1. Odkrivanje krvnega dopinga v Republiki Sloveniji : diplomsko delo univerzitetnega študijaKristina Stojchevska, 2016, diplomsko delo Opis: Doping je največja problematika, s katero se srečujejo v različnih športnih disciplinah. Pojem dopinga je sestavljen iz več terminov, ki se nanašajo na substance in metode, ki se zlorabljajo za doseganje boljših rezultatov na tekmovanjih.
V diplomskem delu smo se osredotočili na krvni doping, njegove karakteristike, uporabo, pogostost zlorab ter njihovo preprečevanje in odkrivanje na območju Republike Slovenije. Največji problem odkrivanja krvnega dopinga predstavlja finančni vidik. Za izvajanje, testiranje in odkrivanje krvnega dopinga je pooblaščena Slovenska antidoping organizacija (SLOADO), ki se ravna po pravilih in protokolih Svetovne antidopinške agencije (WADA).
Krvni doping kot prepovedana metoda dopinga se uporablja predvsem pri vzdržljivostnih športih. Z manipulacijo krvi športniki poskušajo izboljšati svoje zmogljivosti in vzdržljivost. V Sloveniji se za odkrivanje krvnega dopinga uporabljajo nove metode, ki temeljijo na standardizirani analizi, odvzemu in transportu krvnih vzorcev ter vzorcev urina. Celoten postopek se izvaja v akreditiranih in standardiziranih laboratorijih, dobljeni rezultati pa se beležijo v biološkem potnem listu. Ključne besede: doping, prepovedane substance, prepovedane metode, krvni doping, odkrivanje, biološki potni list, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 18.11.2016; Ogledov: 1470; Prenosov: 127 Celotno besedilo (555,69 KB) |
2. Ugotavljanje krivde na podlagi športnikovega biološkega potnega lista : diplomsko delo univerzitetnega študijaPeter Dokl, 2012, diplomsko delo Opis: Strmenje k vse boljšim rezultatom je v vrhunski šport vpeljalo znanost. Na žalost se veliko število športnikov, v želji po kar najboljših rezultatih, odloči poseči po nedovoljenih snoveh in metodah, ki pa so, z razvojem znanosti, vse bolj in bolj prefinjene. Pogoj, da se taka praksa odkrije in ustrezno sankcionira, je razvoj organizacij proti dopingu in metod, ki se jih poslužujejo. Novi pristopi v boju proti dopingu so podvrženi skeptičnim mnenjem in kritikam, vendar se je biološki potni list že večkrat izkazal kot zanesljiva metoda v postopkih pred mednarodnim športnim razsodiščem.
V diplomskem delu smo obravnavali celoten postopek najnovejše metode dokazovanja krvnega dopinga, biološki potni list. Preučili smo pridobivanje materialnih dokazov, krvnih vzorcev, ter vrsto opravil, ki zagotavljajo avtentičnost in natančnost rezultatov, na podlagi katerih se kasneje uvede disciplinski postopek. Ključni del diplomskega dela je razlaga temelja biološkega potnega lista – vzdolžnega profila. Diplomsko delo sklenemo z opisom disciplinskega postopka in sklepom, v katerem so podane potrditve hipotez. Ključne besede: športniki, doping, prepovedane substance, odkrivanje, preprečevanje, biološki potni list, testiranja, vzorci, analize, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 26.04.2013; Ogledov: 3162; Prenosov: 162 Celotno besedilo (1,65 MB) |
3. Preiskovanje ter pravni vidiki dopinga v cestnem kolesarstvu : diplomsko delo univerzitetnega študijaJure Čadež, 2012, diplomsko delo Opis: Doping se v kolesarstvu pojavlja že od samih začetkov kolesarskih tekmovanj. Uvedba prepovedi uporabe določenih substanc ter metod je bila zato nujno potrebna za ohranitev smisla športa ter za zagotavljanje poštenih tekmovanj. Tekmovalci tako kot nekoč, tudi danes iščejo prepovedane ter nemoralne poti do uspeha, kar povzroča stalna zaostrovanje proti dopinške politike, ki jo vodi WADA.
Skozi diplomsko delo ugotovimo, da je boj proti dopingu dosegel izjemen uspeh v zmanjševanju deleža tekmovalcev, ki posegajo po uporabi prepovedanih substanc ali metod. Kljub temu pa je opazno, da je boj proti dopingu v takšni obliki kot je, morda že izkoristil svoj potencial, saj se je trend zmanjševanja odstotka pozitivnih testov ustavil, ter se v zadnjih letih giblje med 1,5% do 2%. Številna zaostrovanja ter višina zagroženih kazni na omenjeni odstotek ne vplivajo več.
Rezultati krajše ankete, izvedene med profesionalnimi kolesarji so pokazali, da so le-ti precej dobro ozaveščeni o vsebini liste prepovedanih substanc, čeprav bi lahko bilo njihovo znanje tudi boljše, saj mora precej kolesarjev večkrat pogledati ali je določena stvar na omenjeni listi ali ne. Enako bi lahko dejali tudi za poznavanje pravic med proti dopinško kontrolo. Število kolesarjev, ki pozna le bistvene stvari, je namreč nekoliko večje, kot bi sprva pričakovali.
V prihodnosti se bo boj proti dopingu zagotovo še zaostroval, dodatne skrbi pa povzročajo nove oblike dopinga, kot je denimo genski doping, proti kateremu trenutno še ni rešitve. Ključne besede: doping, prepovedane substance, protidopinški postopek, biološki potni list, šport, kolesarstvo, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 23.10.2012; Ogledov: 2781; Prenosov: 233 Celotno besedilo (585,45 KB) |