| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 28
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Pregled stanja certificirane in necertificirane kave v Sloveniji s poudarkom na trajnostni oskrbovalni verigi : magistrsko delo
Miloš Miljković, 2024, magistrsko delo

Opis: Kava je najbolj cenjeno blago na svetu in sodi med kmetijsko blago, s katerim se na svetu največ trguje. V magistrskem delu smo se osredotočili na sektor kave in si za vzorec izbrali 50 različnih vrst kave, ki so prisotne v Sloveniji. Nato smo jih medsebojno primerjali in analizirali dobavno verigo kave ter preučili, koliko je kav, ki imajo znano poreklo in koliko tistih, ki porekla ne prikazujejo. Ugotovili smo, da predpisi in direktive nenehno usmerjajo podjetja k bolj zelenemu, trajnostnemu, kakovostnejšemu in produktivnejšemu poslovanju. Ključna ugotovitev raziskave je, da več kot 64 % vzorcev kave, vključenih v raziskavo, v Sloveniji nima certifikata za trajnostno pridelano kavo. Obstaja priložnost za sektor kave, da teorijo pretvori v dejanja in bistveno napreduje v smeri trajnostne ter pravične prihodnosti. Certifikati za kavo so pravzaprav eno od gonil za prehod iz konvencionalne dobavne verige kave v trajnostno dobavno verigo kave. Nakup pravično trgovinskih in trajnostnih izdelkov pomeni odločitev za izdelke, ki so bili izdelani oziroma pridelani na načine, ki pozitivno vplivajo na človeka ter njegovo družbeno in naravno okolje. Magistrsko delo prispeva k pridobivanju znanja o kavi, ki bi lahko v prihodnosti koristilo novim raziskovalcem kot tranzicija na bolj trajnostno dobavno verigo kave.
Ključne besede: dobavna veriga, dobavna veriga kave, trajnost, kavni certifikati, Sankeyjev diagram
Objavljeno v DKUM: 20.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (2,80 MB)

2.
Analiza vpliva razmer v politično nestabilnih državah na varnost globalne dobavne verige Evropske unije : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Urška Firbas, 2024, diplomsko delo

Opis: Nakupovanje prek spleta iz drugih držav je čedalje bolj pogost trend, ki mu ljudje danes sledijo. Od majhnih paketov, ki si jih ljudje naročijo, do tistih večjih, ki so za nekatere zelo pomembni, saj s temi izdelki iz drugih držav ustvarijo nov izdelek. Ogromne količine dobrin in izdelkov naročujejo tudi države: naftne derivate, ječmen, avtomobile, kovine, kemikalije ter druge stvari z namenom razvoja in blagostanja za družbo. Vse te dobrine oziroma izdelki prepotujejo velike razdalje ter različne poti, preden pridejo do določene lokacije, zato je najbolj pomembno, da imajo države dobre odnose ter da so izdelki dobro varovani, da ne pride do nesreče ali kraje, ki bi izdelek poškodovala ali ga celo uničila. Ena izmed največjih svetovnih uvoznic je Evropska unija, ki je velika gospodarska in trgovinska sila ter je ključni partner v svetovni trgovini. Evropska unija ima z ostalimi državami sklenjene sporazume za dobavo izdelkov in dobrin. Veliko izdelkov in živil Evropska unija uvozi tudi iz Kitajske in Ukrajine. Vse te države pa niso na isti politični ravni oziroma so obdane ali v konfliktu z državami, ki so politično nestabilne ali pa transportna pot poteka mimo držav, ki so politično nestabilne, kar pa privede do ogrožanja varnosti tovora ter ogroža dobavne verige. Invazija Ruske federacije v Ukrajino je povzročila veliko motnjo v dobavni verigi, saj so nekatere države zaradi tega prekinile povezavo z Rusijo in prekinile tudi dobavno verigo skozi Rusijo. Med take države spada tudi Jemen, kjer prevladuje trenutno kriminalna organizacija, imenovana Hutiji, ki imajo tudi v oblasti Rdeče morje, kjer poteka glavna povezava v dobavni verigi med Kitajsko in Evropsko unijo in s tem povzročajo veliko motnjo v dobavni verigi ter vplivajo na varnost tovora. Vse te motnje in posledice v dobavni verigi nastanejo zaradi drugih režimov in dogajanj v državah, s tem ogrožajo pretočnost in varnost tovora, s tem pa nastanejo tudi posledice pri podjetjih, ker se poveča čas prevoza tovora, cena prevoza in številne druge posledice.
Ključne besede: politično nestabilne države, dobavna veriga, Evropska unija, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 27.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

3.
Sistem sledljivosti na osnovi veriženja blokov in povezovanje podatkov za optimizacijo kratke dobavne verige
Marina Balaic, 2024, magistrsko delo

Opis: V kratki dobavni verigi so z željo, da bi zagotovili sledljivost pridelkov od kmeta do končnega potrošnika, pripravili strategijo, ki bo podprla njihov poslovni proces, z rešitvijo sledljivosti končnih produktov. Tovrstne implementacije zahtevajo velik doprinos in finančni vložek organizacije kot tudi celostno spremembo procesa v kratki dobavni verigi. Potreben je pravočasen in celovit pristop, ki omogoča učinkovito delovanje implementirane rešitve. Magistrsko delo obravnava temo sistema sledljivosti na osnovi veriženja blokov, ki omogoča povezovanje in optimizacijo podatkov v kontekstu kratke dobavne verige za boljšo preglednost, učinkovitost in sledljivost. V začetku magistrske naloge smo si zastavili tri hipoteze, ki smo jih preučili z analiziranjem literature in praktičnih primerov. Tehnologija veriženja blokov prinaša obsežne spremembe za oskrbovalne verige na vseh področjih, ki še posebej izrazito vplivajo na ključne udeležence v oskrbovalnih verigah in končne uporabnike. V teoretičnem delu smo se tako natančneje osredotočili na predstavitev sistema sledljivosti v splošnem kontekstu oskrbovalnih verig, nato pa natančneje predstavili vpeljavo sistema sledljivosti na osnovi veriženja blokov v kratke dobavne verige. Aplikativni del magistrske naloge je bil namenjen predstavitvi kratke dobavne verige Zelene točke in predstavitvi zasnove ideje in modela implementacije tehnologije sledljivosti v kratko dobavno verigo. V nadaljevanju smo predstavili aplikacijo sledljivosti, ki jo aktivno uporabljajo udeleženci, ter predstavili praktičen primer vnašanja informacij in uporabe te aplikacije na mobilnem telefonu. S konkretnim primerom smo prikazali sledljivost pridelka od pridelovalca do police v trgovini in prikazali skeniranje QR kode na deklaraciji proizvoda s strani potrošnika. Opredelili smo izzive, prednosti in slabosti vpeljave sistema sledljivosti v izbrani kratki dobavni verigi. Zaključili smo z diskusijo o sedanji praksi poslovanja kratke dobavne verige ter predstavili predloge in priložnosti za nadaljnje izboljšave na področju sledljivosti in razvoja poslovanja.
Ključne besede: Sledljivost, tehnologija veriženja blokov, optimizacija podatkov, oskrbovalna veriga, kratka dobavna veriga.
Objavljeno v DKUM: 14.05.2024; Ogledov: 221; Prenosov: 38
.pdf Celotno besedilo (2,07 MB)

4.
LOGISTIKA V ZDRAVSTVENIH ZAVODIH IN VPLIV PANDEMIJE COVID-19 NA LOGISTIKO V UKC MARIBOR
Jakob Dolinšek, 2023, diplomsko delo

Opis: Zdravstvo je pomemben segment gospodarstva, logistične procese redko povezujemo z delovanjem zdravstvenih ustanov, zavedati pa se moramo, da logistika igra ključno vlogo pri zagotavljanju zdravstvene oskrbe. Pandemija, ki je leta 2020 prizadela celoten svet je močno pomembno vplivala na delovanje zdravstvenih ustanov in je povzročila veliko neželenih dogodkov, vključno z vplivom na logistične procese v zdravstvenih ustanovah. V diplomskem delu bomo obravnavali logistične procese v zdravstvenih zavodih in vpliv pandemije na logistične procese v zdravstvenih zavodih. Pandemija COVID-19 je močno vplivala na logistiko v zdravstvu. V diplomskem delu bomo predstavili vplive in posledice pandemije na logistiko v UKC Maribor. Osredotočili se bomo na procese, ki jih je pandemija najbolj prizadela in kjer so spremembe vidne tudi po koncu pandemije.
Ključne besede: COVID-19, dobavna veriga, dobavam zaloga, transport, ustanova, bolnišnica, UKC Maribor
Objavljeno v DKUM: 09.11.2023; Ogledov: 458; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

5.
Analiza možnosti uporabe umetne inteligence v upravljanju dobavne verige
Tilen Ketiš, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo se poglobili v raziskavo in analizo vloge umetne inteligence v upravljanju dobavne verige. V uvodnih poglavjih smo predstavili teoretično ozadje umetne inteligence, njen razvoj in uporabo v različnih industrijskih sektorjih. V osrednjem delu naloge smo se osredotočili na povezavo med umetno inteligenco in dobavno verigo, pri čemer smo raziskali, kako umetna inteligenca prispeva k učinkovitosti, optimizaciji in inovacijam v upravljanju dobavne verige. Podrobno smo se lotili vpliva pandemije COVID-19 na dobavne verige in kako je umetna inteligenca pomagala podjetjem prilagoditi se na spremembe ter obvladovati izzive, ki jih je prinesla pandemija. Osredotočili smo se na različne vidike uporabe tehnologije umetne inteligence, kot so napovedovanje povpraševanja, optimizacija logistike, avtomatizacija skladiščenja in mnoge druge. Poglobili smo se v etične dileme in izzive, ki jih prinaša uporaba tehnologije v dobavni verigi, ter razpravljali o potencialnih rešitvah in pristopih za njihovo obravnavo. S pomočjo analize podatkov in študije primera smo predstavili konkretne primere uporabe umetne inteligence v upravljanju dobavne verige ter ugotovitve in rezultate, ki jih je dala ta tehnologija. Diplomsko delo smo zaključili z razpravo o ugotovitvah in priporočilih za uporabo tehnologije v sektorju dobavne verige v prihodnje. Analiza je pokazala, da ima umetna inteligenca velik potencial za preoblikovanje in izboljšanje dobavne verige, hkrati pa je treba ustrezno obravnavati tudi izzive in etične dileme, ki jih le-ta prinaša.
Ključne besede: umetna inteligenca, dobavna veriga, upravljanje dobavne verige, COVID-19, etične dileme
Objavljeno v DKUM: 07.11.2023; Ogledov: 530; Prenosov: 85
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

6.
Uporaba tehnologije Hyperledger Fabric za sledenje izdelkom v dobavni verigi : diplomsko delo
Anej Krajnc, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo prikazuje ogrodje Hyperledger Fabric za razvoj poslovno-industrijskih rešitev, temelječih na tehnologiji veriženja blokov, ter implementacijo študijskega primera v obliki potrditve koncepta (angl. PoC) na primeru digitalnega potnega lista talilnega vložka. V prvem delu zaključnega dela je predstavljena problematika sledenja izdelkom v dobavnih verigah, nastanek digitalnega potnega lista produkta z uredbo Evropske unije krožnega gospodarstva, značilnosti tehnologije veriženja blokov, načini uporabe tehnologij veriženja blokov v okviru poslovnih in industrijskih rešitev ter samo ogrodje Hyperledger Fabric, z njegovimi značilnostmi, komponentami, in vzpostavitev testnega omrežja v okolju Docker. V drugem, praktičnem delu je predstavljena zasnova arhitekture omrežja študijskega primera z vzpostavitvijo v lokalnem okolju Docker, razvoj zalednega sistema z Rest API vmesnikom za interakcijo z omrežjem, in uporabniškega vmesnika spletne nadzorne plošče. V zadnjem delu so opisane funkcionalnosti Rest API vmesnika zalednega sistema, z dokumentiranimi API potmi, ter spletne nadzorne plošče.
Ključne besede: tehnologija veriženja blokov, Hyperledger Fabric, dobavna veriga, digitalni potni list produkta
Objavljeno v DKUM: 20.09.2023; Ogledov: 667; Prenosov: 79
.pdf Celotno besedilo (5,91 MB)

7.
Analiza poslovanja in možnosti optimiranja nabavne verige podjetja
Timotej Peter Valcl, 2023, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na raziskovanje načrta optimizacije dobavne verige in proizvodnje baterijskih celic podjetja Tesla. Teoretični del zajema ustrezno literaturo o konceptu in managementu dobavne verige, o konceptih vertikalnih in horizontalnih mej podjetja ter o konceptih in načinih analize podjetja. Aplikativni del diplomskega dela se v prvem delu osredotoča na predstavitev in analizo podjetja ter na analizo trenutne dobavne verige proizvodnje baterijskih celic v podjetju. Drugi del se osredotoča na raziskavo načrta za optimizacijo dobavne verige proizvodnje baterijskih celic podjetja ter možne aplikacije njihove rešitve v ostalih podjetjih. Ugotovitve diplomskega dela kažejo, da strategija vertikalne integracije podjetja Tesla za optimizacijo dobavne verige proizvodnje baterijskih celic lahko prinese številne koristi. Načrtovana optimizacija lahko zmanjša stroške, izboljša trajnost podjetja ter prispeva k njegovi uspešnosti. Vendar je treba opozoriti, da ta način optimizacije morda ni primeren za vsa podjetja, saj zahteva velike naložbe v raziskave in razvoj ter dobre poslovne odnose s podizvajalci in dobavitelji.
Ključne besede: dobavna veriga, horizontalne in vertikalne meje podjetja, optimizacija dobavne verige, analiza poslovanja, litij-ionske baterije, električna vozila, Tesla
Objavljeno v DKUM: 11.07.2023; Ogledov: 42240; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (2,70 MB)

8.
Vpliv Covid-19 na nabavno verigo podjetja Nike
Jan Počivavšek, 2022, diplomsko delo

Opis: Svet se zadnja leta spopada s pandemijo Covid-19. Izbruh Covid-19 je močno vplival na poslovanje, predvsem na področju upravljanja dobavne verige. Pandemija je prekinila globalno dobavno verigo na način, kakršnega v novejši zgodovini še ni bilo. Podjetja so prisiljena soočati se z motnjami v dobavni verigi. Razkrila je tudi krhkost ter pomanjkljivost v dobavnih verigah. Vpliv se pozna pri vseh podjetjih, ne glede na velikost podjetja. V diplomski nalogi smo predstavili ter analizirali vpliv Covid-19 na dobavno verigo podjetja Nike. V teoretičnem delu smo predstavili in opisali, kaj sploh je dobavna veriga, kako se je razvijala skozi čas, kako deluje ter tveganja, ki se pojavljajo v dobavnih verigah. V empiričnem delu smo izvedli analizo posameznih komponent dobavne verige, kot so surovine, dobavitelji, proizvodnja, distribucija, trgovanje ter potrošniki. Obseg let oziroma podatkov, ki smo jih uporabili so bili iz Nikejevega fiskalnega leta 2019, do vključno z letom 2022. Podatke, potrebne za analizo, smo po večini pridobivali iz njihovih letnih poročil. Tekom diplomske naloge smo se podrobneje spoznali s splošnim vplivom Covid-19 na dobavne verige ter podrobneje vpliv na Nikejevo dobavno verigo. Izvedeli smo tudi, kako je Nike prestrukturiral svojo dobavno verigo in jo prilagodil trenutnim razmeram. Spoznali smo s kakšnimi težavami oziroma ovirami so se pri podjetju soočali med pandemijo ter med preoblikovanjem dobavne verige. Diplomsko delo smo zaključili s podrobno analizo Nikejeve dobavne verige skozi obdobje pandemije Covid-19, torej med leti 2020 ter 2022. Za primerjavo smo vključili tudi leto 2019, ki je bilo leto pred nastopom koronavirusa
Ključne besede: Nike, dobavna veriga, Covid-19, vpliv Covid-19, management dobavnih verig
Objavljeno v DKUM: 28.11.2022; Ogledov: 727; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (1,42 MB)

9.
Smernice za razvoj trajnostnih skladišč : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Evelina Sakelšek, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu z naslovom Smernice za razvoj trajnostnih skladišč smo v teoretičnem delu prikazali koncept skladišč, trajnostnega razvoja podjetij, dobavne verige in skladišč, zakonodajo in direktive ter družbene, okoljske in ekonomske vidike skladišč. Poleg tega smo prikazali tudi obstoječe stanje trajnostnega razvoja skladišč, primere dobre prakse svetovnih podjetij, ki v svoje poslovanje že uvajajo koncepte trajnosti, prav tako pa smo naredili tudi kritično analizo obstoječega stanja glede na dejavnike trajnosti. Ne nazadnje smo naredili tudi predlog smernic, ki bi jih lahko upoštevala vsa skladišča, ki se odločajo za uveljavljanje trajnosti v svojem delovanju, pri tem pa smo se osredotočili na najpomembnejše vidike, ki so družbeni, okoljski in ekonomski vidik. Tako smo prikazali, da je trajnost zelo obetaven koncept tako v poslovanju različnih podjetij in dobavnih verig kot tudi pri delovanju skladišč. Ponudili smo opis različnih prednosti trajnostnega razvoja, kjer lahko izpostavimo izkoriščanje naravnih danosti okolja, upoštevanje prednosti skladišča in sodelovanje z naravo in družbo.
Ključne besede: okolje, skladišča, dobavna veriga, trajnost, trajnosti razvoj skladišč
Objavljeno v DKUM: 03.11.2022; Ogledov: 428; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (848,33 KB)

10.
Možnosti uporabe internetnih tehnologij za učnikovit management dobavnih verig
Irina Surladžioska, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo obravnavali napredne internetne rešitve in njihovo neizogibnost v dobavnih verigah. Namen dela je izpostaviti pomembnost uporabe naprednih tehnoloških rešitev, temelječih na internetnem omrežju, v logistični industriji in dobavnih verigah. Temo smo obravnavali predvsem iz vidika managementa dobavnih verig, ki je še dokaj neznan pojem, vendar vse pomembnejši za podjetja, ki želijo delovati optimalno in se zavedajo pomembnosti dobre dobavne verige pri poslovanju. Dobavne verige, internet in tehnologija so gonilo današnje globalizacije, zato smo izpostavili pomembnost slednje v logističnih sistemih. Razvoj naprednih tehnologij namreč vse bolj razodeja pomankljivosti in neučinkovitost tradicionalnih dobavnih verig. Pomen vključevanja naprednih tehnoloških rešitev v dobavne verige smo preučevali predvsem z vidika finančnih prednosti in zmanjševanja tveganj. V magistrsko delo smo zajeli priložnosti, ki jih nudijo tehnološke rešitve za upravljanje dobavnih verig, kot tudi nevarnosti s katerimi se lahko podjetja soočijo. Ker je logistična industrija ena izmed največjih onesnaževalk našega planeta, pomen trajnosti pa čedalj bolj odmeven, smo obravnavali internetne rešitve kot temelj za vzpostavitev trajnostne logistike. Pogledali smo tudi v bližnjo in daljno prihodnost dobavnih verig.
Ključne besede: dobavna veriga, logistični sistemi, napredne tehnološke rešitve, internet, trajnostna logistika, management dobavnih verig
Objavljeno v DKUM: 26.10.2021; Ogledov: 1021; Prenosov: 183
.pdf Celotno besedilo (888,96 KB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici