| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Slovenska mladinska realistična kratka pripovedna proza po letu 1950
Dragica Haramija, 2006, samostojni znanstveni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji

Opis: Slovenska mladinska realistična kratka proza, kamor uvrščamo črtice in kratke zgodbe, se po letu 1950 kaže v treh izrazitih žanrih: spominska proza, doživljajska proza in detektivska proza. Vsem tovrstnim delom so skupne formalne značilnosti (npr. dolžina, fragmentarnost, precej natančna karakterizacija glavnega literarnega lika), razlikujejo pa se predvsem po upovedanih temah in motivih. Pomemben razlikovalni element je tudi pripovedovalčeva drža, le-ta je posebej opazna pri opisovanju književnega prostora in časa v posameznih zgodbah. Realistična (resničnostna) zgodba ima verjetnostno motivacijo, zato je v izbranih besedilih poudarjena možnost resničnega doživljaja.
Ključne besede: slovenska književnost, mladinska književnost, kratka proza, realistična pripoved, žanri, spominska kratka proza, doživljajska kratka proza, detektivska kratka proza
Objavljeno v DKUM: 10.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
URL Povezava na celotno besedilo

2.
Mladinska pripovedna proza Nataše Konc Lorenzutti
Sanja Javornik, 2019, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo analizirali mladinsko pripovedno prozo uveljavljene avtorice Nataše Konc Lorenzutti. Nataša Konc Lorenzutti je igralka, pedagoginja, pesnica in pisateljica, ki piše predvsem za otroke in mladino, izdala pa je tudi nekaj del za odrasle. Njena dela odražajo kakovost, izvirnost ter pristnost, zaradi česar je dobitnica mnogih nagrad za svoje delo. V začetnem delu smo predstavili avtorico Natašo Konc Lorenzutti – njeno biografijo ter bibliografijo, svoje poglede na ustvarjanje pa nam je podala v kratkem intervjuju. Ker v analiziranih delih kot vrednoti izstopata družina in prijateljstvo, smo ti dve vrednoti najprej predstavili teoretično. V jedrnem delu magistrskega dela smo analizirali vsa mladinska prozna dela Nataše Konc Lorenzutti. Razdelili smo jih v tri smiselne skupine, glede na naslovnika: književnost za predšolske otroke in 1. vzgojno-izobraževalno obdobje v OŠ (Lučka, Ravno prav velik, Poleti letim) književnost za 2. vzgojno-izobraževalno obdobje v OŠ (Pod Marijinim plaščem, Skrivališče, Mi smo slike, Kakšno drevo zraste iz mačka, Društvo starejših bratov, Kdo je danes glavni, Nisem smrklja, Zvezek in brezvezek) ter književnost za 3. vzgojno-izobraževalno obdobje v OŠ (Enajstnik, Lica kot češnje, Avtobus ob treh). Analizirali smo vsako delo posebej, na koncu pa smo skupne točke vseh del povezali v smiseln zaključek.
Ključne besede: Nataša Konc Lorenzutti, mladinska proza, doživljajska kratka zgodba, socialna kratka zgodba, mladinski realistični roman, slikopis, vrednote, družina, prijateljstvo
Objavljeno v DKUM: 27.08.2019; Ogledov: 2522; Prenosov: 482
.pdf Celotno besedilo (1,73 MB)

3.
MLADINSKA PROZA JANEZA ŠVAJNCERJA
Karla Poslek, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu z naslovom Mladinska proza Janeza Švajncerja so predstavljena izbrana mladinska dela omenjenega avtorja ter različne zvrsti oziroma vrste kratke proze, v katere lahko uvrstimo obravnavana dela. Prebranih, analiziranih in predstavljenih je pet mladinskih del, in sicer: Junak na kolcih, Iznajditelj, Dravski zakletniki, Sosedov Peter, Zmago pri babici. V omenjenih delih lahko prepoznamo značilnosti povesti, spominske kratke proze in doživljajske kratke proze. Tipologijo proznih književnih vrst na Slovenskem med drugimi raziskuje Dragica Haramija, njene študije in ugotovitve so v diplomskem delu povzete ali citirane. Prav tako so podane ugotovitve Silve Trdina in Mirana Hladnika. V diplomskem delu je predstavljena biografija in bibliografija pisatelja Janeza Švajncerja. Pri opisu njegove ustvarjalne poti so povzete misli raznih avtorjev in pisatelja samega. Metodologija diplomskega dela temelji na analizah del in na teoretičnem delu, ki je podprto z različnimi viri. Težišče naloge predstavlja deskriptivna metoda, poleg te pa še metoda analize in sinteze. Na osnovi ugotovljenega se prvine avtobiografskosti pojavijo v vseh obravnavanih literarnih delih. Ta dela lahko uvrstimo med mladinske povesti, spominsko kratko prozo in doživljajsko kratko prozo.
Ključne besede: povest, spominska kratka proza, doživljajska kratka proza, prvine avtobiografskosti, Janez Švajncer
Objavljeno v DKUM: 19.07.2013; Ogledov: 2139; Prenosov: 139
.pdf Celotno besedilo (970,29 KB)

Iskanje izvedeno v 0.04 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici