| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 84
Na začetekNa prejšnjo stran123456789Na naslednjo stranNa konec
1.
Vloga čustvene valence pri vplivu socialne opore na zaznavo bolečine : EEG raziskava
Jana Verdnik, 2024, magistrsko delo

Opis: Ljudje smo nenehno vpeti v socialni kontekst, zato na naše doživljanje bolečine vplivajo tudi drugi posamezniki. Še posebej socialna opora bližnjega se kaže kot eden izmed dejavnikov, ki vpliva na posameznikovo zaznavanje bolečine, spremeni pa lahko tudi čustveno počutje in možgansko aktivnost ob bolečini. Namen magistrskega dela je bil preučiti vpliv socialne opore na doživljanje neprijetnosti bolečine in mediatorsko vlogo čustvene valence ter z bolečino povezanih EEG potencialov v tem odnosu. Izvedli smo EEG raziskavo, v kateri so udeleženke prejemale boleče električne impulze v dveh pogojih – med prisotnostjo romantičnega partnerja po video povezavi (socialna opora) ali njegovo odsotnostjo (odsotnost opore). Na vzorcu 40 udeleženk smo ugotovili, da je bila ob prisotnosti socialne opore ocena čustvene valence višja, predvsem pa ocena neprijetnosti nižja kot v pogoju brez nje. Z uporabo večnivojskih mediacijskih modelov smo nadalje pokazali, da imajo v odnosu med socialno oporo in neprijetnostjo bolečine mediatorsko vlogo tako čustvena valenca kot tudi zgodnji in pozni z bolečino povezani EEG potenciali, natančneje N100 in P300. Vsak izmed teh potrjenih mediatorjev ponuja ločeno razlago nižjih ocen neprijetnosti bolečinskih dražljajev ob socialni opori, načeli pa smo tudi preučevanje njihove morebitne medsebojne časovne dinamike, a ta še ni pojasnjena v celoti. Naši rezultati so večinoma skladni z obstoječo literaturo in tako predstavljajo nadgradnjo ter razširitev razumevanja tega področja.
Ključne besede: socialna opora, bolečina, čustvena valenca, EEG
Objavljeno v DKUM: 11.09.2024; Ogledov: 1; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

2.
Nefarmakološki pristopi obvladovanja bolečine pri pacientih z demenco
Živa Špilak, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: V svetu je vse več ljudi obolelih za demenco, kar predstavlja velik problem sodobne družbe, saj se življenjska doba veča. Ljudje z demenco pogosto izkusijo bolečino, ki je v večini primerov zanemarjena, saj oboleli za demenco v naprednem stadiju ne znajo izraziti ali opisati bolečine in to predstavlja problem pri ocenjevanju stanja in zdravljenju. Namen zaključnega dela je bil ugotoviti učinkovitost nefarmakoloških intervencij pri obvladovanju bolečine pri pacientih z demenco. Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Pregledali smo znanstveno literaturo v mednarodnih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL (EBSCO), Cochrane Library, ScienceDirect ter dodatno v iskalniku Google Učenjak na podlagi vključitvenih in izključitvenih kriterijev. Potek iskanja smo prikazali s pomočjo PRISMA diagrama. Izvedli smo analizo in sintezo literature in oceno moči dokazov z uporabo hierarhije dokazov. Rezultati: Identificirali smo 144 zadetkov, od tega smo v končno analizo vključili 7 raziskav. Ugotovili smo, da so intervencije s petjem oziroma glasbeno terapijo (n = 6), aromaterapija (n = 1), slikanjem (n = 3), masažo (n = 6), akupresuro ušes (n = 2), refleksoterapijo (n = 2), telesno vadbo (n = 3), programom igralnih dejavnosti (n = 4) in z robotom (n = 3) učinkovite pri zmanjševanju bolečino pri obolelih za demenco. Razprava in zaključek: Najučinkovitejše nefarmakološke intervencije za lajšanje bolečine pri obolelih za demenco so intervencije z glasbeno terapijo, refleksoterapijo in programom igralnih dejavnosti. Nefarmakološki intervenciji, ki sta vključevali vadbo in družbeno aktivnost, sta bili neučinkoviti. Potrebne so nadaljnje raziskave, saj intervencij niso izvajali dovolj pogosto, da bi dobili realne rezultate.
Ključne besede: demenca, bolečina, lajšanje bolečine, nefarmakološki pristopi
Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 35; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

3.
Učinkovitost ingverja za lajšanje bolečin pri ženskah s primarno dismenorejo
Vesna Kohne, 2024, magistrsko delo

Opis: Uvod: Primarna dismenoreja je pogosta težava žensk, ki jo zaznamuje bolečina. V literaturi se opisujejo pozitivni učinki uporabe ingverja za osteoartritis, tesnobo pri bolnikih z opeklinami, vnetnem odzivu pri kardiorespiratorni vadbi. Zato je bil namen magistrskega dela raziskati učinkovitost ingverja za lajšanje bolečin pri ženskah s primarno dismenorejo. Metode: Izvedli smo pregled literature. Iskanje je potekalo v podatkovnih bazah Cochrane Library, Sage Journals, PubMed in CINAHL Ultimate (EBSCOhost). Postopek pregleda literature smo prikazali s PRISMA diagramom. Vključene raziskave smo prikazali v evalvacijski tabeli in jih razvrstili s pomočjo hierarhije dokazov v nivoje. Izvedli smo kritično oceno po JBI. S sintezno tabelo smo opisno prikazali izide raziskav. Rezultati: V končni pregled in analizo smo vključili sedem člankov. Od tega trije spadajo v nivo ena, štirje pa v nivo dva po hierarhiji dokazov. Vsi članki poročajo, da ingver zmanjša intenzivnost bolečine, dva pa poročata o pozitivnem vplivu ingverja na čas trajanja bolečin pri primarni dismenoreji. Razprava in zaključek: Ugotovili smo, da je ingver učinkovit za lajšanje bolečin pri primarni dismenoreji. Njegovo uživanje zmanjša intenzivnost bolečin, občasno pa tudi skrajša njihovo trajanje. V primerjavi s farmakološkim načinom zdravljenja je uživanje ingverja bolj varno, enostavno in cenovno ugodno, vendar je tovrstnih raziskav, ki bi to potrjevale, malo. Zato se pojavlja težnja po dodatnem raziskovanju na tem področju za uporabo ingverja kot zdravila za primarno dismenorejo v vsakdanji praksi.
Ključne besede: ingver, primarna dismenoreja, bolečina
Objavljeno v DKUM: 03.09.2024; Ogledov: 27; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (754,07 KB)

4.
Ocenjevanje bolečine pri pacientih v urgentnih centrih
Uroš Vidmar, 2023, magistrsko delo

Opis: Bolečina je najbolj pogost simptom pri pacientih v urgentnih centrih. Uporaba ocenjevalnih lestvic omogoča zdravstvenim delavcem, da ocenjujejo bolečine pri pacientih in da se odločajo o nadaljnjih aktivnostih v okviru procesa zdravstvene nege. Na podlagi pregleda literature smo želeli ugotoviti, katere ocenjevalne lestvice so najpogosteje uporabljene v urgentnih centrih.
Ključne besede: bolečina, ocenjevanje bolečine, urgentni center
Objavljeno v DKUM: 11.12.2023; Ogledov: 537; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (1,28 MB)

5.
Nefarmakološke intervencije za zmanjšanje bolečine pri bolnikih z multiplo sklerozo
Lana Friš, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Multipla skleroza je kronična vnetna bolezen osrednjega živčevja, ki najpogosteje prizadene mlade odrasle. Pogost simptom, ki se pojavlja pri večini bolnikov z multiplo sklerozo, je bolečina. Za zmanjšanje bolečine se ob farmakoloških uporabljajo tudi nefarmakološke intervencije. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda znanstvene literature raziskati, kako nefarmakološke intervencije zmanjšajo bolečino pri bolnikih z multiplo sklerozo. Metode: Pregledana je bila znanstvena literatura. Iskani so bili članki izključno v angleškem jeziku v naslednjih podatkovnih bazah: MEDLINE, PubMed, CINAHL, Cochrane Library, Web of Science, Wiley ter SAGE. Potek iskanja literature je prikazan s pomočjo PRISMA diagrama. Opravljena je bila analiza in sinteza zbranih virov. Rezultati: V podatkovnih bazah smo našli 993 člankov, v analizo je vključenih 9 člankov. Na osnovi teh člankov obstajajo relevantni dokazi da nefarmakološke intervencije vplivajo na zmanjševanje bolečine pri bolnikih z multiplo sklerozo. Število raziskav o nefarmakoloških intervencijah za zmanjšanje bolečine je majhno. Razprava in zaključek: Nefarmakološke intervencije učinkovito zmanjšajo bolečino pri bolnikih z multiplo sklerozo. Pri večini intervencij so bolniki navajali opazno zmanjšanje bolečine. Nefarmakološke intervencije so dostopne, ugodne in učinkovite. Menimo, da bi se nefarmakološke intervencije morale pogosteje uporabljati za lajšanje bolečine pri bolnikih z multiplo sklerozo tako v bolnišničnem kot v domačem okolju.
Ključne besede: multipla skleroza, bolečina, zmanjšanje, nefarmakološke intervencije
Objavljeno v DKUM: 10.08.2023; Ogledov: 635; Prenosov: 160
.pdf Celotno besedilo (828,41 KB)

