| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Prost pretok delovne sile in delovne migracije iz Pomurja na avstrijsko Štajersko
Lidija Horvat, 2015, magistrsko delo

Opis: Tematika magistrske naloge je usmerjena k vplivu prostega pretoka oseb na čezmejne delovne migracije med Pomurjem in avstrijsko Štajersko. Avstrija je 1. maja 2011 odpravila omejitve glede prostega gibanja delavcev iz Slovenije, zato pričakujemo, da ima ta ukrep pomemben vpliv na povečanje delovnih migracij predvsem v smeri iz Pomurja na avstrijsko Štajersko. V teoretičnem delu naloge postavljamo izhodišča za raziskovalni del. Zanima nas predvsem, kako delovnopravna zakonodaja Evropske unije, Slovenije in Avstrije ter sodelovanje med obema državama na področju trga dela pogojuje čezmejne delovne migracije. Zanima nas tudi, kakšne so razlike med regijama na gospodarskem in zaposlitvenem področju. Osrednji cilj naloge pa je raziskati razsežnost delovnih migracij med regijama po prehodnem obdobju, dejavnike, ki jih pogojujejo, ter njihove učinke na gospodarstvo regij, predvsem Pomurja. Zato v raziskovalnem delu naloge preverjamo, katero regijo bi za zaposlitev Pomurci raje izbrali, kakšne so delovne izkušnje že zaposlenih na avstrijskem Štajerskem ter kateri so tisti dejavniki, ki motivirajo posameznika za delo na avstrijskem Štajerskem. Naše ugotovitve kažejo, da so se delovne migracije iz Pomurja na avstrijsko Štajersko leta 2011 znatno povečale. Med dejavniki odločanja za delo na avstrijskem Štajerskem pa pomembno izstopa želja po boljšem zaslužku za isto ali podobno delo. Vendar se pomembnost tega in drugih dejavnikov razlikuje glede na socialno-demografske karakteristike posameznikov. Prišli smo tudi do sklepa, da čezmejne delovne migracije iz Pomurja na avstrijsko Štajersko prinašajo več pozitivnih kot negativnih učinkov v domači regiji.
Ključne besede: prost pretok delovne sile, čezmejne delovne migracije, delovnopravna zakonodaja, dejavniki in učinki delovnih migracij, Pomurje, avstrijska Štajerska
Objavljeno v DKUM: 27.05.2016; Ogledov: 1553; Prenosov: 177
.pdf Celotno besedilo (3,24 MB)

2.
ZAKONSKI OKVIR ZA OPRAVLJANJE TURIZMA NA KMETIJI
Adrijana Kumer, 2011, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo zapisali glavne točke iz Zakona o kmetijstvu in Zakona o gostinstvu, ki opredeljujejo opravljanje turizma na kmetiji. Opisali smo oblike turizma na kmetiji, glavne pogoje za delovanje turističnih kmetij ter zakonodajo, povezano s kategorizacijo in specializacijo turističnih kmetij ter obdavčitev dejavnosti turizma na kmetiji. Slovensko zakonodajo smo primerjali še z avstrijsko in prišli do ugotovitve, da je zakonodaja pri severnih sosedih fleksibilnejša in kmetu prijaznejša. Na turističnih kmetijah smo opravili intervjuje z nosilci turistične dejavnosti. Govorili smo o slabih točkah zakonodaje, o neskladju zakonov. Vprašali smo jih tudi, kaj bi pri zakonodaji spremenili in kako. S tem smo prišli do nekaj dobrih predlogov, kako spremeniti zakonodajo, da bi se več kmetov odločilo za to dodatno dejavnost.
Ključne besede: turizem, turizem na kmetiji, zakonodaja, kategorizacija, avstrijska zakonodaja
Objavljeno v DKUM: 13.12.2011; Ogledov: 1879; Prenosov: 200
.pdf Celotno besedilo (497,92 KB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici