| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 154
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Kapitalska struktura in tanka kapitalizacija : študija primera obvladujočih družb v Sloveniji
Lidija Hauptman, Sašo Tič, 2014, izvirni znanstveni članek

Opis: Teorija opredeljuje kakovost kapitalske strukture zelo različno. Nanjo vplivajo številni dejavniki. Pri posojilih med povezanimi osebami (kot obliki dolžniškega financiranja) in prihrankih, ki jih dosežemo pri tej obliki financiranja, družbe ustvarijo t. i. davčni ščit, njegovo prekomerno izkoriščanje pa države omejujejo s pravilom tanke kapitalizacije. V prispevku smo analizirali spreminjanje kapitalske strukture na primeru izbranih obvladujočih družb v Sloveniji za obdobje 1997-2012. Raziskava razkriva, da se je delež dolžniškega financiranja po sprejetju pravila tanke kapitalizacije v letu 2004 in kljub njegovemu zaostrovanju povečeval.
Ključne besede: kapitalizacija, bilance, bilance stanja, financiranje, študije, študije primerov, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 06.09.2023; Ogledov: 265; Prenosov: 0

2.
Določitev vsebnosti legirnih elementov v železovih zlitinah : diplomsko delovisokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje
Monika Uremović, 2022, diplomsko delo

Opis: Železove zlitine so zaradi visoke uporabnosti prevladujoč proizvodni izdelek po vsem svetu, saj jih najdemo v vseh gospodarskih panogah. Danes je zavedanje o njihovih prednostih uporabe ter trajnosti razširila rabo, nekoč pa so njihovo uporabo omejevali začetni stroški. Le te lahko delno znižamo tako, da s pomočjo masnih bilanc izračunamo količino dodanega elementa, da dobimo zlitino zahtevane sestave. S tem je potrebno izvesti manj laboratorijskih analiz, tako pa prihranimo čas in stroške. Ponavljajoče izračune lahko izvajamo s programom Excel in programskim okoljem Force, ki uporablja programski jezik Fortran. Namen diplomske naloge je opredelitev masnih bilanc z matematičnim modelom za izračun določenih dodanih elementov v ogljikova in legirna jekla z uporabo računalniških programov. Pri tem predpostavljamo, da je izračun vnosa dodanih elementov v železovo zlitino zahtevane sestave s pomočjo masne enačbe natančen, saj le tako omogočimo cenejšo in natančnejšo izvedbo.
Ključne besede: železove zlitine, legirni elementi, masne bilance, matematični model, ogljikova jekla
Objavljeno v DKUM: 19.09.2022; Ogledov: 824; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (2,28 MB)

3.
Kataster energetskih porabnikov
Aleš Plavčak, 2017, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava kataster energetskih porabnikov v podjetju American & Efird (A&E Europe), sukanci d.o.o. , ki se odloča za energetski pregled podjetja in tako bo kataster energetskih porabnikov služil kot podlaga za nadaljnji energetski pregled. V diplomskem delu je tako prikazan popis vseh energetskih porabnikov v podjetju, kar pomeni popis režima obratovanja, njihovih moči, izkoristkov ter prikaz klasifikacij vhodnih in izhodnih energentov ter klasifikacije pretvorbe energij.
Ključne besede: kataster energetskih porabnikov, energetski pregled, učinkovita raba energije, energijske bilance, režimi obratovanja, izkoristki naprav, moč naprav
Objavljeno v DKUM: 06.09.2017; Ogledov: 1656; Prenosov: 128
.pdf Celotno besedilo (1,96 MB)

4.
PREDNOSTI UPORABE RAČUNOVODENJA PO NAČELU NASTANKA POSLOVNEGA DOGODKA ZA ANALIZIRANJE GOSPODARSKE UČINKOVITOSTI IN USPEŠNOSTI OBČIN
Eva Pivk, 2016, diplomsko delo

Opis: Računovodstvo lokalnih skupnosti ima za prioritetno nalogo, da verodostojno in transparentno prikazuje porabo javnega denarja. Uporabniki računovodskih informacij so na eni strani občani, ki imajo pravico vedeti, kako in za kaj se je porabil denar, na drugi strani pa potrebujejo informacije odločevalci, to so člani občinskih svetov in župani, ki morajo sprejemati odločitve v dobrobit svojih občanov. Pri izdelavi računovodskih informacij in bilanc se v slovenskih lokalnih skupnostih uporablja načelo denarnega toka, medtem ko je v večini držav Evropske unije že v veljavi računovodenje po načelu nastanka poslovnega dogodka, ki je celovitejše. Dobljene informacije so kompleksnejše, vendar je tudi pot, da pridemo do teh informacij bolj zahtevna. Potrebno je zajemanje daljšega časovnega obdobja, potrebne so računovodske listine za vse poslovne dogodke, potrebno je tudi znanje za pravilno evidentiranje vseh poslovnih dogodkov. Pri izdelavi bilanc v sedaj veljavni zakonodaji je v lokalni samoupravi poglaviten denarni tok. V nalogi je predstavljeno računovodenje po obeh načelih in razlike, ki nastanejo med njima.
Ključne besede: lokalna samouprava, proračun, bilance, računovodstvo, načelo nastanka poslovnega dogodka, načelo denarnega toka.
Objavljeno v DKUM: 18.08.2016; Ogledov: 1977; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (510,72 KB)

5.
Valji za trening kolesarjev z ventilatorjem
Primož Obal, 2016, magistrsko delo

Opis: V okviru magistrskega dela smo razvili valje za trening kolesarjev z aksialnim ventilatorjem, gnanim neposredno z uporabnikovo močjo. Ventilator opravlja funkcijo hlajenja uporabnika, obenem pa nudi dodatni upor pri kolesarjenju. Naprava vključuje tudi druge dodatne mehanizme, kot sta magnetna zavora in sistem longitudinalnega nihanja. Glavnina dela je posvečena karakteristikam naprave in karakteristikam ventilatorja, ki smo jih izmerili na izdelanem prototipu. Pri meritvah smo testirali dva različna rotorja ventilatorja. Na podlagi izmerjenih karakteristik in konstrukcijskih značilnosti posameznega rotorja smo se nato odločili za ustreznejšega. Rezultate izmerjene pogonske moči kolesarja smo uporabili za izračun energijskih bilanc za različne možne načine uporabe naprave. Izvedli smo tudi primerjavo pogonske moči kolesarja pri vožnji na napravi z močjo, potrebno pri vožnji v naravi. Ugotovili smo, da pogonska moč kolesarja na napravi pri priključenem ventilatorju zelo dobro sovpada z močjo pri vožnji v naravi po ravnini, dodatna magnetna zavora pa omogoča tudi simulacijo razmer pri vožnji v klanec. Na koncu smo glede na proizvodne stroške in želeno maržo izračunali še lastno in prodajno ceno našega izdelka in ugotovili, da je naša naprava konkurenčna v srednjem cenovnem razredu naprav, trenutno dostopnih na trgu.
Ključne besede: valji, ventilator, meritve, karakteristike, energijske bilance
Objavljeno v DKUM: 09.06.2016; Ogledov: 1644; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (5,82 MB)

6.
Procesne bilance : skripta
Majda Krajnc, Severina Oreški, Franc Purkeljc, 2012, univerzitetni, visokošolski ali višješolski učbenik z recenzijo

Ključne besede: Kemijsko inženirstvo, kemijsko računanje, Masne bilance, Numerične metode, Procesna tehnika, procesne bilance, Učbeniki za visoke šole
Objavljeno v DKUM: 30.12.2015; Ogledov: 2032; Prenosov: 135
URL Povezava na celotno besedilo

7.
8.
9.
POSLOVNI NAČRT ZA USTANOVITEV PLESNEGA DRUŠTVA X, D.O.O.
Mira Lovrekovič, 2012, diplomsko delo

Opis: Poslovni plan služi različnim ciljem, ki jih želimo doseči. Lahko se osredotočimo na uporabnika in ga zastavimo kot orodje za preverjanje poslovne ideje podjetnika ali managerskega tima ali pa kot pripomoček za pridobivanje finančnih sredstev. Glede na namen poslovnega plana pa lahko v grobem ločimo usmeritev v trženje novega proizvoda podjetja ali v financiranje potencialnih investitorjev v podjetje. Podjetje se ne sme zavajati z miselnostjo, da bodo kupci prišli sami po sebi, takoj ko bo pričelo s poslovanjem in ponudilo svoje proizvode in storitve na trgu. Podjetniško idejo je potrebno preučiti z vidika poslovnega okolja ter finančne upravičenosti, kar predstavlja poslovni plan.
Ključne besede: poslovni plan, poslovno okolje, finančne bilance, sodobni ples
Objavljeno v DKUM: 03.12.2012; Ogledov: 2437; Prenosov: 262
.pdf Celotno besedilo (746,34 KB)

10.
CELOVITO FINANČNO PREDRAČUNAVANJE V PODJETJU AJM D.O.O.
Vesna Žorman, 2012, diplomsko delo

Opis: Finančno računovodstvo je ena izmed ključnih področij za uspešno poslovanje in kot izziv sodobnih organizacij. Podjetju omogoča, da odpravi nepotrebne stroške, ki so bili rezultat prejšnjega poslovnega leta ter ostalih problemov kot so neuspešni projekti in njihovo neustrezno planiranje, predvsem pa veliki operativni stroški. Organizacije dandanes delujejo v obdobju intenzivnih sprememb, ki se odražajo na številnih področjih organizacije, zato jim predračunavanje prinaša, da na kakovosten, enostavnejši način prinašajo številne izboljšave za prihodnja poslovna leta. V diplomskem seminarju je tako predstavljen postopek celovitega finančnega predračunavanja v podjetju AJM d.o.o. V prvih poglavjih so opredeljeni osnovni pojmi in metode računovodskega predračunavanja. Predstavljena je tudi vsebina predračunskih računovodskih izkazov. V osrednjem delu diplomskega seminarja je obravnavan konkretni primer celovitega finančnega predračunavanja v podjetju AJM d.o.o., na kakšen način obravnavajo predračunavanje, s čim si pomagajo ter katere podatke potrebujejo za izdelavo predračunskega izkaza poslovnega izida, predračunskega izkaza bilance stanja ter predračunskega izkaza denarnih tokov. V poglavju predračunskega izkaza denarnih tokov so prikazane tudi konkretne vrednosti prejemkov od prodaje in izdatkov obravnavanega podjetja ter njihova razlaga. Ugotovili smo, da so prejemki od prodaje največji v poletnih mesecih, saj je takrat v poteku največ gradbenih objektov, medtem ko je v zimskih mesecih v podjetju t.i. »mrtva sezona«. V zadnjem poglavju je podana analiza hipoteze, ki smo si jo zastavili na začetku. Nazadnje pa so podane ugotovitve kakšnega pomena je predračunavanje za podjetje in kakšne so njegove koristi zanj.
Ključne besede: celovito finančno predračunavanje, predračunski izkaz poslovnega izida, predračunski izkaz bilance stanja, predračunski izkaz denarnih tokov, načrtovanje izdatkov, načrtovanje prejemkov
Objavljeno v DKUM: 23.11.2012; Ogledov: 2172; Prenosov: 314
.pdf Celotno besedilo (836,67 KB)

Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici