2.
Model reševanja ugotovitev v procesu plovnostnega pregleda zrakoplovovCvetko Stane, 2013, magistrsko delo
Opis: Plovnostni dokument je eden izmed dokumentov, ki morajo biti vedno na zrakoplovu. S tem dokumentom se potrjuje, da zrakoplov izpolnjuje zahteve stalne plovnosti. V procesu plovnostnega pregleda ga izda potrjena organizacija za vodenje stalne plovnosti oziroma organ za civilno letalstvo na podlagi ugotovitev, ki so zapisane v plovnostnih zapisnikih.
Predmet analize v magistrskem delu so ugotovitve, zapisane v 1396 plovnostnih zapisnikih, spisanih v letih 2008, 2009, 2010 in 2011 s strani nadzornikov pristojnega organa za civilno letalstvo. Analiza procesa plovnostnega pregleda je izvedena s pomočjo dvojne povratne zanke, v kateri je bila analizirana aktivnost stranke in aktivnost nadzornika. Pri iskanju vzrokov za neskladja v zunanji povratni zanki in napak v notranji povratni zanki so bila uporabljena osnovna orodja managementa kakovosti, pri iskanju vzročne povezanosti med posameznimi spremenljivkami pa so bile uporabljene metode potrjevanja statističnih hipotez.
Izsledki raziskave potrjujejo medsebojno povezanost med ugotovitvami in vrstami zrakoplovov, kakor tudi med številom ugotovitev glede na posamezno vrsto zrakoplova oziroma glede na posamezno opazovalno obdobje. Medsebojna povezanost potrjuje dejstvo, da gre v procesu plovnostnega pregleda za problem, ki je sistemsko – procesne narave. Vzroki za to so vloga managementa, pomanjkanje komunikacije, kontrole, nadzora in usposabljanja, zato bi bil najučinkovitejši način reševanja problemov v Javni agenciji za civilno letalstvo uvedba sistema managementa kakovosti, ki bi imel neposredni vpliv tudi na večjo varnost v civilnem letalstvu.
Ključne besede: letalska varnost, plovnostni pregled, dvojna povratna zanka, vzročno-posledični diagram – 9M model, evidenčni list - Checklist
Objavljeno v DKUM: 09.05.2013; Ogledov: 1650; Prenosov: 219
Celotno besedilo (2,19 MB)