| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 21
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
USB vmesnik za zajem avdio signalov : diplomsko delo
Tomaž Kajtna, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo vključuje razvoj USB vmesnika, katerega namen je razširiti povezljivost avdio naprav na osebne računalnike in omogočitev kakovostnega zajema ter predvajanja avdio signalov. Sprva je obrazloženo teoretično področje, kjer se zaključno delo poglobi v sorodne naprave, ki že obstajajo, digitalno signalno procesiranje ter USB komunikacijo med napravami. Sledi načrtovanje posameznih delov avdio vmesnika, kot so napajalno vezje, USB zvezdišče, avdio kodek, MIDI vmesnik ter tiskano vezje. Sledi obrazložitev postopkov izdelave vmesnika, načrtovanje vgradnje vezja v ohišje in na koncu še analiza meritev in rezultatov zaključnega dela.
Ključne besede: avdio vmesnik, protokol USB, digitalno signalno procesiranje, predojačevalnik
Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (17,22 MB)

2.
Spektralni analizator avdio signala
Andraž Brečko, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni razvoj, načrtovanje in izdelava analognega spektralnega analizatorja avdio signala. V grobem vezje sestavljajo aktivni pasovnoprepustni filtri drugega reda, detektorji vršne napetosti, logični del vezja, ki skrbi za pošiljanje signalov na prava mesta, ter zadnji, četrti del, ki je sestav prikazovalnikov in so končna enota vezja. Frekvenčni razpon analizatorja sega od 20 Hz do 20 kHz. Koraki med pasovi so odvisni od njihovega števila, v našem primeru pa celoten frekvenčni spekter delimo na 16 pasov. V delu najprej po segmentih predstavimo dele vezja, ki jih najprej teoretično obrazložimo, navedemo morebitne izračune in določevanje komponent ter predstavimo sheme ter tiskanine. Sledijo meritve in ugotovitve. Kljub možnim izboljšavam vezje deluje v skladu z zastavljenimi cilji.
Ključne besede: avdio signal, spektralna analiza, pasovnoprepustni filter, detektor vršne napetosti, preklopna vezja, stolpčni prikazovalnik
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (3,57 MB)

3.
Razvoj multifunkcijske zvočne postaje : diplomsko delo
Blaž Berden, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj multifunkcijske zvočne postaje. Zvočna postaja je sestavljena iz več delov, kjer vsak skrbi za določeno funkcionalnost. Prvi del skrbi za napajanje in zagotavlja potrebne napajalne napetosti, drugi del skrbi za sprejem avdio podatkov, tretji del pa, skrbi za ojačenje prejetih avdio signalov. V nalogi je najprej predstavljeno teoretično ozadje pri izbiri posameznih komponent, kateremu sledi povezovanje komponent in načrtovanje tiskanine v programskem okolju Altium Designer. Naslednji del predstavlja postavitev komponent na tiskanino in izvedbo povezav. Sledi izvedba meritev, programiranje in testiranje postaje.
Ključne besede: stikalni pretvornik, STM IDE, Arduino IDE, avdio ojačevalnik
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 439; Prenosov: 104
.pdf Celotno besedilo (4,48 MB)

4.
Močnostni ojačevalnik v D razredu delovanja : diplomsko delo
Florijan Plohl, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je izdelava stereo močnostnega ojačevalnika v D razredu delovanja. Primerjali smo različne razrede ojačevalnikov in podrobneje opisali delovanje ojačevalnikov v D razredu. Pri izvedbi ojačevalnika smo se omejili na uporabo diskretnih komponent razen za integrirana vezja operacijskih ojačevalnikov, primerjalnikov in krmilnikov vrat tranzistorjev. Opisali smo delovanje posameznih delov načrtovanega vezja in izvedli simulacije. Na končnem vezju smo izmerili njegove karakteristike in dokumentirali težave, ki so se pojavile v tej fazi.
Ključne besede: močnostni ojačevalnik, avdio ojačevalnik, tiskano vezje, LTSpice
Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 570; Prenosov: 74
.pdf Celotno besedilo (3,27 MB)

5.
Uporaba avdio-vizualnih sredstev pri likovnih dejavnostih v vrtcu
Klemen Auguštin, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo predstavlja varne in poučne načine uporabe avdio-vizualnih sredstev pri likovnih dejavnostih v vrtcu. V teoretičnem delu smo z deskriptivno in komparativno metodo predstavili nacionalni dokument Kurikulum za vrtce ter Didaktiko likovne umetnosti v vrtcu, opredelili smo besedno zvezo avdio-vizualna sredstva, vlogo strokovnih delavcev pri uporabi le-teh in nevarnosti pri delu z njimi. Razčlenili smo različna avdio-vizualna sredstva ter podrobneje predstavili njihov pomen in uporabo pri likovnih dejavnostih v vrtcu. Praktični del temelji na kvalitativnih metodah ter obravnava pripravo, izvedbo in evalvacijo petih dejavnosti s področja likovne umetnosti, pri katerih smo uporabili avdio-vizualna sredstva. Uporabljena sredstva so bila varna, enostavna in lahko dosegljiva za uporabo, pri delu pa smo bili pozorni na pravilno ravnanje.
Ključne besede: Predšolska vzgoja, področje umetnosti, didaktika likovne umetnosti, avdio-vizualna sredstva.
Objavljeno v DKUM: 22.11.2019; Ogledov: 1494; Prenosov: 215
.pdf Celotno besedilo (3,47 MB)

6.
Digitalni brezžični sistem za akustično kitaro
Tomaž Vidovič, 2017, magistrsko delo

Opis: Cilj magistrskega dela je bila izdelava vgrajenega sistema, ki omogoča enostavno in neinvazivno pretvorbo akustične kitare v elektroakustično kitaro. Sistem je bil sestavljen iz oddajnega in sprejemnega modula, med katerima je potekala digitalna brezžična komunikacija na nelicenčnem ISM -pasu 864 MHz. Na oddajnem modulu je bil za pretvorbo akustičnega signala v električni signal uporabljen magnetni odjemnik zvoka, katerega izhod je bil prilagojen z načrtanim avdio predojačevalnikom. Za pretvorbo prilagojenega analognega zvočnega signala v digitalno obliko je bil uporabljen 24-bitni AD -pretvornik. Za napajanje oddajnega modula je bila uporabljena LiPo -polnilna baterija. Na sprejemnem modulu je bil za pretvorbo digitalnega zvočnega signala v analogno obliko uporabljen 24-bitni DA -pretvornik, katerega izhod je bil namenjen priključitvi na ozvočenje oziroma ojačevalec. Na njem je bila tudi implementirana digitalna obdelava zvočnega signala za kontrolo glasnosti in tripasovnega avdio izenačevalnika. Vgrajena programska koda za realno-časovno zajemanje oziroma predvajanje in brezžično pošiljanje zvočnega signala ter koda celotnega digitalnega brezžičnega komunikacijskega protokola je bila izvedena na mikrokrmilniku oddajnega in sprejemnega modula. Iz rezultatov opravljenih meritev prototipnih vezij oddajnega in sprejemnega modula je bilo zaključeno, da realizirani sistem v večji meri ustreza predhodno določenim projektnim zahtevam. Na koncu so bile podane morebitne izboljšave in nadgradnje realiziranega sistema.
Ključne besede: vgrajen sistem, akustična kitara, digitalna brezžična komunikacija, digitalna obdelava signalov, avdio predojačevalnik
Objavljeno v DKUM: 29.11.2017; Ogledov: 1678; Prenosov: 218
.pdf Celotno besedilo (5,66 MB)

7.
DIGITALNA OJAČEVALNA NAPRAVA ZA NAGLUŠNE OSEBE
Miha Laba, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje zasnovo, načrtovanje in izdelavo digitalne ojačevalne naprave za naglušne osebe. Večina slušnih aparatov je načrtovana tako, da ne ojačujejo nizkih fekvenc, ampak samo srednje in visoke (od 1500 Hz naprej), zato sem se odločil izdelati napravo, ki ojačuje celotni slišni spekter. Namen naprave je zagotoviti verodostojno ojačanje čim širšega spektra zvokov iz okolice. V diplomskem delu je opisan celoten postopek od zasnove do izdelave prototipa, vse meritve in končni izdelek.
Ključne besede: avdio ojačevalnik, D razred, digitalni avdio, naglušnost
Objavljeno v DKUM: 28.09.2016; Ogledov: 1625; Prenosov: 120
.pdf Celotno besedilo (5,83 MB)

8.
MULTIMODALNA KOMUNIKACIJA NA MOBILNEM TELEFONU
Gregor Šeško, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo analizirali možnosti uporabe multimodalne komunikacije v okolju mobilnega telefona. Preverili smo prednosti in omejitve uporabe multimodalne komunikacije in zasnovali sistem multimodalne komunikacije v obliki igre. Cilj je bil zasnovati čim bolj učinkovit sistem z multimodalnostjo. Multimodalnost omogoča vizualno, slušno in taktilno komunikacijo. Razvili smo igro na mobilnem telefonu s sistemom Android in preverili učinkovitost multimodalne komunikacije.
Ključne besede: multimodalna kominikacija na mobilnem telefonu, avdio, video, taktilna komunikacija
Objavljeno v DKUM: 13.09.2016; Ogledov: 1437; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (2,22 MB)

9.
UVEDBA AVDIO/VIDEO KONFERENČNEGA SISTEMA V PODJETJU PRISTOP SKUPINA
Primož Peternelj, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali možnosti za izbor najprimernejšega konferenčnega sistema v obravnavanem podjetju. Najprej smo definirali osnovne pojme, ki se dotikajo obravnavane tematike. Glede na možnosti, ki jih tehnologija danes ponuja, smo se odločili za uvedbo programskega produkta spletne konference. Izbrali, analizirali in primerjali smo vodilne programske produkte za spletne konference: (sedaj Microsoftov) Skype, Citrixov GoToMeeting, Googlov Google Hangouts, Ciscov WebEx in Microsoftov Skype for Bussines. Po podrobnejši analizi posameznega programskega produkta, smo produkte po izbranih kriterijih ocenili. Sledila je primerjava analiziranih in ocenjenih produktov ter izbor najprimernejšega. Zadnjo fazo diplomske naloge predstavlja implementacija izbrane rešitve v poslovanje obravnavanega podjetja. Le ta je sestavljena iz tehnične implementacije, ureditve sistema v sejni sobi in faze, povezane z usposabljanjem zaposlenih za uspešno uporabo implementirane rešitve. Diplomsko delo smo zaključili z izzivi za nadaljnje raziskovanje.
Ključne besede: avdio/video konferenčni sistem, spletna konferenca, primerjalna analiza, implementacija produkta
Objavljeno v DKUM: 24.02.2016; Ogledov: 1454; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

10.
IZGUBNO STISKANJE ZVOKA S KRIVULJNO INTERPOLACIJO IN DINAMIČNIM PROGRAMIRANJEM
Jakob Kramar, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi pregledamo področje stiskanja avdio posnetkov in razvijemo lasten algoritem za stiskanje avdio posnetkov v valovni obliki oz. v časovnem prostoru. Algoritem temelji na zamenjavi posameznih vzorcev znotraj avdio posnetka z daljico ali z Bézierjevo krivuljo drugega reda. Za optimalno izbiro nadomeščenih odsekov se uporablja dinamični algoritem veriženja eksonov, ki ga povzemamo po napovedovanju genov v bioinformatiki.
Ključne besede: avdio, stiskanje podatkov, časovni prostor, krivuljna interpolacija, dinamično programiranje
Objavljeno v DKUM: 19.09.2013; Ogledov: 1655; Prenosov: 109
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici