1. Zagotavljanje kakovosti in varnosti pacienta z omejenimi kadrovskimi in materialnimi resursi v bolnišničnem okoljuAnita Vogrinčič Černezel, 2018, magistrsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Pomanjkanje ustreznih kadrovskih normativov v zdravstveni negi je pereč problem, ki je v slovenskem prostoru prisoten že nekaj časa. Svetovna gospodarska kriza pa je razmera še zaostrila. Posledica je bilo sprejetje Zakona o uravnoteženju javnih financ, ki je posegel tudi na področje zaposlovanja v zdravstvu in zdravstveni negi. Zdravstvena nega je s tem bila postavljena pred velik izziv. Na eni strani so posamezni zavodi začeli uvajati sistem vodenja kakovosti in varnosti, na drugi strani pa so se soočali s pomanjkanjem ustreznega kadra.
Namen: V magistrskem delu smo skušali prikazati ali je sploh možno in na kakšen način je možno zagotoviti kakovostno in varno obravnavo pacientov ob pomanjkanju kadrovskih in materialnih virov. Teoretični del magistrskega dela kratko povzema načine doseganja kakovosti in varnosti, v empiričnem delu pa skušamo ugotoviti, kako zdravstveni delavci vidijo pomanjkanje kadra in materiala potrebnega za delo, obenem pa želimo ugotoviti ali sistem vodenja kakovosti dejansko omogoča kakovostno in varno obravnavo uporabnikov zdravstvenih storitev.
Raziskovalna metodologija: Uporabili smo kvantitatvno raziskovalno metodo. Anketni vprašalnik smo razdelili na več vsebinskih sklopov. S pomočjo Likertkve lestvice smo preverili stopnjo strinjanja respondetov s posameznimi trditvami. Podatke smo obdelali z opisnimi in inferenčnimi statističnimi metodami, uporabili smo osnovne opisne statistike. Na posamezne oddelke v Splošni bolnišnici Murska Sobota, smo razdelili anketne vprašalnike med zaposlene v zdravstveni negi. Razdeljenih je bilo 150 vprašalnikov, od tega jih je bilo izpolnjenih in vrnjenih 125.
Rezultati: Rezultati raziskave kažejo, da zaposleni poznajo sistem vodenja kakovosti v bolnišnici, tako, da smo prvo hipotezo lahko potrdili. Respondenti niso enotni v mnenju, da imajo na razpolago vse potrebne pripomočke za izvajanje kakovostne in varne zdravstvene nege, zato druge hipoteze v celoti ne moremo potrditi.
Diskusija: Iz rezultatov raziskave sledi, da je sistem vodenja kakovosti v bolnišnici zastavljen tako, da zaposleni dobijo informacije potrebne za kakovostno in varno obravnavo pacientov, vendar pa bo potrebno z dodatnimi ukrepi doseči, da bodo zaposleni izvajali zdravstveno nego s sodobnimi materiali, ki bodo stalno na razpolago. Ključne besede: Kakovost, varnost, standardi zdravstvene nege, kategorizacija, dokumentacija, klinične poti, kazalci kakovosti, sodobni materiali, kader Objavljeno v DKUM: 13.07.2018; Ogledov: 2079; Prenosov: 442
Celotno besedilo (1,45 MB) |
2. MODEL IZVAJANJA PROCESA ZDRAVSTVENE NEGE S POMOČJO EKSPERTNEGA SISTEMAPeter Benedik, 2014, doktorska disertacija Opis: Dokumentacija procesov zdravstvene nege predstavlja glavni vir informacij za odločitve, katere zdravstveni tim sprejema v času zdravstvene oskrbe pacienta. Uporabnost dokumentacije zdravstvene nege je odvisna od strukture in predstavitve informacij zdravstvenemu timu. Prav tako, pa oblika strukture dokumentacije zdravstvene nege narekuje zmožnost uporabe ne zgolj za namene predstavitve, temveč tudi za avtomatizacijo (sistemi za pomoč pri odločanju), integracijo in ponovno uporabo podatkov zdravstvene nege med različnimi zdravstvenimi aplikacijami.
Dokumentiranje procesov zdravstvene nege predstavlja ključni problem zdravstvene nege, kot temeljne sestavine celovitega sistema zdravstvenega varstva. Predstavlja zelo pomemben dejavnik pri ustreznem obvladovanju velikega števila zahtevnih in vedno spreminjajočih informacij pri načrtovanju, izvajanju in vrednotenju zdravstvene nege. Uporaba sodobne informacijske tehnologije ponuja možnost zagotavljanja podpore ponovni uporabi znanja v procesu zdravstvene nege preko priporočilnega ekspertnega sistema ter prilagajanju strukture dokumentacije zdravstvene nege skladno z razvojem in novimi spoznanji.
Z uporabo sodobne informacijske tehnologije in pristopov, je potrebno omogočiti enostaven in uporabniku prijazen pristop k modeliranju dokumentacije zdravstvene nege ter nudenju podpore odločanja v vseh fazah izvajanja procesa zdravstvene nege. V okviru doktorske disertacije je bil glavni namen opredeliti inovativen model za razvoj zdravstvene dokumentacije ter zasnovo priporočilnega ekspertnega sistema zdravstvene nege.
Disertacija v uvodu predstavlja pregled ključnih raziskovalnih področji razvoja elektronskega zdravstvenega zapisa, zdravstvene nege in predstavitve znanja v informatiki. Predstavljamo aktualne aktivnosti v smeri standardiziranega elektronskega zdravstvenega zapisa, njegove elektronske izmenjave in načinov implementacije. Nadaljujemo z opredelitvijo zdravstvene nege, njenega procesa in dokumentiranja v okviru elektronskega zdravstvenega zapisa. Temu sledi pregled priporočilnih ekspertnih sistemov in načinov delovanja ter smiselnost uporabe le teh na zdravstvenem področju, točneje na področju zdravstvene nege. Sledi predlagani ontološki model zdravstvene nege, kjer najprej predstavimo osnovne elemente graditve ontologije v multi-relacijskem lastnostnem grafu, za tem pa predstavimo štiri-nivojski meta model. Na osnovi ontologije zdravstven nege predstavljamo priporočilni sistem, kot podporo pri reševanja problemov, ki nastopajo v posamezni fazi negovalnega procesa. Poseben poudarek dajemo procesnemu modelu izdelave ontologije in detajlnem prikazu ontološkega modela zdravstvene nege na praktičnem primeru. Disertacijo zaključujejo rezultati implementacije ontološkega modela zdravstvene nege v praksi in kritična analiza rezultatov.
Ključni prispevek disertacije predstavlja štiri nivojski meta model ontologije ZN, na osnovi katerega je moč preko predlaganega procesa razvoja ontologije, razviti model dokumentacije ZN brez poglobljenega tehničnega znanja in znanja načrtovanja ontologij. Na osnovi ontologije smo podali tudi model priporočilnega ekspertnega sistema, ki na podlagi egocentričnega pristopa sprehajanja skozi domenski graf, omogoča reševanje problemov (priporočilne točke) in podajanje želenih informacij znotraj posamezne faze procesa ZN ter je s tem v pomoč pri odločitvah, ki jih mora medicinska sestra sprejemati pri svojem delu, obenem pa zmanjšuje možnost napak. Ontološki model in priporočilni sistem ZN, sta bila prototipno implementirana, preizkušena v praksi in kritično ovrednotena.
Raziskovalno delo odpira priložnosti za nadaljnje raziskovanje predvsem v smeri podrobnejše določitve splošnega modela zdravstvene nege v širšem prostoru zdravstvenega varstva, razširitev algoritmov priporočanja in možnost predstavitve modela v drugih ontoloških jezikih OWL/RDF/RDFS ter zadostitev standardom interoperabilnosti openEHR in HL7. Ključne besede: organiziranje, zdravstvena nega, proces zdravstvene nege, ontologija, priporočilni ekspertni sistem, elektronski zdravstveni zapis, e-dokumentacija. Objavljeno v DKUM: 07.01.2015; Ogledov: 4110; Prenosov: 884
Celotno besedilo (9,97 MB) |
3. SPLETNA REŠITEV DOKUMENTIRANJA ZDRAVSTVENE NEGEAnže Roblek, 2014, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi je predstavljen razvoj spletne rešitve dokumentiranja zdravstvene nege, ki je bila razvita za Zdravstveno fakulteto Univerze v Ljubljani. Naloga opisuje izdelavo spletne rešitve, izdelane v jezikih HTML, PHP in JavaScript, ki za svoje delovanje uporablja bazo podatkov MySQL. Rešitev je bila izdelana z namenom prenove procesa izpolnjevanja dokumentacije zdravstvene nege s pomočjo informacijske podpore. V primerjavi s starim, informacijsko nepodprtim procesom, prenovljen proces omogoča hitrejšo interakcijo med študentom in profesorjem, manj papirologije, lažje in bolj organizirano hranjenje dokumentacij ter večjo ekološkost, z vsem skupaj pa so povezani tudi manjši denarni stroški. Ključne besede: - dokumentacija zdravstvene nege, - spletna rešitev, - izobraževalni proces Objavljeno v DKUM: 26.09.2014; Ogledov: 1622; Prenosov: 240
Celotno besedilo (5,68 MB) |
4. RAČUNALNIŠKO PODPRTA DOKUMENTACIJA ZDRAVSTVENE NEGE IN VAROVANJE PACIENTOVIH PODATKOVMarta Blažič, 2011, magistrsko delo/naloga Opis: Magistrsko delo predstavlja pomen dokumentacije zdravstvene nege in razvijanje računalniško podprte dokumentacije zdravstvene nege za izboljšanje kakovosti in varnosti pacienta.
Metodologija raziskovanja. V magistrskem delu smo uporabili kvantitativno metodologijo. Uporabljen je bil elektronski anketni vprašalnik zaprtega tipa. V raziskavi so sodelovali člani negovalnega tima Splošne bolnišnice Novo mesto. Glede na število zaposlenih medicinskih sester je bil predviden vzorec 200. Vrnjenih je bilo 125 anket. Za analizo podatkov smo uporabili statistični paket SPSS. Znotraj tega programskega paketa smo z namenom potrditve postavljenih hipotez uporabili dva statistična testa: hi-kvadrat test in Fisherjev eksaktni test. Za vizualizacijo podatkov in osnovno deskriptivno analizo smo uporabili Microsoft Excel 2003.
Rezultati raziskave. Rezultati kažejo, da medicinske sestre pri delu potrebujejo ustrezno znanje za delo z računalnikom. 87,2 % anketiranih meni, da je potrebno pridobiti znanje s tečajem za uporabo aplikacije BIRPIS21. Glede na hiter razvoj informacijske tehnologije in varnosti se 60,8 % anketirancev strinja z računalniško podprto dokumentacijo zdravstvene nege. Za varen dostop do aplikacije 68,8 % anketirancev meni, da vsaka medicinska sestra potrebuje svoje geslo. 81,6 % se jih strinja, da je vsak posameznik odgovoren za varovanje pacientovih podatkov.
Sklep. Uporaba informacijske tehnologije s ciljem podpreti prakso zdravstvene nege bi zagotovila vidnost podatkov zdravstvene nege v sistemih zdravstvenega varstva. Medicinske sestre potrebujemo dodatna znanja iz informatike, da klinično strokovno znanje vključimo v sistem in uporabimo vse možnosti, ki jih omogoča informacijska tehnologija. Zbiranje in shranjevanje pacientovih podatkov v računalnik ima različne vrednosti. Medicinske sestre moramo svoje delo opravljati profesionalno in etično z upoštevanjem Zakona o varstvu osebnih podatkov. Ključne besede: medicinska sestra, dokumentacija zdravstvene nege, računalnik, varnost. Objavljeno v DKUM: 31.05.2011; Ogledov: 4376; Prenosov: 937
Celotno besedilo (869,93 KB) |
5. SISTEMSKI PRISTOP K OBLIKOVANJU E-DOKUMENTACIJE ZDRAVSTVENE NEGEUroš Rajkovič, 2010, doktorska disertacija Opis: Učinkovito dokumentiranje procesov zdravstvene nege je eden ključnih problemov zdravstvene nege kot temeljne sestavine celovitega sistema zdravstvenega varstva. Ustreznost dokumentiranja se nanaša na obvladovanje velikega števila zahtevnih informacij, ki jih medicinska sestra srečuje pri načrtovanju, izvajanju in vrednotenju zdravstvene nege. Gre za pripomoček pri ocenjevanju zdravstvenega stanja pacienta, pri odločanju o negovalnih diagnozah in intervencijah ter pri ocenjevanju rezultatov zdravstvene nege. Pri tem je smiselno izrabiti možnosti, ki jih ponuja sodobna informacijska in komunikacijska tehnologija ne le v administrativnem, ampak tudi v kognitivnem smislu.
Osrednji prispevek doktorske disertacije predstavlja model e-dokumentacije zdravstvene nege, ki na osnovi sistemskega pristopa informatizira proces le-te, tako s stališča celovite obravnave pacienta, kot tudi spremljanja procesa samega v smislu zagotavljanja njegove kakovosti. Model zajema interaktivno uporabo ocene zdravstvenega stanja pacienta, ki je medicinski sestri v pomoč pri odločitvah, ki jih mora sprejeti pri svojem delu, obenem pa zmanjšuje možnost napak. Model je prototipno implementiran, preizkušen v praksi in kritično ovrednoten.
V disertaciji je najprej predstavljen sistem zagotavljanja zdravstvene nege s posebnim poudarkom na procesni metodi dela in njenih fazah. Temu sledi poglavje o sodobnih načinih dokumentiranja. Predstavljen je razvoj dokumentiranja, zapis o pacientu in klasifikacije v zdravstveni negi. Poglavje se zaključi s pregledom nekaterih rešitev po svetu. Analiza obstoječe negovalne dokumentacije v Sloveniji je izvedena na osnovi anketne analize na vseh treh ravneh zdravstvene dejavnosti, kar je podrobno opisano v naslednjem poglavju.
Sledi predlagani model e-dokumentacije, ki je najprej predstavljen s strani podatkovnega modela, za tem pa še s strani programske rešitve. Poseben poudarek je na funkcionalnostih, in sicer od zajemanja podatkov, njihove celovite obdelave, uporabe modelov, do predstavitve rezultatov v pogledu dodane vrednosti, ki jo rešitev prinaša v dokumentiranje in izvajanje zdravstvene nege. Posebno poglavje je posvečeno testiranju rešitve v praksi. Rezultati testiranja so povzeti v obliki analize SWOT.
Pričujoče raziskovalno delo odpira številne možnosti za nadaljnje raziskave, kot je npr. uporaba ekspertnega znanja za pomoč pri odločanju, ocenjevanje tveganj, zmanjšanje števila neželenih dogodkov in aktivnejše vključevanje pacienta v procese zdravljenja. Ključne besede: organiziranje, zdravstvena nega, e-dokumentacija, sistemski pristop, proces zdravstvene nege Objavljeno v DKUM: 13.09.2010; Ogledov: 10382; Prenosov: 2207
Celotno besedilo (1,45 MB) |