6.
Ergonomski pristop k preprečevanju pojava bolečine v hrbtenici pri medicinskih sestrah
Blanka Zakšek, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Medicinske sestre so pri svojem delu izpostavljene visokim obremenitvam. Premeščanje težkih bremen in prisilne drže povzročajo poškodbe mišično skeletnega dela hrbtenice zlasti ledvenega, vratnega in križnega predela, kar povzroča bolečine in delavca onesposobi za delo. Študije po svetu nakazujejo na resen problem med zdravstvenimi delavci, saj bolečina v križu delavca onesposobi za delo in povzroča daljšo odsotnost z dela hkrati pa vpliva tudi na kvaliteto opravljenega dela in zadovoljstvo delavca. Ergonomija pomembno vpliva na preprečevanje pojava bolečin v hrbtenici pri zdravstvenih delavcih, saj z dosledno in pravilno uporabo ergonomskih pripomočkov preprečujemo nastanek okvar na predelu hrbtenice in s tem pojava bolečine. Metode: pri izdelavi zaključnega dela smo uporabili sistematičen pregled literature. Literaturo smo sistematično pregledali v končno analizo pa smo vključili 14 člankov, 11 tujih in 3 slovenske. Rezultati: pri analizi člankov smo prišli do zaključka, da je za preprečevanje pojava bolečine v hrbtenici pomembna prepoznava dejavnikov tveganja in pravočasno in celovito ukrepanje tako zaposlenih, celotnega tima in vodstva ter preventiva. Pomembno je razumevanje ergonomije organizacija dela, skrb za lastno dobro počutje in dobro telesno kondicijo. Razprava in sklep: pomembno je, da so zdravstveni delavci izobraženi na področju ergonomije in da se zavedajo pomena uporabe ergonomskih tehnik in pripomočkov pri svojem delu. Organizacija dela in zaposleni na vodilnih položajih pa se morajo zavedati pomena varnega in zdravega delovnega okolja ter strmeti k temu, da zagotavljajo ergonomsko delovno okolje z ergonomskimi pripomočki in delovno opremo.
Ključne besede: ergonomija, medicinska sestra, bolečina v hrbtenici, zdravstvena nega, dom za ostarele
Objavljeno v DKUM: 13.07.2023; Ogledov: 595; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (841,36 KB)

7.
Nefarmakološki načini lajšanja menstrualne bolečine pri ženskah s primarno dismenorejo
Jana Kardinar, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod: Primarna dismenoreja pomeni prisotnost krčevite bolečine v času menstruacije, za lajšane katere ženske najpogosteje uporabljajo nesteroidne antirevmatike in oralne kontraceptive, vendar so ta zdravila pri nekaterih kontraindicirana ali povzročajo neželene učinke. V teh primerih si lahko pomagajo z nefarmakološkimi ukrepi za lajšanje menstrualnih bolečin. Namen zaključnega dela je ugotoviti, s katerimi nefarmakološkimi načini si ženske s primarno dismenorejo lajšajo bolečine in kakšna je njihova učinkovitost. Metode: V podatkovnih bazah PubMed in ScienceDirect smo za izdelavo zaključnega dela poiskali raziskave, pri čem smo si pomagali z iskalnim nizom in zastavljenimi omejitvami. Potek iskanja smo predstavili s pomočjo PRISMA diagrama. Moč dokazov smo razvrstili s pomočjo hierarhije dokazov. Analizo in sintezo smo predstavili deskriptivno ter v obliki tabele. Rezultati: Raziskave so pokazale veliko različnih nefarmakoloških načinov lajšanja menstrualne bolečine pri primarni dismenoreji. Nefarmakološki ukrepi, ki so se izkazali za učinkovite, so: akupunktura, injiciranje vitamina K3 v akupunkturne točke, transkutana električna živčna stimulacija, uživanje izvlečkov Erynga, ekstrakorporalna terapija z udarnimi valovi, moksibustija, medicinski taping, terapija z nizko stopnjo svetlobe in uživanje ingverja ter površinska uporaba ingverjevega olja. Razprava in zaključek: Ženske s primarno dismenorejo imajo na razpolago veliko možnosti za nefarmakološko lajšanje menstrualnih bolečin. Ena izmed bolj raziskanih je akupunktura. Značilnost nefarmakoloških ukrepov za zmanjševanje menstrualne bolečine je, da imajo zelo malo stranskih učinkov, pogosto pa jih sploh ni. Nekateri so primerni tudi za uporabo doma in za vsakodnevno uporabo.
Ključne besede: menstruacija, primarna dismenoreja, menstrualna bolečina, nefarmakološki ukrepi, ženske
Objavljeno v DKUM: 22.05.2023; Ogledov: 639; Prenosov: 180
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

8.
Primerjava epiduralne analgezije in intravenske aplikacije remifentanila za lajšanje bolečine med porodom
Martina Grebenc, 2022, magistrsko delo

Opis: Uvod: Epiduralna analgezija in analgezija z intravensko aplikacijo remifentanila spadata med farmakološke oblike lajšanja porodne bolečine. Namen raziskave je primerjati lajšanje porodne bolečine med epiduralno analgezijo in intravensko aplikacijo remifentanila, saj predstavlja porod eno izmed hujših bolečin. Metode: V raziskavi smo uporabili kvantitativno metodo dela, izvedli smo primerjalno študijo, v kateri je sodelovalo 60 porodnic, ki so za lajšanje porodne bolečine izbrale epiduralno analgezijo ali infuzijo remifentanila. Ob lajšanju bolečine smo raziskali neželene učinke pri materi in otroku ter vpliv na dolžino in potek poroda. Podatke smo pridobili s pomočjo vnaprej pripravljenih obrazcev in jih obdelali v programu SPSS Statistics. Podatkom smo pred testiranjem preverili normalnost porazdelitve s pomočjo Shapiro Wilkov testa in uporabili neparametričen Mann-Whitney U-test, ki nam je podal informacijo ali je med raziskovanima skupinama prisotna statistično značilna razlika. Pri statističnem testu smo uporabili 5-odstotno stopnjo tveganja. Rezultati: Porodnice z epiduralno analgezijo ocenjujejo bolečino po lestvici VAS nižje kakor tiste, ki so izbrale intravensko aplikacijo remifentanila po 15 min (3,63 proti 6,63), 30 min po aplikaciji (1,90 prot 6,33) in ob iztisu (5,00 proti 7,17). Porod traja dalj časa pri porodnicah z epiduralno analgezijo, za katero se po večini odločijo prvorodke. Razlike v oceni APGAR otroka niso ugotovljene. V enakem številu se je porod končal z vaginalnim porodom (n = 27) in s carskim rezom (n = 3) pri obeh metodah. Neželeni učinki so bili ugotovljeni pri obeh metodah pri porodnici, pri otroku pa v minimalni pojavnosti. Razprava in sklep: Lajšanje bolečine z epiduralno analgezijo se je pokazalo za bolj učinkovito z manj neželenih učinkov. Obe metodi sta varni za porodnico in otroka.
Ključne besede: Epiduralna analgezija, remifentanil, porodna bolečina
Objavljeno v DKUM: 19.12.2022; Ogledov: 547; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (1,13 MB)

9.
Vpliv psihofizioloških dejavnikov na učinkovitost tehnike MAVITI pri osebah z bolečino fantomskega (spodnjega) uda po amputaciji : magistrsko delo
Petra Pirc, 2022, magistrsko delo

Opis: Zaznavanje bolečine v predelu amputiranega uda imenujemo bolečina fantomskega uda. Za zdravljenje fantomske bolečine je v uporabi preplet farmakoloških in nefarmakoloških pristopov, saj dolgoročni učinki metod zdravljenja niso pojasnjeni. V literaturi zasledimo, da obstaja tudi psihološka razlaga za njen nastanek. Na fantomsko bolečino prav tako vplivajo psihofiziološki dejavniki, kot so stres, anksioznost, depresivnost in močna čustva. Manj pa je poznan vpliv psihofizioloških dejavnikov na terapije za zdravljenje bolečine. V magistrskem delu preučujemo, kako psihofiziološki dejavniki moderirajo učinek izbrane metode MAVITI na zmanjšanje fantomske bolečine pri pacientih z amputacijo spodnjega uda. Specifično nas zanima, kako stopnja stresa, anksioznosti in depresivne simptomatike, pacientovo pričakovanje o izidu zdravljenja, interoceptivno zavedanje in variabilnost srčnega utripa pred terapijo vplivajo na učinek MAVITI na zmanjšanje fantomske bolečine. Dodatno smo eksplorirali ali razlika v stresu, anksioznosti in depresivni simptomatiki po terapiji moderira učinek MAVITI na zmanjšanje fantomske bolečine. Učinek psihofizioloških dejavnikov smo preverjali v dveh skupinah v okviru dvotedenske intervencije. Skupina deset pacientov je poleg običajne konvencionalne terapije izvajala še dodatno tehniko MAVITI za zmanjšanje fantomske bolečine dva tedna. Kontrolna skupina deset pacientov pa je bila izpostavljena le običajni konvencionalni terapiji. V pričujoči raziskavi smo uporabili pet merskih pripomočkov, štiri psihološke vprašalnike in napravo Savvy za merjenje EKG. Rezultati kažejo, da obravnavani psihofiziološki dejavniki ne moderirajo odnosa med MAVITI in zmanjšanjem bolečine fantomskega uda. Dodatna terapija MAVITI se je izkazala za pomemben napovednik razlike v fantomski bolečini po terapiji z MAVITI neodvisno od stopnje razlike v anksioznosti, stresu in depresivni simptomatiki. Ker pa je preučevani vzorec premajhen za zanesljiva spoznanja, hkrati pa to področje še ni bilo raziskano, lahko le sklepamo, ali je rezultat posledica problematičnega vzorca ali tehnike, ali pa preučevani psihofiziološki dejavniki resnično nimajo vpliva na vpliv MAVITI na zmanjšanje bolečine. Ugotovitve študije tako nakazujejo na potrebo po nadaljnjem raziskovanju psihofizioloških dejavnikov v odnosu do izbrane terapije za zdravljenje fantomske bolečine in v odnosu do bolečine pri pacientih po amputaciji. Ponujajo pa tudi razmislek o morebitnem nadaljnjem raziskovanju vloge psihofizioloških dejavnikov pri uporabi nove metode MAVITI za zdravljenje fantomske bolečine.
Ključne besede: fantomska bolečina, psihofiziološki dejavniki, zdravljenje, terapija MAVITI
Objavljeno v DKUM: 05.08.2022; Ogledov: 785; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

10.
Monitoring indeksa nociceptivne bolečine med splošno anestezijo
Monika Grušovnik Smodiš, 2022, magistrsko delo

Opis: Uvod: Po splošni anesteziji se bolečina pojavi pri vsakem bolniku, razlikuje se le po jakosti, zato je zelo pomembno, da poskrbimo za lajšanje bolečine med in tudi po operativnem posegu. Monitoring, ki je trenutno še med novejšimi neraziskanimi metodami je ANI-monitor, ki nam lahko zelo pomaga pri odkrivanju ter zmanjševanju bolečine v prihodnosti. Namen raziskave je bil ugotoviti kako se ANI spreminja v uvodu in vzdrževanju splošne anestezije in ali lahko na podlagi rezultatov pravočasno apliciramo analgetike ter tako zmanjšamo intraoperativno in pooperativno bolečino. Metode: Raziskavo smo izvedli v obdobju od novembra 2021 do konca decembra 2021. Raziskovalni vzorec je zajemal pet bolnikov, ki so bili operirani v splošni anesteziji. Izbrani so bili po priložnostnem vzorcu. Pri bolnikih smo s pomočjo ANI-monitoringa merili globino ANI-indeksa pred in po opazovanih aktivnostih. Rezultati: Ugotovili smo, da so se spremenljivke, ki smo jih dobili, pokazale za učinkovite, saj smo pri vsakem stanju na monitorju zaznali, kdaj se je bolečina povečala, in kdaj zmanjšala ob aplikaciji analgetikov. Izstopal je le en bolnik, pri katerem smo opazili, da je ob aplikaciji opioidnega analgetika prišlo do odstopanja, saj je je pri njem pulz povečal. Ugotavljamo da je največji padec ANI-indeksa bil dosežen pri vstavitvi dihalne cevke. Najmanjši indeks je bil zabeležen 28, največji pa 65. Prav tako pa je pri vseh bolnikih bilo opaziti padec ANI-indeksa pri kirurški inciziji in sicer najnižji indeks je bil 29, najvišji dosežen indeks pa 77. Razprava in sklep: Naše ugotovitve kažejo, da je ANI-monitoring lahko v prihodnosti zelo velika pomoč pri odkrivanju in zmanjševanju akutne ali kronične bolečine ob različnih bolečinskih stanjih. Glede na rezultate menimo, da bi bilo treba opraviti še kakšno raziskavo tudi pri budnih bolnikih, ter tudi pri operativnih posegih, ki so nujni.
Ključne besede: ANI-monitoring, nociceptivna bolečina, splošna anestezija, bolečina
Objavljeno v DKUM: 29.06.2022; Ogledov: 700; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (2,75 MB)

Iskanje izvedeno v 5.89 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici