1. Varovanje podatkov v sistemih za prenos alarmnih sporočilDušan Fefer, 2002, objavljeni strokovni prispevek na konferenci (vabljeno predavanje) Ključne besede: tehnično varovanje, alarmni sistemi, sistem za prenos alarmnih sporočil, varovanje podatkov, medsebojno povezovanje odprtih sistemov, transportna plast, aplikacijska plast, šifriranje, standardi Objavljeno v DKUM: 11.03.2024; Ogledov: 231; Prenosov: 14 Celotno besedilo (312,83 KB) |
2. Razširjenost uporabe tehničnega varovanja med prebivalci primestnega okolja : primer občine ŠkofljicaMiha Žnidarec, 2018, diplomsko delo Opis: Primestna okolja s svojimi lastnostmi postajajo vedno bolj priljubljena izbira za priseljevanje. Kljub določenim prednostim, ki jih ima življenje izven mestnih središč (npr. neposreden stik z naravo, manj hrupa, boljša kakovost zraka, pristnejši odnosi med prebivalci, kratka oddaljenost mestnih središč) se vedno več primerov kriminalitete pojavlja ravno v primestnih okoljih. Za varnost na lokalni ravni sicer skrbi več deležnikov, vendar v primestnih okoljih problem predstavljata daljši čas odzivanja in zaznavanja dogodkov, kar je povezano s terenskimi razmerami in z večjo geografska oddaljenostjo. Zaradi tega se pri prebivalcih pogosto pojavi potreba po uporabi samozaščitnih ukrepov in mehanizmov. Namen diplomske naloge je bil proučiti stopnjo uporabe sistemov tehničnega varovanja med prebivalci primestnega okolja občine Škofljica. V teoretičnem delu so predstavljeni načini zagotavljanja varnosti v občinah in lokalnih skupnostih ter sistemi tehničnega varovanja, ki jih prebivalci uporabljajo pri samozaščiti. Opisane so tudi specifične karakteristike primestnih okolij in lastnosti občine Škofljica, v kateri je bila izvedena raziskava, ki je predstavljena v empiričnem delu. Rezultati kažejo, da se prebivalci sistemov za tehnično varovanje poslužujejo razmeroma redko. Najpogosteje so uporabljeni senzorji gibanja v stanovanjih ali pred vhodom, protivlomna vrata, posebne varnostne ključavnice, ali pa hišo varuje pes čuvaj. Velika večina se v domu in soseski kjer živijo počutijo varne. Prav tako je razmeroma visoka stopnja zaupanja v delo policije, še večja pa je stopnja zaupanja med sosedi. Z njimi so v dobrih odnosih in verjamejo da bi jim po potrebi pomagali. Ugotovili smo, da se prebivalci bolj zanašajo na previdnostno vedenje in socialni nadzor, rezultati pa so uporabni za načrtovanje prevencijskih strategij v občini in pri nadaljnjem raziskovanju varnosti v drugih primestnih okoljih. Ključne besede: prebivalci, primestno okolje, varnost, zasebna varnost, tehnično varovanje, protivlomni alarmni sistemi, protipožarni sistemi, video nadzor, samovarovanje, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 12.04.2019; Ogledov: 1532; Prenosov: 189 Celotno besedilo (1,05 MB) |
3. Konstrukcijske smernice za razvoj preklopnih postaj za medicinske pline in alarmne sistemeLuka Adanič, 2017, magistrsko delo Opis: V okviru magistrskega dela smo izvedli primerjalno analizo standardov, ki obravnavajo področje centralnih sistemov za medicinske pline, kreirali konstrukcijske smernice za razvoj reducirnih preklopnih postaj za medicinske pline in alarmne sisteme ter pripravili konceptne rešitve, ki ustrezajo zahtevam standardov. Zaradi izida novega standarda ISO 7396-1: 2016 smo najprej naredili primerjalno analizo napram predhodnemu izvodu. Sledila je primerjalna analiza standardov ISO 7396-1: 2016 in HTM 02-01 del A. Zaradi ugotovljenih razlik v zahtevah smo sestavili posebej konstrukcijske smernice za reducirne preklopne postaje in alarmne sisteme v skladu z ISO 7396-1: 2016 ter konstrukcijske smernice v skladu s HTM 02-01 del A. Na podlagi kreiranih smernic smo pripravili konceptne rešitve za reducirne postaje in kombinacije le-teh na takšen način, da so izpolnjene zahteve posameznih virov plina v centralnih sistemih za medicinske pline. Ključne besede: Centralni sistemi za medicinske pline, SIST EN ISO 7396-1, HTM 02-01 del A, alarmni sistemi. Objavljeno v DKUM: 13.06.2017; Ogledov: 1266; Prenosov: 90 Celotno besedilo (2,05 MB) |
4. Izpostavljenost gasilskih domov premoženjski kriminaliteti na Koroškem in dojemanje smiselnosti tehničnega varovanja : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloErnest Bricman, 2016, diplomsko delo Opis: Premoženjska kriminaliteta, pod katero najpogosteje razumemo tatvine, vlome, rope, požige itd., predstavlja večino vseh obravnavanih kaznivih dejanj, zato je potreba po varovanju in zaščiti premoženja dandanes že praktično nujna.
Za razne oblike varovanja svojega premoženja se odloča vedno več podjetij, ustanov, društev in posameznikov. V zadnjih letih smo zasledili več kaznivih dejanj in požarov na škodo prostovoljnih gasilskih društev, katerih osnovni namen je pomoč občanom, zato so takšna kazniva dejanja še toliko bolj zavržna.
Poleg najemanja varnostnih služb za fizično varovanje objektov se večina ustanov in podjetij zateka tudi k tehničnim oblikam varovanja, saj je ključno, da se objekt varuje celovito, tako fizično kot z mehanskimi in alarmnimi sistemi. Vedno boljša zanesljivost, izpopolnjenost in delovanje tehničnih sistemov sicer v veliki meri izpodrivajo fizično varovanje, vendar še vedno zahtevajo posredovanje interventne službe, policije, gasilcev ali druge pristojne osebe.
Diplomsko delo obravnava tematiko tehničnega varovanja prostorov gasilskih društev in raziskuje dojemanje smiselnosti tehničnega varovanja pri vodstvih gasilskih društev na Koroškem ter dosedanje soočanje društev s tovrstno kriminaliteto. Ključne besede: gasilci, gasilski domovi, premoženjska kriminaliteta, preprečevanje, tehnično varovanje, tehnična sredstva, alarmni sistemi, senzorji, varovanje, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 11.01.2017; Ogledov: 1410; Prenosov: 112 Celotno besedilo (1,44 MB) |
5. |
6. Varovanje v neprofitnih organizacijah : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloSrečko Namestnik, 2013, diplomsko delo Opis: Neprofitne organizacije so organizacije, ki imajo nepridobitne cilje. Ustvarjenega dobička ne smejo razdeliti med člane. Namenijo ga za razširitev, rast in izboljšanje kakovosti storitev ter dobrin. Neprofitne organizacije se delijo na javne organizacije, napol javne organizacije in privatne organizacije.
Vse organizacije, tudi neprofitne, so cel čas podvržene raznim oblikam zunanjih in notranjih nevarnosti. Manj teh nevarnosti je, bolj varna je organizacija. Bolj varna je organizacija, bolj se lahko posveti uspešnemu poslovanju. Zato je treba dobro poskrbeti za varnost v kakršni koli organizaciji. To se da storiti z doslednim upoštevanjem zakonodaje. S tem mislimo predvsem na Zakon o varnosti in zdravju pri delu ter na Zakon o varstvu pred požarom, ne smemo pa pozabiti na Zakon o zasebnem varovanju. Za varnost v organizaciji se da dobro poskrbeti z vzpostavitvijo dobrega varnostnega sistema. Dober varnostni sistem vsebuje mehansko zaščito, protivlomni alarmni sistem in videonadzorni sistem. Mehanska zaščita je namenjena predvsem podaljševanju časa, ki ga potrebuje storilec, da vlomi v objekt. V tem času protivlomni alarmni sistem zazna in javi nepooblaščen vstop. Videonadzorni sistem posname storilca pri delu in tako služi kot dokazno gradivo, da je storilec storil kaznivo dejanje. Pri organizaciji je treba poskrbeti za učinkovito požarno varnost ter preventivne in aktivne ukrepe požarne varnosti. Pri gradnji objekta moramo razmisliti, kako bomo poskrbeli za evakuacijsko pot. Nujno je treba namestiti požarne javljalnike in gasilne aparate.
Z metodo intervjuja smo analizirali, katera kazniva dejanja se najpogosteje pojavljajo v neprofitnih organizacijah in kako je v neprofitnih organizacijah poskrbljeno za varnost.
Podrobno smo opisali varovanje v Športnem društvu Center Maribor in navedli, kakšne izboljšave bi se lahko v omenjenem društvu uvedle. Ključne besede: organizacije, neprofitne organizacije, varnost, varovanje, tehnično varovanje, požarna varnost, mehanska zaščita, videonadzorni sistemi, alarmni sistemi, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 25.10.2013; Ogledov: 1658; Prenosov: 153 Celotno besedilo (1,13 MB) |
7. Tehnično varovanje gostinskih lokalov : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloMatej Ribič, 2012, diplomsko delo Opis: Varovanje nočnih lokalov je bil vedno svojevrsten izziv. Delo z različnimi tipi ljudi, večkrat pod vplivom takšnih ali drugačnih prepovedanih substanc, zahteva temeljit premislek in natančen načrt varovanja. Ob omenjenem ne smemo pozabiti še na možnosti naravnih in drugih nesreč, ki pretijo na vse prisotne. Z nenehnimi izboljšavami tehnologije in zaostritvijo zakonov je storjen velik korak proti učinkovitejšemu varovanju.
Na samem začetku diplomske naloge sem predstavil nekatere pretresljive dogodke, povezane z varovanjem nočnih gostinskih lokalov, ki so se v zadnjih letih zgodili na območju Slovenije. Po vsakem izmed predstavljenih dogodkov, je v državi nastala prava medijska vojna proti oblastem in varnostnim službam, ki so opravljala varovanje.
V nalogi je predstavljena gostinska dejavnost in vsi pogoji za odprtje gostinskega lokala. Med te pogoje spadajo tudi zahteve po varnosti. Osredotočil sem se na varovanje prireditev v gostinskih lokalih in s tem povezano zakonodajo. Velja ugotovitev, da je vso tehnično varovanje vsekakor dobrodošlo in v veliko pomoč, a brez izdatne pomoči fizičnega varovanja, si je varnost na prireditvi nemogoče zamišljati. Prav zaradi velikega učinka varnostnega osebja, morajo biti vsi lastniki ali najemniki lokalov, oziroma organizatorji prireditev, pazljivi pri izbiri varnostne službe.
V poglavju pred zaključkom, kjer sem analiziral hipoteze in predstavil možnosti za izboljšanje, je predstavljen praktičen primer varovanja nočnega lokala. Glavno vlogo sem posvetil varnostnemu osebju, videonadzoru, ki je lahko izredno učinkovit tudi pri razjasnjevanju okoliščin, in požarni zaščiti ter evakuacijskim izhodom. Ključne besede: varovanje, tehnično varovanje, alarmni sistemi, video nadzor, gostinski objekti, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 25.05.2012; Ogledov: 3625; Prenosov: 618 Celotno besedilo (1,73 MB) |
8. Tehnično varovanje trgovin : diplomsko deloJožica Dominič, 2012, diplomsko delo Opis: Danes je zelo pomembno, da premoženje varujemo s primernimi sistemi za varovanje trgovin. Kako najbolje poskrbeti za varnost v naših trgovinah, je vprašanje, ki si ga moramo postaviti, če želimo učinkovito zaščititi svoje premoženje. V prodaji so različne vrste varnostnih sistemov, ki so dostopni tako malim kot velikim trgovcem. Med storilci kaznivih dejanj je tudi precej zaposlenih v trgovinah, ki sami ali s pomočjo drugih škodijo lastnikom ali uporabnikom trgovin. Z varnostnimi sistemi lahko nadzorujemo zaposlene in stranke. Odločiti se moramo za obseg in varnostno stopnjo varovanja, saj le tako zagotovimo celovito varovanje in njegovo učinkovitost. Ta investicija nam zagotavlja zanesljiv obstoj in prihodnost trgovskih objektov.
Število kriminalnih dejanj se po svetu povečuje, zato je to problem celega sveta, ki množično išče načine za preprečevanje in omejevanje škod. Razraščanje kriminala v zadnjih letih je privedlo do izboljšanja varnostnih sistemov v trgovinah.
Nadzor in varovanje trgovin ima pravno podlago v zakonih in pravilnikih, ki podrobneje določajo posamezna področja.
Varovanja trgovin si ne moremo več predstavljati brez varnostnih sistemov, ki zaznajo vlomilce, javijo požar in ga tudi avtomatsko pogasijo, javijo puščanje plina in puščanje vode, onemogočajo vstop strankam v območje zaposlenih-pristopna kontrola in video-nadzor, ki nam pokaže način kraj, ki jih pri rednem delu nismo uspeli zaznati s prostim očesom. Ukrepanje ob alarmnih signalih mora biti profesionalno v trgovini ali izven delovnega časa iz varnostno-nadzornega centra varnostnega podjetja, ki v trgovino ob alarmu usmeri intervencijsko skupino varnostnikov. Ključne besede: varovanje, tehnično varovanje, video nadzor, alarmni sistemi, trgovine, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 15.05.2012; Ogledov: 3835; Prenosov: 911 Celotno besedilo (518,29 KB) |
9. Alarmno-odzivni sistem kot mehanizem obvladovanja izrednih dogodkov v podjetju : diplomsko deloAleš Frelih, 2010, diplomsko delo Ključne besede: podjetja, organizacije, varnost, alarmi, alarmni sistemi, izredni dogodki, varnostne službe, varnostno nadzorni centri, diplomske naloge Objavljeno v DKUM: 11.03.2011; Ogledov: 2458; Prenosov: 240 Celotno besedilo (1,32 MB) |
10. |