| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 21
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Izdelava in optimizacija spletne strani za podjetje vrtoglavica s.p
Nejc Biček, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje izdelavo ter optimizacijo spletne strani za izbrano podjetje Vrtoglavica, s. p. Opisan je proces izdelave, prijave domene ter gostovanja pri spletnem ponudniku. Predstavljen je celoten postopek izdelave spletne strani od samega začetka do zaključka izdelave. Opisana je optimizacija za boljše delovanje spletne strani in izboljšanje vrstnega reda pri prikazovanju med rezultati na spletnem brskalniku podjetja Google. Domena je bila prijavljena pri ponudniku Domenca, za izdelavo spletne strani je bila uporabljena brezplačna platforma Wordpress. Na spletno mesto smo namestili ustrezne vtičnike in s tem pridobili dodatne funkcije na spletni strani.
Ključne besede: spletna stran, optimizacija, domena
Objavljeno v DKUM: 28.11.2022; Ogledov: 497; Prenosov: 67
.pdf Celotno besedilo (2,81 MB)

2.
Konfiguriranje domene za omrežje z več lokacijami
Simon Trelc, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen potek konfiguriranja in vzpostavitve domene za omrežje z več lokacijami. V obravnavani organizaciji obstoječa domena ni ustrezala zahtevam in je imela veliko pomanjkljivosti. Cilj diplomskega dela je bila posodobitev zastarele, nefunkcionalne in varnostno tvegane strojne, programske in komunikacijske opreme. V teoretičnem delu so predstavljene najpomembnejše tehnologije in programska orodja za izvedbo projekta, v eksperimentalnem pa je prikazano konfiguriranje skupne domene na več lokacijah podjetja. Prenovljena domena omogoča enostavno, varno in hitro povezovanje naprav, storitev ter aplikacij ne glede na mesto opravljanja dela. Odstranjene so ranljivosti starega omrežja, izboljšan je postopek izdelave varnostnih kopij, saj podjetje kritične informacijske vire replicira v realnem času. Vse izboljšave so pomembne tudi zaradi nemotenega dela v času pandemije s COVID-19.
Ključne besede: domena, omrežje, strežnik, Aktivni imenik
Objavljeno v DKUM: 07.12.2021; Ogledov: 671; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (1,14 MB)

3.
Metode prekrivanja informacije v slikah PNG : diplomsko delo
Luka Kovačič, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu najprej predstavimo pomembne aspekte slikovnega formata PNG, kjer razložimo koncept prepletanja in filtre PNG. Nato se osredotočimo na metode za prekrivanje informacije. Osredotočimo se na metode LSB, LSBMR, PVD, PPV in EMD. Metode implementiramo in jih nato med seboj primerjamo.
Ključne besede: steganografija, prostorska domena, rastrske slike, metode LSB, LSBMR, PVD, PPV, EMD
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 717; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (2,83 MB)

4.
Razvoj aplikacije za upravljanje domen z uporabo protokola epp : diplomsko delo
Robi Novak, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je bila implementirana aplikacija za registracijo domen, kontaktov in imenskih strežnikov z uporabo protokola EPP, ki je osnovan na strukturi XML in omogoča komunikacijo med registrom in registrarjem. Aplikacija je bila implementirana v programskem jeziku PHP, s knjižnicami Doctrine v kombinaciji z objektnim skriptnim jezikom JavaScript. Za shranjevanje podatkov smo uporabili sistem za upravljanje s podatkovnimi bazami MySql. Preučili smo obstoječe rešitve in izboljšali uporabniško izkušnjo. Aplikacijo smo razvili ob podpori podjetja T-2 d.o.o., ki nam je omogočilo uporabo njihovih orodij, kot pomoč pri implementaciji.
Ključne besede: domena, EPP, XML, PHP, MySql, Doctrine, JavaScript, CSS
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 888; Prenosov: 55
.pdf Celotno besedilo (1,49 MB)

5.
Steganografski algoritem za skrivanje podatkov v digitalnem videu : magistrsko delo
Jan Henčič, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu predstavimo moderno steganografsko metodo za shranjevanje skrivnih podatkov v video vsebine ter omogočimo skrivanje poljubnih sporočil v izbrane odseke video posnetka. Posnetek najprej pretvorimo v frekvenčno domeno s pomočjo diskretne kosinusne transformacije, kamor se nato shranijo podatki s pomočjo metode F5. Skrivni podatki so pred shranjevanjem dodatno zaščiteni s kriptiranjem. Stisnjeni posnetki se nato v pretočni obliki preko mreže pošljejo prejemniku. Prejemnik izvede inverzni postopek in izloči skrivna sporočila. Pri steganografiji je bistveno, da ostane obstoj komunikacije prikrit. Zaradi tega je v delu izvedena tudi primerjava podobnosti izvornih posnetkov s tistimi, ki imajo v sebi skrite podatke. V rezultatih pokažemo, da večja količina skritih podatkov bolj vpliva na kvaliteto, kar je bolj opazno pri animacijah in posnetkih nižje ločljivosti. Najbolj primerni za shranjevanje podatkov so naravni posnetki višjih ločljivosti.
Ključne besede: skrivanje podatkov, steganografija, frekvenčna domena, video vsebina
Objavljeno v DKUM: 09.03.2020; Ogledov: 1132; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (5,34 MB)

6.
Konstruiranje vzmetne sponke električnih vodnikov : diplomsko delo
Aleks Križanac, 2019, diplomsko delo

Opis: Namen naloge je izdelati konstrukcijo vzmetne sponke, ki bo pritrjena na podporni izolator, in jo konstruirati po podanih zahtevah. Pri tem je potrebno zasnovati in izdelati ustrezen CAD model v SolidWorksu za topološko optimizacijo v programu ProTOp, s pomočjo katerega bomo ustvarili ustrezno obliko sponke, ki bo prenašala določene napetosti. Sponka mora imeti nosilce za vzmet in za kapo za razvlek vodnika, mora imeti ustrezno površino naleganja vodnika in možnost vpenjanja več različnih velikosti premerov vodnikov.
Ključne besede: ProTOp, SolidWorks, topološka optimizacija, povratno inženirstvo, analize, simulacije, CAD, premiki, napetosti, domena
Objavljeno v DKUM: 23.09.2019; Ogledov: 1052; Prenosov: 121
.pdf Celotno besedilo (3,38 MB)

7.
VZPOSTAVITEV WINDOWS OMREŽNE DOMENE
Božo Fujs, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu smo predstavili potek projekta vzpostavitve Windows omrežne domene v podjetju. V prvem delu smo predstavili teoretične osnove Microsoft Windows operacijskega sistema, razlike med domeno in delovno skupino ter podrobneje pogledali ključne gradnike domene. Izdelali smo posnetek trenutnega stanja in pripravili načrt novega. V testnem okolju smo pripravili vse potrebno za delovanje domene, vzpostavili identično stanje in s tem dobili vpogled v novi produkcijski sistem. Na podlagi uspešnih testov delovanja programov in storitev smo lahko začeli z integracijo v delovno okolje.
Ključne besede: Domena in delovna skupina, Aktivni imenik, Skupinske politike, Informacijska tehnologija, Strežniški sistem
Objavljeno v DKUM: 04.07.2016; Ogledov: 1441; Prenosov: 333
.pdf Celotno besedilo (2,48 MB)

8.
Obratna ugrabitev domene
Špela Jelen, 2016, diplomsko delo

Opis: Uspešna podjetja se zavedajo, da je izbira ustrezne domene ključnega pomena za njihovo dobičkonosno poslovanje. Ponavadi izberejo domeno, ki sovpada z njihovo registrirano znamko. V kolikor ugotovijo, da je le-ta že zasedena, so jo pripravljena pridobiti tudi z zlorabo postopka reševanja domenskih sporov. Diplomsko delo obravnava omenjeni problem, t. i. obratno ugrabitev domene, ki je opredeljena kot pritožnikova (imetnik znamke) uporaba pravil v slabi veri, z namenom odvzeti domeno registriranemu imetniku domene. Diplomsko delo se osredotoča na mednarodni izvensodni postopek reševanja sporov »UDRP« . Predstavljene so prednosti in slabosti pravil tega postopka, s poudarkom na slednjih. Delo navaja številne odločbe razsodišč in na podlagi le-teh izpostavlja okoliščine, ki nakazujejo na obratno ugrabitev domene. Skozi delo avtorica kritično ugotavlja, da pravila postavljajo stranki v neenak položaj. Imetnik domene, ki je ponavadi šibkejša stranka v postopku, za razliko od pritožnika nima nobenega vpliva na izbiro ponudnika reševanja sporov, poleg tega obratnega ugrabitelja ne doleti nobena sankcija ob ugotovitvi zlorabe postopka, notranji pritožbeni postopek pa sploh ne obstaja. Delo navaja rešitve, ki bi pripomogle k izboljšavam na tem področju. Avtorica predlaga reformo pravil v smeri pravičnejšega obravnavanja obeh strank v postopku.
Ključne besede: pravo intelektualne lastnine, domena, znamka, domenski spor, obratna ugrabitev domene, slaba vera, zloraba postopka, alternativno reševanje domenskih sporov, Enotna politika reševanja domenskih sporov, Arbitražni in mediacijski center SOIL
Objavljeno v DKUM: 17.05.2016; Ogledov: 1571; Prenosov: 161
.pdf Celotno besedilo (564,37 KB)

9.
IMENIŠKE STORITVE V OPERACIJSKIH SISTEMIH WINDOWS IN UNIX (LINUX)
Gregor Kotnik, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo opisali in naredili primerjavo med dvema imeniškima storitvama, to sta Active Directory, ki smo jo preizkusili na operacijskem sistemu Windows, ter imeniško storitev OpenLDAP, ki smo jo preizkusili na sistemu Linux. Opisali smo kako se namestijo potrebne domene za obe imeniški storitvi, preizkusili nekaj osnovnih metod za delo z uporabniki, ustvarili nekaj uporabnikov in jim dodelili ustrezne pravice. Nato smo se z drugo napravo povezali na strežnik, kjer je nameščena imeniška storitev, in se s pomočjo preverjanja pristnosti tudi povezali na imeniško storitev. Na koncu smo za vsako storitev opisali, kaj katera omogoča, njene prednosti, ter slabosti.
Ključne besede: imeniške storitve, Active Directroy, OpenLDAP, domena
Objavljeno v DKUM: 15.10.2015; Ogledov: 1652; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (4,67 MB)

10.
Dimenzioniranje nosilca za EGR sistem
Nebojša Ilić, 2015, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava dva različna pristopa k numerični analizi utrujanja komponente na dizelskem motorju. Analiziral se je nosilec EGR sistema, ki je privijačen na blok motorja. Vibracije pri obratovanju motorja povzročajo utrujanje materiala nosilca. Cilj magistrskega dela je s pomočjo MKE analize izračunati življenjsko dobo EGR nosilca. Na začetku so predstavljene osnove sestave dizelskega motorja in položaj obravnavanih komponent. Razloženo je tudi teoretično ozadje dimenzioniranja dinamično obremenjenih komponent. Prvi pristop zajema izračun življenjske dobe nosilca s pomočjo napetostne metode in statične numerične analize. Dobljeni rezultati prve analize prikazujejo porazdelitev napetosti po numeričnem modelu. Napetosti so bile precej pod pričakovanim velikostnim razredom, kar kaže na neprimernost prvega pristopa. Takšen način analize ne upošteva dinamičnih karakteristik nosilca, zato je v nadaljevanju predstavljen še drugi pristop, ki se imenuje analiza vibracijskega utrujanja. Ta analiza je bila opravljena s pomočjo namenskega programskega paketa za analize utrujanja fe-safe. Program omogoča posebno PSD analizo, ki upošteva lastne frekvence in harmonične lastnosti modela. Pri PSD analizi utrujanja se morajo obremenitve pretvoriti iz časovne domene v frekvenčno domeno. Predhodno je bilo potrebno opraviti analizo lastnih frekvenc ter analizo harmoničnega vzbujanja. Opravljene so bile še meritve vibracij na traktorskem dizelskem motorju. Iz rezultatov meritev smo naredili PSD diagram. Vse potrebne podatke smo uvozili v fe-safe, s pomočjo katerega smo izračunali življenjsko dobo nosilca. Rezultati PSD analize so po pričakovanju pokazali, da se v nosilcu ne pojavijo utrujenostne poškodbe, zato lahko sklepamo, da nosilec doseže neskončno življenjsko dobo. Nato je bila narejena še PSD analiza s FRF algoritmom, pri kateri se je izračunal varnostni faktor. Rezultate te analize si je mogoče grafično ogledati na numeričnem modelu.
Ključne besede: življenjska doba, vibracije, numerična analiza, frekvenčna domena, PSD
Objavljeno v DKUM: 09.07.2015; Ogledov: 2115; Prenosov: 161
.pdf Celotno besedilo (3,25 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici