| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 475
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Medgeneracijsko sodelovanje in vseživljenjsko učenje: kreativni center Koper
Kim Marcelan, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo sledi konceptu povezovanja zelenih površin znotraj razvojnega obroča mesta Koper ter raziskuje in preverja možnost vključitve novega programa v zeleni obroč športno – rekreacijskega parka Bonifika. Urbanistična in arhitekturna zasnova temelji na vzpostavljanju vpetosti in povezanosti obstoječih in novih programov, ohranjanju zelenih površin in oblikovanju novih povezav za učinkovito delovanje mesta kot celote. Projektni del obsega zasnovo kreativnega središča, ki bi povezovalo različne generacije in spodbujalo medsebojno učenje in sodelovanje. V idejni zasnovi ureditve je predstavljena možna rešitev, ki se v skladu s teorijo "pogojev polja" odziva na prostorske in programske pogoje in prikaže priložnosti za razvoj dela mesta, ki bi vključeval raznovrstne dejavnosti - šport in prosti čas, delo, kulturne dejavnosti in učenje ter prispevali k razvoju lokalne skupnosti.
Ključne besede: urbanizem, arhitektura, Koper, pogoji polja, kreativni center
Objavljeno v DKUM: 11.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 91
.pdf Celotno besedilo (58,21 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Zasnova infrastrukture pohodniške poti Juliana
Vita Zorec, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga se osredotoča na razvoj trajnostne infrastrukture in programov za podporo turizma ob pohodniški poti Juliana. Izhajajoč iz analize trajnostnih praks in referenčnih arhitekturnih primerov naloga obravnava prostorski kontekst štirih izbranih lokacij – Rabeljsko jezero, Naravni rezervat Zelenci, Srednji Vrh in Dovje. Cilj je vzpostaviti sistem souporabe koles, umestiti nove infrastrukturne objekte ter razviti programe, ki spodbujajo trajnostno mobilnost, aktivni turizem in ohranjanje naravnih vrednot. Na vsaki lokaciji je predlagan program, ki vključuje kombinacijo lokacijsko specifičnih, montažnih in dopolnitvenih objektov. Objekti so zasnovani z uporabo trajnostnih gradbenih materialov in tehnologij, pri čemer arhitekturni izraz črpa iz lokalne alpske tradicije in ga preoblikuje v sodoben kontekst. Zasnova poudarja minimalen vpliv na okolje, izboljšanje uporabniške izkušnje ter povezanost z naravnimi in kulturnimi vrednotami Julijskih Alp.
Ključne besede: arhitektura, trajnostni turizem, infrastruktura, pohodniška pot
Objavljeno v DKUM: 11.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 40
.pdf Celotno besedilo (52,01 MB)

3.
Razvoj grafičnega uporabniškega vmesnika za spletno prodajo prilagodljivih izdelkov : magistrsko delo
Luka Kobale, 2024, magistrsko delo

Opis: Spletna prodaja prilagodljivih izdelkov je zelo zahtevna, saj mora kupec razumeti omejitve prilagajanj ter izgled in ceno prilagojenega izdelka. To težavo danes rešujejo blagovne znamke s pomočjo konfiguratorjev, katerih razvoj je zahteven in dolgotrajen. Kot rešitev te težave smo razvili platformo za enostavnejši razvoj konfiguratorjev. V magistrski nalogi se osredotočamo na razvoj grafičnega uporabniškega vmesnika, ki omogoča predstavitev različnih konfiguratorjev glede na nastavitve, ki jih vnesemo kot vhodni podatek.
Ključne besede: Three.js, Angular, spletna aplikacija, TypeScript, arhitektura programske opreme
Objavljeno v DKUM: 06.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0

4.
Komparativna analiza pristopov gradnje rešitve na osnovi mikrostoritvene in brezstrežniške arhitekture : magistrsko delo
Rok Tkalčič, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo raziskovali področje IT arhitektur, zlasti mikrostoritvenega in brezstrežniškega arhitekturnega vzorca. V modernem IT okolju se pojavlja vedno več arhitekturnih vzorcev, ki so v teoriji podobni, v praksi pa se pojavijo večji izzivi, zlasti izbire glede sposobnosti, učinkovitosti in finančnega vložka. V ta namen smo kljub fizičnim omejitvam infrastrukture izvedli različne testne obremenitve. Z različnimi obremenitvami sistemov, ki temeljijo na teh dveh arhitekturah, se je izkazalo, da ima brezstrežniška arhitektura precej omejitev. Največja omejitev je infrastruktura, na katero razvijalec nima vpliva. Pri mikrostoritveni arhitekturi pa se je odpornost na obremenitve izkazala kot prednost, saj jo lahko razvijalec do potankosti nastavlja. Pri razvoju aplikacije je brezstrežniška arhitektura ponudila brezskrbno rabo in manjšo zahtevnost po poznavanju infrastrukture, medtem ko je mikrostoritveni vzorec prinašal veliko stopnjo poznavanja infrastrukture, a tudi boljše zmožnosti procesiranja klicev in odgovorov.
Ključne besede: mikrostoritvena arhitektura, brezstrežniška arhitektura, skalabilnost, sklopljenost, API
Objavljeno v DKUM: 06.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (3,34 MB)

5.
Varaždin: športno - rekreacijsko območje ob južni vpadnici
Dorian Margetić, 2024, magistrsko delo

Opis: Urbana regeneracija območja južne vpadnice v Varaždinu je projekt, ki cilja na revitalizacijo nekdanjega industrijskega območja in njegovo preobrazbo v sodoben mestni prostor. Izpostavljene so aktualne potrebe lokacije po trajnostnem urbanem razvoju, z namenom povezovanja zgodovinskih, družbenih in gospodarskih elementov območja. Osrednji cilj magistrskega dela je prenoviti degradirano območje v dinamičen prostor, ki bo združeval poslovne, javne in rekreativne vsebine. S tem naj bi se okrepila urbana identiteta mesta, izboljšala kakovost okolja in spodbudil gospodarski razvoj. Projekt vključuje vzpostavitev javnih prostorov, povezavo in dopolnitev obstoječih stavb in programa ter gradnjo novih objektov, pri čemer se ohranjajo elementi industrijske dediščine kot pomemben del lokalne zgodovine. Poudarek je na trajnostnih rešitvah, kot so energetska učinkovitost, zelena infrastruktura in zmanjševanje ogljičnega odtisa. Projekt predstavlja ključno priložnost za preobrazbo južne vpadnice v sodoben mestni kvart, ki bo privlačen tako za prebivalce kot za obiskovalce. Vključuje tudi širšo vizijo urbanega razvoja Varaždina, kjer bo območje južne vpadnice postalo pomemben kulturni in gospodarski center, ozko povezan z centrom in drugimi deli mesta. Regeneracija območja je model za celovit pristop k revitalizaciji urbanih območij, ki združuje zgodovinsko dediščino z inovativnimi rešitvami za prihodnost.
Ključne besede: arhitektura, športni program, rekreacija, jug, vpadnica, javni prostori, regeneracija, trajnostnost, Varteks, Varaždin
Objavljeno v DKUM: 16.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 64
.pdf Celotno besedilo (124,56 MB)

6.
Biofilična arhitektura: zasnova centra za fizikalno medicino in rehabilitacijo
Kristina Turk, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo podaja idejno rešitev za zasnovo centra za fizikalno medicino in rehabilitacijo, temeljenega na biofilični arhitekturi. Zasnova centra temelji na detajlni raziskavi in preučevanju literature ter ponuja premislek o možnostih tovrstnega oblikovanja in programa. Skozi raziskave biofilije, biofiličnega oblikovanja, biofiličnih elemetov in referenc, razvijamo in ustvarjamo idejo o oblikovanju in delovanju novega centra. Povezava biofilije in tovrstnega programa, ponuja in odpira možnost oblikovanja funkcionalnega objekta. Zasnova programa, temelji na pravilnikih in referenc že izvedenih centrov, na področju Medžimurske županije in Evrope. Na podlagi analiz širšega in ožjega območja, je izbrana lokacija za postavitev novega centra za fizikalno medicino in rehabilitacijo, ki omogoča povezavo z okolico in obstoječim kompleksom. Konceptulna rešitev izhaja iz prostora in prostorskih omejitev. Center je zasnovan kot povezava žive narave in grajenega okolja, kar omogoča zasnovo ugodnega bivalnega okolja, bivanje v neokrnjeni naravi v času okrevanja, hkrati pa pripomaga k programski pestrosti območja.
Ključne besede: fizikalna medicina, fizikalna rehabilitacija, biofilija, biofilična arhitektura, zelena fasada, zelena streha, vertikalna ozelenitev
Objavljeno v DKUM: 14.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 81
.pdf Celotno besedilo (76,58 MB)

7.
Architecture and nature: Eco center in Međimurje
Ana Marija Oreški, 2024, magistrsko delo

Opis: Namen magistrske naloge je zasnova turističnega eko kompleksa v vasi Gornji Mihaljevec, ki se nahaja v Međimurju na Hrvaškem. Privlačna lokacija je v kultiviranem naravnem okolju z vinogradom na vrhu hriba in nudi čudovite razglede proti slovenskemu hribovju, Ivanščici in nižjemu predelu Međimurja. Programska zasnova uporabnikom omogoča pobeg v naravo brez motenj današnjega hitrega načina življenja. Cilj arhitekturne zasnove je čim bolje izkoristiti naravne danosti ter z novimi programi in prispevati k turistični prepoznavnosti in razvoju občine in Međimurja.
Ključne besede: narava, tradicija, eko, center, vinska klet, vinograd, apartmaji, okolje, arhitektura, Međimurje
Objavljeno v DKUM: 13.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (22,92 MB)

8.
Revitalizacija stavbnega otoka na Studencih v Mariboru
Ana Židanik, Uroš Lobnik, 2024, magistrsko delo

Opis: Naloga je predlog revitalizacije propadlega območja v evropskem mestu na primeru industrijske cone Studenci v Mariboru. Želja je tvoriti kvalitetno okolje za delovanje človeka, mu omogočiti prijetno bivanje in delo, oblikovati veliko površin za rekreacijo in miselno stimulacijo, skrajšati vsakodnevne poti, upoštevati naravo in okolje ter izhodišča za trajnostni razvoj. Osnove pri oblikovanju projekta so: širjenje goste pozidave centra mesta proti periferiji, vnos centralnih dejavnosti zaradi decentralizacije, mestotvorno oblikovanje, ki se ujame z obstoječo mestno strukturo, ohramba zaznanih kvalitet in njihova nadgradnja ter integracija v zasnovo. Glavne vnesene funkcije so: manjkajoča fakulteta v Mariboru, študentski dom, stanovanjska naselja, restavracije.
Ključne besede: urbanizem, revitalizacija industrijske cone, arhitektura, Studenci, Maribor, trajnostni razvoj, Fakulteta za farmacijo in dentalno medicino, študentski dom, magistrske naloge
Objavljeno v DKUM: 13.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (93,56 MB)

9.
Prestrukturiranje stanovanjske soseske Nova vas II v Mariboru
Luka Rakuša, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga se osredotoča na regeneracijo in prestrukturiranje mestne soseske Nova vas II v Mariboru. Z umestitvijo novega programa želimo povečati kakovost obstoječega prostora. Glede na mikrolokacijo se objekti prilagajajo potrebam prostora. V večji meri je naloga osredotočena na premikanje mirujočega prometa v podnivo terena ter na širjenja zelenih in javnih površin v prostoru.
Ključne besede: prestrukturiranje, urbanizem, stanovanjska gradnja, fleksibilna arhitektura, Nova vas II, Maribor
Objavljeno v DKUM: 09.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 116
.pdf Celotno besedilo (67,50 MB)

10.
Komunikacija med mobilno aplikacijo in bazo podatkov z uporabo arhitekture REST : diplomsko delo
Blaž Bole, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo raziskali komunikacijo med mobilno aplikacijo (odjemalcem) in bazo podatkov z uporabo mikrostoritvene arhitekture REST – Representational State Transfer (slo. reprezentativni prenos stanja). V sodobnem digitalnem okolju, kjer mobilne aplikacije igrajo ključno vlogo pri interakciji med uporabniki in storitvami, je zagotavljanje zanesljive in učinkovite komunikacije z bazo podatkov eden glavnih izzivov. Analizirali smo različne sodobne arhitekture aplikacij in vzorce oblikovanja, povezane z operacijami CRUD v kontekstu vmesnikov REST. Poleg teoretične analize smo uspešno implementirali rešitev, ki vključuje nabor funkcionalnosti z uporabo operacij CRUD in komunikacijo mobilne aplikacije z bazo podatkov. Ugotovitve potrjujejo, da arhitektura REST omogoča učinkovito izvedbo operacij nad bazo podatkov in komunikacijo med odjemalcem in strežnikom.
Ključne besede: mobilna aplikacija, mikrostoritvena arhitektura, CRUD, REST
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (2,84 MB)

Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici