaradi neetičnih dejanj. Preučili smo, kako so ta podjetja ravnala po izpostavitvi neetičnih praks ter kako so prilagodila svoje poslovne modele, da bi izboljšala skladnost z etičnimi standardi – nekatera so sprejela bolj trajnostne prakse, izboljšala delovne pogoje in povečala transparentnost, medtem ko so druga uvedla zgolj minimalne ukrepe za ohranitev javne podobe. Vendar pa je trajna sprememba teh razmer izjemno zahtevna, saj se zdi, da trenutni poslovni modeli in globalna povpraševanja podpirajo nadaljnje izkoriščanje. Če se svet ne bo bistveno spremenil in postavil višjih etičnih standardov, bodo delovni pogoji v državah tretjega sveta še naprej ostali nečloveški in škodljivi za vse vključene.
Ključne besede: etika, morala, tekstilna industrija, države tretjega sveta, trajnostni razvoj.
Objavljeno v DKUM: 26.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

2.
Pomoči državam tretjega sveta
Mateja Pavlin Oman, 2019, magistrsko delo

Opis: Države tretjega sveta so države, ki zaostajajo v razvoju. To ne pomeni samo na gospodarskem področju, ampak tudi glede pomanjkanja na splošno. V to skupino držav spadajo Afrika, Azija in Latinska Amerika. Te države si zaradi dolgov skozi desetletja ne morajo pomagati same, zato jim pomagajo razvite države. Te države muči tudi visoka stopnja korupcije, kar pa jih še bolj ovira pri razvoju. Med državami, dajalkami pomoči, sta pomembni predvsem dve, in sicer Evropa in Amerika. Magistrsko delo je razdeljeno na dva sklopa, teoretični in aplikativni del. V teoretičnem delu bomo definirali pojme zadolženost držav, vpliv dolga na države ter njihov razvoj. Ukvarjali se bomo s strategijami pomoči državam tretjega sveta in učinkovitosti pomoči. Kako se pozna revščina v državah in kje je največja. Kako vpliva razvoj na države in okolje. Kakšni so stroški pomoči državam tretjega sveta. Kakšni programi čakajo države tretjega sveta in kje se dogaja korupcija ter zakaj in tudi kje je je največ. V aplikativnem delu bomo navedli, katere so države tretjega sveta, kakšna je njihova zadolženost, kako dolg vpliva na njihov razvoj. Kakšne so te strategije pomoči in kako se izvajajo. Koliko je učinkovita ta pomoč državam tretjega sveta. V kakšni obliki in širini se kaže revščina v državah tretjega sveta, kako revščino omiliti. Kje naj bi se nahajale dislokacije pomoči. Kako se države tretjega sveta razvijajo in kako se imajo namen. Kako vpliva razvoj na okolje. Koliko imajo države stroškov zaradi pomoči tretjim državam. Kateri sta dve največji državi dajalki pomoči, ki pomagata državam tretjega sveta, in kakšna je njuna pomoč ter koliko znaša. Kateri so novi programi pomoči, kakšne pogoje zahtevajo ti programi pomoči za učinkovito pomoč. Kakšen sistem se mora vzpostaviti, da bo na dolgi rok pomagal državam tretjega sveta. Ter kako zmanjšati oz. izkoreniniti korupcijo v teh državah. Na podlagi raziskave področja držav tretjega sveta smo navedli predloge za izboljšanje programov pomoči.
Ključne besede: države tretjega sveta, pomoč državam tretjega sveta, programi pomoči državam tretjega sveta, zadolženost držav tretjega sveta, revščina, stroški pomoči državam tretjega sveta, korupcija
Objavljeno v DKUM: 22.10.2019; Ogledov: 3871; Prenosov: 394
.pdf Celotno besedilo (1,39 MB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici