| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 51
Na začetekNa prejšnjo stran123456Na naslednjo stranNa konec
1.
Mednarodni oboroženi spopadi: načini in sredstva vojskovanja : magistrsko delo
Matija Kovač Vrbnjak, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu so obravnavani mednarodni oboroženi spopadi, načini vojskovanja in sredstva vojskovanja, torej orožja in orožni sistemi, ki se v oboroženih spopadih uporabljajo. Delo tako vsebuje splošen opis mednarodnih (in nemednarodnih) oboroženih spopadov, predstavitev nekaterih tipičnih načinov vojskovanja in nekaterih skupin orožij, tako konvencionalnih kot orožij za množično uničenje. Obdelana pa so tudi orožja, ki so se pojavila šele v bližnji preteklosti in se še intenzivno razvijajo. Nadalje je podan pregled nekaterih najpomembnejših pravnih virov zadevnega področja, kot sta haaško in ženevsko pravo, na koncu pa je podan še kratek opis (sodobnega) mednarodnega humanitarnega prava, vključno z njegovo uporabo in opisom dejavnosti organizacije, ki predstavlja simbol tega pravnega področja – Mednarodnega odbora Rdečega križa.
Ključne besede: vojno stanje, haaške konvencije, ženevske konvencije, vojskovanje na kopnem, jedrsko orožje, biološko orožje, avtonomno orožje, humanitarno pravo
Objavljeno v DKUM: 20.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (1,88 MB)

2.
Tehnologija zelene ekstrakcije biološko koristnih učinkovin iz alg : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
David Öri, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se osredotoča na raziskovanje in optimizacijo postopka zelene ekstrakcije biološko aktivnih spojin iz alg, s posebnim poudarkom na pridobivanju barvila fukoksantina, pomembnega karotenoida z velikim potencialom za uporabo v prehrambni in farmacevtski industriji. Eksperimentalni del je določen z predhodno obdelavo in optimizacijo pogojev superkritične ekstrakcije s pomočjo programa Design Expert, kjer smo preučevali vpliv različnih parametrov, kot sta tlak in temperatura na vsebnost fukoksantina v ekstraktih. Rezultati so pokazali, da superkritična ekstrakcija omogoča pridobivanje višjih vsebnosti fukoksantina v primerjavi z drugimi metodami. Ekstraktu, pridobljenemu s superkritično ekstrakcijo pri optimalnih pogojih (40 °C in 331 bar), ki je izkazoval najvišje vrednosti fukoksantina (52,67 mg fukoksantina/g ekstrakta), smo nadalje določili še vsebnost totalnih fenolov, proantocianidinov in antioksidantov. Poleg tega smo ocenili tudi njegov protimikrobni potencial, tako kot tudi ekstraktom, pridobljenim z metodo ultrazvočne ekstrakcije. Rezultati so pokazali, da je superkritična ekstrakcija učinkovitejša pri pridobivanju komponent, ki delujejo protimkrobno, v primerjavi z ultrazvočno ekstrakcijo, kar se je kazalo z nižjo MIC vrednostjo superkritičnih ekstraktov. S tem smo pridobili celosten vpogled v koristne lastnosti ekstrakta ter njegovo učinkovitost pri različnih aplikacijah.
Ključne besede: alge, superkritična ekstrakcija, fukoksantin, biološko aktivne spojine, protimikrobni potencial
Objavljeno v DKUM: 05.09.2024; Ogledov: 76; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (2,81 MB)

3.
Strupi ali nadaljevanje politike z drugimi sredstvi
Ladko Korošec, 2007, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Ključne besede: terorizem, bioterorizem, biološko orožje, strupi
Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 84; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,00 MB)

4.
Nekonvencionalni terorizem - stalna ali naraščajoča grožnja mednarodni skupnosti?
Matjaž Kotnik, 2006, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Ključne besede: terorizem, biološko orožje, kemično orožje, nekonvencionalno orožje
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 137; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (296,77 KB)

5.
Izolacija kapsaicinoidov iz različnih vrst čili paprik : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Melani Vengust, 2023, diplomsko delo

Opis: Čili je začimba, ki prihaja iz rodu rdečih paprik. Izvira iz Amerike. Pri pripravi hrane se uporablja že pet tisočletij. Poznamo pet osnovnih vrst čilijev in več kot 3000 različic. Pri diplomskem delu smo se odločili, da bomo uporabili posušene paprike lokalnega pridelovalca naslednjih vrst: Bird´s Eye, kajenska paprika, Lemon drop in Carolina Reaper. Čili vsebuje pekoče spojine kapsaicinoidov, ki jih najdemo največ v placenti, kjer so zraščena semena. Oljnate spojine kapsaicinoidov delimo na nordikapsaicin, dihidrokapsaicin in kapsaicin, ki ga je v pekočih paprikah največ. Topen je v organskih topilih, zato smo se odločili za uporabo etanola in dimetil sulfoksida. Izvedli smo različne ekstrakcijske metode (ultrazvočna ekstrakcija, ekstrakcija po Soxhletu, vroča in hladna maceracija). Za določanje kapsaicinoidov smo uporabili tekočinsko kromatografijo z masno spektrometrijo (LC-MS/MS). Na podlagi teh rezultatov smo določili indeks pikantnosti. UV/VIS spektrofotometrijo smo uporabili za določanje antioksidativnega potenciala, totalnih fenolov in proantocianidinov. Pri beleženju dobljenih podatkov smo si pomagali s programom Excel, programskim jezikom R in integriranim razvojnim okoljem RStudio. Rezultati kažejo, da je izkoristek ekstrakcij najvišji pri kajenski papriki v primeru vroče maceracije z dimetil sulfoksidom. Najvišjo antioksidativno aktivnost ima ekstrakt iz vzorca Carolina Reaper, pridobljen z vročo maceracijo s topilom dimetil sulfoksid. Najvišjo vsebnost totalnih fenolov ima etanolni ekstrakt iz vzorca Carolina Reaper, pridobljen s Soxhletovo ekstrakcijo. Vsebnost proantocianidinov je najvišja pri vrsti Bird´s Eye, v primeru Soxhletove ekstrakcije z etanolom. Največ kapsaicinoidov ima vrsta Carolina Reaper, vsebnost je najvišja v etanolnih ekstraktih. Prišli smo do ugotovitve, da ima v splošnem največjo vsebnost kapsaicinoidov čili Carolina Reaper, kar sovpada tudi z največjo vrednostjo na Scovillovi lestivci. Vsebnost pekočih snovi in vrednost skovilov pada v naslednjem vrstnem redu: Carolina reaper, Bird's Eye, kajenska paprika in Lemon Drop. Zaradi mnogih pozitivnih učinkov čilija vse pogosteje zasledimo njegovo uporabo v farmaciji, medicini in prehrani. To je tudi razlog, da je vedno več raziskav na tem področju.
Ključne besede: Čili, kapsaicinoidi, kromatografija, spektrofotometrija, biološko aktivne komponente.
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 530; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (3,12 MB)

6.
Izbira metode za določevanje antioksidativne aktivnosti biološko aktivnih komponent : magistrsko delo
Živa Nekrep, 2023, magistrsko delo

Opis: Antioksidanti so spojine, ki so zmožne inhibirati oksidacijo s čimer ščitijo organizem pred obolenji, povzročenimi s prostimi radikali. V magistrskem delu smo želeli določiti optimalno metodo za določanje antioksidativne aktivnosti biološko aktivnih komponent glede na njihovo strukturo in topnost. Uporabili smo sintetične spojine, ki izkazujejo biološko aktivnost, med katere spadajo askorbinska kislina, butiliran hidroksi toluen, kofein, klorogenska kislina, resveratrol, rutin in teofilin ter ekstrakte iz naravnih surovin, tj. CBD, črna kumina, šipek in zelena kava, ki smo jih pripravili z mletjem in ultrazvočno ekstrakcjio ter uparevanjem z rotacijskem uparjalnikom. Raztopine sintetičnih spojin in ekstraktov smo pripravili v metanolu ter testirali njihove antioksidativne lastnosti z DPPH, CUPRAC, s FRAP in z ORAC testom ter β-karotensko metodo. Dobljene rezultate smo ovrednotili glede na kemijske lastnosti in strukturo spojine ter sklepali, katera izmed antioksidativnih metod je najbolj primerna za določevanje antioksidativne aktivnosti.
Ključne besede: Antioksidanti, biološko aktivne komponente, testi antioksidativnosti, DPPH, FRAP, CUPRAC, ORAC, β-karotenska metoda
Objavljeno v DKUM: 21.07.2023; Ogledov: 627; Prenosov: 62
.pdf Celotno besedilo (2,96 MB)

7.
Modul za upravljanje in optimizacijo procesa na čistilni napravi : magistrsko delo
Kristjan Weissenbach, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen modul za upravljanje in optimizacijo čistilne naprave, ki je zasnovan kot digitalni dvojček, ki ga bi operaterji lahko uporabljali za namene optimizacije in testiranja. Opisano je splošno delovanje čistilne naprave ter tehnološki opis biološkega čiščenja. Predstavljene in opisane so komponente programske in strojne opreme, ki se uporabljajo v modulu, skupaj s komunikacijskim protokolom. Pojasnjena je konfiguracija matematičnega modela čistilne naprave in njegova uporaba. V nadaljevanju je prikazana implementacija dveh regulacijskih zank v notranjem procesu biološkega čiščenja in izdelava nadzornega sistema za spremljanje procesa ter prikaz meritev in testiranj regulacije.
Ključne besede: Čistilna naprava, OPC, digitalni dvojček, SCADA, biološko čiščenje
Objavljeno v DKUM: 14.07.2023; Ogledov: 463; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (5,26 MB)

8.
Korelacija med hipertenzijo in biološko starostjo in analiza njunega vpliva na smrtnost
Urša Deban, 2023, magistrsko delo

Opis: Uvod: Povišan krvni tlak oziroma hipertenzija je pomemben dejavnik tveganja srčno-žilnih in ledvičnih obolenj. Biološko starost lahko izračunamo na podlagi klinično merljivih parametrov. Metode: Z namenom analize korelacije med hipertenzijo in biološko starostjo in njuno povezanostjo s smrtnostjo smo analizirali podatke iz podatkovne zbirke NHANES, ki vsebuje podatke o zdravstvenem stanju ameriških prebivalcev. Iz podatkovne zbirke NCHS pa smo pridobili podatke o smrtnosti. Izračunali smo biološko starost in analizirali statistično pomembnost razlik v krvnem tlaku in biološkem staranju med različnimi demografskimi skupinami. Z modelom logistične regresije smo primerjali napovedno moč krvnega tlaka in staranja na smrtnost. Paciente smo razdelili v tri skupine glede na hipertenzivni status ter primerjali statistične parametre med njimi. Rezultati: Zaznali smo nizko korelacijo med krvnim tlakom in kronološko ter biološko starostjo, statistično pomembne razlike v biološkem staranju, ter krvnim tlakom in spolom. Ugotovili smo statistično pomembne razlike med nekaterimi, ne pa vsemi rasami. V analizi skupine hipertenzivnih pacientov nekatere razlike med demografskimi skupinami zbledijo. Izmed vseh testiranih spremenljivk se je kot najmočneje povezana s smrtnostjo pokazala ocena biološke starosti na podlagi krvnih meritev. Razprava in zaključek: Rezultati raziskave izpostavljajo pomen biološke starosti pri nastanku hipertenzije, nakazujejo razlike v krvnem tlaku med demografskimi skupinami in pomen biološke starosti pri oceni tveganja smrtnosti.
Ključne besede: hipertenzija, krvni tlak, biološko staranje, smrtnost, logistična regresija
Objavljeno v DKUM: 22.05.2023; Ogledov: 561; Prenosov: 98
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)

9.
Biorazgradljivost biološko razgradljive plastike v morski vodi : magistrsko delo
Lara Lizzi, 2022, magistrsko delo

Opis: Plastika je s svojim pojavom na trgu povzročila pravo revolucijo in predstavlja eno izmed velikih civilizacijskih rešitev. Njene ugodne lastnosti so vplivale na naše vsakodnevno življenje v takšni meri, da si težko predstavljamo življenje brez nje. Plastika je prerasla večino umetnih materialov in je že dolgo pod okoljskim nadzorom, obstojnost plastike v okolju povzroča velike okoljske probleme, saj pogosto konča v ekosistemih, kjer ni zaželena. Posebej kritična so morja iz katerih se plastika težje izloča in negativno vpliva na morske živali, ujete v odpadke, in povzroča problem nano/mikroplastike, ki vstopa v prehranjevalno verigo. V težnji po razvoju podobnemu materialu plastiki, vendar s hitrejšim časom razgradnje in manjšim negativnim vplivom na okolje se je razvila t.i. biorazgradljiva plastika. V raziskovalnem delu smo v obdobju 190 dni spremljali biološko razgradljive (polilaktična kislina, polilaktična kislina premazana s hitozanom in plastika na osnovi škroba) in nerazgradljive vzorce plastik (polipropilen), ki so bili izpostavljeni simuliranem morskem okolju. Metode s katerimi smo analizirali plastične vzorce so gravimetrija, goniometrija, infrardeča spektroskopija s Fourierjevo transformacijo, rentgenska difrakcija, termo-gravimetrična analiza in optična mikroskopija. Rezultati kažejo na stabilnost polipropilena v simuliranem morskem okolju, med tem ko lahko potrdimo degradacijo ostalih preučevanih biološko razgradljivih vzorcev s pomočjo uporabe več analiznih metod. Ob zaključku eksperimentalnega dela smo ugotovili, da je potrebno za določitev biorazgradljivosti uporabiti skupino analiznih tehnik, ki nam podajo vpogled v spremembe preučevanih vzorcev.
Ključne besede: Biološko razgradljiva plastika, razgradljivost, simulirana morska voda, polilaktična kislina.
Objavljeno v DKUM: 29.08.2022; Ogledov: 1058; Prenosov: 246
.pdf Celotno besedilo (5,21 MB)

10.
Analiza učinkovitosti delovanja čistilne naprave Veržej : diplomsko delo
Vito Nahberger, 2021, diplomsko delo

Opis: Komunalne čistilne naprave so nepogrešljiv del sodobnih strategij čiščenja odpadnih voda. Ena izmed njih je tudi čistilna naprava Veržej, ki deluje že 14 let. Zanimalo nas je, ali ČN še vedno ustreza sodobnim zakonskim smernicam in ali bi bilo mogoče sam proces čiščenja še izboljšati. Slednje smo ugotavljali s pomočjo proučevanja že znanih dejstev in analiz, ki smo jih izvedli v lastni zasedbi. Izsledki so pokazali, da ČN v glavnem še vedno dobro opravlja svoje delo, vendar pa bi bilo določene segmente kljub temu dobro preurediti. Bolje bi se lahko uredilo ravnanje z odpadnim blatom in odvajanje obdelane vode v naravo. Posodabljanje ČN Veržej ovira predvsem skromna količina sredstev, ki se v ta namen usmerjajo, težavo pa predstavlja tudi dejstvo, da objekt ni upravičen do sofinanciranja s strani Evropske unije, saj ne presega mejne kapacitete 2000 PE.
Ključne besede: Biološko čiščenje, čistilna naprava Veržej, komunalna odpadna voda, učinek čiščenja, izboljšave delovanja ČN, odpadno blato
Objavljeno v DKUM: 16.02.2022; Ogledov: 1158; Prenosov: 127
.pdf Celotno besedilo (2,95 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici