| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 241
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj 3D resne igre za prepoznavanje kroničnih bolezni z algoritmom iskanja najkrajše poti
Filip Senekovič, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje razvoj 3D resne igre za prepoznavanje kroničnih bolezni. V igri ima igralec vlogo pacienta in raziskuje stanovanje ter prepoznava vzroke in simptome kroničnih bolezni. V diplomskem delu se osredotočamo na oblikovanje igralca in scene, interakcijo igralca s sceno ter navigacijo z uporabo algoritma iskanja najkrajše poti. Cilj je ponuditi interaktivno učenje o kroničnih boleznih in poudariti pomen pravočasnega prepoznavanja simptomov ter sprememb življenjskih navad. Rezultati testiranja kažejo, da je izdelana igra dostopna širšemu občinstvu, saj dobro deluje tudi na manj zmogljivih računalnikih. Poleg tega je algoritem iskanja najkrajše poti zmožen igralca v realnem času učinkovito voditi skozi sceno.
Ključne besede: kronične bolezni, resna igra, Unity, algoritem iskanja najkrajše poti
Objavljeno v DKUM: 04.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (5,71 MB)

2.
Kvaliteta življenja otrok z redkimi boleznimi ledvic in njihovo zdravljenje : raziskovalna naloga
Nina Trstenjak, Nastja Zupanc, 2024, končno poročilo o rezultatih raziskav

Opis: Redke ledvične bolezni so raznolika skupina bolezenskih stanj, za katere je značilen kroničen, napredujoč in večkrat tudi degenerativen potek. Zahtevajo posebno zdravstveno obravnavo z dolgotrajnimi diagnostičnimi postopki in neredko doživljenjsko zdravljenje. Pomemben aspekt pri obravnavi teh bolnikov predstavlja tudi kvaliteta njihovega življenja, na kar vplivajo zgodnje diagnosticiranje, multidisciplinaren pristop k obravnavi, optimalno zdravljenje in spremljanje. V raziskavi smo želeli ugotoviti, kakšna je kakovost življenja otrok z redkimi ledvičnimi boleznimi in kako njihovo bolezensko stanje vpliva na njihov vsakdanjik. Dodatno smo želeli pridobiti podatke o njihovem zdravljenju in spremljanju. Rezultati raziskave bodo služili nadaljnjim ukrepom čim bolj optimalnega zdravljenja in izboljšanja parametrov kvalitete življenja ter s tem njihovi čimbolj optimalni obravnavi.
Ključne besede: redke bolezni ledvic, PedsQL, kvaliteta življenja, funkcioniranje, otroci
Objavljeno v DKUM: 20.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (1,06 MB)

3.
Kakovost življenja bolnikov s sistemskim lupusom eritematozusom v času pandemije covida-19
Nejc Žaler Vogrin, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: SLE je kronična avtoimunska bolezen, ki prizadene različne organe in zahteva stalno medicinsko oskrbo. Med pandemijo covida-19 so se pacienti soočali z oteženim dostopom do zdravstvenih storitev, povečanimi psihosocialnimi bremeni in poslabšanjem fizičnega zdravja. Namen tega pregleda literature je analizirati, kako je pandemija vplivala na kakovost življenja pacientov s SLE. Metode: Pregled literature je bil opravljen v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL (EBSCO), Medline, Cochrane Library in SAGE z uporabo vključitvenih in izključitvenih kriterijev. Opravljena je bila analiza in sinteza izbrane literature. Rezultati: Od skupno 122 identificiranih člankov je bilo v končno analizo vključenih osem raziskav s kvantitativno metodologijo. Pandemija je negativno vplivala na fizično zdravje pacientov, kar se je kazalo v povečani aktivnosti bolezni, zmanjšani adherenci in povečani hospitalizaciji, kar je poslabšalo kakovost življenja. Diskusija in zaključek: Pregled kaže na zmanjšano kakovost življenja pacientov s SLE med pandemijo, zaradi omejenega dostopa do zdravstvenih storitev in povečanega psihosocialnega bremena. Izpostavljena je potreba po boljšem sistemskem pristopu, razvoju telemedicine in večji podpori kroničnim bolnikom za ublažitev učinkov prihodnjih kriz na njihovo življenje.
Ključne besede: avtoimunske bolezni, psihosocialni vplivi, pandemija
Objavljeno v DKUM: 11.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (1,06 MB)

4.
Izkušnje pacientov s kronično nenalezljivo boleznijo z vnaprej pripravljenim načrtom paliativne oskrbe
Alina Hojnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Kronične nenalezljive bolezni predstavljajo veliko breme sodobnega sveta, zato je pomembno delovanje v korist posameznika in lajšanje njegovih simptomov. Namen vnaprej pripravljenega načrta paliativne oskrbe zagotavlja posameznikom celovito in usklajeno oskrbo v zadnjih fazah njihovega življenja. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature raziskati izkušnje pacientov s kronično nenalezljivo boleznijo z vnaprej pripravljenim načrtom paliativne oskrbe. Metode: Izvedli smo sistematičen pregled literature, pri katerem smo uporabili opisno metodo dela, metodo kompilacije, metodo analize in sinteze. Za iskanje literature smo uporabili iskalni niz. Uporabljen je bil za iskanje v mednarodnih elektronskih bazah: CINAHL, PubMed in Science-Direct. Potek iskanja in pregleda smo prikazali s pomočjo diagrama PRISMA, identificirane raziskave smo prikazali v tabeli sinteze, hkrati pa izvedli vsebinsko analizo. Rezultati: Izmed 896 identificiranih zadetkov smo jih v vsebinsko analizo vključili 10. Na podlagi analize smo identificirali šest ključnih podkategorij: 1) Prednosti vnaprejšnjega načrtovanja paliativne oskrbe; 2) Vpliv na kakovost oskrbe in zdravstvene izide; 3) Čustvene in psihološke prednosti; 4) Avtonomija pacienta; 5) Komunikacija in sprejemanje odločitev in 6) Ovire za učinkovito izvajanje vnaprejšnjega načrta paliativne oskrbe, ki smo jih oblikovali v glavno kategorijo, imenovano »Izkušnje pacienta s kronično nenalezljivo boleznijo z vnaprej pripravljenim načrtom paliativne oskrbe«. Razprava in zaključek: Z raziskavo smo dobili prednosti in koristi ter razloge za nezainteresiranost v sodelovanju izvajanja načrta paliativne oskrbe.
Ključne besede: kronične nenalezljive bolezni, paliativna oskrba, vnaprej pripravljen načrt paliativne oskrbe
Objavljeno v DKUM: 23.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (975,38 KB)

5.
Problematika emisij trdnih delcev (pm) in njihov vpliv na zdravje prebivalstva v sloveniji in črni gori
Petar Todorović, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava problematiko obremenjenosti ozračja s trdnimi delci ter vpliv trdnih delcev na zdravje. Opisali bomo, katere dejavnosti in panoge povzročajo največje emisije trdnih delcev. Predstavili bomo različne vrste trdnih delcev glede na dimenzije, kemijsko sestavo, izvor ter način izpusta v ozračje. Prav tako bomo prikazali njihovo pogostost in nevarnost. Osredotočili se bomo na konkretne primere Črne gore in Slovenije. V okviru rezultatov bomo predvidoma podali pregled onesnaženosti ozračja s trdnimi delci v obeh državah ter njihove vplive na zdravje. Cilj diplomskega dela je tudi podati nekaj predlogov za izboljšanje stanja. Potrebne podatke bomo pridobili iz znanstvenih ter strokovnih člankov ter monografij, spletnih virov in iz vladnih poročil.
Ključne besede: Trdni delci, onesnaženost zraka, bolezni srca in ožilja, bolezni dihal, umrljivost
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

6.
Znanje študentov zdravstvene nege o srčnem popuščanju kot pomemben dejavnik učinkovite samooskrbe bolezni
Elvira Žižek, 2024, magistrsko delo

Opis: Uvod: Študentje zdravstvene nege se bodo kot bodoči izvajalci zdravstvene nege srečali s pacienti s srčnim popuščanjem ter imeli pri njihovem opolnomočenju pomembno vlogo. Namen zaključnega dela je ugotoviti znanje študentov tretjih letnikov prvostopenjskega študija zdravstvene nege o srčnem popuščanju. Metode: V empiričnem delu zaključnega dela je bila uporabljena kvantitativna metodologija raziskovanja. Raziskava je bila izvedena s pomočjo mednarodno uveljavljenega vprašalnika o srčnem popuščanju na vseh fakultetah za zdravstvene vede v Sloveniji. V raziskavi je sodelovalo 194 študentov od skupno vpisanih 614 študentov tretjega letnika prvostopenjskega študija zdravstvene nege. Rezultati: Znanje študentov o srčnem popuščanju je pomanjkljivo. Povprečje zbranih točk na vprašalniku je bilo 12,9 (od 20 možnih točk). Med vsebinskimi področji bi bilo pri študentih potrebno okrepiti znanje o pravilni prehrani, prepoznavanju znakov in simptomov srčnega popuščanja ter jemanju zdravil. Ne obstajajo statistično pomembne razlike v znanju študentov o srčnem popuščanju med fakultetami in glede na izbrano obliko študija. Razprava in sklep: Izvajalci zdravstvene nege imajo pri zdravljenju pacientov s srčnim popuščanjem ključno zdravstvenovzgojno vlogo, zato morajo imeti določeno znanje in sposobnosti. To lahko pridobijo že v času dodiplomskega izobraževanja in z rednim usposabljanjem na področju zdravstvene nege pacienta z boleznimi srca in žilja.
Ključne besede: srčno popuščanje, znanje študentov, zdravstvena vzgoja, samooskrba bolezni
Objavljeno v DKUM: 04.07.2024; Ogledov: 143; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (920,61 KB)

7.
Uporaba brezšivne skrbi pri pacientih s pridruženimi kroničnimi nenalezljivimi boleznimi
Sabina Repec, 2024, magistrsko delo

Opis: Uvod: Brezšivna skrb je na posameznika usmerjen proces, katere glavni namen je preverjanje skladnosti predpisane farmakološke terapije s ciljem zmanjšanja napak, ki se pojavljajo v povezavi s farmakološko terapijo. Gre za proces, ki zahteva multidisciplinarno sodelovanje strokovnjakov na različnih ravneh zdravstvenega varstva. Metode: V teoretičnem delu magistrskega dela smo uporabili deskriptivno metodo analize in sinteze virov, pridobljenih s pomočjo domače in tuje znanstvene ter strokovne literature. V empiričnem delu magistrskega dela smo izvedli intervjuje s kliničnimi farmacevti v izbrani bolnišnični instituciji, kot instrument raziskovanja pa smo uporabili pol strukturiran intervju. Rezultati: Na podlagi analize in sinteze virov ter izvedenih intervjujev smo ugotovili, da brezšivna skrb pomembno vpliva na varnost in kakovost obravnave hospitaliziranih pacientov s pridruženimi kroničnimi nenalezljivimi boleznimi in da imajo intervjuvanci dobro percepcijo glede implementacije brezšivne skrbi v prakso. Razprava in zaključek: Brezšivna skrb pomembno vpliva na zmanjševanje napak, ki se pojavljajo v povezavi s farmakološko terapijo v praksi in so pogostejše, kot si predstavljamo. Posledično lahko izpostavimo prednosti tako za posameznika kot javno-zdravstveni sistem.
Ključne besede: Brezšivna skrb, pacient, kronične nenalezljive bolezni, usklajevanje zdravljenja z zdravili, klinični farmacevt.
Objavljeno v DKUM: 22.04.2024; Ogledov: 278; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (1,31 MB)

8.
Correlations between infant mortality and recommended immunization schedules against vaccine-preventable diseases in Slovenia
Mateja Rakuša, Božena Pejković, Ivan Krajnc, Alenka Kraigher, 2017, izvirni znanstveni članek

Ključne besede: program cepljenja, nalezljive bolezni, vzroki smrti, stopnja umrljivosti dojenčkov
Objavljeno v DKUM: 09.04.2024; Ogledov: 187; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (237,40 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

9.
Sporadic Creutzfeldt-Jacob disease : a case report
Sonja Mandjikoska, Gordana Horvat-Pinterić, 2018, drugi znanstveni članki

Ključne besede: Creutzfeldt-Jacobova bolezen, prionske bolezni, nevrodegenerativne bolezni
Objavljeno v DKUM: 05.04.2024; Ogledov: 284; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (144,16 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...
Gradivo je zbirka in zajema 1 gradivo!

10.
Iskanje izvedeno v 0.27 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici