| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vdori v borze kriptovalut : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Informacijska varnost
Lara Michael, 2022, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava vdore v borze kriptovalut, metode napadov in kako naj bi borze kriptovalut zaščitile svoje premoženje. Z naraščajočo priljubljenostjo kriptovalut in potrebo po trgovanju z njimi, se je močno povečalo tudi trgovanje na borzah, kar privablja hekerje in druge zlonamerne skupine ljudi. Iz decentraliziranih in centraliziranih borz je bilo ukradenih več milijard dolarjev, pri čemer napadalci skorajda niso utrpeli nikakršnih posledic, saj je odkrivanje takih napadov zelo kompleksno. Med zloglasne primere vdorov sodi Mt. Gox, kjer je bilo ukradenih 850.000 Bitcoinov, borza kriptovalut Bitfinex pa je utrpela izgubo 120.000 Bitcoinov. Skupna vrednost obeh vdorov je v času pisanja diplomske naloge znašala 20 milijard ameriških dolarjev. Ugotovili smo, da večina borz kriptovalut daje prednost trženju in povečanju obsega poslovanja, medtem ko je implementacija varnostnih pravil in protokolov slaba, zaradi tega pa so borze lahka tarča napadalcev. Veliko je tudi primerov slabega upravljanja sredstev, kraje sredstev znotraj podjetja in slabih varnostnih odločitev, ko podjetja in uporabniki izgubijo svoje prihranke in naložbe. S pomočjo literature, spletnih strani in člankov obravnavamo najpogostejše načine vdorov v borze in navajamo varnostne rešitve, s katerimi se lahko borze zaščitijo pred napadi in izgubo sredstev.
Ključne besede: borze kriptovalut, borze, kriptovalute, vdori, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 13.10.2022; Ogledov: 477; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (1,40 MB)

2.
Davčni vidiki trgovanja s kriptovalutami
Ines Zorec, 2018, diplomsko delo

Opis: Uporaba kriptovalut sčasoma postaja vedno bolj aktualna in vedno več ljudi se s tem ukvarja, saj je to nekakšne vrste denar prihodnosti. Področje ni enostavno in če želimo uspešno poslovati, se moramo v to področje poglobiti in ga osvojiti. Glede regulative, je v Sloveniji še veliko odprtih vprašanj, vendar se to področje aktivno razvija. V diplomski nalogi sem na začetku predstavila splošne značilnosti kriptovalut, njihov razvoj, način pridobivanja, prednosti in slabosti. Naredila sem primerjavo med menjalnicami oz. borzami kriptovalut in preverila, ali so pristojbine za nakup in prodajo kriptovalut na vseh menjalnicah enake ali jih lahko vsaka menjalnica samostojno določi. Nadalje sem se posvetila predvsem davčni obravnavi kriptovalut. Podrobneje sem predelala davčni vidik v Sloveniji in nato preučila, kako so se z davčnimi problemi srečevale še druge države. Poglobila sem se v davčno obravnavo Nemčije, Avstralije in ZDA ter nato primerjala, če se davki med državami bistveno razlikujejo ali so po večini obravnavane enako. Preučila in predstavila sem tudi računovodsko obravnavo kriptovalut. Ker kriptovalute še niso natančno opredeljene pod kakšno sredstvo jih je potrebno uvrstiti, je tudi na tem področju še kar nekaj zmede. Najpomembneje je, da so izračuni in izkazi skladni s Slovenskimi računovodskimi standardi (SRS) in Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP).
Ključne besede: Kriptovalute, blockchain, menjalnice oziroma borze, pristojbine, obdavčenje kriptovalut, knjiženje kriptovalut, ...
Objavljeno v DKUM: 04.03.2019; Ogledov: 1689; Prenosov: 158
.pdf Celotno besedilo (879,58 KB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici