| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vzpostavitev sistema za gojenje alge Haematococcus pluvialis
Veno Jaša Grujić, 2018, magistrsko delo

Opis: Haematococcus pluvialis je enocelična mikroskopsko majhna alga, ki v neugodnih okoljskih pogojih akumulira karotenoidni sekundarni metabolit visoke vrednosti, ksantofil astaksantin. Namen magistrske naloge je bil vzpostaviti bioreaktorski sistem za gojenje algne biomase in pridobivanje astaksantina v kulturi alge Haematococcus pluvialis. Glavni cilj raziskave je bil vpeljati učinkovit biotehnološki način proizvodnje alge in v nadaljevanju primerjati rastne parametre petih različnih sevov, pridobljenih iz CCALA (Culture collection of Autotrophic Organisms, http://ccala.butbn.cas.cz/en). Bioreaktor smo uspešno sestavili. Najvišji prirastek sta izkazala seva S3 (1429 mg/L) in S4 (1462 mg/L), najnižji pa seva S1 (1313 mg/L) in S2 (1233 mg/L). Razlike v prirastku suhe mase so bile statistično značilne. Zaradi kontaminacije gojišča smo sev S5 izključili iz raziskave. Razlike v deležu astaksantina glede na suho maso alg posameznih sevov statistično niso bile značilne, pa vendar je sev S4 zaradi višjega prirastka suhe mase proizvedel najvišjo koncentracijo astaksantina (41 mg/L). Kot najustreznejši sev smo za nadaljnje raziskave in komercialno uporabo določili sev S4.
Ključne besede: kultura alg, Haematococcus pluvialis, astaksantin, bioreaktor
Objavljeno v DKUM: 01.10.2018; Ogledov: 1599; Prenosov: 296
.pdf Celotno besedilo (2,57 MB)

2.
Ekstrakcije naravnih pigmentov iz alg
Špela Korpič, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so prikazani rezultati ekstrakcije alg Dunaliella in Haematococcus z različnimi postopki. Poudarek raziskav je bil na visokotlačni ekstrakciji s CO2 in na konvencionalni ekstrakciji z eteričnim oljem pomarančnih terpenov, saj sta to načina pridobivanja ekstraktov iz alg brez končne vsebnosti škodljivih topil. Narejene so bile spektrofotometrične analize vsebnosti karotenov in astaksantina v ekstraktih, gravimetrične analize suhe snovi v ekstraktih z IR-analizatorjem in GC-analize preostalih topil v ekstraktih. Visokotlačna ekstrakcija s CO2 je bila izvedena pri treh različnih temperaturah (40 °C, 60 °C, 80 °C) in dveh različnih tlakih (200 in 300 bar). Ugotovljeno je bilo, da je maksimalni masni delež karotenov v ekstraktih 15 %, astaksantina pa 0,82 %. Maksimalni izkoristek izolacije karotenov in astaksantina je dosežen pri 60 °C in 300 bar, kjer znaša pri ekstrakciji alge Dunaliella 25 %, pri ekstrakciji alge Haematococcus pa 9 %. Konvencionalno ekstrakcijo alge Haematococcus smo izvedli s topiloma etanol in etil acetat, alge Dunaliella pa z etil acetatom in eteričnim oljem pomarančnih terpenov. Konvencionalne ekstrakcije so bile izvedene pri različnih temperaturah (sobna, 45 °C, 60 °C, 80 °C), različnih časih mešanja (1 uro in 3 ure) in različnih razmerjih R = topilo/material (mL/g) (2, 5, 10, 14, 20 mL/g). Maksimalni masni delež astaksantina v ekstraktih, ki znaša 7 %, smo dobili s konvencionalno ekstrakcijo alge Haematococcus pri uporabi topila etil acetat, temperaturi 45 °C, času mešanja eno uro in razmerju R = 5 mL/g. Maksimalni masni delež karotenov v ekstraktih, ki znaša 22 %, smo dobili s konvencionalno ekstrakcijo alge Dunaliella, prav tako pri uporabi etil ecatata in temperaturi 40 °C, času mešanja tri ure in R = 15 mL/g. Maksimalni masni delež mešanih karotenov s konvencionalno ekstrakcijo alge Dunaliella in eteričnim oljem je znašal 10,5 %, in sicer pri razmerju R = 2 mL/g, času mešanja eno uro in temperaturi 80 °C. Rezultati analiz vsebnosti suhe snovi v ekstraktih kažejo na večjo čistost ekstrakta pri visokotlačni ekstrakciji s CO2, saj je pri konvencionalni ekstrakciji v ekstraktih prisotnega še veliko topila.
Ključne besede: visokotlačna ekstrakcija, superkritični CO2, konvencionalna ekstrakcija, astaksantin, β-karoten, Dunaliella, Haematococcus
Objavljeno v DKUM: 23.07.2018; Ogledov: 1238; Prenosov: 58
.pdf Celotno besedilo (2,50 MB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici