| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Značilnosti vzhodnoevropskih borznih trgov v primerjavi z razvitimi borznimi trgi
Tomaž Zdovc, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo proučuje države, ki so imele po koncu druge svetovne vojne centralno-plansko gospodarstvo in so se po padcu »železne zavese« v devetdesetih letih soočile z izzivom prehoda v tržno gospodarstvo. Te države so bile s področja Centralne in Vzhodne Evrope ter Jugovzhodne Evrope. Prehod jim je omogočil proces privatizacije. Moralo se je razdeliti družbeno premoženje in sprejeti strukturne ukrepe, ki so omogočili modernizacijo gospodarstva z namenom vzpostavitve delujočega tržnega gospodarstva. Prehod se ni zgodil čez noč in v nekaterih državah proces še vedno traja. S prehodom v nov ekonomski sistem je prišlo do možnosti ponovne obuditve borz vrednostnih papirjev, ki so delovale že v preteklosti. Gospodarstvo in delovaje borz je močno prepleteno in drug brez drugega težko uspešno obstajata. Novonastale države in njihov potencialni razvoj gospodarstva so bile idelano okolje za delovanje teh borz, česar pa niso spregledali investitorji, ki so v tem videli možnost za visoke dobičke. Pritok tujih in domačih investicij je poganjal hitro gospodarsko rast vse do leta 2008, ko je nastopila gospodarska kriza, ki je zadala tej rasti močan udarec. Mnoga gospodarstva so od tega obdobja še vedno v okrevanju in iščejo možnosti za izhod iz krize.
Ključne besede: tranzicija, borza vrednostnih papirjev, indeks, bruto domači proizvod, tržna kapitalizacija
Objavljeno v DKUM: 02.09.2016; Ogledov: 1432; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (1,54 MB)

2.
PRODAJA NA KRATKO KOT EDEN IZMED NAČINOV TRGOVANJA Z DELNICAMI
Ambrož Brezovar, 2014, diplomsko delo

Opis: Delnica je vrednostni papir, s katerim je mogoče trgovati na različne načine. Manj poznan način trgovanja, predvsem v Sloveniji, je trgovanje z delnicami na kratko (ang. short selling). V diplomskem delu je najprej predstavljen pojem delnice, nato vrste delnic in način trgovanja z njimi. Glavna tema diplomske naloge je prodaja delnic na kratko. Obravnavan je pojem prodaje na kratko ter razvoj tega instituta skozi čas. Nato je podrobno pojasnjen potek prodaje na kratko in vpliv prodaje na kratko na finančne trge. Opravljena je tudi primerjava z osnovnim načinom trgovanja z delnicami (ang. going long). Za lažje razumevanje je short selling z delnicami predstavljan še na primeru. V nalogi so opredeljena tudi pravna razmerja pri prodaji na kratko, vpliv prodaje na kratko na korporacijske pravice delničarjev in vpliv razdelitve ter združitve »shortanih« delnic na prodajalca na kratko. Naloga predstavlja tudi pravno ureditev prodaje na kratko v Evropski uniji, Avstraliji in v Sloveniji. Pravna ureditev prodaje na kratko v Sloveniji je predstavljena kot de lege lata in de lege ferenda.
Ključne besede: Prodaja na kratko, delnice, vrednostni papirji, finančni instrumenti, finančni trgi, borza vrednostnih papirjev, pravna razmerja, korporacijske pravice, razdelitev in združitev delnice, pravna ureditev, Evropska unija, Avstralija, Slovenija.
Objavljeno v DKUM: 07.05.2014; Ogledov: 2536; Prenosov: 396
.pdf Celotno besedilo (1008,20 KB)

3.
GIBANJE TEČAJEV DELNIC V FARMACEVTSKI PANOGI
Gregor Orbanić, 2013, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava gibanje cen delnic v farmacevtski industriji. V nalogi so podrobneje predstavljeni psihološki in ekonomski dejavniki, ki neposredno ali posredno vplivajo na cene vrednostnih papirjev ter nekatere smotrne trgovalne strategije. Trgovalnih strategij je toliko, koliko je na drugi strani samih vlagateljev, zato naloga obravnava samo tiste strategije, katere so smiselne za uporabo farmacevtskih delnic. Drugi sklop diplomske naloge je sestavljen iz portfelja 10 uspešnih farmacevtskih delnic, katere prihajajo iz različnih trgov in sistemskih ureditev. V diplomi so preučena podjetja iz portfelja s pomočjo katerihse ugotavlja, kaj vse je vplivalo na padce in rasti cen, ter kako se posamezni trgi obnašajo v določenih situacijah.
Ključne besede: Farmacevtska industrija, Borza vrednostnih papirjev, Borzno trgovanje, Tranzicijske države.
Objavljeno v DKUM: 09.07.2013; Ogledov: 1908; Prenosov: 270
.pdf Celotno besedilo (1,12 MB)

4.
INFORMACIJSKE REŠITVE ZA PODPORO POSLOVANJA Z VREDNOSTNIMI PAPIRJI
Niko Starman, 2012, magistrsko delo

Opis: V današnjem času je v podjetjih potrebna nenehna informatizacija poslovnih procesov in ostalih dejavnosti z namenom ponuditi strankam kar se da najboljše produkte ter storitve. S tem nenehnim izboljševanjem si podjetje zagotovi korak pred konkurenco in tako vedno več strank, ki podjetju zaupajo. Pri uvajanju novih funkcionalnosti je potrebno upoštevati veliko faktorjev, ki so izredno pomembni. Tako je potrebno upoštevati različne vidike varnosti, predpisane zakone, stroške ter druge kriterije, ki omogočajo uspešno uvedbo nove rešitve. Časovni vidik je izredno pomemben pri trgovanju z vrednostnimi papirji. Pri trgovanju je namreč za uspešno sklenjen posel pomembna vsaka milisekunda. Da zadeve delujejo tako kot morajo je potrebno imeti uvedeno posebno informacijsko rešitev, ki skrbi za podporo poslovanju z vrednostnimi papirji. V tujini je veliko rešitev lastnega razvoja, obstaja tudi nekaj zelo znanih rešitev, ki jih ponujajo zunanji izvajalci. V Sloveniji sta najbolj znana dva ponudnika rešitev, ki delujejo pri trgovanju na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev. Rešitve tako omogočajo oddajo naročila za nakup ali prodajo vrednostnih papirjev preko standardnih poti – storitev je potrebno opraviti v banki oz. drugi finančni instituciji, ki lahko trguje s finančnimi instrumenti. Že od leta 1997, ko se je v Sloveniji pojavilo elektronsko bančništvo, se nenehno razvijajo nove storitve spletnega bančništva. Eno izmed njih je tudi v tujini zelo uveljavljeno spletno trgovanje z vrednostnimi papirji. V Sloveniji se zaradi majhnosti trga in drugih omejitev ta storitev šele počasi razvija. V nalogi smo analizirali številne rešitve ter ugotovili, da je pri vseh na voljo tudi modul, ki omogoča spletno poslovanje z vrednostnimi papirji. Potrebno je analizirati obstoječe stanje v Novi KBM, ki uporablja rešitev IBI Master in izbrati rešitev, ki bi zagotovila spletno oddajo naročila za nakup ali prodajo vrednostnih papirjev. Pri tem je potrebno upoštevati številne kriterije, ki bodo uporabnikom storitve spletnega trgovanja z vrednostnimi papirji ponudile najboljšo možno uporabniško izkušnjo, brez dodatnih omejitev, ob primerni varnosti ter z nizkimi stroški tako za uporabnika kot tudi za banko. Ob takšni analizi je nato potrebno odločiti, ali je uvedba nove funkcionalnosti v spletno banko smiselna ali ne.
Ključne besede: E-poslovanje, spletno bančništvo, informacijska varnost, digitalno potrdilo, informacijske rešitve za podporo poslovanja z vrednostnimi papirji, IBI Master, Shark, borza, Ljubljanska borza vrednostnih papirjev, Nova KBM d.d., Bank@Net, kriteriji za izbiro rešitve
Objavljeno v DKUM: 22.10.2012; Ogledov: 2258; Prenosov: 258
.pdf Celotno besedilo (3,56 MB)

5.
PREVZEM DRUŽBE X S POVEČANJEM OSNOVNEGA KAPITALA
Črt Rosenfeld, 2011, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga

Opis: Ker je prevzem družbe povezan s finančnimi viri, smo sestavili dve osrednji poglavji. Prvo poglavje govori o prevzemih, opredeljuje definicijo prevzemov in opiše zakonodajo, ki v Sloveniji velja za prevzeme. Poleg ostale zakonodaje je osrednji zakon zakon o prevzemih, ki opredeljuje pravila in nadzor pri prevzemih. Pomembno je, kdaj družbe, ki prevzemajo, dosežejo prevzemni prag in kdaj je potrebno upoštevati prevzemno zakonodajo. Z objavo prevzema povabimo obstoječe investitorje k prodaji svojih delnic ciljne družbe – tarče. Poseben status v naši zakonodaji imajo manjšinski delničarji, ki smo ga tudi opredelili in izpostavili. Pri vsakem načrtovanem prevzemu imamo omejitve, ki jih moramo zaznati in opredeliti, da lahko prevzem izpeljemo. Pomembno je, ali smo s ciljno družbo – tarčo v kakršnemkoli dogovarjanju v zvezi s prevzemom, kajti takšne aktivnosti moramo prijaviti nadzorniku, ki je hkrati tudi regulator tega trga. Poleg nadzornikov imamo še borzo vrednostnih papirjev, centralni register vrednostnih papirjev in banke. Veliko pozornost smo posvetili analizi premoženjskega stanja ciljne družbe - tarče, njenim bilancam ter sinergijam obeh družb. Prikazali smo prevzemno namero in ponudbo s poudarkom na njuni vsebini in načrt oblikovanja prevzemne cene. Analizirali smo tudi naše premoženjsko stanje po prevzemu in po dokapitalizaciji, ki jo obravnavamo v naslednjem poglavju. V našem primeru pomeni dokapitalizacija povečanje osnovnega kapitala in prodajo celotne emisije novoizdanih delnic investicijski banki, ki tako pridobljene delnice proda na sekundarnem trgu vrednostnih papirjev in doseže razliko v ceni. Novoizdane delnice smo uvrstili na Ljubljansko borzo vrednostnih papirjev. Vloga regulatorja in nadzornika je tudi v tem poglavju velika.
Ključne besede: prevzem, prevzemni prag, prevzemna zakonodaja, ciljna družba – tarča, manjšinjski delničarji, regulator trga, borza vrednostnih papirjev, prevzemna namera, prevzemna ponudba, dokapitalizacija, emisija novoizdanih delnic, sekundarni trg vrednostnih papirjev
Objavljeno v DKUM: 02.12.2011; Ogledov: 3693; Prenosov: 327
.pdf Celotno besedilo (254,51 KB)

6.
LJUBLJANSKA BORZA
Kristina Mlakar, 2011, delo diplomskega seminarja/zaključno seminarsko delo/naloga

Opis: Delo diplomskega seminarja obravnava Ljubljansko borzo, njen razvoj v organizacijskem in trgovalnem smislu. Podrobneje je predstavljena upravljane, mednarodna prisotnost in trgovanje na Ljubljanski borzi. Delo povzema tudi zakonodajo ki ureja obstoj in delovanje Ljubljanske borze. Obravnavana je vključitev in delovanje Ljubljanske borze v skupino CEESEG. Predstavljene so spremembe v načinu trgovanja Ljubljanske borze, predvsem implementacija trgovalnega sistema Xetra.
Ključne besede: Borza vrednostnih papirjev, Ljubljanska borza, zakonodaja, Pravila borze, skupina CEESEG AG, trgovalni sistem Xetra, trgovanje, mednarodno delovanje.
Objavljeno v DKUM: 01.12.2011; Ogledov: 3202; Prenosov: 396
.pdf Celotno besedilo (568,17 KB)

7.
BORZA V SLOVENSKEM PROSTORU IN ANALIZA NJENIH INDEKSOV
Karolina Pečar, 2010, diplomsko delo

Opis: Borza je del organiziranega trga kapitala, za katero veljajo načela transparentnosti, likvidnosti, varnosti, poštenosti in učinkovitosti. 18. avgust 1924 se šteje kot prvi dan poslovanja na Ljubljanski borzi. Po mrtvilu, ki je vladalo v času druge svetovne vojne, ko praktično ni bilo nikakršnega trgovanja, je borza v Ljubljani ponovno zaživela z letom 1989. Temeljni namen borznih indeksov je podati celovito sliko o gibanju tečajev določene skupine vrednostnih papirjev na trgu. V precejšnji meri se indeksi Ljubljanske borze izračunavajo vzorčno ali ponderirano, za pravilnost izračunov pa skrbi odbor za indekse Ljubljanske borze. Vrednostni papirji morajo zadostiti merilom za uvrstitev v indeks, ki so tržna kapitalizacija, dnevna vrednost prometa in dnevno število poslov. Na Ljubljanski borzi izračunavajo slovenski borzni indeks SBI20 (LSJSE Composite) in slovenski blue chip indeks SPI TOP ter MP-Eurostock. V obdobju med julijem 2008 in septembrom 2009 se je borzni trg odzval na globalno gospodarsko in finančno krizo.
Ključne besede: trg vrednostnih papirjev, borzni trg, Ljubljanska borza, kronologija Ljubljanske borze, organi upravljanja borze, borzni indeksi, izračunavanje indeksa, gibanje indeksa, finančna kriza
Objavljeno v DKUM: 29.09.2010; Ogledov: 2869; Prenosov: 406
.pdf Celotno besedilo (575,75 KB)

8.
PRIMERJALNA ANALIZA SPLETNIH STRANI SLOVENSKIH BORZNIH HIŠ
Jožica Bratkovič, 2009, diplomsko delo

Opis: Dandanes je čas zelo dragocen, hiter dostop do informacij je ključnega pomena. Hiter razvoj informacijske tehnologije in širitve možnosti njihove uporabe podjetja s pridom izkoriščajo in svoje poslovanje razvijajo ter dopolnjujejo. Elektronsko poslovanje je tako postalo ključni dejavnik za uspeh podjetja. Potenciali za razvoj se kažejo na področju vrednostnih papirjev. Ljubljanska borza vrednostnih papirjev uspešno že od leta 1995 posluje elektronsko z lastnimi tehnološkimi rešitvami. Vsako podjetje, družba ali organizacija, ki oblikuje svoje spletne strani, mora vedeti, da so spletne strani posebni, specifični tipi distribucijskih kanalov. Spletne strani zahtevajo veliko pozornosti, priporočljivo pa je, da se nekdo v podjetju posebno posveča le njim. Oblikovalci spletnih strani bi, morali svoje strani prilagajati različnim obiskovalcem in vedno znova težiti k izboljšavam, s katerimi bi povečali uporabnost njihovih strani. Obiskovalci dobro zasnovanih spletnih strani priznavajo, da je Internet dvosmerni komunikacijski sistem. Mnogi uporabniki oz. obiskovalci spletnih strani, želijo zahtevane stvari dobiti čim prej, brez večjega napora v iskanju. En način kako obiskovalci spletnih strani k temu pripomorejo je, da uporabljajo preprosto grafiko, to je takšno, ki bo omogočala, da se bodo strani hitro naložile. Najbolj obiskane spletne strani nudijo svojim obiskovalcem več kot le proizvode in storitve. Uporabnikom nudijo svetovanje o finančnih storitvah, ponujajo jim razne članke, revije ter povezave do drugih spletnih strani. To so dobri načini, da se uporabniki vedno znova vračajo na dane spletne strani. Borzno posredniške družbe morajo redno obnavljati (s tem mislimo na dnevno ažuriranje) svoje spletne strani. Največji tehnični problem, ki se pojavlja pri poslovanju borzno posredniških hiš preko spleta je varnost. Slovenska borzno posredniška družba je imela na zadnji dan leta 2008 138.000 delničarjev, leto pred tem pa 100.000, leta 2006 pa 69.000 delničarjev, iz česar lahko sklepamo, da se število delničarjev povečuje. Družba Medvešek Pušnik sodi pri trgovanju z vrednostnimi papirji v sam vrh borzno posredniških hiš v Sloveniji. Njihov promet je do konca leta 2008 znašal 4,3% prometa na Ljubljanski borzi. Slovenci še ne zaupamo dovolj varnosti na svetovnem spletu. Istočasno pa strokovnjaki menijo, da so varnostni sistemi, ki so zdaj na voljo, primerni za transakcije preko spleta.
Ključne besede: Ključne besede: e-poslovanje, e-borzništvo, borza vrednostnih papirjev, borzni posredniki, borzno posredovanje, internet, spletne strani
Objavljeno v DKUM: 21.12.2009; Ogledov: 2412; Prenosov: 280
.pdf Celotno besedilo (1,28 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici